Autor Tema: Pčelinjak bez pčelara  (Pročitano 9371 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Brndusic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #15 poslato: Novembar 07, 2011, 22:54:17 »
Vojo daj tvom moderatoru moju novu adresu da bih dobio izveštaj o praćenju teme , jer su mi promenili adresu.
Sadašnja je brnda@open.telekom.rs

Mladi kolega Lazare , sve ja to znam i zato sam i napisao to da nema varoe .
Ja bih te zamolio da meni za ljubav prema pčeli napišeš sve ovo što si napisao da je to za drugu temu , nijereko ti je Voja a ja to ponavljam i ti samo piši sva zapažanja , ja se neću mešati i komentarisati , samo ti piši a ja neću ni postavljati pitanja , a ako ti zeliš mogu da te i nešto podsetim.
Kolega Vojo pisao si neku teoriju koja nema veze sa ovim pčelama , pa moje pčele nisu gradile saće , a ja nisam menjao saće preko 20 god. i isto toliko nisam ih tretirao.
Pre deset godina ceo projekat mi je poremetila cerana , pa sam morao kupiti i mikroskop i saznao sve što me interesuje.
Problem koji je trenutno nerešiv je cerana , ne pomažu Vojo tvoji lekići veruj mi , ali i ne moraš .
Sada tj. pre dve godine je konačno završen projekat .

Kolega Lazare , varoe koje si dobio u jesen su nastale novom tvojim tehnologijom i tretiranjem i davanjem onoga što one u onim pološkama ne dobijau .
Iduće godine ako nebi ih tretirao imao bi fabriku varoe , što i imaš .
Pošto je deda bio star pitanje je kada je on poslednji put promenio saće što je jedan od uslova da se pčela ne tretiraju , drugo opet ko zna kada je i dali je deda tretirao i pre nego što je otišo od nas.
Tako bilo kako bilo meni je sve poznato i sve se vidi šta je šta , samo treba pročitati.
Pozdrav i Lazare napiši molim te to što nisi smeo da pišeš , pa od koga , ako ne smeš od nekoga napiši mi u privatnoj poruci.
Veliki pozdrav  od Brnde

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #16 poslato: Novembar 08, 2011, 00:38:17 »
Ivane,
Preneo sam poruku administratoru.

Želim da ti kažem da Lazar može slobodno da napiše svako svoje iskustvo i iznese svoje mišljenje i da ga u tome niko ne ograničava niti bilo šta sugeriše.

Hvala ti za ove podatke oko varoe u tvojim uslovima.
Što se tiče nozemoze ceranee tvrdim ti da Nozevoj ima izuzetno dejstvo na nozemozu i da su mnogi pčelari pravilnom upotrebom Nozevoja izlečili svoje pčelinjake.
Evo ti jedan originalan primer:
Kolega Slobodan Topalović iz Šapca je na 6 uzoraka koje je poslao na Veterinarski institut na ispitivanje  imao svih 6 pozitivnih rezultata na prisustvo nozemoze ceranee.
Nakon dva tretmana svih pčelinjih zajednica na svom pčelinjaku Nozevojom koji sam mu poslao ponovo je uzeo 6 uzoraka iz istih košnica i ponovo spremio na isti Veterinarski Institut.
Odmah nakon što je dobio rezultate o izlečenju pčelinjih zajednica Slobodan mi se javio telefonom i zahvalio za  Nozevoj i upućene preporuke o korišćenju preparata.
Čovek je bio oduševljen.
Takođe mnogi drugi pčelari su prezadovoljni Nozevojom, pa verujem da je tvoje nepovoljno iskustvo rezultat neadekvatne primene Nozevoja.

Lazo, molim te napiši nam malo više o tom pčelinjaku i ako možeš napravi koju fotografiju o tim živim netretiranim zajednicama.

Pozdrav svima.....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #17 poslato: Novembar 08, 2011, 18:17:12 »
Pre dve godine iz čiste radoznalosti otvorio sam par košnica bilo je i praznih tj.punih moljca a one sa pčelama su imale potpuno tamno..crno..saće.Roile su se već u aprilu i rojevi su ostajali i po šest-sedam dana.Ove godine ima više praznih nego onih sa pčelama.Da mi je neko pričao nebih verovao..tražeći rojeve video sam kako jedan sa drveta..grane ulazi u praznu košnicu..na onim istim ramovima sad već praznim grade potpuno novo saće bez satnih osnova na istim onim žicama.U tu malu oazu dolaze i rojevi sa drugih pčelinjaka pa nisam siguran koje su pčele nastanile praznu košnicu.Danas sam gledao ponovo..nema crnog saća bar ne u ove dve.Evo i slika..ja nebih donosio neke zaključke ostavi ću to iskusnijima.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #18 poslato: Novembar 08, 2011, 19:03:00 »
Lazare care,
iskreno si preneo svoje zapaženje. Potpuno je očekivano to što si zapazio, da praktično najveći broj društava strada od varoe, a da jedan manji uspe da preživi. Takođe, da u jedan broj košnica gde su stradale zajednice ponovo dolaze rojevi što nije neobično. Za israživače i nauku su interesantne one zajednice koje uspeju da prežive više godina bez tretiranja. Situacija kad parazit uništava domaćina nije prirodno stanje jer time izriče i sebi smrtnu presudu. Zato je realno očekivanje da se taj prirodni odnos uspostavi i u ovom slučaju. Poseban problem takvom konceptu predstavlja ekonomsko pčelarstvo, koje putem tretmana drži varou pod kontrolom, čime se sprečava prirodno odabiranje. Iz tog razloga ovakvi pčelinjaci mogu da budu od neprocenjive koristi pčelarstvu.
Pozdrav svima.

Van mreže Lazar Kerkez

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kucura ul Oslobođenja18a
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #19 poslato: Novembar 08, 2011, 19:23:02 »
Evo i slika.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #20 poslato: Novembar 08, 2011, 19:47:09 »
Bravo Lazo, svaka čast za ove slike!

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelinjak bez pčelara
« Odgovor #21 poslato: Novembar 11, 2011, 23:19:34 »
Lazare,
Čestitam, hvala na svemu. Da li si ti svjestan koliko si sretnik?
Pozdrav, svako dobro!