Autor Tema: Hive Clean (BeeVital)  (Pročitano 32895 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #15 poslato: Novembar 13, 2014, 17:25:56 »

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #16 poslato: Novembar 13, 2014, 18:03:37 »
Pozdrav drugari,koliko kosta to sredstvo gde se moze naci i kada se koristi?mislim u kom delu godine i kako?Dragan


Odgovor oko cene i nabavke je kolega Živojin dao, a primena hajv klina može preko cele godine nema ograničenja jer je organski preparat, predviđen za organsko ili eko pčelarenje, ali dva glavna tretmana su krajem leta ili jesen u pripremi pčela za zimu i drugi na proleće pred kretanje legla... ja ću ga koristiti u kombinaciji sa brstivarom, brstivar tokom medobranja a posle hajv klin.


Pozdrav.
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #17 poslato: Novembar 13, 2014, 21:46:02 »
Постоји ограничење Славиша. Не може се користити у медобрању. Не може ни пред,  ни послије медобрања, а колико дана тачно није прецизирано ни утврђено.
БВХК садржи оксалну киселину, по испитивањима људи који су покушали развалити његову формулу има је чак 3,5%. Не би ваљало да се кристали оксалне нађу у меду. Врло често се потеже питање како уз толику количину оксалне и толики број третмана нема негативног ефекта на пчеле. Формулација очигледно садржи заштитни фактор, а по свему, то би најприје требао бити прополис.

Користио сам ово средство, учинком и дејством у највећој мјери сам задовољан. Ипак морају се испоштовати услови. Ако је година са доста влаге и прохладна као ова, дјеловаће изузетно добро, баш како је написао Ћосовић.
Прошле и претпрошле године није било тако, требало се потрудити да се добро утврди право вријеме за љетњи третман.
Такође сматрам да су неки третмани прописани од стране произвођача можда сувишни. Првенствено третман у вријеме уноса првог полена тј. уласка зимске варое у легло. Ако је добро урађен касно јесењи тј. зимски третман по изласку легла и ако смо сигурни да је преживио безначајно мали број варое, шта ту има да се чисти током почетка прољећа?! Да је БВХК јефтино средство, можда би и имало неког смисла, али није јефтин. Сматрам да је кључан блок третман у тренутку кулминације популације варое, дакле период август/септембар а да се завршни третман ипак може урадити самом оксалном са додатком раствора прополиса.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #18 poslato: Novembar 13, 2014, 22:30:13 »

Pozdrav Radoje, nisam baš precizno napisao kao u uputstvu, u uputstvu stoji, Može se provesti jedan kontrolni test preko cele godine u plodištu za leglo.

U uputstvu stoji i ovo, prvi tretman u godini ide u proleće sa prvim unosom polena oko 15ml po društvu. Zatim drugi tretman ide posle vrcanja jul/avgust. I u novembru/decembru može i treći tretman jednom.


E sada koji je tačan sastav hajv klina, tj. koji su to tačno odnosi tri kiseline oksalne, mravlje i limunske, eteričnih ulja, propolisa,saharoze...ali bitno je da deluje na varou i da je obara.


Cena jeste velika i to mu je jedina mana.


I ja sam se pitao šta treba raditi u proleće ako smo prethodne godine pred zimu očistili varou, i kako da znam da sam ja sveo varou na neki minimalan broj, koji je to broj i kako ga utvrditi?


Evo primer na mom pčelinjaku, pre ovog zadnjeg tretmana sa hajv klinom rekao bi da varoe nema mnogo 1,2,1,0,1,2.... a kad sam ubacio hajv klin, u dve košnice premašili 100 komada a legla nema a ona je još tu.


Radoje šta predlažeš u medobranju protiv varoe a da nije građevnjak?
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #19 poslato: Novembar 13, 2014, 22:32:58 »
Evo i od danas brojanje opale varoe,


1.---7
2.---5
3.---5
4.---18
5.---6
6.---2
7.---5
8.---5
9.---3
10.---1
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #20 poslato: Novembar 13, 2014, 23:14:04 »

I ja sam se pitao šta treba raditi u proleće ako smo prethodne godine pred zimu očistili varou, i kako da znam da sam ja sveo varou na neki minimalan broj, koji je to broj i kako ga utvrditi?


