Autor Tema: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada  (Pročitano 234130 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #285 poslato: April 01, 2016, 07:07:20 »
Dragane
Hvala puno na iscrpnom odgovoru.
Tako ću i napraviti, na krajnjim ramovima imam malo meda i peludi te ću ih spustiti u donji nastavak.
Do or do not, there is no try!

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #286 poslato: April 01, 2016, 14:39:32 »
Pozdrav kod mene su pcele iskoristile delimicno dzanariku a vec par dana imaju lep unos ( procvetala sljiva, tresnja, mrtve koprive u izobilju kao i maslacka itd...) DB kosnice mi imaju 5-6 rama sa leglom sto je stvarno za ovaj period dosta, jedna je pocela da izvlaci i zaperak na mestu 12 rama (zazimljena na 10 rama DB-12)  dok RV kosnice imaju i do 7 ramova sa leglom...problem je sto su drustva LJUTA kao BESNI PSI napadaju me cim me vide citav roj se skupi oko mene  da li je to zbog slabog unosa ili sta je vec u pitanju, planiram da od nedelje krenem sa sirupom svako drugo vece da ih prihranjujem nadam se da ce ih to umiriti...inace na prehodnom pregledu su bile izuzetno mirne tako da mislim da nije u pitanju matica...
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #287 poslato: April 01, 2016, 16:36:04 »
Ista stvar i kod mene,prosto kidišu čak i na većoj udaljenosti.Vec sam poceo sa sirupom.Zalihe meda slabe,unos polena dobar.Legla imaju dosta,prije dva dana dodao drugi nastavak sa prevješavanjem dva okvira legla (donji nastavak sa praznim sacem podigao a plodisni spustio na podnicu).Danas sam napunio hranilice skoro do vrha jer su manje kolicine brzo ponijele. Inace stalno duva vjetar(umjerne jacine) pa moguce da i to doprinosi.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #288 poslato: April 01, 2016, 20:55:09 »
I kod mene je ista situacija, legla na 5-7 ramova, a pcele dosta ljute. Unos je sada solidan s obzirom da dzanariku, zbog kise, nisu nista iskoristile. Pozdrav svima.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #289 poslato: April 02, 2016, 20:39:40 »
Љуте су прилично. Ја обично кажем да деке и таје припремају затровано воће за своју дечицу (како није било услова да прскају разним отровима, сада су сви навалили, да не остане нешто природно и исправно – то је брига за боље сутра).

Тамо где је половина паше прошла, треба навићи пчеле на сируп. Ако се деси да мало захлади, а има веч прилично полена, може доћи до „мајске болести“. Пчеле не могу да уносе нектар и воду, а хране се са пуно полена.

Не теба прихрањивати са јако великим оброцима, за сада (осим ако су залихе јако слабе и нема неког значајног уноса нектара).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Aleksandar Boskovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 54
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: SPUZ-CRNA GORA
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #290 poslato: April 03, 2016, 16:27:28 »
Ne znam šta je u pitanju Dragane ali nevjerovatno koliko su ljute,prosto ne odustaju kad krenu za nekim. Matice lijepo zaležu,sace grade dobro,sirup ponesu koliko god da uspem ali kidišu kao lude.Dodje mi da im u sirup ubacim koji dijazepan da se smire malo.Moze li biti vjetar uzrok ili ja nešto radim pogrešno?Nešto im smeta očigledno.Mi ne prskamo ništa,ali ko zna šta rade drugi.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #291 poslato: April 03, 2016, 16:48:44 »
Juče, zamalo da se zakunem, da ću prestati da pčelarim, toliko su bile ljute. Ko kere.  >:( :D 
(ne vidim da li neko, nešto prska)


Šole, sad me podseti."Majska bolest". Nešto tako sam imao prošle godine: Mlade pčele (neoštećene), puze, glavom bez obzira sa udaljavaju od košnica.
Misliš da bi prihrana sirupom mogla da pomogne?
(malo mi je glupo: sad je unos oko 500-600g)?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #292 poslato: April 03, 2016, 19:47:48 »
То би било оно што се зове „синергија“ :). Време још увек није стабилно и још ако је ветровито, то је додатни разлог да буду љуте. Могуће је да неко у околини нешто прска и да се све то скупи  и ето довљања пчела. Данас сам радио и биле су баш мирне. Вечерас сам урадио 3 двоматична друштва од 19 до 19:15 и „преживео“ сам.

Још један од разлога је и релативно мали унос. Уместо да прерађују унети нектар, више их је залудних и то такђе доприноси љутини. Уз то, има још старе зимске пчеле која је љућа од младих, новопристиглих пчела.

