Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344872 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #885 poslato: April 14, 2020, 23:17:44 »
POzz Gorane ja sam danas dosao iz rakinca bagrem gura lepo
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #886 poslato: April 15, 2020, 09:46:53 »



Дејане управо ми се јавио колега из Велике Плане. Замолио ме је да  кошнице дотера на мој плац у Радовање , на багрем , што сам наравно прихватио. Он је јуче обишао терен да види стање багрема и да покоси траву на плацу. Багрем је баш као што си и ти на слици приказао. Међутим , он каже да је то тако на младим стаблима док стара , она која најбоље меде , још нису кренула. Јутрос је горе био мраз али не верујем да је начинио било какву штету. По његовој процени ове године ће кренути после првог маја. Ја ћу један број производних друштава пребацити у то време . То ми се уклапа у тајминг обиласка пчелињака. Ове године имам спремљене медишне наставке , све спаковано у Плани само да се оне лепо развију и да корона дозволи да се све то лепо спакује.
Пчеле ми се развијају без икакве стимулативне прихране и обзиром на услове задовољан сам досадашњим развојем. Добра је ствар што је у петак остављено слободно кретање до 17. сати а нерадан је дан. Преломио сам да Ускрс дочекам у Плани тако да ћу у петак средити моравски пчелињак а суботу и понедељак остављам за плањански. Јесте празник али Бог ће да опрости. Ако се то не уради сада када ће ?
Поздрав и надам се да ћемо се видети у мају у багремовој паши.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #887 poslato: April 15, 2020, 15:24:54 »
Da kazem meni je korona barem donela nesto dobro,jer u firmi radim pa sam imao vise vremena da provedem na pcelinjaku.Za sad sve odlicno prolecni razvoj odlican!!Nadam se vidjenju za vreme medobranja u bagremu
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #888 poslato: April 21, 2020, 10:55:41 »



            У сваком злу има и трунке нечег доброг. Тако би и ових васкршњих празника зачињених короном. Ускрс је окупио породицу . Корона однела аутомобиле , уку и буку и учинила да породична окућница у Плани заличи на праву сеоску идилу са миром и тишином.
Елем , у дане празновања сам се и наодмарао и нарадио. Петак и субота су били ударнички радни , недеља празнична а понедељак посвећен у целости посматрању пчела у њиховом раду.
           Оба пчелињака прегледана.
           Моравски у петак заједно са млађим сином у трци са временом без записивања шта је тачно урађено. Радио сам збрда , с дола љут због касног одласка и ограниченог времена. Налазио сам неколико друштава на уласку у ројеви нагон препуне воћног меда и са 12 - 13 рамова легла. Са друге стране било је и слабића које је жалосно погледати. Већина на 8 до 9 рамова легла. Све је то требало санирати и уједначити у ходу што је мука јер нема плана и никад се не зна шта ће се у следећој кошници наћи и да ли јој треба одузимати или додавати легло или је само препаковати. Радио сам све што ми је досадашње искуство , знање и незнање дозвољавало. Било је ту и спајања и престајања, ограничавања матица , појачавања , замена места кошницама. На крају док сам им на појилици мењао воду и пре полицијског часа сео да уз цигарету одморим уз хладан шприцер дођох до закључка да сам овага пута пчелињак буквално " ишамарао " као никада до сада. Резултате ћу пописати наредног викенда. Овај пчелињак није стимулативно прихрањиван а од марта је свако друштво у просеку добило по једну и по погачу.
            Плањански пчелињак је друга прича. Одрађен без журбе на тенане уз музику и паузе на сваких пола сата . Ако у пчеларењу има уживања онда је то права прича. Средио сам га до перфекције. Матице свуда ограничене. Неколико кошница сам урадио у РЕВ комбинацији по потпуно новој методи коју сам ранијих година пробао на по једној до две кошнице. Показао се као добар за мој начин размишљања о раду са РВ и ЕВ кошницама и ове године добио заслужено и већу пажњу и већи простор. Овај пчелињак је раније добио по једну и по погачу а у суботу , недељу и понедељак је добио и стмулативну прихрану од сирупа направљеног од ушећереног меда. Однеле су га великом брзином.
            Природа је празричних дана била више него издашна. Уноса има и полена и нектара. Чекамо багрем . Поздрав свима који свраћају на ову тему.
           
           


Na mreži dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #889 poslato: April 21, 2020, 18:55:04 »
Svratio... :D

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #890 poslato: April 28, 2020, 14:02:55 »



На мојим пчелињацима две жртве корона вируса. На оба пчелињака по једна. На несрећу два  друштва , међу најбољима , се разројила. На срећу отишао само првенац на оба места. Остало сам колико - толико успео да спасем. Поделио у задњи час тако да ће младе матице пропевати за Ђурђевдан. Младе девојчице из ројевих матичњака однеговане у супер јаким друштвима у берићету. Мираџике или како се у мом крају каже масаџике.
Полицијски час узима свој данак. Ко зна зашто је то добро ?
Ако ништа друго имаћу матице од родоначелница које су штрикале легло као тепих на по целом раму од којих ће већ за ливаду на Хомољу бити спремна друштва. Мало ли је ?
У овом лудилу са трчањем од немила до недрага или како Тарантино рече од свитања до сумрака поред губитка биће и неке користи. Машала.
 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #891 poslato: Maj 06, 2020, 08:21:31 »



