Autor Tema: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama  (Pročitano 20054 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« poslato: Januar 21, 2011, 17:43:25 »
Postovane kolege,


Zamolio bih sve one koji imaju vremena da mi daju svoje misljenje kako da najbolje umnozim svoj pcelinjak. Pcelinjak planiram da prosirim REV kosnicama.

Uzimeo sam 6 RV, (3 naseljenje paketnim rojevima 3.jula, 2 isecanjem saca iz AZ, i jedna stresanjem iz DB) i 4 DB12. Uskoro pocinje izgradnja trideset podnjaca,korvova i zbegova, 60 nastavaka RV i koliko ostane nastavaka EV (2,5 kubika gradje).
Sto se terena tice u okolini Velike Plane imamo izrazitu bagremovu pasu, a pre nje obicno ima dosta  polenarnica. Posle bagrema pasa je vrlo slaba. Postoji mogucnost da mi komsija preveze nesto kosnica na suncokret.
RV su uzimljenje u jednom nastavku, s tim sto je ispod tog nastavka dodat jos jedan sa po nekoliko izgradjenih ramova.
Pod uslovom da mi sve kosnice lepo prezime, koji bi bili vasi predlozi za umnozavanje. Napominjem da bih se odreko meda i ove godine zarad umnozavanja, i takodje napominjem da nemam izgradjenih ramova ni RV i EV.

Unapred hvala svima,

Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #1 poslato: Januar 21, 2011, 19:04:44 »
Postovane kolege,


Pod uslovom da mi sve kosnice lepo prezime, koji bi bili vasi predlozi za umnozavanje. Napominjem da bih se odreko meda i ove godine zarad umnozavanja, i takodje napominjem da nemam izgradjenih ramova ni RV i EV.

Unapred hvala svima,



Kolega Ivice, pročitajte temu  Kako lako udesetostručiti pčelinjak.
Lepo pročitajte, razmislite, pa pročitajte još koji put, a onda šta nije jasno pitajte kolega Voju.
Verovatno ćete dobiti odgovore na sve što vam nije jasno.
Pozdrav iz Aleksinca


Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #2 poslato: Januar 24, 2011, 21:17:18 »
Gosim Savo, procitao sam vise puta Vojino uputsvo, jasno mi je sve pa i to da ce uspeh citavog tog plana zavisiti i od nekih stvari na koje ne mozemo da uticemo kao na primer vreme.
Posto imam 4 DB12 razmisljao sam kako da i od njih imam neke koristi ove godine sto se tice naseljavanja REV kosnica.
Da li bi mozda bilo dobro da ih pustim da udju u rojevi nagon kako bi dobio veliki broj kvalitetnih maticnjaka ili da od njih formiram paketne rojeve. Naravno tu se otvara pitanje koje matice su bolje. Jedni  favorizuju rojeve, drugi tihe zamene, treci misle da su sve dobre ako ih naprave jaka drustva. Ako sam dobro shvatio po Vojinom planu to bi trebalo da budu prisilno dobijene matice.
Takodje postavlja se pitanje, posto je plan predvidjen za Rv kosnice, kako u citav plan ubaciti EV nastavke i da li ih uopste i ubacivati ili da pokusam da drustva formira po Vojinom planu samo sa RV nastavcima.
Hvala vam i srdacan pozdrav
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #3 poslato: Januar 24, 2011, 21:29:36 »
Ako već formiraš RV društva nije nikakav problem formirati i društva na EV nastavcima i ramovima. Skloniš matičnu rešetku i staviš EV nastavak, kao medišni, pčele će da urade saće a matica će verovatno preći u taj nastavak i zaleći ga. U zavisnosti koliko društava nameravaš da formiraš, možda je najbolje da kupiš matice od nekog proverenog proizvođača. Tako ćeš brže formirati određen broj novih društava. To je moje mišljenje. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #4 poslato: Januar 24, 2011, 21:36:26 »
Kolega Ivice
Za početak da vam kažem da pošto imate DB 12 košnice trebali bi ste da pogledate na ovom
Forumu i temu
http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=256.0
i da lepo kao sto sam predložio od par dasaka ( ili čak i od stirodura debljine 30 mm ) napravite jedan Nastavak za prelaz sa DB 12 na RV i da tako sa jednim društvom uz prihranu izgradjujete nove RV ramove
a da matičnjake iz predloženog načina koristite za naseljavanja novo izgradjenih RV ramova smeštajući
ih u prazne RV nastavke i da ih tamo nastavite da razvijete kao RV drustva. Izgradnjom i zaleganjem
jednog nastavka možete nastaviti dalje proširenje izgranjom sa tim drustvom novog RV nastavka a kada
i to izgradite možete uvesti i jedan EV nastavak sa satnim osnovama na izgradnju tom drustvu.
Ako kao ideju prihvatite, može se još što šta dodati ili oduzeti, ali to bi bio osnovni moto za proširenje.
Na kraju krajeva vi ste u prednosti jer ne polazite baš bez igde ičega. Vama će mnogo biti lakše nego onima
koji počinju sa RV kosnicama a ne poseduju neki drugi tip košnica.
Pozdrav iz Aleksinca.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #5 poslato: Januar 24, 2011, 21:52:40 »
Hvala Gosim Savo i Sveto, na savetima, jedva cekam prolece pa cemo videte kako ce se planovi realizovati.