Утврдити број преостале варое након посљедњег касно јесењег/зимског третирања поузданим средством није уопште толико компликовано како може изгледати.
Узмимо да је то поуздано и провјерено средство оксална киселина чија се ефикасност процјењује на 90-95%. Друштво наравно мора бити без легла.
Закључак се доноси код друштава гдје је падање варое највеће. Ако нпр. имамо ситуацију да смо избројали 800 угинулих вароа а ефикасност оксалне киселине је 90%, јасно је да је у том друштву преживјело +- 80 вароа. То није превише али није ни мало. Третман у вријеме првог јачег уноса полена можда не би био на одмет.
Међутим ако имамо ситуацију да смо нпр. избројали "само" 100 отпалих вароа, јасно је да је преживјело +-10. То је јако ниска инвадираност и извјесно је да са таквим потенцијалом њена популација неће достићи кулминацију прије краја наредног љета.

Једно једино регистровано средство дозвољено чак и за третман у медобрању је MAQS гдје се мравља киселина налази у јединственој формулацији која не дозвољава прекорачење прага резидуа у меду. Чини ми се да се ради о канадско - њемачком патенту, већ пар година се користи у САД-у и Канади а ако не гријешим ове године стиже и у Европу. Ево линка па кога занима може погледати...
http://www.nodeurope.eu/maqsreg.html

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #21 poslato: Novembar 13, 2014, 23:50:38 »
Radoje hvala puno na preciznom odgovoru i informacijama o novim sredstvima protiv varoe... Nadam se da će i ovaj MAQS ubrzo kod nas na tržište da ga testiramo, ako i on ne bude imao jednu "manu" kao hajv klin a to je cena...
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #22 poslato: Novembar 15, 2014, 18:02:06 »
Pozdrav.bio sam odsutan par dana i tek sada sam procitao vase odgovore,svima se zahvaljujem primenicu ga sledece godine i sa zadovoljstvom cu vam reci rezultate.Pozdrav Dragan

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #23 poslato: Novembar 21, 2014, 00:09:46 »
I evo i danas rezultata sa brojanja varoe, prvi dan da su sve kosnice nulirale podnjace  ;D ;)
http://i60.tinypic.com/15nqa1s.jpg
Hive Clean (BeeVital)

Da se ne lažemo, varoe i pored ovih današnjih rezultata ima jos na pčelama u košnici, ali ne kao pre sigurno...
To da varoe ima još, ću da potvrdim u proleće pre kretanja legla, jedan tretman hajv klinom (ostalo mi je i više nego dovoljno preparata za jedan prolećni tretman)
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #24 poslato: Novembar 21, 2014, 00:20:13 »
A što se tiče brstivara njega ču na trakice i povremeno dimljenje sa topom, ali sada ću definitivno zatvarati leta (tu sam pravio greške kod dimljenja) a i temperatura samog dima igra bitnu ulogu da brstivar ne pregrejem, jer sam se sam uverio, merio sam temperaturu dima brstivara iz topa instrumentom i verovali ili ne može lako da prelazi 150 stepeni celzijusa, zato po mojoj nekoj logici treba ići što nižom temperatourom tek toliko da na top cevčici ne izađe mlaz brstivara ili po koja kap već da bude samo jak, gust i beo dim, recimo dim sam merio na oko 100 stepeni je mnogo gusci, dok je onaj na mximalnim temperaturama daleko proziran i brzo se raspada sa vazduhom jer pregori...ovo sam namerno testirao top sa brstivarom, pa ću ova moja zapažanja do godine i da primenim na košnicama i uporedim rezultate delovanja.


Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #25 poslato: Novembar 21, 2014, 00:25:47 »
Колега Славиша,
Како радиш третмане овим средством, како дозираш количину средства по кошници, да ли директно из оригиналне флаше сипаш средство?


