Autor Tema: Линцура - Gentiana lutea  (Pročitano 1694 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Линцура - Gentiana lutea
« poslato: Novembar 03, 2015, 12:23:13 »

                Вишегодишња, лековита зељаста биљка са врло кратким дебелим ризомом са кога полазе дуги дебели коренови. Стабло негранато 45 - 140 сантиметара високо , без длака , усправно , обло у горњем делу понекад рачвасто , шупље. Листови наспрамни, приземни на дршкама широко елиптични, плавичастозелени са 5. до 7. лучно повијених нерава , јако наборани. Цветови крупни , жути на дугачким дршкама.Плод је купаста чаура дугачка око 6.сантиметара са два капка.
                 Цвета од јуна до августа.
                 Пронашао сам је на имању ове године не знајући о којој се биљци ради. Сва срећа да је нисам дирао тако да је очекујем и наредне године те ћу покушати да је размножим и имам за стално.

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Линцура - Gentiana lutea
« Odgovor #1 poslato: Novembar 03, 2015, 14:30:29 »
Ne znam o kom imanju pricas ali Lincura ne raste ispod 1000mnv ,ako si je zeljan da je gajis imas da kupis rasad u rasadniku na Tari koji pripada Institutu za lekovito bilje .Licno sam video u lejama jedno ,dvo i trogodislnje sadnice .

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Линцура - Gentiana lutea
« Odgovor #2 poslato: Novembar 03, 2015, 16:25:16 »
da se nadovežem da je sada lincura zakonom zaštićena jer je postala jako retka u prirodi, zbog previše branja,kod nas i bilo bi dobro rasadjivati je a ne brati iz prirodnih staništa koje su planine bar oko 1000 mnm.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Линцура - Gentiana lutea
« Odgovor #3 poslato: Novembar 04, 2015, 11:09:13 »


                Познате су ми обе чињенице , то да је код нас била готово потпуно истребљена и да је сада законом заштићена као и то да расте на вишим надморским висинама од 800 метара па навише. Морам да признам да сам мало поразмислио да ли да напишем да сам је видео на мом имању које је на 230.метара надморске висине да ми се људи не смеју или помисле да умишљам. Али видео сам је готово сам стопроцентно сигуран. Самоникла ту и тамо по нека биљка.Лично нисам знао о којој биљци је реч. Свакога ко ме је обилазио сам питао шта је ово ? Одговора углавном није било. У комшилуку имам човека који се бави сакупљањем разних трава и биља и справљањем мелема и чајева али се он није кретао даље од Радовања. Додуше он је једини рекао да му то личи на линцуру али да ни сам није сигуран јер се она у том крају никада није појављивала. Након свега сам консултовао литературу упоредио слике са оним што сам у природи налазио и то је то. Волео бих да сам у праву , не због сујете , већ просто што је лепо имати такву биљку у свом окружењу. Ако се појави и наредне године расадићу је у једну леју да је имам за стално, ако не шта да се ради.
                 Иначе , задњих неколико година ми је постало више него интересантно праћење свих вести које се тичу лековитог биља. Због тога обраћам више пажње када наиђем на неку биљку која ми је до тада непозната.Почео сам и да набављам по неку и узгаја их моја стара мајка у великим саксијама у Вел.Плани. На пролеће планирам да направим више мањих леја и пресадим у сваку од њих по нешто од зачинског и лековитог биља. Нека се нађе . Само да друге обавезе и време дозволи биће од свега по мало.