Autor Tema: Bušilica za ramove.  (Pročitano 9897 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Bušilica za ramove.
« poslato: Avgust 02, 2016, 15:29:27 »
Evo da probam malo i ja da doprinesem forumu na način kako ja to mogu. Stiže zima i sad će biti dosta posla oko priprema za sledeću sezonu.

Proljetos sam sebi napravio ručno pokretanu bušilicu za bušenje bočnih letvica za LR ramove koja ujedno utiskuje i nitne. Već viđena stvar i ništa specijalno ali možda nekome da ideju kako da sebi olakša posao.
Inače jedan od najdosadnijih poslova oko košnica mi je bušenje i nitovanje letvica kao i užičavanje ramova. :)

Nisam baš sve detaljno slikao ali vidi se valjda dovoljno. Bušiti se mogu sastavljeni ramovi kao i same bočne letvice. Ova moja je samo za LR ali može da se prilagodi da paše na sve tipove okvira.

Tu su fotke kako je tekao posao...
Slika 1
Slika 2
Slika 3
Slika 4
Slika 5
Slika 6

Evo šta je na kraju ispalo...
Slika 7
Slika 8
Slika 9

U čemu je kvaka?
Kod ove bušilice se igle prilikom razvlačenja poluga okreću prema gore pa je mnogo olakšano i ubrzano postavljanje nitni. Daljim usavršavanjem bi se mogli dodati rezervoari sa nitnama u vidu cijevi malog prečnika i u nih se može postaviti veća količina nitni u odgovarajući položaj dal ručno ili mašinski pa se dobije automatsko postavljanje nitni na igle. Sve u svemu i ovako radi posao.

Slike su od ranije i nisu sređene a nemam ni jednu u radnom položaju na žalost ali biće. Mašina je probana i radi odlično. Ako nekog interesuje neki detalj neka slobodno pita. Sve je napravljeno sa osnovnim alatom bez neke specijalne mašinske obrade.

Medno...

Van mreže Milojko Vasic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 115
  • Lokacija pčelinjaka: Bajina Basta
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #1 poslato: Avgust 02, 2016, 19:32:58 »
odlicno

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #2 poslato: Avgust 11, 2016, 14:35:48 »
Da probam da priložim fotografije da se vide u poruci.
Malo sam prilagodio i smanjio dimenzije fotografija pa se nadam da će biti vidljive.
200KB i nije mnogo ali može se uklopiti.

Pozdrav...

Van mreže Radivoje Stojanović

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 24
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Beograda
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #3 poslato: Avgust 11, 2016, 17:11:24 »
Izuzetno dobar i koristan alat. Svaka čast na izradi. Nadam se da će Vam uživanje biti dosad najomraženiji posao. Ja imam sličan u izradi Dekija Vučića iz Trstenika. Pozdrav

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #4 poslato: Avgust 11, 2016, 22:24:34 »
Ne znam dal će biti uživanje ali će svakako biti lakse i brže.  ;)

Hvala i Pozdrav...


Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #5 poslato: Maj 06, 2017, 07:38:04 »
Свака част на бушилици. Можда би могао и да снимиш снимак и поставиш на јутубу...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #6 poslato: Februar 14, 2018, 22:43:19 »
Ja sam pri kraju pravljenja bušača bočnih letvica i sve je ok imam samo jedan problem ,a to je od čega napraviti ili gde kupiti igle fi=2,2mm ili fi=2mm?

Van mreže Ivan Milic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 5
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Besnjaja
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #7 poslato: Februar 15, 2018, 01:11:58 »
Igle mozez da napravis od celicnih eksera, ima ih i 2 i 2,2 mm i mogu se naci u svakoj vecoj gvozdjari, ili kupi dve burgije fi 2 mm pa brusilicom odseci spiralni deo i zasilji ih. To je ekonomicno i dostopno svuda. To sam ja radio i odlicno je, a mozda neko ima i neko bolje resenje.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #8 poslato: Februar 15, 2018, 13:39:01 »
Bolje je da vrh bude tup, šiljati vrh hoće da napravi da letvica prsne.

Van mreže Saša Đorđević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Palanka
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #9 poslato: Februar 16, 2018, 00:01:47 »
Ja sam iglu napravio od opruge za relnu koja je pukla i bila bacena, ima odlicnu cvrstocu.
I obavezno da bude tupa na vrhu, ako je zaostrena cepa ramove.

