Autor Tema: PČELARSKA PRIČA  (Pročitano 3149 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
PČELARSKA PRIČA
« poslato: Decembar 02, 2011, 23:29:55 »

                                                          Nezaboravan pčelarski događaj

     Sredinom leta 1992. godine, u vreme sve većeg zahuktavanja „rata u okruženju“,  kada su mojoj zemlji uvedene ekonomske sankcije, a inflacija rasla iz dana u dan, uplašio sam se kako ću preživeti, kako prehranite sebe i svoju porodicu.  Uzdajući se „u se i u svoje kljuse“, pored gajenja pčela odlučio sam da na okućnici gajim i kuniće, piliće, patke i da zasadim baštu sa raznoraznim  povrćem. Pored ostalog povrća bila je tu i paprika rogulja koja je glavni povod ove moje priče.

     U petak predveče tog žarkog jula meseca naglo je naišao kišni oblak i pao je dobar pljusak nad Palićem i lepo natopio moju peskovitu baštu koja je uvek bila željna vode. Tokom noći je i dalje sevalo i grmelo uz slabu kišicu. Osvanulo je divno, sveže i osunčano subotnje jutro. Otišao sam do bašte kako bih nabrao moje paprike rogulje i izpržio ih s jajima. To mi je decenijama bio  omiljeni doručak, a nekada Boga mi i ručak. Kada sam bio pri kraju branja paprike u jednom trenutku sam začuo poznati, ali veoma kratak zuk pčele. Međutim pčelu nisam video! Pa kako, gde je, šta je to? Počnem da pomeram lišće i plodove paprike, kada na ovlaženoj peskovitoj zemlji spazim maticu i truta spojene, onako „na gomili“! Odmah sam se setio jučerašnjeg popodnevnog pljuska koji ih je sigurno nenadano prizemljio, pa su njih dvoje kao pravi ljubavni par, tu na mojoj stabljici paprike proveli čitavu noć zajedno. Šta da radim, pomislih tada? Da je uzmem, imaću mladu sparenu maticu? Međutim, neka pčelinja zajednica nekog mog kolege pčelara ostaće bez matice. To ne bi bilo ni pčelarski ni ljudski pošteno. U takvom premišljanju, gledajući divan prizor koji od tada do danas nikada više ne doživeh, topli jutarnji zraci sunca su učinili svoje, prosušili su im ovlažena krilca i ljubavni par tako spojen vinuo se visoko u nebesa. Dugo sam ih pratio pogledom kako odleću sve dok je to bilo moguće.

         Šta je bilo dalje, nije lako odgovoriti, ima više varijanti, ali jedno je apsolutno sigurno: taj trut je sigurno u narednih nekoliko desetina minuta završio svoj život. Ako je matici to bio poslednji čin sparivanja, ona se sigurno vratila u svoju košnicu, gde je za nekih nedelju dana počela poleganje hiljade i hiljade jaja. U protivnom letela je još i dočekivala nove, najsnažnije i najbrže trutove.

        Ušao sam u kuću i sačekao da mi supruga pripremi moj omiljeni doručak. Nisam joj ništa pričao šta sam doživeo, ali neka knedla kao da mi je bila u grlu i moja omiljena hrana mi nekako nije išla. Razmišljao sam i najiskrenije tugovao zbog neopravdane i tragične sudbine truta. Zar taj njegov kratkotrajni svadbeni let mora da bude i njegov poslednji let u životu? Ipak radovala me je činjenica da je makar jedan, ovaj moj trut sticajem vremenskih prilika doživeo  čitavu pravu „bračnu noć“!

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: PČELARSKA PRIČA
« Odgovor #1 poslato: Decembar 03, 2011, 17:36:31 »
Dragi prijatelju,
Divna i gotovo nestvarna priča. Iskreno ne verujem da je još neko doživeo da vidi sličan prizor. Nisam do sada znao da imaš toliko dara za kratke književne forme.
Pozdrav.

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: PČELARSKA PRIČA
« Odgovor #2 poslato: Decembar 03, 2011, 18:32:34 »
    Имењаче хвала за предивну причу која заслужује и књижевно признање. Ово дело, са почетком текста и закључком. има трајну вредност.
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PČELARSKA PRIČA
« Odgovor #3 poslato: Decembar 03, 2011, 22:29:27 »
Još da nisi zaboravio fotoaparat... Kako bi bilo lepo da i mi možemo da vidimo putem fotografija tu veličanstvenu scenu. Pozdrav.

Van mreže Zika Stojanovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 454
  • Pol: Muškarac
Odg: PČELARSKA PRIČA
« Odgovor #4 poslato: Decembar 04, 2011, 11:22:25 »
Hvala drage kolege i prijatelji uzicani!
Veoma mi je drago da pozitivne kritike dolaze bas od vas, jer veoma dobro znam kako se kod vas govori i pise.

Kolega Sveto, to je bilo iznenada, nisam bio spreman na to!
Ja sam krenuo s namerom da berem papriku, a ne da snimam maticu u vreme sparivanja!  ;)
Tada sam jos koristio samo moju omiljenu Praktiku L2, a kada bih snimao pcelu dodavao sam aparatu  objektiv od 200mm i prstenove!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: PČELARSKA PRIČA
« Odgovor #5 poslato: Decembar 04, 2011, 16:02:51 »
Ja samo znam da kad god ne ponesem fotoaparat, uvek bude nešto zanimljivo za slikati. Sad su mogućnosti mnogo bolje, tu su digitalni fotoaparati, a i nova generacija mobilnih telefona ima odlične karakteristike. Pozdrav.

Van mreže slavčo atanasovski

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Скопје, 412мнв
Odg: PČELARSKA PRIČA
« Odgovor #6 poslato: Decembar 04, 2011, 16:22:24 »
Навистина прекрасно доживување. Тоа може да го опише само некој кој вистински ги сака пчелите .
Поздрав од Македонија