Autor Tema: LR košnica sa polunastavcima  (Pročitano 92068 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #75 poslato: Novembar 15, 2018, 22:49:16 »
Ja sam uglavnom skroz prešao na medišta u polunastavcima. Osim lakšeg baratanja stvar je i u odvajanju sortnih medova. Repica se u pravilu uvijek preklapa sa bagremom a ako se i ne preklopi treba vremena da zatvore med, onda taj med samo dignem gore. Druga stvar, može netko da priča što hoće ali ja volim da mi je med iz svjetlijeg saća, osim toga lakše ga je i sačuvati od moljca. Malo je nezgodno tko tek uvodi PN da se pčele prebace u PN gdje nema izgrađenog saća ali smo i to riješili vremenom.
Kopka me stalno Sevićeva metoda pa možda već nagodinu probam par društava da nabildam sa 2 matice u 2 LR nastavka i onda im povadim leglo pred bagrem i sklonim jednu maticu. Ne znam kako bi se društvo ponašalo kada bih mu maticu stavio na vrh preko mreže (da dole ostane samo izletnica) u bagremu?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #76 poslato: Novembar 16, 2018, 08:14:18 »
Ne znam kako bi se društvo ponašalo kada bih mu maticu stavio na vrh preko mreže (da dole ostane samo izletnica) u bagremu?


            Зоран Дрпљанин је тако нешто радио ове године. Каже да је добро прошао. Можда би он могао да каже нешто више о томе. Под условом да то детаљно образложи са датумима шта је и кад радио и какви су били резултати.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #77 poslato: Novembar 16, 2018, 09:23:50 »
Pozdrav kolege, jesam,radio sam sa postavljanjem mreze i odvajanjem matice u gornji nastavak ali ne sa vadjenjem legla. To je Belciceva metoda sa nastavljacama i definitivno, pcele lageruju med u donje nastavke. Prinosi su , bar kod mene bili slicni, ali je spreceno rojenje. U tom sistemu je neophodna i upotreba MR. Ante je ovog proleca imao problema jos u repici , pre bagrema pa mozda mu je ovo resenje. Doduse, ja sam radio sa RV, bez polunastavaka , standardni RV nastavci.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #78 poslato: Novembar 16, 2018, 10:23:37 »
Tako sam i ja mislio, u repici dići maticu gore preko mreže sa 2-3 okvira otvorenog legla a dole da ostane većinom zatvoreno leglo. Ne znam samo kako će se ponašati društvo ispod mreže. Računam da će pčele još uvijek osjetiti maticu i neće odmah povlačiti matičnjake, poslije će im biti kasno za to. Također negdje sam pročitao da se mogu pojaviti i lažne matice ako ovako stanje potraje. Poslije bagrema bih dole stavio mladu maticu a gornju staru sklonio.


... malo smo skrenuli sa teme...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #79 poslato: Novembar 16, 2018, 10:42:22 »
Nismo skrenuli sa teme . Vidi ovako Anto, to sa podizanjem matice gore , radis 15 dana pre bagrema, ostavljas je gore ali ispod ne stavljas mrezu, nego MR bez leta ili zatvoris sundjerom postojece, tako da pcele imaju komunikaciju sa maticom i koriste samo donje, glavno leto. U danu kada pocinje bagrem umesto MR , postavljas mrezu sa otvorenim gornjim letom, izletnice se vracaju na donje leto a ne mogu do matice, sa njom ostaje samo mlada pcela i nema pojave laznih matica. Tada iz donjih nastavaka izvcas repicu i ostaju cisti za bagrem. Da ne bi isao u dodatni trosak oko pravljenja rama sa mrezicom, jednostavno ispod postojece MR, postavis onu mrezu za komarce i otvoris leto na Mr. Bitno je da pcele pre postavljanje mreze , imaju komunikaciju sa maticom kroz MR koja nema leto i nema pojave laznih matica, posle vrcanja, sklanjas mrezu i postavljas kosnicu u koju god hoces formaciju.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #80 poslato: Novembar 16, 2018, 10:46:41 »
Nismo skrenuli sa teme . Vidi ovako Anto, to sa podizanjem matice gore , radis 15 dana pre bagrema, ostavljas je gore ali ispod ne stavljas mrezu, nego MR bez leta ili zatvoris sundjerom postojece, tako da pcele imaju komunikaciju sa maticom i koriste samo donje, glavno leto. U danu kada pocinje bagrem umesto MR , postavljas mrezu sa otvorenim gornjim letom, izletnice se vracaju na donje leto a ne mogu do matice, sa njom ostaje samo mlada pcela i nema pojave laznih matica. Tada iz donjih nastavaka izvcas repicu i ostaju cisti za bagrem. Da ne bi isao u dodatni trosak oko pravljenja rama sa mrezicom, jednostavno ispod postojece MR, postavis onu mrezu za komarce i otvoris leto na MR. Bitno je da pcele pre postavljanje mreze , imaju komunikaciju sa maticom kroz MR koja nema leto i nema pojave laznih matica, posle vrcanja, sklanjas mrezu i postavljas kosnicu u koju god hoces formaciju.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #81 poslato: Novembar 16, 2018, 13:31:54 »
Vidio sam tu Belčićevu metodu ali je on ostavljao dole matičnjak radi radnog raspoloženja

