Autor Tema: Разна питања у вези РВ кошнице  (Pročitano 60766 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Bojan aleksic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Paracin,selo mirilovac
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #105 poslato: Mart 06, 2015, 18:06:36 »
Na pcelinjacima imam DB i LR kosnice,odlucio sam
da prestanem sa Lr da pcelarim i predjem na RV...

Interesuje me ko proizvodi RV ramove za prodaju?

Veliki pozdrav za sve kolege!

Van mreže Andreja Anđelković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 114
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kruševac - Sebečevac (nv: 229 m)
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #106 poslato: Mart 06, 2015, 19:23:48 »
Moma Keranović Valjevo 069/5090159
Andra
062 31 00 13

Van mreže Bojan aleksic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 29
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Paracin,selo mirilovac
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #107 poslato: Mart 06, 2015, 20:12:20 »
Hvala kolega Andreja!

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #108 poslato: Mart 18, 2015, 13:32:51 »
 Поздрав свима!
 
 Ову фотографију сам направио јуче.
 
 Затворено легло је на три рама, а још два имају на крајевима не поклопљено али мало мање залежено. На ова три затворена, ситуација слична. На овим крајњим - не поклопљеним, ситуација је мало уједначенија - љепша.
 
 Моје питање је да ли се овдје ради о лошој матици пошто је легло разуђено или је ово нормално за прве количине легла?
 
 Иначе, ова матица ми је рекордер од прошле године по количини легла и пчела. За мед незнам јер сам ово друштво купио прошле године од мог ментора, а члана овог форума, Анте Бошњака из Тузле.
 
 П.С. На другој фотографији је моја супруга која је била фотограф без пчеларске опреме. :-)
 

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #109 poslato: Mart 18, 2015, 13:47:09 »
Поздрав свима!
 
 Ову фотографију сам направио јуче.
 
 Затворено легло је на три рама, а још два имају на крајевима не поклопљено али мало мање залежено. На ова три затворена, ситуација слична. На овим крајњим - не поклопљеним, ситуација је мало уједначенија - љепша.
 
 Моје питање је да ли се овдје ради о лошој матици пошто је легло разуђено или је ово нормално за прве количине легла?
 
 Иначе, ова матица ми је рекордер од прошле године по количини легла и пчела. За мед незнам јер сам ово друштво купио прошле године од мог ментора, а члана овог форума, Анте Бошњака из Тузле.
 
 П.С. На другој фотографији је моја супруга која је била фотограф без пчеларске опреме. :-)
 

Prvo si trebao reći koliko ima ulica, mada, sudeći po leglu, mora biti 7-8 ulica, a to je dobro.
Leglo nije razuđeno, nego baš prirodno: prvo leglo je već ostarjelo i ono je, logično, unutra, a spolja je mlado, friško zaneseno leglo. Dakle - matica ko curica. Vjerujem da si joj već davao pogače pa je matica malo i više pokrenula leglo, ali opet sa sigurnošću ne mogu tvrditi jer nisam otvarao svoje da provjerim. Uglavnom, to je odlično društvo, samo pazi na: hranu, toplotu i leto.

I, uvijek suprugu sa sobom pa neka se jednom uvjere kako je nama. I još ih i u kafane trebamo voditi pa da u potpunosti shvate koliko je težak naš život (šala mala). Sretno vam oboma!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže slavica petrovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 135
  • Pol: Žena
  • Drvo se na drvo naslanja covek na coveka.
  • Lokacija pčelinjaka: Popinci tek zelim poceti pcelarenje
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #110 poslato: Mart 18, 2015, 14:27:29 »
Поздрав свима!
 
 Ову фотографију сам направио јуче.
 
 Затворено легло је на три рама, а још два имају на крајевима не поклопљено али мало мање залежено. На ова три затворена, ситуација слична. На овим крајњим - не поклопљеним, ситуација је мало уједначенија - љепша.
 
 Моје питање је да ли се овдје ради о лошој матици пошто је легло разуђено или је ово нормално за прве количине легла?
 
 Иначе, ова матица ми је рекордер од прошле године по количини легла и пчела. За мед незнам јер сам ово друштво купио прошле године од мог ментора, а члана овог форума, Анте Бошњака из Тузле.
 
 П.С. На другој фотографији је моја супруга која је била фотограф без пчеларске опреме. :-)
 
Moje pitanje da li cu ja izgledati kao gospodinova supruga posto mojih 5 kosnica mislim postaviti na sred baste gde gajim povrce. Da bi ispostovala propisanu udaljenost od komsija i povoljno postavila kosnice lokacija ce im biti na sred baste. Bojim se da cu morati nositi zastitnu odecu. Samo sta ce reci komsije tada.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #111 poslato: Mart 18, 2015, 15:55:09 »
Велико хвала на брзом одговору!

Баш ми је драго да није лоше стање са матицом.

Гледајући одозго,  у горњем наставку пчела има на свим рамовима (девет рамова) са обе стране рама прилично доста, а у доњем онако по мало, преносе храну у горњи наставак. Тако се мени чини.