pozdrav i svako dobro,

Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #6 poslato: Januar 24, 2011, 22:11:50 »
Gosim Savo, procitao sam vise puta Vojino uputsvo, jasno mi je sve pa i to da ce uspeh citavog tog plana zavisiti i od nekih stvari na koje ne mozemo da uticemo kao na primer vreme.
Posto imam 4 DB12 razmisljao sam kako da i od njih imam neke koristi ove godine sto se tice naseljavanja REV kosnica.
Da li bi mozda bilo dobro da ih pustim da udju u rojevi nagon kako bi dobio veliki broj kvalitetnih maticnjaka ili da od njih formiram paketne rojeve. Naravno tu se otvara pitanje koje matice su bolje. Jedni  favorizuju rojeve, drugi tihe zamene, treci misle da su sve dobre ako ih naprave jaka drustva. Ako sam dobro shvatio po Vojinom planu to bi trebalo da budu prisilno dobijene matice.
Takodje postavlja se pitanje, posto je plan predvidjen za Rv kosnice, kako u citav plan ubaciti EV nastavke i da li ih uopste i ubacivati ili da pokusam da drustva formira po Vojinom planu samo sa RV nastavcima.
Hvala vam i srdacan pozdrav

Kolega Ivice, pusti jednu DB košnicu neka ti izgradi matičnjake pa ih iskoristi za formiranje novih zajednica.

Rojevi matičnjaci i rojeve matice su najbolje matice.

Ja veštačkim putam dolazim do rojevih matica i lako mogu da napravim- proizvedem rojeve matice.
Od 5 formiranih novih malih zajednica-nukleuza sa samo 5 RV ramova pčela (veličina 2,5 DB rama) bez matica mogu da ih formiram tako da se svih 5 IZROJI.
I da same pčele tako veštačkim putem proizvedu ROJEVE matice.

A neko bi rekao da su prisilne. Veštačka proizvodnja matica mislim da do sada nigde nije opisana.
Sasvim je pogrešno tvrditi da se veštačkim putem bez prisustva matice u košnici proizvode prisilne matice.

A i o samim "prisilnim maticama" toliko toga je lošeg napisano da prosto ne mogu da verujem.
Te matice ako se pravilno proizvode mogu da budu mnogo bolje od navodno selekcionisanih.

O tome ćemo malo više pisati u nekoj od tema koja će se baviti proizvodnjom matica.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #7 poslato: Februar 21, 2011, 00:06:03 »
Ivica,
Evo da dodam nešto što bi ti ili moglo pomoći ili te navesti na razmišljanje. Prije toga da kažem da se slažem s Vojom u pogledu matica, a zbog tog svog mišljenja često sam imao problema. No, nije važno. Kažeš da imaš 4 DB 12. Odlično, takve su i kod mene. Iz njih sam prošle godine naselio po nekoliko različitih košnica. Savo ti je dao dobar prijedlog sa prelaz-nastavkom. Kako sam ja radio? Da se ne bih mučio za svaku različitu košnicu, jednostavno sam ram košnice koju hoću naseliti vezivao za letvicu dugu 470 mm (dužina DB satonoše sa ušima) i dodavao u DB. Pčele su odlično gradile, matica zalijegala, a naseljavanje išlo kao doksa. Naravno, bilo je ispod donje letvice nadograđenog saća, ali to nije nikakav problem, naprotiv. Ali, pošto ti, vidim, imaš namjeru puno toga naseliti, onda ti je Savin i Vojin prijedlog najbolji, ali htio sam da čuješ i kako sam se ja snašao za naseljavanje nekoliko manjih košnica i sve različitih dimenzija.
Pozdrav i sretno!

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #8 poslato: Februar 21, 2011, 17:29:38 »
Hvala Esade, nesto slicno sam i ja radio prosle godine kad sam prebacivao iz jedne db12 u rv. Ove godine,ako da Bog da lepo prezime, posto mi fali izgradjenog saca, probacu da sa po 2 vezana rama Ev, prosirujem plodiste DB,a pred bagrem da ih povadim, samim tim razrojim DB da ne udju u rojevi nagon, dobijem izgradjeno i zalegnuto sace, i nove rojeve, i izvrcam med. To cu da radim sa 3 a jednu cu namerno da  forsiram da udje u rojevi nagon da povadim maticnjake.

