Autor Tema: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU  (Pročitano 18427 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže lucic miladin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #15 poslato: Januar 26, 2011, 00:37:41 »
Unutrasnji glezanj je oznacen strelicom.A na spoljasnjoj strani stopala je spoljasnji glezanj.
Za mene su najbolniji ubodi u sake i prste na rukama.
Sto se ruku tice,Brndusic preporucuje da se ruke namazu pastom za zube.  Zvuci sasavo,ali kazu da djeluje.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #16 poslato: Januar 26, 2011, 01:03:02 »
Još jedan praktičan savet:

Kada vrcate med, pa u bespašno vreme želite da vratite medljave nastavke to nikako ne smete uraditi u toku dana zbog izazivanja grabeži.

 Medljave nastavke vraćam po mraku, posle završetka vrcanja za taj dan (obično između 21 i 23 časa). Na otkrivenu košnicu stavljam u cugu onoliko nastavaka koliko sam planirao a preko njih poklopnu dasku pa krov. Ako je mesečina osvetljenje nije potrebno. Ako je mrak koristim svetiljku sa led diodama postavljenu na čelu slično rudarskoj svetiljci (ima je u kineskim radnjama).
Inače nikakva zaštita nije potrebna pa ni pčelarska kapa. Ako se radi kako treba ne pecne vas ni jedna pčela.
Da li još neko radi ovako?

Probajte uverićete se. Pozdrav.

Skoro isto tako kolga Miliću. 

Ne otvaram košnice pre mraka nego onda kada vraćam nastavke a to upravo kako si i naveo od 21 pa na dalje a nekag i u ponoć ili 1 sat posle pola noći. Vreme ne igra mnogo ulogu a važno je to uraditi tokom noći kad pčele ne izlaze iz košnica.

Pozdrav svima.....

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovica Velickovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 36
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #17 poslato: Februar 02, 2011, 18:39:46 »
Negde sam pročitao jedan savet oko uboda, više puta primenio i zadovoljan sam rezultatom. Naime radi se o tome da mesto uboda natrljamo kockom ŠEĆERA i bol skoro trenutno prestaje, otoka nema javlja se samo onaj karakteristični slabi svrab oko uboda. Ja probao i sa običnim šećerom i deluje (nakvasim mesto uboda i stavim šećer).
Sudbina vodi onoga koji hoće, a vuče onoga koji neće.   Moje predstavljanje

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #18 poslato: Februar 02, 2011, 22:46:04 »
Ujedale su me skoro po celom telu, ne podnosim vrucinu, pa sam leti skoro go. Po nogama, licu, zadnjci, nista strasno,pojavi se mala bubuljica, al po sakama i prstima, em sto boli, em se naduje. Probacu sa sircetom, i pastom.

Hvala na savetima, pozzzzzzzzzzzzzzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Velickovic Bojan

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 9
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #19 poslato: Februar 18, 2011, 21:33:03 »
Kako to radite sa pastom? Pozz

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #20 poslato: Februar 18, 2011, 21:35:33 »
Mesto na kome vas je ubola pčela premažite sa malo zubne paste, i gotovo.
Stoga imajte uvek uza se na pčelinjaku i zubnu pastu.
Pozdrav

Van mreže Dušan Sušić

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #21 poslato: Februar 18, 2011, 22:03:45 »
Moze se koristiti i crveni luk. Presece se i neko vreme se drzi na mestu uboda...
45°10′52″N 15°28′19″E

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #22 poslato: Februar 23, 2011, 19:56:05 »
Meni je jedan kolega pcelar savetovao dodavanje terpentina u sirce malo tek zbog jaceg mirisa i mogu reci da deluje, prilikom otvaranja kosnice dovoljno je polako spustiti dlan na satonose i one verovali ili ne silaze medju ramove. Da li je to zato sto im smeta taj miris ili nesto drugo neznam...uglavnom deluje... :)

Van mreže Tomislav Androš

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 351
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Hrvatska - Slatina/Sopje
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #23 poslato: Februar 23, 2011, 20:42:42 »
Sam sam isprobao 2 - 3 puta natrljati ruke sa sircetom bez terpentina i djeluje.. mene zanima da li se kad kome dogodio kontraefekt?... ono, da pčele totalno polude...
This time next year we will be millionaires!!!!!! 
Delboy Trotter   Moje predstavljanje

Van mreže Djordjevic Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 67
  • Pol: Muškarac
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #24 poslato: Februar 23, 2011, 21:14:10 »
Sve ovo sto smo pisali ne vazi uvek, jednostavno i one imaju svoje zute minute kada im nije do diranja, a tada ne pomaze nista od navedenog... :D

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #25 poslato: Mart 04, 2011, 17:04:54 »
Sve ovo sto smo pisali ne vazi uvek, jednostavno i one imaju svoje zute minute kada im nije do diranja, a tada ne pomaze nista od navedenog... :D

Tačno,
Kod mene su na maslačku svake godine sve ljute pa se na svom pčelinjaku tih nekoliko dana osjećam i nepoželjnim i strancem, a radove ili prekidam ili svedem na minimum. Kasnije, kao i uvijek, postaju bebice jer napune kuću i za mene više ne haju pa mogu raditi bez ikakve zaštite.
Pozdrav, svako dobro!

Uzastopna Poruka: Mart 04, 2011, 21:00:52
Premještanje na pčelinjaku? Kako ga vi izvodite? Staklo, ogledalo, fizička prepreka ispred leta...? Ja samo zatvorim 3 dana češalj, obezbijedim vodu i ventilaciju, i četvrtog dana u sumrak otvaram leto. I, zadovoljan sam. Naravno, probaću obavezno i ono što sam gore naveo, a što sam pročitao da su drugi radili. Eh, sad mi naumpade Brnda sa svojom preporukom o sprečavanju bježanja roja i prizemljenju istog. On kaže da pomažu ogledala. Ako ogledalima sunčeve odbljeske uperimo ka roju, roj se brzo spušta jer ga bljeskovi podsjećaju na sijevanje munja (nevrijeme). Nešto slično je govorio i za sprečavanje grabeži. Hajde, Brnda, javi se!
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Mart 04, 2011, 21:00:52 od strane admin »

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: KRAĆI SAVETI I OPAŽANJA IZ PRAKSE NA PČELINJAKU
« Odgovor #26 poslato: Jun 13, 2018, 17:11:37 »
Veoma stara, ali još više korisna tema za nas, početnike.