Autor Tema: Varoa 2018  (Pročitano 18858 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Varoa 2018
« poslato: Jul 17, 2018, 12:57:29 »
Već je bilo vrijeme da se ova tema pokrene ali evo nije ni sada kasno.

Prošle godine smo imali temu koja se protegla na 10 stranica i dala dosta interesantnih informacija pa se nadam da ćemo i ove godine da razmjenimo iskustva.
Link na prošlogodišnju temu: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2479.0

Prošla godina kod mene tokom ljeta nije bila kritična što se varoe tiče. Godina je bila takva da su temperature bile dosta visoke što ne pogoduje razvoju krpelja a moguće je da se i njihov periodični razvojni ciklus tako potrefio da je na redu bila godina sa manje varoe.
Opadanja je bilo tokom tretmana mravljom kiselinom ali ništa alarmantno. Kasnije su neka društva na poslednjem tretmanu sa oksalnom kiselinom donijela neugodno iznenađenje.
Ipak na sreću sva su društva izašla iz zime živa i zdrava.
Ova kasnija najezda u nekim društvima se može povezati sa kasnijim vremenskim prilikama koje su omogućile pčelama dugo opštenje sa prirodom kao i sa mogućim pljačkaškim pohodima s obzirom na veliku nestašicu hrane u prirodi tokom prošle godine.

Ova godina je što se vremenskih prilika tiče dosta drugačija od prošle pa tako imamo dosta kišnih dana a i temperature su dosta niže što bi moglo pogodovati razvoju krpelja. Ja na svom pčelinjaku još uvjek nisam radio nikakav tretman za suzbijanje varoe. U planu je kao i prošle godine tretman sa MK te OK u decembru. Eventualno još testno tretiranje sa nekim dopunskim sredstvom na nekoliko košnica.

Ono što do sada nisam radio a planiram ove sezone je uzorkovanje brojnosti varoe pomoću neke od raspoloživih metoda.
Uglavnom se nameću dvije metode uzorkovanja i to test šećerom u prahu i test alkoholom.
Test šećerom u prahu je prema analizama manje pouzdanosti i tačnosti u odnosu na ovaj drugi ali je zato manje invazivan i sa njim ne ubijamo pčele pa mi se više sviđa te ću se vjerovatno voditi tim putem.

Evo linkovi na video priloge koji prikazuju oba način primjene oba testa:

Test šećerom u prahu




Test Alkoholom



Prošle godine je Boris Salaj pisao o ovim metodama kontrole prisustva varoe pa bih ga molio da nam se pridruži u ovoj temi i malo više približi svoj način rada i njegova iskustva u dosadašnjem radu.

Pored napisanog želim da postavim i link na ovaj interesantan i poučan dokument u vezi sa suzbijanjem varoe

https://honeybeehealthcoalition.org/wp-content/uploads/2015/08/HBHC-Guide_Varroa-Interactive-PDF.pdf

Na žalost tekst je na engleskom ali se može uz pomoć prevodioca doći do nekih korisnih informacija.

Eto nadam se da je ovo dovoljno da vas zainteresuje ova tema i da ovdje razmjenimo iskustva u borbi protiv varoe proteklom kao i predstojećem periodu ove godine.

Pozdrav svima...




Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #1 poslato: Jul 17, 2018, 17:13:13 »
Imam 5 RV košnica na po jednom nastavku za sada (sa po 5-6 ramova legla i 7-8 ramova pčela) i brstivar kao jedini preparat protiv varoe. Nemam dimni top, pa bi upotrebio truleks trake sa brstivarom. Ali kako nemam mnogo iskustva, ne znam kad je najbolje da krenem sa tim, odmah ili da čekam da se još malo razviju (dodavanje drugog nastavka); i da li preporučena doza od 10ml važi za ovogodišnje rojeve...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #2 poslato: Jul 17, 2018, 19:19:33 »
Da 10 ml stavljaj na ovogodisnje rojeve i za deset dana ponovi tretman, a ako imas pcele na deset ulica, slobodno stavi 15 ml.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #3 poslato: Jul 17, 2018, 20:23:01 »
Izvinjavam se, ali mora još nekoliko početnički pitanja... Pčele su trenutno na 7 ili 8 (uglavnom) ramova, ali šta ako se u medjuvremenu prošire na 10 i trebam da dodam drugi nastavak?
Traka ide na sredinu nastavka, iznad centralnih ramova sa leglom?
Špric sa iglom ili bez igle mi je potreban za natapanje trake (15cm duge) koja ide popreko preko satonoša?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #4 poslato: Jul 17, 2018, 20:55:53 »
Jeste, traka ide popreko  i po sredini, obican spric kupi u apoteci i  nali traku sa 10 ml brstivara, tretman ponovi nakon deset dana, brstivar obavezno promuckaj pre sipanja.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #5 poslato: Jul 17, 2018, 21:43:46 »
Jasno, hvala. Za sada toliko u borbi protiv varoe, a kasnije moram naći još neko sredstvo...

Van mreže Marko Brkic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Deliblatska peščara
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #6 poslato: Jul 18, 2018, 09:05:14 »
Sta mislite o Varoliku? Citao sam negde da se dimi tokom avgusta sa po tri kapi po kartoncicu, dva puta u razmaku od nedelju dana, pa napravim 20 dana pauze i onda opet 5 puta na po nedelju dana razmaka, vecinom tokom septembra. Sta mislite o tome? Ova metoda mi se cini dosta jednostavna s obzirom da sam pocetnik.

Pozdrav,
Marko

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #7 poslato: Jul 18, 2018, 12:28:23 »
Sta mislite o Varoliku? Citao sam negde da se dimi tokom avgusta sa po tri kapi po kartoncicu, dva puta u razmaku od nedelju dana, pa napravim 20 dana pauze i onda opet 5 puta na po nedelju dana razmaka, vecinom tokom septembra. Sta mislite o tome? Ova metoda mi se cini dosta jednostavna s obzirom da sam pocetnik.


Marko za početnika je uvjek lakše da ide na sigurno. Ako smatraš da nemaš dovoljno iskustva da se osloniš na neka manje otrovna sredstva od varolika, mitaka ili ti amitraza onda radi onako kako ćeš sačuvati zajednice od propadanja jer je to za tebe najbitnije na početku pčelarske karijere.

Dalje se potrudi da u narednom periodu probaš proučiti i usvajati neke druga i manje otrovna sredstva odnosno metode i načine borbe protiv varoe.

To ti je moj stav i odgovor na tvoje pitanje u vezi varolika.
Na ovom frumu je prisutan dobar broj ljudi sa više iskustva od mene pa će oni igurno dati i bolji savjet ali kako sam i ja još uvjek početnik pišem ti ovo iz te perspektive jer te razumijem.

Da se razumijemo ja sam protiv upotrebe istog ali nisam isključiv po svaku cijenu.

Licemjerno je nekoga nagovoriti da radi tretman koji može uslijed neiskustva ili nepravilne primjene tretmana lako da dovede do gubitka zajednica a sve samo da bi se ispoštovao više ekoliški a manje otrovan pristup. Sve ovo pogotovo ako se zna da danas veliki broj a po mojem vlastitom viđenju i većina pčelara pčele tretira raznim sintetičkim sredstvima i bojnim otrovima a pojedini čak dime i preko svake mjere za svaki slučaj.

Imaš u mojoj poruci iznad link na temu iz prošle godine pa lagano pročitaj. Ima tu dosta korisnih informacija.

Pozdrav svima...