Поздрав

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #26 poslato: Novembar 21, 2014, 01:01:12 »
Pozdrav Dragane,
Evo kako ja radim sa hajv klinom, boca je zapremine pola litra (500ml) ona ima svoj čep na kome ima mali otvor da pravi tanak mlaz za tretiranje, ali prilikom tretmana na taj način iz boce, mlaz uvek baca-vuče negdje u stranu levo desno gore dole i plus zna da zapuši, i plus nikako na taj način nemogu odrediti onu preporučenu dozu od 10-20ml, zato sam kupio špric jedan od 10 i jedan od 20ml i iglu sam tražio u apoteci što tanju imaju (rekao sam kao za narkomane ali ja to nisam, ja sam pčelar... a apotekarka je ko jege, mrak  8) ;D ;) ).


Pre tretmana po uputstvu piše da treba zagrejati hajv klin na teperaturu tela, to je ljudsko telo znači oko 37 celzijusa, ja imam jedan manji sud malo dublji a uži (može i odsečena pet boca) u njega sipam toplu vodu na 40 stepeni celzijusa za temperaturu imam onaj termometar tkz. igla za pečenje-meso s njim odredim tep. vode, bocu hajv klina ubacim u toplu vodu i idem na pčelinjak...


Na pčelinjaku kada otvorim košnicu i pripremim za tretman hajv klin dobro protresem izmućam prvi put, a kasnije onako malo kod svakog doziranja šprica...otvorim bocu  i sa  špricom bez igle uzmem potrebnu količinu hajvklina, 10,15,20ml, hajv klin zatvorim i vratim u toplu vodu, iglu sa čepom montiram na špric, otvorim iglu i kreće tretman...


Hajvklin prskam po svakoj ulici gdje su pčele zaposele, gore dole, sa kraja na kraj, ali ravnomerno da svaka ulica dobije recimo po dva ili tri prskanja, pčele ga odlično primaju i jako ih umiruje ako su recimo bile malo agresivnije kod otvaranja, odmah po prvom mlazu silaze sa satonoša i počinje za nekoliko minuta taj čudan nagon koji dobiju, malo više izadju na poletaljku ne previše, i onda počinje trka i jedna drugu čerupaju...a narednih dana to je ritual od jutra do sutra, šta pčele na poletaljkama rade čiste se...


Hajv klin ima prijatan miris mene podseća kao na neki citrus osvežavajućeg mirisa...i da napomenem da hajv klin treba čuvati van sunčeve svetlosti to je baš naznačeno na boci, čuvati van minusa na nešto toplijem tamnijem mestu...



Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Slavisa Petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 209
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zvornik
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #27 poslato: Novembar 21, 2014, 10:41:00 »
Kod tretmana preporučljivo je koristi zaštitu očiju i ruku (naočare i bele higijenske rukavice)
Razlika izmedju pčelinjeg i ljudskog društva je u odnosu broja radilica i trutova.

Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #28 poslato: Novembar 21, 2014, 11:28:36 »
Тачно је да јесте мало проблематично одредити дозу БВХК по друштву јер произвођач није доставио никакав дозатор.
Међутим, већ код прве употребе стиче се одличан осјећај па је могуће и без икаквог одмјеравања доста квалитетно и тачно радити.
Као што је Славиша написао, паковање је опремљено специјалним чепом преко кога се на пчеле аплицира јако танак и прецизан млаз па када ухватимо залет скоро да уопште нема никавог непотребног расипања. Битно је да притисак шаком на бочицу буде јак и непрекидан па онда нема ни подљевања, ни зачепљања. Прије прве употребе бочице, врло је битно да се испусти један млаз који ће нам показати на који страну "вуче" апликатор на чепу. Тада обично водоотпорним маркером одмах испод чепа на тијелу боце обиљежим тај правац и послије могу лагодно радити.
Одређивање дозе одређује само брзина преласка руке дуж сатоноша јер је млаз увијек исти и то се може видјети и на овом снимку. Потребно је нагласити, када је топло и када су пчеле у свим улицама можемо прелазити нешто брже а када су збијене у клубету поливамо нешто спорије да би утрошили оптималну количину средства по друштву.
Иначе уз паковање БВХК дистрибутер шаље и детаљно упуство о начину употребе , бар је тако у БиХ тако да нема неких непознаница.



Више о детаљима производа:

ftp://http://www.beevital.com/products/#products-bv

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Hive Clean (BeeVital)
« Odgovor #29 poslato: Novembar 21, 2014, 19:52:07 »
Колеге Славиша и Радоје,
Хвала вам на детаљном објашњењу примене овог средства.
Поздрав