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #82 poslato: Novembar 16, 2018, 14:45:00 »
Ne moras, nista ne menja, devetog dana od postavljanja porusis sve maticnjake a posle bagrema spustis jedan ram sa najmladjim leglom i kada je izvedu , odstranis staru maticu i pustis u suncokret. Doduse, ovo je mnogo jednostavnije i lakse raditi u Poloski, sto je i izvorni Belcic ali moze i u nastavljaci sa malo vise rada.

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #83 poslato: Novembar 16, 2018, 15:24:53 »
Ovo planiram sledeće godine da uradim, reci mi Zorane jel grade ispod žice osnove ili mora izgradjeno da bude

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #84 poslato: Novembar 16, 2018, 22:59:05 »
Људи идете на „усложњавање“ радова. Мислим да нема потребе. Шта се постиже тиме?

Мени је био циљ да поједноставим и смањим рад...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #85 poslato: Novembar 17, 2018, 07:22:59 »
Sole je u pravu, u nastavljacama je to malo vise posla od uobicajenog ali u Poloski je to bas jednostavno i ide lako. Sasa kada je slazemo od dole , u prvi nastavak iznad podnjace, ide najstarije leglo i do njega sa obe strane po jedna SO, koju izgrade do bagrema, u drugi, nesto mladje leglo i do njega po jedna SO. i onda ide MR sa zatvorenim letom. Iznad ostavis maticu i dva rama najmladjeg,  otvorenog legla, do legla sa svake strane po jedan, lep izgradjen ram , pa po jedna SO. Po meni, ovde je najbitnije, ograniciti je na ovaj nacin, bar 15 dana pre glavne pase ali sa MR sa zatvotenom letom . mreza se postavlja u danu kada krece bagrem i tek tada otvaramo leto iznad mreze.

Van mreže Mladen Todorovic 1982

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 46
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Авала
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #86 poslato: Novembar 17, 2018, 07:40:32 »
Kakve veze ima ovo vase pisanje sa lr kosnicom i polunastavkom? Otvorite remu o belcicevoj metodi pa pisite do mile volje. Ovo samo zatrpava temu i cini je neprakticnom za druge koje ova tema interesuje. Hvala Vam svima i oprostite.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #87 poslato: Novembar 17, 2018, 08:01:54 »
Postujem kolega, Rakovac me je pomenuo pa stoga i moje pisanje. Inace, postoji tema o Belcicu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #88 poslato: Januar 14, 2019, 20:50:49 »
Молим колеге којима је ова тема занимљива да ми не замере јер сам обећао да ћу написати обједињен сажетак радова. Тада сам одмах започео то да пишем, али се 20. новембра (уочи наше славе, коју је већ одавно преузео мој син Вујадин уз моју сагласност) десила несрећна околност да сам доспео у болницу. Удар је био опак и кажу да сам једини у последњих 15 година (тако каже докторка која толико времена ради у КБЦ Драгиша Мишовић) који је преживео такав удар уз притисак од 300...колико сам закључио, већ ме је хитна помоћ (која је брзо стигла) скоро отписала.

2 и по месеца лежим и опорављам  се лагано, али мислим да је пчеларење за мене завршено. Када се мало боље опоравим, надам се да ћу написати обећани сажетак радова са ЛР кошницом са полумедиштима.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: LR košnica sa polunastavcima
« Odgovor #89 poslato: Januar 14, 2019, 21:37:59 »
Dragane želim Vam što bolji oporavak