Autor Tema: Pčelinjak "Homolje"  (Pročitano 6177 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #30 poslato: Mart 11, 2023, 21:41:33 »
Драге колеге,

Јављам се после дужег времена. Тек данас сам уграбио мало времена да обиђем кошнице и видим са чиме располажем. 4 ДБ кошнице су преживеле зиму, док су ми од од 6 РВ кошница, 2 матична друштва и 4 роја, преживела 2 матична друштва и један рој, док је један рој још летос настрадао од суше. Два роја нису преживела зиму, док је један преживео и има 5 улица пчела. С обзиром на то да им нисам давао никакав сируп током сушног периода и да сам им дао свега неколико литара сирупа пре зимовања, сва одговорност је на мени, али, такве су биле околности прошле сезоне.
Временски услови ми нису дозволили да детаљно прегледам друштва, киша је почињала да пада, али оно што сам видео је да има пчела на 5 и више улица у свакој кошници, али ме брине то што су пчеле изашле на сатоноше и рекао бих да немају довољно хране. Због тога размишљам у правцу неке прихране, али не знам чиме бих могао, јер у Кучеву још џенарика није процветала, по свему судећи ће тек за око 2 седмице. Шта предлажете?

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #31 poslato: Mart 13, 2023, 00:10:10 »
Јовиша пријатељу ако у неким кошницама имаш вишка по који рам меда добро би било да га додаш овим заједницама којим недостаје. Изједначавање количине хране у касно зимском и раном пролећном периоду је сасвим оправдан начин рада. Уколико нема таквих рамова може се додати и нека погача као и сируп у топлом делу дана.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #32 poslato: Mart 13, 2023, 17:56:04 »
Госн Војо, да ли би било боље у овом периоду прихрањивати погачом или сурупом, или и једним и другим, шта је најефикасније?

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #33 poslato: Mart 13, 2023, 18:58:19 »
Госн Војо, да ли би било боље у овом периоду прихрањивати погачом или сурупом, или и једним и другим, шта је најефикасније?

Срдачан поздрав!
Са сирупом би се то сада најбрже решило.
Препоручио бих мало гушћи сируп од оног 1:1.
Можда би најбоље било да је однос 4:3 у корист шећера.
Свакој заједници да се дода по литар таквог сирупа па кад однесу још два три пута поновити сваки други или трећи дан. Поздрав.
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #34 poslato: Mart 21, 2023, 13:03:07 »
У претходним данима сам трима РВ друштвима дао по око 2л сирупа (4:3) са додатком Нозевоја. Време није било погодно за детаљан преглед, те ћу тај преглед извршити у наредних неколико дана.

Надам се добром развоју друштава.

Ова година ће ми највише бити усмерена на завршетак студија, те планирам да што мање времена проводим на пчелињаку како бих то и остварио. Наравно, елементарни кораци неће изостати, како бих друштва спремио за следећу сезону и евентуално проширење пчелињака.

Срдачан поздрав!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #35 poslato: Mart 22, 2023, 07:58:22 »



Јоване  срећно ти било и у учењу и у пчеларењу.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #36 poslato: Mart 22, 2023, 08:45:34 »
Хвала, госн Горане!

Без подршке вас, старијих пчелара, ми млађи и почетници бисмо много времена изгубили на трагање за правим моделом пчеларења. Од срца вам захваљујем!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #37 poslato: Mart 24, 2023, 20:56:07 »
Danas sam uradio prvi prolećni pregled. Vreme toplo, ok 25 stepeni po Celzijusu, vedro, sunčano, bez vetra - baš kako treba. DŽenarika je tek danas otvorila sve cvetove.

Generalno sam, s obzirom na čitavu situaciju prethodne godine, moje malo slabije angažovanje oko pčelinjaka, vremenske uslove itd. - manje-više zadovoljan.

Stanje je sledeće: od 3 DB12 košnica, jedna je ubica, 13 ulica pčela, 5 ramova legla, dosta meda, polena i svežeg nektera. Druga je nešto slabija sa 10 ulica pčela, 5 ramova legla, ali je to leglo vrlo malog prečnika, hrane ima dovoljno. Treća je sasvim slaba, 7 ul. pč., 3 r. l. i malo manje hrane nego u ostalima, ali je ima. U jednoj DB10 ima 8 ul., 4 r. l., 5 rama sa medom, pergom i svežim nektarom.