Pozzzzzz i svako dobro,
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #9 poslato: Februar 21, 2011, 22:48:21 »
Onda, Ivica, sretno.
Uzdravlje!

Van mreže Nenad Prijić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Um je poput padobrana- funkcionira jedino otvoren
  • Lokacija pčelinjaka: Bilogora
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #10 poslato: Januar 18, 2013, 23:57:16 »
Pozdrav Voji i svim pčelarima.
 vojo, molim te za savjet...
 imam nekoliko RV košnica uzimljenih na 2 nastavka sa dobrim zalihama hrane.
 u proljeće ih želim proširivati sa EV nastavcima... Kako to da uradim?
Da li može da ubacim EV nastavak između ta dva RV nastavka, naravno kad legla bude 13-14 ramova.
ili da EV nastavak stavim na vrh ili možda na podnjaču?
želja mi je da pred bagremovu pašu(15.5.) ograničim maticu na 1 EV nastavak a nakon paše na 2 EV nastavka...
Neki problem se ne može riješiti istim načinom razmišljanja koji je i doveo do problema...

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #11 poslato: Januar 19, 2013, 00:37:04 »
A meni je zelja da udesetostrucim pcelinjak?
Dali su manji  nukleosi od 3,4,5,ili 6 rama potrebni da bi udesetostrucili pcelinjak ili to mozemo raditi sa RV ili EV nastavkom ?
Sa koim je bolje od ta dva?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #12 poslato: Januar 19, 2013, 00:47:37 »
Pozdrav Voji i svim pčelarima.
 vojo, molim te za savjet...
 imam nekoliko RV košnica uzimljenih na 2 nastavka sa dobrim zalihama hrane.
 u proljeće ih želim proširivati sa EV nastavcima... Kako to da uradim?
Da li može da ubacim EV nastavak između ta dva RV nastavka, naravno kad legla bude 13-14 ramova.
ili da EV nastavak stavim na vrh ili možda na podnjaču?
želja mi je da pred bagremovu pašu(15.5.) ograničim maticu na 1 EV nastavak a nakon paše na 2 EV nastavka...
Ovde Nenade ima dosta da se piše a noćas nemam baš dovoljno slobodnog vremena pa ćemo to ostaviti za kasnije.

A meni je zelja da udesetostrucim pcelinjak?
Dali su manji  nukleosi od 3,4,5,ili 6 rama potrebni da bi udesetostrucili pcelinjak ili to mozemo raditi sa RV ili EV nastavkom ?
Sa koim je bolje od ta dva?
Milane, ne trebaju nikakvi manji nukleuzi osim RV desetoramnih nastavaka-nukleuza.
Bolje je sa RV košnicama i nastavcima.

Pozdrav svima i laku noć....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #13 poslato: Januar 20, 2013, 21:49:52 »
Pozdrav Voji i svim pčelarima.
 vojo, molim te za savjet...
 imam nekoliko RV košnica uzimljenih na 2 nastavka sa dobrim zalihama hrane.
 u proljeće ih želim proširivati sa EV nastavcima... Kako to da uradim?
Da li može da ubacim EV nastavak između ta dva RV nastavka, naravno kad legla bude 13-14 ramova.
ili da EV nastavak stavim na vrh ili možda na podnjaču?
želja mi je da pred bagremovu pašu(15.5.) ograničim maticu na 1 EV nastavak a nakon paše na 2 EV nastavka...

Nenade, od ova dva ponuđena rešenja ni jedno ni dugo nisu odgovarajuće rešenje a posebno ako se nastavak dodaje u vreme kada nema neke jake pčelinje paše.

Osim toga nikada se u EV nastavak ne dodaju ramovi bez početaka satnih osnova ili makar sa špricom nanetog toplog voska po sredini Ev satonoša.

U jednoj od tema na Forumu Pčelarstvo gde se piše o Rodnoj Voji http://www.pcelarstvo.org/pcelarski-clanak/kosnica-rodna-voja-61  neki Aleksandar napisa kako je po mojoj preporuci dodavao EV nastavke na košnice i kako su pčele izgradile saće popreko u odnosu na pravac ramova.

Naravno da nikada nikom nisao rekao da doda dva rama bez osnova ili sa početcima osnova jedan do drugog a ne da sam nekog savetovao da doda ceo nastavak sa praznim ramovima ili sa neizgrađenim saćem odjednom.
Takva pisanja nemaju nikakve veze sa istinom a ja sam ih protumačio kao izmišljotine u cilju blaćenja Rodne i Eko Voje.