Van mreže Marko Brkic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 12
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Deliblatska peščara
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #8 poslato: Jul 18, 2018, 12:34:09 »
Ok, hvala Bojane. Citao sam i za onaj ram za trutovsko leglo, ali se ne bih usudio dok imam jednu kosnicu. Od sledece godine cemo videti.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #9 poslato: Jul 18, 2018, 12:38:27 »
Marko prijatelju pošto si sa jednom košnicom igraj na sigurno. Kupi varolik i listiće a za narednu sezonu smišljaj bolji plan.
Sad baš i nije vrijeme za ram građevnjak po mom mišljenju. Naročito ako je to zajednica koja se tek razvija. O njemu razmišljaj na proljeće.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #10 poslato: Jul 19, 2018, 10:10:51 »



                    Приликом редовних прегледа кошница и пчела у току ове године нисам приметио присуство варое. Но временске прилике које се огледају у влажном и кишовитом времену које траје ево већ готово два месеца позивају на опрез.
                    Вароа зна да изненади , да се на први поглед не примећује а онда изненада уследи инвазија а тада је већ касно. Ранијих година сам , такође , са третманима почињао око првог августа. Ове сам кренуо раније.
                    Прошлог викенда , тачније 15. 07. сам урадио први третман брстиваром. Радио сам фајталицом и пчеле добро напрскао преко сатоноша. Реакција пчела је била уобичајена - забрује , мањи број избије на лето и за минут - два се све смири. Контролу опадања нисам вршио јер нисам имао времена за то. Намера ми је да овакав третман поновим још једном , евентуално два пута у зависности колико ће ми брстивар потрајати. Ови третмани би се значи завршили до краја овог месеца. При следећем ћу поставити папир да проверим и количину опалих вароа. У зависности од тога следиће и одлука о даљим евентуалним третманима.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #11 poslato: Jul 19, 2018, 12:24:12 »
Ja sam posle bagrema odradio tretman MK , jos koji dan i stavljam Herbu i kasnije zadnji tretman OK.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #12 poslato: Jul 19, 2018, 13:44:50 »
Zoki jesi li pratio opadanje na tretmanu poslije bagrema?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #13 poslato: Jul 19, 2018, 13:52:15 »
Iskreno , nisam majkane, stavio sam kartone natopljene MK , drzao dva dana, posle pocnu pcela da ih grickaju, i posle toga usao u razrojavanje i pripremu za suncokret.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Varoa 2018
« Odgovor #14 poslato: Jul 20, 2018, 09:42:03 »
Zoki jesi li pratio opadanje na tretmanu poslije bagrema?


              Узалуд се распитујеш Бојане. Уз то и беспотребно. Ова година је идеална за развој варое. На појединим пчелињацима је има и то јако много. То је најчешће код оних који су јурили мед и селили са једне паше на другу. Поуздано знам да многи врше тртмане свим и свачим али о томе причају само телефоном. На форуму нико неће ни реч да прозбори. У неким крајевима Војводине друштва су преполовљена што од тровања на сунцокрету а по нешто и од варое. На велико врше спајања , уједначавања а ћуте да не би изашли на лош глас јер са паше враћају преполовљене пчелињаке. Меда са сунцокрета има али не у мери да оправда све трошкове сељења и слабљења друштава.
              Они на стационару који су радили са грађевњацима и разројавали су у бољој ситуацији. Вароа је ту у подношљивој количини али и ту треба бити опрезан и кренути са третманом. Цела година је убрзана све је цветало и стизало две недеље раније него обично па је слична ситуација и са вароом. Не заборави да сада ових дана излазе пчеле које су занете крајем прошлог и почетком овог месеца. Те пчеле нам морају однеговати зимско легло и зато их под хитно треба заштити.
              Ако хоћеш са сигурношћу да знаш каква је ситуација код тебе најбоље је да отвориш трутовско легло. Ја сам то редовно радио током целе године јер сам имао грађевњаке и јасан преглед ситуације са вароом. Обзиром да сам много разројавао и након багрема из производних друштава вадио скоро па комплетно затворено легло са вароом до сада нисам имао проблема. Ипак ништа не препуштам случају и за пар дана крећем са целомесечним третманом. Одлучио сам се за мрављу киселину која ми се прошле године одлично показала.
              Бојане имаш већ довољно искуства и уздај се у своју процену. Ситација није свуда иста па ни ретки извештаји појединих колега не морају бити релевантни иако су њихове намере искрене. Једно је сигурно - време је идеално за развој варое и ко је не буде на време сузбио на пролеће ће куповати пчеле.