Autor Tema: Idemo u goste  (Pročitano 1221 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Idemo u goste
« poslato: Jul 21, 2016, 22:25:28 »
Danas sam posetio domaćina foruma Voju Brstinu.
Pola dana proveli smo u pretresanju opštih tema vezanih za pčelarstvo, uz povremene osvrte vezane za Rodna Voja košnice, njihove osobine i karakteristike, koje pogoduju domaćoj rasi pčela, za razliku od uobičajenih DB i LR, koje više odgovaraju italijanskoj rasi.

Vreme je brzo proteklo, tako da, zbog povratka, nisam mogao prihvatiti Vojin poziv da obidjemo jedan od pčelinjaka. Ipak, zavirili smo u par RV košnica, koje se nalaze u bašti, kod kuće.
Meni, početniku, bilo je fascinantno da vidim iznad matične rešetke košnice, iz koje je već oduzeto nekoliko ramova legla, radi stvaranja rojeva, pun EV i pun RV nastavak meda - ukupno oko 30kg. Pokušao sam da podignem i prvi nastavak ( plodište ) sa podnjačom i nije išlo lakše nego medišni RV nastavak. Naprotiv.

U obe košnice primećene su trake trulex-a natopljene Brstivarom.

Iskoristio sam priliku i častio sebe jednom RV košnicom, u koju ću dogodine useliti jedan od dva, kod Voje rezervisana roja. Tada ću "obezbediti" i dom za drugi roj.

Kao ilustraciju, prilažem i par fotografija.



Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Idemo u goste
« Odgovor #1 poslato: Jul 22, 2016, 01:22:04 »
Hvala tebi dragi moj prijatelju Nešo na odvojenom vremenu i poseti. Znam da sam te "udavio" sa bezbroj informacija o životu pčela u različitim sistemima košnica i sa mnoštvom uputstava ali to je cena za izlazak na pravi kolosek.  :D

Bilo mi je zadovoljstvo provesti vreme u druženju sa tobom i predstavljanju RV košnica. Posebno mi je bilo drago da te upoznam sa RV medištima teškim oko 25-26 kilograma u kojim je oko 20 kg čistog meda.

Rodna Voja je "srpska igračka" koja tokom paše u svoja 3 medišna nastavka i jednim plodišnim nastavkom može da primi preko 60 kilograma meda.
Žao mi je što mi se na kućnoj vagi ispraznila baterija pa nismo mogli sve to da slikamo zajedno sa vagom.
Još mi je žao što nisi poveo svoje drugare koji su te uputili da kreneš sa LR košnicama pa da i oni vide te "naše domaće igračke" u praksi.
Brzo mi je proletelo vreme u tvom društvu i moj dom je za tako divne goste uvek otvoren. Očekujem te ponovo...

Puno pozdrava za sve drage prijatelje...   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Idemo u goste
« Odgovor #2 poslato: Jul 22, 2016, 08:03:44 »
Hvala Vojo, rado ću svratiti, čim se ukaže prilika.

Malo sam nesmotreno davao nazive fotografijama...
Matična rešetka na fotki je iznad plodišta. Ovako je preciznije  :)