Autor Tema: Pčelinjak Šugić  (Pročitano 61111 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #15 poslato: Avgust 03, 2014, 01:39:24 »
Браво Мирославе!
Најпре желим да ти се захвалим не лепим и пријатним речима.

Имај у виду да ми  је увек велико задовољство одговорити на телефонски позив и саветом помоћи младе пчеларе без обзира на личне обавезе.

Ви сте носиоци напретка и будућност српског пчеларства.  Ви сте мени приоритет над приоритетима. За вас увек имам времена.

Твој пчелињак изузетно лепо изгледа а резултати пчеларења су за сваку похвалу.
Видим да ћеш у неким кошницама имати и двадесетак килограма меда што је више него одлично обзиром да си током јуна тек кренуо са РВ ројевима и тек ушао у свет пчеларства..
 
Поносим се твојим резултатима.

Што се тиче варое само настави са Брстиваром и како рече колега Драган Нешковић скрати време третмана на два дана и третирај са по 10 капи Брстивара накапаних на листић.

Ускоро стиже још једна препорука још ефикаснијег и једноставнијег начина рада са Брстиваром.
Овог пута без димљења..

За који дан ћу овде на Форуму у одговарајућој теми објавити нови начин употребе као и резултате испитивања и дејства Брстивара. 

Желим Ти пријатељу сваки успех и срећу..
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #16 poslato: Avgust 03, 2014, 18:59:51 »
Aleksandre,Dragane i Vojo mnogo vam hvala na pohvalama,vama kao i svim ostalim članovima želim puno sreće i zdravlja i mednu godinu ;) .Prijatelji,poslušao sam vaš savet i već danas pošto je drugi dan krenuo u "krvavi"boj.Nakapao deset kapljica Brstivara .......i udri...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #17 poslato: Avgust 03, 2014, 19:02:53 »
I nekoliko trenutaka posle dejstvovanja sa Brstivarom na košnicu je sleteo ovaj leptiric i proveo tu nekoliko minuta,verovatno je i njemu prijao ovaj dim što se širi....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #18 poslato: Oktobar 12, 2014, 19:52:42 »
Poštovanje prijatelji,                                                                                                                                  I tako sam ja proveo avgust u dimljenju Varoe sve dok  10.09.2014 nisam ubacio trakice natopljene Brstivarom.Rezultate te borbe ću kasnije izneti(treba malo više pisanja).Pčele su posle one blokade i proširenja košnice malo smanjile unos i slabo su gradile saće u onom drugom nastavku u onih 5.SO dodanih pokraj onih pet ramova podignutih iz plodišta.Onih pet SO dodatih u plodište su brzo izgradile.Krajem avgusta kupujemo centrifugu jer su počele da se šire priče da deca još dugo neće jesti tatin,ujin i tečin med.Izvrcali smo svojih prvih 5 kg meda.Etiketa na tegli je idejno rešenje najmlađeg člana naše porodice...........nastavlja se .....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #19 poslato: Oktobar 12, 2014, 20:06:22 »
Polovinom septembra zazimljujem pčele tako što im skidam matičnu rešetku,plodište u kome ima legla u većini na 7-8 ramova,u nekoliko i manje podižem skroz gore,dosadašnji drugi nastavak u kojem je izgrađeno saće sa manjim količinama meda i po nekom ne izgrađenom dodatom SO spuštam na podnjaču a onaj nastavak sa medom koji je dosad bio na 3.mestu stavljam na mesto br.2 ispod dosadašnjeg plodišnog.Sve ramove sa tamnijim saćem povlačim u sredinu...U tri navrata u večernjim satima prehranjujem sa po 1,5 litara šećernog sirupa 5:3 sa dodatkom Nozevoja....nastavlja se....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #20 poslato: Oktobar 12, 2014, 20:16:27 »
Prilikom brojanja varoe na tacnama podnjače nekoliko puta pronalazim bele kristale koji mi liče na kristale šećera...molio bih iskusne kolege da mi razjasne o čemu se radi.....

