Autor Tema: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)  (Pročitano 26862 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #30 poslato: Februar 18, 2018, 21:17:13 »
Citat: Dragan Šošić
Анто, писао си како формираш одгајивачка друштва, али сам мало заборавио. Није ми јасно како имају слаб пријем, ако радиш системом „билдера“ (друштво без матице), понављам ако се добро сећам. Ако је појачавање затвореним леглом и додаје се изнад решетке, мора се имати у виду да решетка ствара приличну поделу* у друштву и да ће пчеле које се излежу полако напуштати тај простор и сабијати се у први наставак око матице. У делу где се гаје матичњаци је неопходна већа количина младог легла (самим тим и огромна количина младих пчела).


Извињавам се - допуна поруке: Анто, није важна снага одгајивачког друштва, јер се снага може различито посматрати, зависно од намене друштва. Поребна је потпуност друштва у сваком погледу (то је оно што на "брзака" називамо структуром друштва) и разноврсност пчела свих узраста, са пуно младих пчела које луче матичну млеч.
Odgajivačko društvo obično pravim 10-ak dana prije presađivanja i to uzimam iz više društava po okvir zrelog legla na kojem obično ima i nešto meda i perge. Sve to stavljam u jedan LR nastavak i gore ako imam stavim polunastavak sa medom i pokojom satnom osnovom (ako nema osnova onda mi zarobe sve matičnjake zapercima). Znači društvo je bez matice, obično uzimam leglo iz kontejnera koji je u to vrijeme na repici i sve skupa nosim na stacionar. Nakon 5-6 dana pokidam matičnjake koje su počele praviti. Zato mi je najasan ovaj dio sa većom količinom mladog legla. Mislim da mi u fazi kada dodam 30 larvi na odgajanje netrebaju druga gladna usta, nego da se sva pažnja preusmeri na matičnjake. Drugu turu sam obično radio nakon 20 dana, ali sad mislim da je možda bolje odmah postaviti drugu turu uz eventualno pojačanje s novim leglom.


P.S. Malo smo Off topic, tema je uzgoj iz jaja ali koliko vidim svi presađuju larve... Bilo bi dobro  ako je netko to radio iz jaja (radio a ne čitao ili čuo) da napiše svoja iskustva

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #31 poslato: Februar 18, 2018, 21:25:28 »
Prosle godine sam koristio Novozelansku metodu i dobio lepe maticnjake imao sam i solidan prijem mislim da je bilo oko 14 maticnjaka u prvom turnusu ako se ne varam (slabo me sluzi secanje moram da pocnem da zapisujem ) neko bi rekao da je ovo los prijem ali ja sam njime bio zadovoljan jer kazem nemam nekog velikog iskustva u presadjivanju jos mi ruke drhte i sigurno i ostetim larvu prilikom spustanja u pocetak maticnjaka jer presadjujem na suvo tako da sam prezadovoljan prijemom i samo presadjivanje sam radio u kolima e sad zamislite mene od 100 kg kako presadjujem larve u Jugicu...

Ove godine presadjivanje ce se raditi u kontejneru za malim stolom gde ce biti mnogo komotnije i upravo zelim kroz proizvodnju maticne mleci da oslobodim ruku i presadjivanje larvica ucinim mnogo laksim pa videcemo ...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #32 poslato: Februar 18, 2018, 21:25:40 »
P.S. Malo smo Off topic, tema je uzgoj iz jaja ali koliko vidim svi presađuju larve... Bilo bi dobro  ako je netko to radio iz jaja (radio a ne čitao ili čuo) da napiše svoja iskustva

Корисно је бити Off topic. Стално пишем да није добро неку појаву посматрати изоловано. Пчеле не живе у лабораторијским условима. Ставите најбоље обрађене чауре и ларве или јаја у њима и неће успети ако се не испуне неки предуслови.

@Милош

Број примљених матичњака не треба да те брине. И мени се дешава да приме само 5-6 комада када чауре нису спремне. Не преносим их нигде и ти матичљаци буду изузетно добри. Зато имам увек вишак друштава од потебног и то ми није неки губитак части :) ако је слабији пријем – важно је да матичњаци буду одлични.

