Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344939 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #960 poslato: Januar 14, 2021, 22:09:49 »
Добро је. Природа зна да буде непредвидива. И ватра и вода су одличне слуге али су зли господари. Увек их се морамо пазити. Мени је пре 7-8 година човек запалио насип на око километар од кошница а иза насипа су ми биле кошнице.
Уз помоћ ветра ватра се брзо ширила али смо брзом интервенцијом нас петоро шестеро успели да угасимо ниску суву траву док није стигла до трске која је била поред кошница.
Да нисам стигао и видио дим из даљине могло ми је изгорети око 60 кошница колико је било на том пчелињаку.
Треба стално пратити стање и обилазити пчелињак.
Срећно зимовање...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #961 poslato: Januar 25, 2021, 08:39:56 »



Средином јучерашњег дана на мојим локацијама мирно , без ветра , сунчано и довољно топло за још један прочистни лет. Пчеле масовно излазиле и општиле са природом. Стање добро све су на броју.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #962 poslato: Februar 01, 2021, 09:07:09 »



Протеклог викенда два годишња доба у два дана.
Субота сунчана , топла без ветра. Јутарња температура + 6 степени , дневна на тераси у хладу у 11. сати + 16. На осунчаном месту сигурно виша бар за 3 - 4 степена. Дан личио на средину марта а не на крај јануара. Пчеле масовно излазиле на прочисни лет и доносиле доста полена. Лескар бруји од пчела. Ту и тамо има и по неки маслачак кога су такође посећивале.
Прегледана оба моја пчелињака у Плани и Ливадици и три мања у Радовању.
На мојим пчелињацима ситуација сасвим задовољавајућа. Све заједнице на броју , све у прочистном лету и све доносиле полен. Стањем презадовољан.
У Ливадици страдала два друштва у Мићиним полошкама. Његове РВ кошнице у одличном стању. У Радовању једна страдала у Мишином пчелињаку у АЖ кошници. Саји страдала једна у РВ кошници.
Недеља је заличила на крај јануара - киша са суснежицом , магла и хладноћа.


П. С.


Од колеге који редовно мери потрошњу хране у зимским месецима задњег дана у месецу добио податак да су у децембру потрошле 800 грама а у јануру 1,3 килограма хране. Ради се о ЛР кошницама. Значи легло је кренуло. У фебруару опрез посебно што се најављује драстично колебање температуре.


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #963 poslato: Februar 01, 2021, 12:51:45 »
Горане шта се десило полошкама да страдају?

Полошка је прилично сигурна при презимљавању, па је вероватно постојао неки узрок. Шта си могао закључити при прегледу (тачније увиђају).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #964 poslato: Februar 01, 2021, 14:00:09 »



Слика полошки је објављена на овој теми уз поруку од 13.јануара ( зелена и жута ). Налазе се на мом пчелињаку моравском пчелињаку у Ливадици али нису моје већ мог пријатеља Миће.
У питању су две двоматичне сасвим нове ДБ полошке направљене прошле године. Насељене са по једним купљеним ројем на ДБ рамовима почетком јуна. Одмах прихрањиване. Нису биле оптерећене изградњом сатних основа јер је Мића купио и изграђене ДБ рамове тако да су се врло брзо развијале. Крајем јуна - почетком јула ( не знам баш тачно ) насељена и друга страна полошке пребацивањем рамова  и додавањем матице у кавезу. И то се лепо развијало без проблема уз сталну прихрану.
Зазимљене по средини уз средишњу преградну даску на по 8.ДБ рама. Прва матица страдала у зеленој а страдање откривено при третману оксалном половином новембра.  У другом делу друштво било солидно зазимљено на 5 - 6.улица а тада приметан већи број пчела на пуних 7.улица. Моје мишљење је да је у једном делу страдала матица а да су пчеле прешле у други део кошнице.
Следеће страдање након месец дана на једној страни у жутој. О томе ме је обавестио Мића и нисам гледао па немам став око узрока страдања.
Прекјуче при прегледу и остале две матице са друштвима мртве. Прегледао сам обе у тим деловима где су биле пчеле и на оба места нашао остатке легла и по два - три започета матичњака . Матичњаци отворени јако крупни. На оба места матичњаци и легло у предњем делу рама ка лету око њих однешена сва храна. Хране има у задњем делу рама. Пчеле остале код легла , чувале га и страдале од глади. Мислим да је и овде дошло до угинућа матица. Како другачије објаснити повлачење матичњака усред зиме.
Мића је пролетос и ројеве и касније матице купио на истом месту код истог пчелара. Искрено речено овај му је скренуо пажњу на учесталу тиху смену која је прошле године била правило а не изузетак . Матице су прошле године биле проблематичне бар у мом крају је спаривање било јако лоше и стална тиха смена. Сумњам и на изграђене  рамове које је купио од другог пчелара који је напустио ДБ и прешао на АЖ контејнер. Није ме питао а није хтео ни да слуша хоће да постане пчелар преко ноћи. Брзо - кусо .


П.С.


Ја до ове зиме нисам имао ситуацију са касним повлачењем матичњака. Чујем да се то и другима дешавало на више места и једино логично објашњење ми је лош квалитет и лоше спаривања матица прошле године и њихово страдање почетком зиме.





Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #965 poslato: Februar 08, 2021, 08:16:16 »



За викенд обиђени и прегледани пчелињаци.


Субота 06.02. - топло око 16-17 степени , мирно , без ветра али са доста облака. Прегледан пчелињак у Ливадици само преко сатоноша , провера хране код свих а легла само на најслабијим и најјачин кошницама.
Хране има али је потрошња знатно увећана. Легло како где. У неким су покренуле а у некима не. У једној легла на два рама и затвореног и отвореног. Међутим у свим кошницама су направиле места и испрополисале средње рамове. Питање је тренутка када ће матице почети са залегањем. Пчеле масовно излазе и доносе полен. Сва друштва на броју, стање одлично.