Радите онако како сам давно писао на форуму СПОС-а. Надиме се умерено лета (и неколико суседних за сваки случај), а пре тога се куцне јаче по кошници коју треба радити. Поклопну даску одвајати уз димљење (умерено, такође). Ипак неколико удараца по кошници, пола минута – минут пре отварања мало утиче да пчеле не крену одмах да кидишу. И наставке раздвајати уз благо димљење.

Дуле, нисам мислио да се сипа по пола литре или литар сирупа. Сипа се 0,1-0,3. Више треба ако нема залиха (и то мало утиче на љутину пчела). Кажем, разлог је да се навикну на хранилице. Ако их не посећују и ако захлади, пчелама не пада напамет да иду у хранилицу. Може се десити да температура буде 15 или неки степен више, а да пчеле не могу ван. Тада је оправдано хранити.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #293 poslato: April 03, 2016, 22:11:21 »
Da, bilo je vetrovito. Tu, u toj dolini, (kod Krušedola), nekako uvek ima nekog vetra. Mada sam ja kontejner smestio u neko grmlje i nije direktno izložen vetru.
     Inače ja spadam u "nežne" :D pčelare. Ako ne mogu da radim u maici, (samo je pčelarska kapa na glavi) onda odustanem, pa dođem sutra. Prošle godine, dimilicu nisam ni palio (možda 2-3 puta), samo fajtalica i Nozevoj. Moglo bi se reći - umem sa pčelama. Ma ne(!), nego neću da silujem. Kad ne ide, ja hrabro odustanem  ;) :D
Pozdrav.

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #294 poslato: April 04, 2016, 06:58:51 »
I kod mene je isti slučaj , čim priđem 10 m do košnica već se okupi desetak pčela oko mene, ni dimilica ne pomaže.
Strašno su ljute, počeo sam davati sirup svaki drugi dan 3dec.

 
Do or do not, there is no try!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #295 poslato: April 04, 2016, 09:01:44 »


              Не да су љуте него су бесне. Добују по заштитној капи као никад до сада.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #296 poslato: April 04, 2016, 09:43:58 »
Nešto razmišljam pa nemogu da odlučim naime uljana repica počinje da cveta, a bagrem je daleko pa na koji način da preslažem RV košnice. Da plodište ostavim na dva nastavka do 12-13 ramova legla i preko matične stavim medište ili da spustim maticu sa ramom legla i medom na podnjaču pa matičnu rešetku i ostatak legla u dva nastavka ili da kao drugi nastavak stavim EKO sa dve matične i maticom u njemu.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Krešo Lesan

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 71
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: slavonija sibinj
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #297 poslato: April 04, 2016, 10:57:12 »


              Не да су љуте него су бесне. Добују по заштитној капи као никад до сада.
Baš tako Gorane
Do or do not, there is no try!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #298 poslato: April 04, 2016, 11:09:15 »
Nešto razmišljam pa nemogu da odlučim naime uljana repica počinje da cveta, a bagrem je daleko pa na koji način da preslažem RV košnice. Da plodište ostavim na dva nastavka do 12-13 ramova legla i preko matične stavim medište ili da spustim maticu sa ramom legla i medom na podnjaču pa matičnu rešetku i ostatak legla u dva nastavka ili da kao drugi nastavak stavim EKO sa dve matične i maticom u njemu.

                  Никола , ја бих се определио за прву варијанту. На подњачу два наставка РВ као плодиште па матична решетка. Изнад бих ставио ЕВ наставак ( мањи је од РВ , брзо га пуне , мед брже сазрева , ако је паша баш јака најлакше је додати још један ).
                  Ипак , мора се пазити  да у плодишту развој не оде преко 12.рамова легла јер онда оде у ројење ништа је не може зауставити.
                  Друга варијанта са ЕВ наставком ограниченим са две матичне решетке је класичан Ренсон који сам испробавао прошле године у багрему. Мени се у багрему одлично показао али га не бих користио за репицу . Ипак је репица развојна паша , треба друштва припремити за багрем као главну а ту мислим да Ренсон не иде. Поздрав.   

Van mreže Mario Pudrlja

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Karlovac 129 m
Odg: Tehnika pčelarenja je primerena uslovima...šta uraditi, kako i kada
« Odgovor #299 poslato: April 04, 2016, 16:08:35 »
Vezano za ove komentare kolega o agresivnosti pčela kod mene je sasvim drugi slučaj.
Pregledao sam 2 košnice na 2 različite lokacije i bile su potpuno mirne - ni najmanjeg znaka napada.
Napominjem i to da ni na jednoj lokaciji nema nikakvog prskanja zaštitnim sredstvima.