Погаче нисам давао овој заједници. Задњи пут је отварана у новембру када сам третирао ОК. Тада их је такође било на свим рамовима тј. улицама. У доњем наставку у новембру није било много. Тек толико да су прешле преко сатоноше. Да напоменем да је температура приликом третмана ОК била +1 степен. На овим крањим рамовима са оне стране што је окренута унутрашњим зидовима наставка, у новембру је била понека пчела али не густо. Остало је било прилично густо.

На првој фотографоији је исечак са једне фотографије од јуче. Само да мало видите колико је било пчела. Фотографија је лоша али то је само исјечак једне.

На другој је непосредно прије третмна ОК у новембру 2014.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #112 poslato: Mart 18, 2015, 20:11:23 »
Oko cega brines kolega!!! brini da godina ne bude kao prosla ...

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #113 poslato: Mart 18, 2015, 20:37:37 »
Slavica:
Citat
Moje pitanje da li cu ja izgledati kao gospodinova supruga posto mojih 5 kosnica mislim postaviti na sred baste gde gajim povrce. Da bi ispostovala propisanu udaljenost od komsija i povoljno postavila kosnice lokacija ce im biti na sred baste. Bojim se da cu morati nositi zastitnu odecu. Samo sta ce reci komsije tada.

Gdje si ti, zemljače, jarane?

Prvo saslušaj ovo pa idemo dalje: https://www.youtube.com/watch?v=VLvM0EtkFJk

Naravno da će i tebe bocnuti. Kakav je pčelar/ka kojeg pčela nije bocnula?
Nasred bašte nije baš najbolje rješenje, ali ako ne može drukčije, onda prema komšijama ispred košnica podigneš mrežu visine 220 cm i pčele odmah daju gas u vazduh.
Zaštitna odjeća i jeste za zaštitu.

I, na kraju: kako si? Želim da je dobro!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #114 poslato: Mart 18, 2015, 20:39:25 »
Milan:
Citat
Само да мало видите колико је било пчела.

Ma, ti si to pismeno zazimio, i drago mi je da jesi. Sretno!

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #115 poslato: Mart 18, 2015, 22:34:42 »
Milanče prijatelju samo pazi da to leglo ne držiš duže od nekoliko SEKUNDA izvan pčelinjeg KLUBETA!
Pčele na temperaturama ispod 15-16--17 C stepeni formiraju malo rastresitije klube. Trebaće im sigurno sat vremena da nadoknade izgubljenu temperaturu nakon vađenja i slikanja rama. To će sigurno nositi i svoje posledice posebno u ovom stadijumu legla pred samo zatvaranje velikog broja pčelinjih larvi. Nisi mogao izabrati lošiji period za slikanje (vreme zatvaranja velikog broja radiličkih larvi). Ima vremena naučićeš. Dobro je kad supruga primi bocku samo ispod oka je malo nezgodno. Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #116 poslato: Mart 18, 2015, 22:39:45 »
I DA, umalo da zaboravim da kažem, baci te rukavice. One su najverovatnije uzrok bocke. U radu sa njima je nemoguće da se ne prignječi po neka pčela a posledice obično osete saradnici.
Pozdrav svima.... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan_Dragicevic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 47
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Brcko
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #117 poslato: Mart 18, 2015, 22:51:58 »
Велико хвала свима на савјетима и одговорима!

Нисам знао то за легло да је баш толико осјетљиво. Мада температура је била нешто изнад 10-ак степени.

Још једном, хвала свима!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #118 poslato: Mart 18, 2015, 23:03:12 »
Znam Milane kolika je temperatura bila juče (od 10 do najviše 15 stepeni na Balkanu) zato sam i naglasio šta moramo da pazimo.

Imaš odlično stanje u toj košnici.

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Разна питања у вези РВ кошнице
« Odgovor #119 poslato: Mart 18, 2015, 23:11:39 »
Поздрав свима!
 
 Ову фотографију сам направио јуче.
 
 Затворено легло је на три рама, а још два имају на крајевима не поклопљено али мало мање залежено. На ова три затворена, ситуација слична. На овим крајњим - не поклопљеним, ситуација је мало уједначенија - љепша.
 
 Моје питање је да ли се овдје ради о лошој матици пошто је легло разуђено или је ово нормално за прве количине легла?
 
 Иначе, ова матица ми је рекордер од прошле године по количини легла и пчела. За мед незнам јер сам ово друштво купио прошле године од мог ментора, а члана овог форума, Анте Бошњака из Тузле.
 
 П.С. На другој фотографији је моја супруга која је била фотограф без пчеларске опреме. :-)
 

Nije tema gde ja treba da se javljam, ali to što vidim je odlično. Ako te je uplašilo „šarenilo“ legla, to samo pokazuje kako se kretao unos polena, koji pčele stavljaju do legla.

Kada je društvo jako (kao šro je to tvoje) polen je iznad legla.  Inače, loša matica (ako si na to sumnjao) ne bi dalje širila leglo (pogledaj mlado leglo po obodima).

 Nešto dobro što se može videti kod društva koje je jako i dobro odgaja leglo je taj snežno beli odsjaj mladog legla.  Možda je to samo moje gledište, ali leglo ima drugačiji odsjaj u različitim uslovima odgoja.

Za Antu Bošnjaka sam čuo samo reči hvale. Dobar pčelar i dobar čovek.

Društvo: Odličan 5+  :)
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).