Autor Tema: Nacrti delova  (Pročitano 186250 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #240 poslato: April 12, 2019, 22:02:56 »
Решетка је од пвц материјала и она се наслања на странице наставка, тј није потребан фалц да се убаци у рам. Рам само служи да би се имало помоћно лето,и то важи за нас који немамо пробушене рупе на наставцима.

Van mreže Emir_Hodzic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica, BiH
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #241 poslato: Februar 11, 2020, 13:15:51 »
Kolege,

Nisam uspio pronaći ili sam preletio odgovor, ali me zanima kako se prave bočne strane RV nastavka; Da li od dvije zakovane daske debljine d=10 mm, ili se "prošlica" daska debljine D=20 mm, tako da dobijemo situaciju kako je prikazano na slici? Mislim da je jasno pitanje..

pozdrav svima

Van mreže slavoljub_simic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 131
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Vrnjačka Banja
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #242 poslato: Februar 11, 2020, 13:30:11 »
Sve se radi od daske debljine 2cm pa se obradjuje šlic, normalno kao i sve druge košnice. pozdrav.

Van mreže Emir_Hodzic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 7
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Zenica, BiH
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #243 poslato: Februar 11, 2020, 16:06:15 »
Kolege,

Evo i mog 3D modela, sve osim poklopca. Tu je i hranilica, ali nisam je stavio u ovaj sklop (nekom drugom prilikom ću sve postaviti).

Crteže poklopca, iz nekog razloga, nisam mogao pronaći.

pozdrav,

Van mreže Драшко Стокић

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bozevac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #244 poslato: Maj 29, 2021, 12:33:51 »
Postovani clanovi RV foruma, u izradi su novi 3D crtezi RV kosnice koje ce te moci posmatrati u 3D pogledu bez (ili po odabiru sa) aplikacije na vasem racunaru ili pametnom mobilnom telefonu.

Novi crtezi se izradjuju u Autodesku.



Link nedovrsenog modela: https://a360.co/3oXUxee

Takodje za vasa pitanja odgovore i svakako druzenje mozete postati clan na Discord serveru Rodna Voja (link za server https://discord.gg/ukZzsyEM) gde ce te naci i vise informacija o novim crtezima, svakako apelujem da se poznavaoci pridruze kako bih ja uspeo da je precrtam bez ikakve greske uz vasu pomoc.

Srdacan pozdrav i sve najbolje od mladog buduceg pcelara.

Van mreže Branislav Grabovac

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 17
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: 43° 46′ 16" СГШ 20° 46′ 56" ИГД
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #245 poslato: Maj 30, 2021, 12:03:39 »
1 nastavak RV - kolika mu je povrsina saca u dm2?

Van mreže Драшко Стокић

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bozevac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #246 poslato: Maj 30, 2021, 21:33:37 »


Podnjaca je zavrsena

Link 3D modela: https://a360.co/3oXUxee

 :-*

Van mreže Драшко Стокић

  • Gost
  • *
  • Poruke: 4
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bozevac
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #247 poslato: Maj 31, 2021, 16:16:08 »


Hvatac Polena zavrsen  8)

Link 3D modela: https://a360.co/3oXUxee

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #248 poslato: Januar 29, 2022, 21:05:16 »
Нисам нигде видео тему која се односи на преградну даску, па рек'о да овде питам да ли је неко користи и како је прави?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #249 poslato: Februar 01, 2022, 20:14:37 »
Код нас је то обичан пластични правоугаоник. Подразумевам да мислиш на усправне преграде јер може бити и водоравна...али и она може бити правоугаоник (или квадрат, ако је РВ кошница), ако се користи матична решетка са летом, када се успоставља двојно друштво.

Имам око 120 преградних од лесонита (тачније имао сам толико, па даш овом, даш оном и смањи се број). Те лесонитне преграде су рађене пре више од 3 деценије, само што је тада било јако доброг лесонита. Рађене су са ушкама које се ослањају на належућу површину за ушке рамова и то им је још једно слабо место: често се одвали та ушка (због тих ушки, израда је пуно тежа).

Сада их радим од пластике и она има предности у односу на лесонит. Са таквом преградом је могуће радити када се сужава друштво, када се преграђују оплодњаци у једном наставку. Када је то једноставна, правоугаона преграда чија дужина одговара унутрашњој мери наставка, нису потребни шлицеви. Тиме је она вишенаменска јер може бити 2 или 3 оплодњака у сваком наставку и може се користити за сужавање друштва са изабраним бројем рамова (што није могуће ако је дужа и убацује се кроз урезе на зиду наставка).

Предност пластичних преграда је трајност и издржљивост. Не криве се због влаге, ако покисну ништа им се не дешава и слично. Самим тим, лакше се чувају када нису у употреби. Још једна важна предност је што их пчеле не могу прогристи и да дође до губитка матица или препуњавања једног одељка, а напуштања другог (чиме се и легло напушта). Ако би се посматрали ти могући губици, то оправдава уложено, ако је поуздано.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #250 poslato: Februar 02, 2022, 00:42:28 »
Сада их радим од пластике и она има предности у односу на лесонит. Са таквом преградом је могуће радити када се сужава друштво, када се преграђују оплодњаци у једном наставку. Када је то једноставна, правоугаона преграда чија дужина одговара унутрашњој мери наставка, нису потребни шлицеви. Тиме је она вишенаменска јер може бити 2 или 3 оплодњака у сваком наставку и може се користити за сужавање друштва са изабраним бројем рамова (што није могуће ако је дужа и убацује се кроз урезе на зиду наставка).
Управо за то ми треба, нуклеус као један комплет наставак са подњачом, збегом и кровом (пошто их већ имам, нема потребе да правим оплодњаке из више делова у једном наставку). Само што ми наставци немају оне урезе, па сам се питао шта најбоље дихтује, а опет да се лако помера ради ширења простора.

Прво сам помислио на стиродур 3цм (али би њега пчеле прогризле?), па онда на лесонит закован за празан рам (ради лакшег померања). Пластику нисам имао у виду, хвала колега... Вероватно има неко ко израђује пластичне табле по мери?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Nacrti delova
« Odgovor #251 poslato: Februar 02, 2022, 19:38:22 »
Не секу са баш по тачној мери унутрашње дужине наставка. Сече се нешто дуже. Дрво наставка одрађује и тиме може потискивати преграду да се криви, а када дрво отпуста влагу нема доброг налегања.

Зато пластика има ону „ребрасту“ грађу (као лексан) и одабере се тако да на страни налегања на зид буде два „пера“ пластике (бар на једној страни). Тиме се пластика прилагођава унутрашњости, јер када убацујеш преграду, „пера“ су еластична, усмере се од равни табле и не утичу на притисак који би сужени (влажан) наставак правио на пластику и кривио је.

То значи да је прилагодљива због еластичности пера према промени унутрашње мере наставка...наравно, ако се изреже нешто већа мера...

ПС

Због онога што сам написао, најбоље је да сам исечеш. Мајстор вероватно неће водити рачуна како исеца пластику. И распланираш таблу пластике тако да је што више искористиш (уклопиш различите мере преграда и поклопних и слично и смањиш отпад пластике)...

Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).