Tako i ovom prilikom napominjem da ako želimo da dodamo EV nastavak moramo imati makar nekoliko prethodno izgrađenih ramova koje ćemo dodati zajedno sa dodavanjem EV nastavka.
Tom prilikom ako ima neke paše možemo pored već izgrađenih ramova možemo dodati i po jedan ram sa strana kao i po jedan ram svuda između već izgrađenih ramova.
Nikada dva rama bez izgrađenog saća jedan do drugog.

Da bi dobili tih nekoliko izgrađenih ramova možemo u RV nastavak ili nastavke dodati po jedan ram pokraj legla. kada pčele izgrade te ramove možemo ih izvaditi a na njihova mesta dodati druge EV ramove.
Postoji mogućnost i obeležavanja EV ramova sa osnovama koje postavljamo naizmenično sa EV ramovima sa voštanom linijom po sredini ili čak i bez nje i dodavanja sa EV nastavkom u početku neke jake paše.
Međutim obzirom da se RV zajednica zazimljena u dva RV nastavka veoma brzo razvija naravno ako je uzimljena sa normalnom količinom pčela i kao što reče kolega Nenad sa značajnom količinom hrane, trebamo imati u vidu da će se ona i pre bagremove paše  razviti u oba RV nastavka i da joj treba dodati i treći nastavak. Ako na terenu na kome se pčelari u ovo vreme imamo uljane repice tada je to pravo vreme i za izgradnju saća u EV ramovima i nastavcima.
Pčele na uljanoj repici za samo dva lepa dana mogu da izgrade desetak EV ramova pa te mogućnosti  treba da imamo u vidu.
Ako takva kvalitetna paša na kojoj imamo obilje polena potraje nedelju ili više dana u tim uslovima možemo izgraditi i dva puna EV nastavka saća.
Opet podsećam samo postupno dodajući po nekoliko ramova ali nikada prazne jedan do drugog.
takav nastavak sa naizmenično postavljenim ramovima sa osnovama i bez osnova pčele će uvek brže graditi kada se takav nastavak doda na dva RV nastavka.
Ako bi se u plodište između RV ramova sa leglom na primer na početku paše uljane repice, dodala dva rama, opet ni slučajno jedan pokraj drugog, da ih pčele izgrade i matica zaleže i ako bi se ta dva izgrađena i zaležena rama podigla u dodani EV nastavak tada bi pčele dodane EV ramove pokraj njih daleko brže gradile. Ovo bi po mom mišljenju bila najpovoljnija varijanta ako želimo da brzo dođemo do većeg broja izgrađenih ramova.
Kada pčele već izgrade jedan nastavak sa EV ramovima tada bez ikakvih problema možemo podići tri do četiri rama iz EV nastavka u drugi dodani EV nastavak a na njihovo mesto opet dodajemo prazne EV ramove. Gore u taj drugi EV nastavak u koji smo podigli tih 3-4 EV rama sa izgrađenim saćem opet možemo naizmenično sa izgrađenim ramovima dodavati neizgrađne ali uvek samo po jedan neizgrađen ram.
Prilkom izgradnje saća košnice se češće moraju otvarati i eventualno nepravilno započeto saće moramo odmah iseći i po potrebi okrenuti ram za 180 stepeni ili na njegovo mesto dodati novi ram.

Ako je povoljno vreme tokom proleća pčele do bagremove paše osim ta dva već postojeća nastavka mogu izgraditi još dva EV nastavka sa saćem.
 
Pozdrav svima....         
« Poslednja izmena: Januar 20, 2013, 21:55:03 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nenad Prijić

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • Um je poput padobrana- funkcionira jedino otvoren
  • Lokacija pčelinjaka: Bilogora
Odg: Predlozi pocetniku kako da prosiri pcelinjak REV kosnicama
« Odgovor #14 poslato: Januar 22, 2013, 15:56:50 »
Vojo hvala na iscrpnom i opširnom odgovoru.
Ev nastavak sam planirao dodavati sa okvirima sa satnom osnovom.
Vojo, koju tehnologiju rada preporučavaš kad je u pitanju rad samo sa EV nastavcima?
u cilju mi je pronaći brzu metodu rada...
- npr. ograničavanje matice u Ev košnici pomoću nekoliko matičnih rešetki umjesto kako sam do sad radio u RV(traženje matice na okviru)
- brza stimulativna prihrana - stavljanje Ev nastavka sa djelomično popunjenim medom na podnjaču u proljeće.
- onda npr. pratim vagu na bagremu... čim unos počne padat, ja u medište ubacim 1 prazan izgrađen EV nastavak(omogućim prostor za 10 kg meda) i istog dana odselim na drugu lokaciju gde bagrem još medi 3-4 dana - svrha je max. iskorištenje bagremove paše.

Vojo, molim te, dal imaš neka rešenja za gore navedeno?
Neki problem se ne može riješiti istim načinom razmišljanja koji je i doveo do problema...