Недеља 07.02. - прохладно , облачно са слабим северним ветром. Пчелињак у Плани . Није време за отварање али сам брзински бацио поглед на сваку преко сатоноша. Приметна разлика у односу на оне у Ливадици у односу на потрошњу хране. Овај пчелињак је у хладу , мања је излазност пчела а већа је потрошња хране. И овде стање добро - одлично.


За ово доба године сам више него задовољан стањем у оба пчелињака. Све су добиле по пола погаче у две шните са предњег и задњег краја кошнице. Још да прегурају ледене дане који се најављују од петка и надам се да након тога више неће бити проблема.


Поздрав свима који свраћају на ову тему и медно ове године .




Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #966 poslato: Februar 22, 2021, 10:15:10 »



Пчелињаци обиђени јуче у недељу 21.фебруара. Време ведро , сунчано са слабим али хладним северним ветром. Температура у време прегледа 12 - 15 сати 16 - 17 степени.


Све кошнице прегледане само подизањем крова и збег - хранилице и консатовањем количине потрошене погаче која им је стављена пре 15.дана. Стање добро. Погача свуда коришћена , како где. У кошницама са већом потрошњом додата по шнита , ретко две нове погаче. У некима погача није додавана. Стање добро. У Ливадици одлично радно расположење , пчеле масовно излазиле. У Плани слабији излазак . Општи утисак повољан за ово доба године. Друштва  уједначена. Два друштва  једно и Плани и једно у Ливадици слабија те их првом приликом треба преспојити.
 
По прогнози следи 5 - 6 дана лепог времена са температурама изнад просека тако да би пчелињак требало обићи и наредне недеље.

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #967 poslato: Februar 22, 2021, 17:48:27 »



Пчелињаци обиђени јуче у недељу 21.фебруара. Време ведро , сунчано са слабим али хладним северним ветром. Температура у време прегледа 12 - 15 сати 16 - 17 степени.


Све кошнице прегледане само подизањем крова и збег - хранилице и консатовањем количине потрошене погаче која им је стављена пре 15.дана. Стање добро. Погача свуда коришћена , како где. У кошницама са већом потрошњом додата по шнита , ретко две нове погаче. У некима погача није додавана. Стање добро. У Ливадици одлично радно расположење , пчеле масовно излазиле. У Плани слабији излазак . Општи утисак повољан за ово доба године. Друштва  уједначена. Два друштва  једно и Плани и једно у Ливадици слабија те их првом приликом треба преспојити.
 
По прогнози следи 5 - 6 дана лепог времена са температурама изнад просека тако да би пчелињак требало обићи и наредне недеље.
Obići i utopliti!
Gorane, dosad je bilo "kako ko", sad nema više šale; ovo vreme će izmamiti maticu na povećano leglo...a ko će to posle pokriti, ugrejati (održati temperaturu)!?

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #968 poslato: Februar 22, 2021, 20:06:24 »
На који начин утоплити и која је сврха утопљавања?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #969 poslato: Februar 22, 2021, 21:58:50 »
Otvoriti košnicu rano ujuto (najbolje) kad je društvo u klubetu. Te ramove, koji su zaposednuti pčelama odvojiti najlonom, tako što postavimo najlon u obliku ćiriličnog slova "П". Gore stirodur. Neko postavi dve pregradne "termo daske" sa strane a gore najlon i termo izolacija (karton, lepenka, stirodur...).
Ramovi sa hranom su van ovog prostora...
Eto...

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #970 poslato: Februar 22, 2021, 23:27:38 »
Није то лоше...

Само што ја то не бих никада радио. Наравно, радите оно што мислите да треба и како сте постизали добар исход. Лењ сам ја за такве ствари...
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #971 poslato: Februar 22, 2021, 23:37:24 »
Jakom i srednjem društvu - ovo ne treba.
Slabom društvu (ono koje će "možda dospeti za bagrem") - može da bude od velike pomoći.
Najslabijem, kilavom - ne pomažu ni kožne gaće. :( :)

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #972 poslato: Februar 22, 2021, 23:41:28 »
Ни ја ништа не утопљавам и не преграђујем.
Чак не вадим ни крајње рамове него све остављам на десет рамова.
Почетком марта могу им вратити све папире преко хранилица а то је обично само један папир од џакова за брашно.
Ништа више.
Имају меда па нека их греје. Од почетка септембра ништа не дирам до око 20 марта када радим први преглед. Само полако прошетам испред кошница по фином времену када их обилазим и то им је сав преглед.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #973 poslato: Februar 23, 2021, 00:02:17 »
Jakom i srednjem društvu - ovo ne treba.
Slabom društvu (ono koje će "možda dospeti za bagrem") - može da bude od velike pomoći.
Najslabijem, kilavom - ne pomažu ni kožne gaće. :( :)

Не знам да ли помаже или „одмаже“.  Подстакнуто топлотом, друштво може да се мало више рашири него што би то урадило пре утопљавања. Ако би захладило, мучи се да одржи потребну температуру, може запустити део легла и ето велике штете.

Може се сужавати, али још је прерано (није добро ни када се закасни, наравно, мада мислим да је боље мало закаснити него поранити).

Једино „утопљавање“ које ја радим је само затварање кружних отвора на поклопној дасци (а поклопна даска је „силна изолација“ :) нема ни пола милиметра). Ови моји то и не гледају, па то буде како буде...зато се и појављује кречно легло.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #974 poslato: Februar 23, 2021, 00:07:07 »
Како само пола милиметра Шоле?
Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.