Što se tiče RV košnica, one su, rekao bih, dosta slabe. Od 3RV, sve tri imaju po 3 rama legla, dve imaju po 6 ul., a jedna 15, s tim da je u poslednjem nastavku 7 ul, a u drugom 9, iako u dok drugom nastavku nema ničega, potpuno prazni.

Ono što čini ovu razliku je to da sam DB košnicama tokom zime i pre mesec-dva dodavao pogače (ukupno 4 pogače), i po 2l sirupa jesenas, dok sam RV košnicama dao samo po oko 2-3l sirupa u jesen. Moje su greške bile prethodne sezone u tome što sam imao katastrofalne satne osnove koje pčele u jeku repice nisu htele da izvlače, što im je znatno usporilo razvoj, zatim, što rojevima koje sam pravio od matičnih košnica nisam davao dovoljno sirupa na vreme i što sam dozvolio da mesec dana sušnog perioda prođe bez moje intervencije sa pojilicama i eventualnom dohranom sirupom. Ono što sam relativno dobro uradio je bilo tretiranje protiv varoe svaki drugi dan u trajanju od 24 dana Brstivarom, što se pokazalo time da su pčele žive i zdrave, dok oksalnom kiselinom nisam tretirao.

Sa RV košnicama pokušavam da uspostavim metod u kojem nema pogača i u kojem koristim sredstva samo na biljnoj bazi. Pored mog učenja tehnike pčelarenja sa RV košnicom, ovo dodatno otežava stvari, ali polako sam pohvatao sve ključne momente na koje treba obratiti pažnju, te planiram ove godine to da ispravim.

Dakle, ove godine mi sleduje ozbiljnija priprema za zimu, budući da od bagremovog meda, sudeći po stanju u RV košnicama, neću moći mnogo da uberem. Već sam naručio satne osnove iz ApiTrade-a iz Leskovca, pa da vidimo kakve su one, a Brstivar mi je već stigao. Oksalnu kiselenu ću kupiti u međuvremenu, te ću njome početi od ove zime da tretiram pčele.

Eto, iskreno, pošteno, bez uvijanja.

Sve kritike, sugestije, primedbe su dobrodošle i poženje. Dostupan sam i ovde i putem mobilnog telefona.

Srdačan pozdrav svima i srećna vam nova pčelarska godina!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #38 poslato: Mart 25, 2023, 00:25:11 »
Dakle, ove godine mi sleduje ozbiljnija priprema za zimu, budući da od bagremovog meda, sudeći po stanju u RV košnicama, neću moći mnogo da uberem. Već sam naručio satne osnove iz ApiTrade-a iz Leskovca, pa da vidimo kakve su one, a Brstivar mi je već stigao. Oksalnu kiselenu ću kupiti u međuvremenu, te ću njome početi od ove zime da tretiram pčele.

Немојте колега Јоване да губите наду,  ;)  имаће пчеле времена да се развију у РВ кошницама на оптималну величину до багремове паше и да одлично искористе багрем.  :D Ово говорим зато што сте навели да је џанарика тек отворила своје цветове. Само је важно да су пчеле здраве и да имају нормале залихе хране а за остало ће се природа потрудити..

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #39 poslato: April 11, 2023, 10:32:51 »
U prošlu sredu veče i četvrtak popodne sam dodao trima RV po 4l sirupa, dva uveče i dva poodne, u odnosu 4:3 u korist šečera, kao i po trećinu pogače. Pogaču sam dao jer sam se bojao da nemaju dovoljne zalihe hrane i jer je nastupao hladan period od desetak dana, a neću biti u mogućnosti da ih posetim u tom periodu.

Čekamo lepše vreme, pa ćemo videti šta sam uradio.

Srdačan pozdrav!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #40 poslato: April 24, 2023, 08:59:09 »
Јуче сам успео да урадим прв преглед након давања сирупа, дакле, након 20 дана. Стање је следеће, у све три РВ има по 5-6 пуних рамова легла свих стадијума, матица залеже, залиха хране има по 4-5 рамова, чак је у једној кошници матица мало спустила у доњи наставак и почела да залеже, али врло стидљиво, изгледа да је и она "намирисала" захлађење, па је одустала од ширења.  ;D

Багрем нисам стигао да погледам, али ће, по свему судећи, процветати након Ђурђевдана, као и претходних година. Са овим захлађењем ћемо видети да ли ће и медити, али, шта је ту је.

Мислим да је још рано за спуштање горњег наставка на подњачу, с обзром на све околности, те ту радњу нисам ни урадио.