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #33 poslato: Februar 18, 2018, 21:30:42 »
Citat: Milos Obradovic
Ove godine presadjivanje ce se raditi u kontejneru za malim stolom gde ce biti mnogo komotnije i upravo zelim kroz proizvodnju maticne mleci da oslobodim ruku i presadjivanje larvica ucinim mnogo laksim pa videcemo ...
Ma radim i ja u Fokusu (nije mnogo veći), nafrljim grijanje do maksimuma, kad sve odradim izađem mokar kao iz saune. Ako ćeš raditi u kontejneru ne zaboravi DOBRU rasvjetu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #34 poslato: Februar 18, 2018, 21:36:48 »
Citat
Zato mi je najasan ovaj dio sa većom količinom mladog legla.

Ako smijem ja da vidim dal sam šta skužio...  :)

Ja zaključih iz vašeg pisanja da je razlika u tome da li je odgajivačko društvo sa ili bez matice.

Anto formira odgajivačko društvo bez matice pa mu mlado leglo ne treba jer će kako on smatra između ostalog da uzme dio mliječi koja bi inače pripala matičnjacima. Sem toga nema matice pa se sva pažnja mladih pčela usmjerava na matičnjake.

Kod Šoleta je ispod MR matica sa mladim leglom kojem teži mlada pčela inače neophodna za odgoj dobrih matičnjaka. Mladim leglom se u nastavku sa matičnjacima zadržava i mlada pčela koja luči mliječ.

Valjda sam dobro ukopčao...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #35 poslato: Februar 18, 2018, 21:38:44 »
Анто, ако прихваташ један мали савет за пресађивање...

Набави наочаре које су мало јаче од оних које користиш. То јесте инвестиција и поглед у будућност ;), али је корисно. Успешно замењује лупу и удобније је на неки начин...а једног дана можда затребају и постану редовне.

Иначе, пресађивач има врло неугодан посао када ради на „отвореном“ пчелињаку (ван контејнера и слично). Нервни систем се премори јер радиш у змраченом простору, снажно усредсређен и потом изаћеш на јако осунчан простор.


И пазите на увећану влажност ваздуха која је неопходна ларвицама. Ми у соби то лако постижемо, али контејнер има струјање ваздуха.

Јесте Бојане, ту постоје разлике. „Билдери“ без матица носе и одређене проблеме. Појављују се матичњаци које мораш рушити, не знамо поуздано какав ће млеч добијати матичњаци (писао сам да постоје сумње да ту може бити и млеча, али не могу то да потврдим некаквим истраживањима) и сличне ситнице.

Друштво без матице увек има некакав поремећај, који нам није познат до ситница.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #36 poslato: Februar 18, 2018, 21:43:47 »
Već sam si kupio "pepeljare" bez kojih ne mogu odraditi i neke druge sitne poslove. Auto uvijek okrenem prema sjeveru tako da mi sunce ne tuče direktno. S jenterom se brže odradi presađivanje jer nema čačkanja, onda sve prekrijem krpom i okvir u nukleus sa pčelama. Vlagu ne mogu podešavati... :(

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #37 poslato: Februar 18, 2018, 21:54:56 »
Јаче наочаре од оних које користиш су повољност са неке „невидљиве“ послове. Пази да испуниш један услов – ако користиш наочаре, сам увидиш докле „слика“ није мутна. Мораш бити близу рама са ларвицама. Али дужи коришћењем и одаљавањем од предмета посматрања, нервни систем се „навикава“ и кавариш вид лагано али сигурно.

Мени се то дешава при раду на пчелињаку јер носим наочаре за свакодневну употребу и за читање. Када радим око пчела не стижем да их мењам брзо и на крају са оним за читање видим и неколико метара јасно, а то није добро. Треба да узмем оне бифокалне и већ се спремам: заказали ми код очног још у октобру и чекаћу 6 и више месеци – боње да сам заказао операцију кука: и ту се чека, али би пре било :) :) :).

Повољније је од коришћења лупе. И са њом увеличаваш слику, тако да нема последица.

Закључак би могао бити и да нема препрека за пресађивање "вађењем" на вид. :)


Влагу можеш побољшати орошавањем простора. Знам да си „гола вода“ када се заврши посао, али тако је како је. Када је хладније напољу, плински решо и вода испаравaњем орошава простор.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ljubomir Kragulj

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #38 poslato: Februar 26, 2018, 13:25:54 »
Jos niko da se nadoveze na temu izuzev Bojana sa konkretnim slajdom. Ima li iko sa iskustvom po pitanju ove tehnike ili bar misljenje ?

