Autor Tema: Oj Karlovci, mesto moje drago..  (Pročitano 2444 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Oj Karlovci, mesto moje drago..
« poslato: Mart 22, 2023, 10:08:09 »
Poštovane kolege, zelim da Vas pozdravim i da se predstavim.

Pratim ovaj sjajan forum već nekoliko meseci i mogu reći da su mi Vaša pisanija jedini izvor učenja i na tome sam zahvalan domaćinu i Vama koji nesebično delite Vaše znanje i iskustva.

Zapčelario sam prošle godine, 1. Juna kada sam uselio 3 naručena roja u nove RV košnice koje sam nabavio od Gosp. Ajdanovića iz Bečaja i smestio ih u zakonjen deo bašte sa pogledom na Dunav i Bačku. Uskoro ću zakačiti koju sličicu.

Moje interesovanje i ljubav prema ovom veličanstvenom biću datira još iz ranih dečačkih dana kada sam odlazio sa bakom u njeno rodno mesto,
selo ispod planine Ljubić u današnjoj R. Srpskoj. Svake godine noćivali smo u domaćinstvu kod njene rodjene sestre koja je u ekonomskom delu
dvorišta imala oko 5 -7 starih, trošnih Vrškara. Mogao sam satima da ih posmatram, uživao sam gledajući ih.., a tek kada bih dobio komad meda u saću..,
mojoj sreći nije bilo kraja. 😊

Sav ushićen u periodu osnovne škole krenuo sam na časove pčelarstva kod lokalnog pčelara gde je predavanje organizovano u obliku dopunske nastave u našoj školi, tokom prve posete pčelinjaku zadobio sam 4 uboda u predelu vrata i lica i isti dan zaglavio u hitnoj. Rečeno mi je da sam alergičan na pčelinji ubod i da momentalno batalim to zanimanje.

Godinama nakon toga ta moja želja mi nije davala mira i odlučio sam da pokušam ponovo. Prošle godine sam kupio kombinezon, lek protiv alergije i odlučno krenuo u pohod za upoznavanje i druženje sa tim divnim svetom pčelarstva.

Radujem se budućoj saradnji i nadam se Vašoj pomoći na putu mog učenja.

Srdačno Vas pozdravljam!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #1 poslato: Mart 22, 2023, 10:15:39 »



Лепа и инспиративна прича и представљање. Кад има здраве жеље и воље биће и резултата. Храбро напред можда се временом створи и имунитет на пчелињи убод. Желим ти свако добро и успех у пчеларству. Медно.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #2 poslato: Mart 22, 2023, 10:29:49 »
Dobro došao Ivane!
S.Karlovci su posebna inspiracija...

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #3 poslato: Mart 22, 2023, 11:57:58 »
Hvala Vam na dobrodošlici.
Sa uživanjem čitam Vaše postove i gradim ličnu skriptu koja će mi biti podsetnik i opomena u daljem radu.

Zahvaljujući objavi Gosp.Dušana, imao sam čast prisustvovati Vašem predavanju u Pazovi na temu "Vikend pčelarenje sa osvrtom na Peletov sistem"
Za mene kao početnika bilo je to vrlo korisno predavanje jer sam i sam "vikendaš", a predstavljen način umnožavanja ću planiram primeniti ove godine na mojim društvima.

Imam jedno pitanje za Vas: Želim da dobijem ram sa medom u devičanskom saću, kako da to sada izvedem?
- prema diskusiji koju sam video ovde na forumu, pripremio sam prazan RV ram u koji sam dodao  vertikalne letvice širine kao donja letvica i time podelio ram na 3 jednaka dela u koji planiram izvući liniju voska špricem.
Gde da dodam takav ram u RV društvo, a da mi pčele izgrade radiliče ili medne ćelije i da u njih poklope med? :)

Prošle godine sam sav med ostavio pčelama, cilj mi je da društva budu zdrava i jaka.
Sva tri imaju po dva nastavka sa izgradjenim saćem. 1. - žuta i 2.- plava imale problem sa vlagom i budji. U januaru sam izvadio 10. ram svakoj. i 1. podbacio nastavak sa samo SO. u cilju povećanja zapremine.

U prilogu sličica kako društva danas izgledaju.

Srdačan pozdrav!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #4 poslato: Mart 22, 2023, 13:01:17 »



Одговор на твоје питање је врло једноставан.