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #10 poslato: Februar 16, 2018, 00:03:17 »
Misliš opruga na vratima rerne?


Van mreže Saša Đorđević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bela Palanka
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #11 poslato: Februar 16, 2018, 00:28:46 »
Tako je, svratio sam do prijatelja koji ima radnju i popravlja sporete izneo mi je nekoliko izbacenih opruga, one pored spiralnog dela imaju i ravan deo od desetak cm, taj deo sam iskoristio.
Kad budem imao vremena slikacu i moj busac mislim da je intresantan, radni mehanizam se pokrece nogom,tako da kad nagazim papucu delujem celom tezinom tela i samim tim je i lakse busenje a obe ruke su slobodne za rad.

Van mreže Aleksandar Dželetović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 37
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Selo Štulac
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #12 poslato: Februar 16, 2018, 09:42:32 »
Postavi slike napravio sam bušač ali taj mehanizam nogom mi je interesantan.Doradio bih.


Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #13 poslato: Februar 16, 2018, 12:03:18 »
Moja je tema pa da ne mislite da izbjegavam... ;)

Ovaj bušač sam napravio odavno i prvenstveno je bio namjenjen za LR okvire. Kasnije sam ga prilagodio i za RV a prije nekoliko dana i za EV okvire tako da sada sa njim mogu da radim sve tipove okvira.
Prednosti:
Bušenje brzo i precizno. Ranije sam bušio sa ručnom bušilicom pa sam imao muku živu. Sada je mnogo lakše.
Mehanizam koji igle okreće prema gore mnogo ubrzava rad jer se nitnice mnogo lakše i brže postavljaju na igle nego kod bušača sa horizontalnim položajem igala.
Mane:
Ono što mi se ne sviđa je da se bočne letvice prilikom bušenja malo iskrzaju na strani gdje igle izlaze pa to malo smeta u radu prilikom provlačenja žice.

Ja sam igle pravio od inox elektrode koju sam pomoću brušenja dotjerao na odgovarajuću mjeru. Nije baš pohvalno jer elektroda nije naročito žilav i elastičan materijal pa se igle iskrive i prave probleme.
Ostali prijedlozi sa čeličnim ekserima i oprugama mi se više sviđaju.

Pripremio sam i materijal da napravim jedan električni bušač sa svrdlima ali nema se vremena...

Još kada bi se uvlačenje žice nekako automatizovalo to bi bilo pravo uživanje.  8)

Pozdrav svima...

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Bušilica za ramove.
« Odgovor #14 poslato: Februar 17, 2018, 11:39:40 »
                        Videh ovu temu i s obzirom da mi je na pocetku moga pcelarenja to bio najveci problem oko busenja i uzicavanja ramova resih da se javim sa mojim iskustvomu tome.
Naime , ja sam u pocetku koristio busac sa jednom zicom (iglom) na koji se navuce nitna,zatim busac sa tri igle i sijaset drugih nacina. Moram reci da mi se uvek desavalo u velikom broju slucajeva
da mi se nitne zapusavaju sa delicima drveta i onda ih izbacivao opet nekakvim tupim silom ili opet nekom debljom zicom. Ne znam da li se to desavalo i drugima? Sada to radim stubnom busilicom
nakoju sam fiksirao parce ploce(medijapan,iverica,sper ili drugo),postavio firung koji je udaljen od burgije 1.8 cm,na firungu obelezio tri polozaja za pomeranje bocnih letvica. Slozim po 4-5 letvica jednu na drugu i izbusim burgijom idealne rupe. Za ubacivanje nitni koristim mala elektricarska spic klesta kojima hvatam nitne i ubacujem u leziste i pritisnem palcejedne ruke dok drugom u isto vreme hvatam klestima drugu nitnu. Toliko sam se izvezbao da to sada radim izuzetno brzo.Ja sam sa ovim nacinom izuzetno zadovoljan.
                         Rekoh da busim po 4-5 letvica odjednom.Moze i koja vise u zavisnosti od visine firunga i dubine busenja koju sama busilica dozvoljava.Moja busilica je ona sa buvljaka od oko pedesetak evra.                                 




                                    Pozdrav i medno.