Unaprijed Hvala

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #39 poslato: Februar 26, 2018, 15:56:43 »
Ljubomire 'ajde da to postavimo ovako kako ja to vidim a ti uzmi kako hoćeš...

Podatak koji je Rajko naveo i koji je preuzet iz pomenute knjige je takav kakav je.
Postavlja se pitanje kakva je praktična upotrebna vrijednost takvog podatka. Ja bih rekao da za praktično pčelarstvo i nije od velike koristi kada se sve sumira a složićeš se da smo mi svi ovdje uglavnom pčelari praktičari i ne bavimo se naučnim istraživanjima.

Evo zašto tako mislim...
 
Poznato je da veliki broj pčelara ima stav da nema boljih matica od rojevih matica. Neki će reći da su matice tihe smjene još bolje ali kako god. Činjenica je da su i jedne i druge odgajane od jajeta i to je ono po čemu se razlikuju od matica koje dobijamo raznim metodama presađivanja.

Pitanje je da li su te matice (rojeve) zaista toliko očigledno bolje od ovih kupljenih?
Da li društva u kojima su takve matice donose više meda u toj mjeri da je to očigledno?
Da li one po bilo čemu tako drastično prednjače u odnosu na matice koje su dobijene presađivanjem?

Ja mislim da ne, jer da je nešto od ovoga tako očigledno u korist tih matica niko od proizvođača matica nebi mogao da proda niti jednu maticu.

E sada svako od nas koji želi da proizvede matice od jajeta ima tu mogućnost da to i učini da li Jenter ili Nikot aparatom ili presađivanjem jajeta što je po meni teža varijanta ili isjecanjem zaleženih ćelija saća itd. pa da sam proba da dođe do zaključaka i da se na dalje ponaša u skladu sa tim.

Ono što sam ja izvukao kao nekakav zaključak ove priče je da će drugi faktori imati više uticaja na kvalitet matice od toga da li je ona odgajana iz jajeta ili od larve.

Odgajivačko društvo formira pčelar po vlastitom nahođenju pa tako on i snosi dobar dio odgovornosti za kvalitet matica.

Ne treba da se zaboravi da je na kraju balade svadbeni let takođe momenat koji odlučuje o konačnom kvalitetu matice koji se ponajviše ogleda kroz kvalitet legla i pčela koje će ona da izvede, a taj momenat je u rukama prirode.

Ovo sve na kraju nekako dovodi do zaključka da se uzaludno bavimo tom pričom oko jaja i larvi ako druge faktore nismo u stanju da držimo pod kontrolom, a neke jednostavno nismo.

Autor prethodnog pisanija tj. moja malenkost skreće pažnju da ništa ne tvrdi, već čisto iznosi lično mišljenje kojem se daje za pravo da može biti i pogrešno pa ga s toga treba uzeti sa rezervom.  ;)

Pozdrav svima...






Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #40 poslato: Februar 26, 2018, 17:36:30 »
Pitanje je dali matica uopšte snese jaje ili ga pčele smeste u matičnjak? Ne tvrdim da matica ne zalaže matičnjak ali sam više nego siguran da pčele prenesu jaja. Lično sam se uverio. Svedok mi je i V Stanojević. Kod njega na pčelinjaku smo posle bagrema razrojavali najprostijim nacinom. Uzeli smo maticu sa četri rama legla ostatak izgrađeni ramovi. Postavljen roj na novo mesto na pčelinjaku. Ostala je starka je kao bezmatak da sama proizvede maticu. U neka društva dodavane su i satne osnove. Prilikom kontrole šestog dana našli smo lep i krupan matičnjak na ramu sa satnom osnovom iako je taj ram dodat posle obezmatičavanja. Dakle isključena je svaka mogućnost da ga je matica zalegla. Ako je to tako onda padaju sve teorije o kvalitetu matičnnjaka! Svi su dobri. Lično smatram da na kvalitet matice presudmj ulogu ima ima snaga odgajivačkog društva i ostali faktori poput vremanskih uslova itd...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #41 poslato: Februar 26, 2018, 17:53:58 »
Ajde , nije o jenteru ali na osnovu svega iznetog ,  rojeve, tihe smene, presadjivanje ili cak i prinudne u odredjenim uslovima dobijanja tih maticnjaka, najbitnije je sparivanje tj. oplodnja, nje nema bez kvalitetnih trutova cak i kod najboljih matica... Postoje selekcijski centri gde se neguju linije trutova, i od tih selekcionisanih trutova se dobijaju kvalitetne matice, koje su uzasno skupe..