П. С.
На дедино жарко инсистирање, још прошлог пута (пре 20ак дана) сам на две ДБ кошнице додао медишта, а јуче сам и на друге две. Поред свог мог објашњавања да то у овом периоду може бити врло штетно, џаба вам труд свирачи... Ово може бити занимњиво за касније упоређивање снаге и стања друштва.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #41 poslato: April 24, 2023, 15:30:52 »
Po svemu sudeći, u proteklih 20 dana su se moja RV pčelinja društva proširila za gotovo 6 ramova, budući da su pre 20ak dana imala vrlo malo legla. Ako je moja računica tačna, to znači da je matica na svaka 3 dana zalegala po 1 ram. Ako se ovim tempom nastavi, do cvetanja bagrema u mom kraju (oko 10. 5.) bi trebalo da će biti oko 10-12 ramova legla.
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #42 poslato: Maj 01, 2023, 19:54:52 »
Nakon današljeg obilaska pčelinjaka, stanje sa RV društvima je sledeće. Sva tri društva su na 7 ramova legla, broj pčela pokriva skoro dva nastavka, i ima nekoliko ramova hrane.

Pčele su bile mirne, koristio sam vojvir pri pregledu, dan savršen.

Svim društvima sam plodište spustio na podnjaču i postavio im jedan nastavak iznad. Plan mi je bio da ograničim matice, ali sam od tog plana odustao, budući da su društva još slaba za taj korak. Svim društvima sam stavio po 2 s. o. sa strana legla, a jednom jačem sam stavio i u drugi nastavak po 2 s. o., na 3. i 8. mesto i tom jačem sam stavio i treći nastavak, ali sada uvidjam da je trebalo da ga ostavim na dva nastavka.

Jabuka je još u cvetu, a bagrem je poprilično izmrzao... Razmišljam o selidbi, ali nisam siguran koliko bi imalo smisla to raditi u mojoj trenutnoj situaciji, a i to bi mi bio veoma zahtevan potez.

Kolege, dajte komentare i kritike. Hvala u napred!


Srdačan pozdrav svima...
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #43 poslato: Maj 12, 2023, 18:06:09 »
U sredu, 10. 5., postavio sam matične rešetke. Dva društva su na 10 ramova legla, jaka, puna pčela, donele su polen i nektar u prethodnom periodu, odakle i kako - ne znam, ali svaka im čast. Jedno društvo je dosta slabije, na svega jednom nastavku pčela ramova pčela, ali sa leglom na 5 ramova u svim stadijumima, dakle matica je u redu, ne znam šta bi moglo biti u pitanju, isto sam ih sve tretirao.

Dan prijatan, vetrovit, mestimično oblačno, oko 18 stepeni C. Da sam sačekao neki drugi dan u toku sedmice, ne bih ga dočekao. Pčele začuđujuće mirne, rad je bio milina, izlazile su i po vetru i sakupljale nektar.

U 1. nastavak sam stavio ram sa maticom i još dva rama najmlađeg legla, do legla satne osnove i zatim izgrađene ramove, zatim sam postavio ram sa m. r. i u 2. nastavak smestio ostalo leglo, do legla sa jedne strane stavio s. o. i ram hrane, a sa druge strane ram sa hranom, zatim treći nastavak, da im se nađe za slučaj da nekim čudom naiđe period lepog vremena, pa da imaju gde da lageruju nektar. Nadam se da im taj treći nastavak neće smetati, budući da više neće biti ozbiljnijih zahlađenja, te da im održavanje temperature neće predstavljati problem, samim tim ni taj treći nastavak.

Bagrem je u Požarevcu procvetao u ponedeljak, u okolini na nekih 5-10km je tek počeo da beli, a na 30km od Požarevca tek se promalja po neka belina. U Kučevu bagrem koji je izmrao je završio sa cvetanjem još u aprilu, a dobio sam informaciju da je u višim delovima Kučeva bagrem preživeo i da će ga biti. Nadam se da će razlika u cvetanju učiniti svoje i da će paša biti dobra.

Žao mi je što se kolege ne uključuju na ovu moju skromu temu, nadam se da vas nisam nečim uvredio...

Srdačan pozdav svima!
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Homolje"
« Odgovor #44 poslato: Maj 12, 2023, 23:38:55 »
Јовиша пријатељу ја бих те рамове са храном које си поставио на крајеве у други наставак ипак спустио и оставио на крајеве у први наставак испод матичне решетке. А те рамове са изграђеним саћем остављене у први наставак подигао у други.
Поздрав..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.