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #21 poslato: Oktobar 16, 2014, 20:11:30 »
I tako otprilike oko tri nedelje posle premeštanja nastavaka i zazimljavanje,jednog lepog i sunčanog dana krećem u pregled stanja u košnicama.Ustanovio sam da više nemaju legle.Pčele su premeštale med iz drugog koji je bio većinom sa 8 ramova meda(u nekim i svih 10) i skladištile ga u treći nastavak na mesto gde je do skoro bilo leglo.Drugi nastavak su praznile odozdole.Ramove u drugom nastavku su ispraznile otprilike 1/3 odozdole.U košnicama mi se još nalaze tračice natopljene Brstivarom,broj opale varoe blago opada.Sutra ću očistiti uvlake pa ću u subotu brojati.Pošto više nema legla sad bi trebalo da joj dam odlučujući udarac... ;) Što se tiče kristala...hvala Vojo na odgovoru,nisu mi ličili na kristale meda,bili su jako beli i prozirni i grubi.Pa su mi ličili na šećer..baš sam se zabrinuo da nisu slučajno pčelice krenule kod komšinice..na šećer.. ;D ;D ;D
Pozdrav dragi prijatelji sa severa Srbije iz Kikinde...

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #22 poslato: Oktobar 16, 2014, 20:26:18 »
A daaa,i da ne bi bilo ima tona nema slike...evo malo i fotografija....


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #23 poslato: Oktobar 16, 2014, 20:46:19 »
Kolega Miroslave,  nikad da se setim da svratim do tebe. Bio sam u Kikindi pre desetak dana i opet se nisam setio da svratim i uživo pogledam tvoj prelepi pčelinjak.
Kada su nastale ove fotografije?

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #24 poslato: Oktobar 16, 2014, 20:52:35 »
Kad god budete u Kikindi javite se pa da vam objasnim gde sam.Slike su od pre dva dana.Kako vam se čini po slikama?

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #25 poslato: Oktobar 16, 2014, 21:07:46 »
Fotografisao sam većinom taj treći nastavak,bivše plodište jer su u drugom nastavku povezali središne ramove saćem i napunili i te zaperke medom.Pa kad vadim kidam i curi med pa sam se bojao da ne izazovem grabež.Čak sam na toj što sam gledao i drugi nastavak i kidao te zaperke dok sam vadio ramove primetio da se malo rvaju na poletaljci i da ima pčela koje lete sa druge strane podnjače i po sastavima kao da traže rupe.Ali sve je kratko trajalo i brzo se smirilo.Suzio sam im leta sunđerom na pola.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #26 poslato: Oktobar 16, 2014, 21:20:32 »
Kad god budete u Kikindi javite se pa da vam objasnim gde sam.Slike su od pre dva dana.Kako vam se čini po slikama?
Hvala Miroslave na pozivu. Ako se sećaš još letos si me pozvao da dođem i objasnio mi gde živiš.  ;)
Čini mi se da društva nisu jaka ili se posle dimljenja spuste na podnjači i pobegnu od fotoaparata.
Fotografisao sam većinom taj treći nastavak,bivše plodište jer su u drugom nastavku povezali središne ramove saćem i napunili i te zaperke medom.Pa kad vadim kidam i curi med pa sam se bojao da ne izazovem grabež.Čak sam na toj što sam gledao i drugi nastavak i kidao te zaperke dok sam vadio ramove primetio da se malo rvaju na poletaljci i da ima pčela koje lete sa druge strane podnjače i po sastavima kao da traže rupe.Ali sve je kratko trajalo i brzo se smirilo.Suzio sam im leta sunđerom na pola.
Ne boj se grabeži. Kod zdravih društava grabež se nikada ne javlja bez obzira na snagu tih društava.

Pozdrav svima...

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #27 poslato: Oktobar 17, 2014, 00:40:50 »
Miroslave, da li si namerno tako montirao regulatore leta?

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #28 poslato: Oktobar 17, 2014, 17:29:02 »
Da Dragane,čitao sam da pojedine kolege zbog boljeg branjenja košnica skidaju poletaljke.A i posmatrao sam kako osice i pčele tuđice kad je regulator leta okrenut na dole bukvalno ateriraju na poletaljku i u momentu upadnu u košnicu,na ovaj način im je taj upad malo otežan.Po mom početničkom mišljenju pčelama je lakše da se brane,samo guraju "okupatore"dole.A i čitao sam pisanje Voje i još nekih kolega koji su pisali da na ovaj način za vreme zime teže se zaledi otvor prilikom obilnih snežnih padavina pa me je to nagnalo na razmišljanje i učinilo mi se ispravno.Jedino je možda pčelama malo otežano čišćenje podnjače jer sav otpali teret moraju da dižu preko ovako okrenutog regulatora leta.

Van mreže Miroslav Šugić

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 431
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kikinda
Odg: Pčelinjak Šugić
« Odgovor #29 poslato: Novembar 16, 2014, 14:33:26 »
Drage kolege,na fotografijama su moja pčelarska logistička podrška....Brojačica i zapisničarka.O rezultatima njihovog ali i mog rada ću vam sada malo pisati.... :D