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #42 poslato: Februar 26, 2018, 18:48:48 »
Deda Miško veliki pozdrav za tebe i da te zamolim da u moje ime pozdraviš gos'n Guzimirovića, znam da se čujete...  ;)

Citat: Miroslav Jovanović
Pitanje je dali matica uopšte snese jaje ili ga pčele smeste u matičnjak?

Što se tiče ove tvrdnje nemam ništa protiv da je tako i već smo negdje čitali diskusiju o ovoj teoriji ali cijenim da bi moralo da bude više ovakvih slučajeva u praksi da bi širi auditorium prihvatio ovakau mogućnost.

Ja se recimo pitam šta bi u tom slučaju da pčele prenose jaja u matičnjake bila svrha svođenja matičnih početaka prije zalijeganja.
Ako sam dobro shvatio gradivo smatra se da pčele svode ili ti sužavaju otvor matične ćelije prije zalijeganja kako bi matica mogla da se prihvati za rub ćelije i položi jaje na dno. Naknadno pčele ponovo proširuju otvor i dograđuju ćeliju na konačne gabarite. Samo se pitam zašto je to tako? Pčele ništa ne rade bez razloga.

Citat: Miroslav Jovanović
Lično smatram da na kvalitet matice presudmj ulogu ima ima snaga odgajivačkog društva i ostali faktori poput vremanskih uslova itd...

Dijelim mišljenje...

Citat: zoran drpljanin
najbitnije je sparivanje tj. oplodnja, nje nema bez kvalitetnih trutova cak i kod najboljih matica...

Majkane da li je najbitnije neznam ali bitno po meni jeste u značajnoj mjeri. Postoje oprečna mišljenja o tome koliki uticaj trutovi imaju na genetiku pčela. Mislim da sam nedavno negdje čitao rezultate istraživanje po kojem imaju dominantan uticaj.
Bilo kako bilo na ovaj faktor nemamo uticaj...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #43 poslato: Februar 26, 2018, 19:05:35 »
Da li je bilo ko video ili ima sliku , snimak gde se vidi matica kako zaleze zvoncic, pocetak maticnjaka.. Mislim da nema, pored svih mogucih i nemogucih snimaka, istrazivanja itd.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: UZGOJ MATICA IZ JAJA(jenter,nikot)
« Odgovor #44 poslato: Februar 26, 2018, 21:12:44 »
Citat
Da li je bilo ko video ili ima sliku , snimak gde se vidi matica kako zaleze zvoncic, pocetak maticnjaka.. Mislim da nema, pored svih mogucih i nemogucih snimaka, istrazivanja itd.

Majkane šanse su fifti-fifti jer niko nije snimio ni prenošenje jajca tako da...

Nebih sad da odvučemo temu u pogrešnu stranu ali pričalo se i o krađi jajeta itd.
Po toj teoriji niti jedno društvo nebi propalo kao bezmatak niti bi se pojavljivale lažne matice. Što će im lažne matice kada fino pčele mogu da maznu oplođena jajca iz tuđe košnice i idemo dalje... Izuzetak je zimski period naravno.

Onda zašto bi prenosile samo jedno jaje? Znamo da pčele kada ostanu bez matice povuku gomilu matičnjaka ako ima otvorenog legla a ovamo ukradu tj. prenesu samo jedno jaje?

Nebih da tvrdim ništa jer nisam vidio a može da se raspreda priča sa raznim argumentima i kontraargumentima.

Ono što mi je iz prethodne diskusije ostalo upečatljivo jeste teza da su larvice sa manje mliječi zapravo bolji izbor za presađivanje iako se na prvi pogled čini drugačije.
Dakle to bi značilo da su se te larvice kasnije izlegle iz jaja pa su kasnije došle na red za hranjenje i zbog toga imaju manje mliječi u ćeliji, a ako su mlađe pa taman i nekoliko sati, time su i bolji izbor za presađivanje.
Možda je takve larve teže presađivati ako se radi iglom ali kada se radi sa aparatom sasvim je svejedno što se tiče rada.
Naravno nije svejedno ako se gleda prema tabeli sa slajda na početku teme jer prema istraživanju ima uticaj na kvalitet matica.

Pozdrav svima...