У другој половини априла након сређивања кошнице и ограничавања матице матичном решетком тај већ припремљени рам додај у наставак који је изнад матичне решетке. Друштво је тада у напону снаге и изградиће га за дан - два и напунити медом. Када затворе тај мед исеци саће и конзумирај мед  заједно са саћем. Тако је најслађе а и најздравије. Овако ћеш у саћу добити воћни мед.
Поступак можеш касније понављати у јакој багремовој паши и имаћеш саће и са багремовим медом.


Поздрав и медно.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #5 poslato: Mart 23, 2023, 07:31:59 »
Добро нам дошли колега Иво! Мало је ризично то што сте алергични ако сте још увек алергични а постоји велика могућност да је алергија прошлост у вашем случају.

Ево Горан вам је дао одговор на постављено питање а ја бих још додао да тај рам постављен изнад матичне решетке буде поред рама са леглом. Може се више таквих рамова користити али је добро да они увек буду убачени између рама са леглом и другог изграђеног рама како би их пчеле правилно изградиле и напуниле медом.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jovan Radulović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 91
  • Pol: Muškarac
  • Pčelarim RV košnicama.
  • Lokacija pčelinjaka: Dragovac, Velika Morava, oko 70mnv, Srbija
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #6 poslato: Mart 23, 2023, 11:49:38 »
Иване, придружујем се добродошлици старијих пчелара!

Ја сам, такође, скоро почео да пчеларим и то искуство почетничких мука ми је најсвежије.
Читајте форум Родна Воја и Пчеларење Родном Војом, питајте, слушајте искусније пчеларе са знањем, а овде ћете их наћи без проблема.
Обавезно се посветите темама варое, сатних основа, развоју друштава на пашама и зазимљавању.

Срећно и желим Вам успех и лепо дружење у пчеларењу и на овом Форуму!

Срдачан поздрав,
Јован Радуловић
Моје представљање:
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=2839.new#new

0652213733

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #7 poslato: Mart 24, 2023, 09:12:49 »
Poštovane kolege,

Zahvaljujem Vam se na dobrodošlici. Vaši saveti su mi od velike pomoći.

Juce sam iskoristio lep dan da zavirim u košnice i našao se na muci i u neznanju..

Želim Vas pitati za dva saveta:
Košnica broj 1, ima problem sa vlagom I budjavim ramovima, primećeno od Januara. Kao meru sam joj uklonio po 10. ram iz oba nastavka i podbacio nastavak sa 10 SO. na podnjaču. Juce kada sam je pogledao vlaga je i dalje tu. Matica je sama sišla i raširila leglo i u donji nastavak, izbrojao sam ukupno zaleženih čak 13 ramova svih starosti. Primećeno je prisutnost tutovskog legala po obodima ramova, dok u praznini prostora 10. rama našao sam trutovski zaperak velicine ½ redovnog rama koji sam uklonio I dodao joj prazan ram.

Zamolio bih Vas da mi date savet kako da “obuzdam” ovakav razvoj? Svestan sam da je verovatno vlaga potpomogla ovakav razvoj već sada. Ali i čini mi se raznovrsna prolećna paša Ringlov (Dzanarika) koje kod mene ima baš dosta, Mrtva kopriva, Maslačak, Brest, itd. Trenutno cvetaju šljive, kajsije, breskve i vrbaci pored Dunava su pustili svoj cvet.
Bagrem je kod mene obicno oko 1. Maja.
Da li da možda već sada ogranicavam maticu kao za Bagrem i dam joj SO. na izradu?

Kosnica broj 3, je sušta suprotnost, nema vlage, znatno manje pčela u košnici, rastresito hvata oko 7 ulica. Legla samo 2 rama. Ali je i dalje krcata medom.
Gore punih 5 ramova meda u donjem isto oko 5 ramova sa više od 70% po ramu starog meda.
Šta da radim sa ovim medom, tj. kako da ga iskoristim i oslobodim prostor za razvoj i prihvat novog meda?
U ovom društvu je stara matica 4 godine i planiram da je menjam.

Sva drustva su dobila po 0,3 ml retkog sirupa (3:2 u korist vode) sa 2% Nozevoja.
S tim da košnica 3 dobija svako drugo veče po 0,5 ovog sirupa, planiram ovako nedelju dana.

Nadam se da sam Vam dao dovoljno informacija za procenu stanja, zahvalan sam Vam unapred na pomoći.

Možda je ovoj poruci mesto u temi prolećnog razvoja, ako administrator proceni da treba molim je prebaci kada se tema otvori.

Srdačan pozdrav.


Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #8 poslato: Mart 24, 2023, 10:27:22 »
koliko se ja razumem trutovsko leglo nemoj da diraš jer trutovi stvaraju dobru mikro klimu u košnici pozdrav

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #9 poslato: Mart 24, 2023, 11:22:26 »
pošto ti je jedna mnogo jaka a druga slaba ti iz jake prebaci po neki ram sa zatvorenim leglom u tu slabiju. ali najbolje da ti ti objasni g Voja

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #10 poslato: Mart 25, 2023, 00:18:38 »
pošto ti je jedna mnogo jaka a druga slaba ti iz jake prebaci po neki ram sa zatvorenim leglom u tu slabiju. ali najbolje da ti ti objasni g Voja
да колега Славољубе, сада је право време за изједначавање заједница а после за две три недеље моћи ће и да се разројава ако буду нормални априлски временски услови.

На добром терену када пчеле у фебруару и марту имају повољне пашне услове пчеле се врло брзо развију у РВ кошницама.

Из ове друге кошнице која има вишка меда може се тај мед искористити за евентуалне ројеве или додати у нови доњи наставак.
Поред изједначавања заједница са пчелама и леглом такође се може и треба вршити изједначавање  заједница са количином хране.

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #11 poslato: Mart 27, 2023, 11:42:37 »
Poštovane kolege, hvala Vam najlepše na savetima, primenio sam ih i iz najjače prebacio 2 rama zatvorenog legla u najslabiju.
Preprskao ramove razblaženim Nozevojem pre dodavanja, pcele su bile mirne i prijem je prošao dobro.
Nadam se da će se ovo društvo obradovati pojačanjem i stići da se razvije do ograničavanja.
Zatvoren med ću im svima rasporediti kada budem radio ograničavanje matice.

Planiram sledeceg vikenda da ponovim radnju pojačavanja i ako vreme dozvoli na najjačoj uradim ograničavanje matice i primenu formacije za Bagrem na 3 nastavka.

Hvala Vam još jednom, srdačan pozdrav.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #12 poslato: Mart 27, 2023, 13:46:17 »
mislim da je još rano za ograničenje matice. pozdrav.

Van mreže Ivan Šenk

  • Gost
  • *
  • Poruke: 1
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sremski Karlovci
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #13 poslato: April 03, 2023, 08:56:33 »
Poštovane kolege, juče sam iskoristio lepo vreme da zavirim u košnice. Dan se popravio oko 14h i kod mene je bilo oko 20*C.
Na predlog Gosp. Slavoljuba, nisam uradio ograničavanje, ali sam zbog najavljenog zahladjenja proverio količinu legla, polena i nektara.

Prve dve košnice imaju dosta svežeg nektara i polena razbacanog svuda oko legla i čak u nastavku ispod legla po koji pun ram.
Košnica br.3 i dalje prednjači sa starim medom, ali vidi se potrošnja (otklapane ćelije i smešten polen)

Što se tiče legla, stanje je za mene alarmantno:
Košnica 1. = 16 – 1 = 15 ramova legla ( uzeo sam joj 1 r.z.l. i sa pripadajućim pčelama pojačao Koš. 3.)
Košnica 2. = 13 ramova legla
Košnica 3. = 6 ramova legla + 1 = 7 ramova legla

Najavljeno zahladjenje će verujem usporiti tempo zaleganja, ali molim Vas za savet šta da uradim sa Košnicom 1.?
Za dve nedelje bih trebao raditi ograničavanje matice, da li da je pustim do tada da zaleže slobodno i na dan ograničavanja da joj oduzmem leglo, sve preko 12 ramova.
Sa oduzetim leglom + pripadajućim pčelama da pojačam najslabiju košnicu do njenih 12 ramova legla. A ostatak da sakupim i formiram nukleus?

Trenutne pašne prilike kod mene: Šljive su precvetale, 28.03. procvetale su kruške i 01.04. otvorile se višnje i sada su glavna pčelinja zanimacija.
Jabuke se spremaju, ovo zahladjenje će verujem odložiti otvaranje cvetova.

Hvala Vam unapred na savetima kako da premostim ovaj buran razvoj prve košnice..

Srdačan pozdrav.

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Oj Karlovci, mesto moje drago..
« Odgovor #14 poslato: April 03, 2023, 09:59:49 »
sada će ta jaka da ima veliku potrošnju meda, obrati pažnju na nju. i čim ti se ukaže prilika oduzmi joj još ali nemoj jedan oduzmi 2 3 rama. pozdrav. alib ipak neka Voja ili Goran daju odgovor na ovo jer su malo iskusniji pozdrav.