Ево ме јутрос право са пчелињака. Претходна четири дана сам посветио само њима. Багрем је процветао и крај Мораве и у Шумадији. Производна друштва из Плане сам одселио за Радовање где је багрем отворио 60 - 70 %. Одмах прорадиле као луде. Крај Мораве је стање са пашом такође добро мада ту има нешто мање баргрема. И ту је отворио у истом проценту.Мање је и пчелара па му отприлике све дође на исто.
Јуче у Радовању унос 1,5 килограма а крај Мораве на терену сличном оном мом 2 килограма. За почетак и више него добро. Ноћашња киша неће да смета. Није било ветра . Наредних недељу дана су ударни а временска прогноза је обећавајућа. Ни корона неће сметати. Поздрав свима.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #892 poslato: Maj 11, 2020, 08:56:59 »



Баш као што рекох у прошлом јављању од Ђурђевдана до данас је медило као у најбољим данима.
 
На Морави је багрем скроз отворио. Синоћ сам око 7 сати обишао пчелињак и оне су још увек радиле. Померио сам се од пчелињака и зашао испод багрења одмах ту преко пута и брујало је као у мешалици. Као да је почетак а не крај дана. Багрем је овде како рекох скроз отворио и већ полако почиње да жути. Нижи терен , багрем крајпуташ , осунчан са свих страна , добро меди али краће него на брду. Биће га овде рачунам још 3 - 4 дана. Довољно.


Радовањски пчелињак сам погледао у суботу и јутос рано око 6,15 сати пре поласка за Београд. У суботу сам провео пре подне од 10 - 14 сати и то је био рад као у најбољим годинама. Јутрос су са радом кренуле пре мог доласка. Рано изјутра носе полен са глога кога имам ту одмах крај пчелињака на неколико већих стабала. Чим сунце мало одскочи креће и багрем. Уноси на овој локацији су између 5 и 6 килограма. Задњих дана су престигли Мораву. Један колега који је са кошницама дошао у госте из Перовграда право са репице са супер спремљеним друштвима се похвалио са уносом од преко 7 килограма. На овој локацији багрем се постепено отварао те рачунам да ће издржати до следећег викенда. По потоцима , нешто даље али не предалеко да не би могао да се искористи је отворио током протеклог викенда. Добро је ово ће продужити пашу таман да лепо затворе мед са оног првог.


У Плани иза куће су рани ројеви направљени 18 - 19 априла. Ту сам искористио матичњаке од једне од најбољих која ми се измакла и ушла у ројеви нагон. Од 7 роја у 6 су виђене младе матице. Неке су већ лепо занеле по рам - два. Верујем да је и у оној седмој матица јер је врло мирна и лепо гради сатну основу али нисам хтео превише да је тражим и умарам ни њу ни себе.


Све у свему  и више сам него задовољан. Поздрав свима и медно.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #893 poslato: Maj 11, 2020, 14:29:38 »
Bravo Gorane.
Uživaj u svojoj izuzetnoj lokaciji (sve sam video prošle godine).

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #894 poslato: Maj 11, 2020, 16:32:24 »

Bravo Gorane.
Uživaj u svojoj izuzetnoj lokaciji (sve sam video prošle godine).




Прошла година је била пропаст. Била не поновила се. Ова бије ли бије из свог оружја. Наплатиће за пар лоших претходних.
Него , дај мало на твом дијабетесу покажи како ти пролазиш у Шумадији ? Надам се да ћеш се и ти засладити багремом ове године.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #895 poslato: Maj 11, 2020, 16:57:12 »
Bravo, zemljace da i nas malo pogleda da se i mi omrsimo.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #896 poslato: Maj 11, 2020, 21:24:13 »
Bravo, zemljace da i nas malo pogleda da se i mi omrsimo.


Засладимо Дејо. Засладимо. Мрсили смо зимус уз бели лук и кисели купус. То нас је сачувало од короне на пролеће. Сада да се засладимо са багремовим медом. То ће нас чувати на даље летос и јесенас  док се купус не укисели и док не смисле неки нови вирус.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #897 poslato: Maj 11, 2020, 21:42:35 »

Прошла година је била пропаст. Била не поновила се. Ова бије ли бије из свог оружја. Наплатиће за пар лоших претходних.
Него , дај мало на твом дијабетесу покажи како ти пролазиш у Шумадији ? Надам се да ћеш се и ти засладити багремом ове године.

Na radost, medilo je Radovanje i u takvoj sezoni, dosta bolje od većine ostalih lokacija.

Pratim tuđu vagu na lokaciji. nisam svoje postavio, iako su u kontejneru.
Unosi relativno skromni - oko 3kg i par stotina grama.
No, za razliku od ovog ovde, tamo tek predstoji špic cvetanja.
No, danas samo 2,02 kg...
Domačini prognoziraju još oko desetak dana. Vajda će biti neke vajde.

Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #898 poslato: Maj 11, 2020, 21:50:03 »
Bravo, zemljace da i nas malo pogleda da se i mi omrsimo.
Mada posle ovake godine moglo bi i nesto da se okrene!


Засладимо Дејо. Засладимо. Мрсили смо зимус уз бели лук и кисели купус. То нас је сачувало од короне на пролеће. Сада да се засладимо са багремовим медом. То ће нас чувати на даље летос и јесенас  док се купус не укисели и док не смисле неки нови вирус.
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #899 poslato: Maj 12, 2020, 09:04:23 »



Радовање 11.мај 2020. ујутро у 6,15 сати.