Autor Tema: Zazimljavanje pčelinjih zajednica  (Pročitano 20991 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« poslato: Avgust 15, 2012, 21:20:59 »
O zazimljavanju pčelinjih zajednica dosta smo pisali u raznim temama a sada možemo i u ovoj.
U temi Zimski gubici u 2011-2012 naiđoh na post kolege Milića Vukića i njegove savete upućene kolegi Tihomiru Mićanoviću: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=902.msg16611#msg16611

Tihomire,
u najboljoj nameri da drugi put ne napraviš istu grešku moram reći da je prikazano, klasičan primer greške koju pčelari prave u LR košnicama. Donje telo sa starijim ramovima i vrlo malo meda a gornje sa devičanskim ili malo zaleganim ramovima sa medom. Društvo će klube uvek bez dileme formirati na tamnijim ramovima (više puta zaleženim tu otpočeti prvo leglo i neće ga napustiti po cenu stradanja što se u vreme ledenih dana skoro bez izuzetka dešava. Sve to samo potvrđuju snimci koje si pokazao.
Pitaćeš kako je bilo ispravno uarediti pčelinje gnezdo za zimu. Dovoljno rano (početkom avgusta) treba tamne ramove sa leglom podići u centar gornjeg tela a do njih postaviti takođe ležene ramove sa najviše meda. U donjem telu ostaju mlađi ramovi sa manjim količinama meda. Društva se po potrebi prihrane da bi formirala dobre medne kape (na najtanjem delu oko 12 cm) i do ovakvog stradanja sigurno ne može doći.
Pozdrav.

Ovde je kolega Milić Vukić dao odličnu preporuku našem kolegi Tihomiru u vezi zazimljavanja pčelinjih zajednica.
Obzirom da smo u sredini avgusta i da neke kolege već zazimljavaju svoje pčelinje zajednice u gornjem citatu jasno je navedeno kako se može i kako se NE SME zazimljavati.
Ako je neko od mladih pčelara postupio kako ne treba sada je pravo vreme za ispravljanje grešaka.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #1 poslato: Avgust 16, 2012, 08:13:56 »
Kako uspešno zazimiti ovogodišnje prirodne rojeve koji su izgradili jedan nastavak RV košnice ?
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Bojan Jovanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 103
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Socanica
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #2 poslato: Avgust 16, 2012, 18:35:38 »
Vojo imam roj koji je na dva nastavja tj. Prvi nastavak pa maticna  resetka pa drugi plodisni nastavak.U tvojoj tehnici se kaze da mat.resetka ostaje do kraja septembra.Kako sad zazimljavati kada jos drustva rade jer treba skloniti mat. resetku to mi nije bas naj jasnije.Pozdrav.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #3 poslato: Septembar 23, 2012, 18:51:25 »


Pozdrav, molio bi za savet oko zazimljavanja ovogodisnjih pcelinjih zajednica RV, koje su na dva nastavka i koje kao takve zelim da zazimim.

Otvaranjem kosnica pre oko 20 dana ustanovljeno da hrane ima ali da je ista rasporedjena u drugom nastavku vise hrane dok u prvom manje gde je bilo i otvorenog i zatvorenog legla.

Dali je potrebno da pomognem pcelama i ramove sa hranom prebacim u gornji nastavak, kako sam citao na forumu, ili da ostavim da pcele same to urade koko im odgovara. Mada ne mogu da se pohvalim da bi smeo i sam uspesno to odradio. I dali je potrebno da u nastavcima ostanu svih deset ramova ili je potrebno da se iz nekog nastavka izvadi  neki ram zbog ventilacije i vlage. 
 

Prehranjivanje pcelihih zajednica sam prestao pre oko 7 dana, a do tada su prehranjivane lekovitim sirupom Nozevoj 5/3 u korist secera, dali je potrebno jos prehranjivanje.

Hvala, pozdrav...


Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #4 poslato: Septembar 23, 2012, 19:17:56 »
Kako uspešno zazimiti ovogodišnje prirodne rojeve koji su izgradili jedan nastavak RV košnice ?

Nisam posećivao ovu temu i tek sada vidim pitanja.

Nikola, sasvim normalno rojevi mogu da zimuju u jednom RV nastavku. Potrebno je da imaju desetak kilograma hrane i da se krajem septembra prihrane pčele gustim sirupom koga će pčele lagerovati u zoni poslednjeg legla. U zavisnosti od snage zajednica i količine opčela dodaje se od 3 do 5 litara sirupa pa i više ako treba.

 
Vojo imam roj koji je na dva nastavja tj. Prvi nastavak pa maticna  resetka pa drugi plodisni nastavak.U tvojoj tehnici se kaze da mat.resetka ostaje do kraja septembra.Kako sad zazimljavati kada jos drustva rade jer treba skloniti mat. resetku to mi nije bas naj jasnije.Pozdrav.
Bojane, ako nema dosta pčela to jest preko 10 ramova pčela i ako u gornjem nastavku nema više od 6 ramova dobro napunjenih medom bolje je da se plodišni nastavak podigne iznad prvog praznog ili praznijeg nastavka. Rešetke smo u ovoj sezoni mogli već da skidamo početkom septembra jer su pčele  već u ovom periodu naglo smanjile leglo. Nije kasno ni sada da se to uradi ali to ne bi trebalo odlagati.

 


Pozdrav, molio bi za savet oko zazimljavanja ovogodisnjih pcelinjih zajednica RV, koje su na dva nastavka i koje kao takve zelim da zazimim.

Otvaranjem kosnica pre oko 20 dana ustanovljeno da hrane ima ali da je ista rasporedjena u drugom nastavku vise hrane dok u prvom manje gde je bilo i otvorenog i zatvorenog legla.

Dali je potrebno da pomognem pcelama i ramove sa hranom prebacim u gornji nastavak, kako sam citao na forumu, ili da ostavim da pcele same to urade koko im odgovara. Mada ne mogu da se pohvalim da bi smeo i sam uspesno to odradio. I dali je potrebno da u nastavcima ostanu svih deset ramova ili je potrebno da se iz nekog nastavka izvadi  neki ram zbog ventilacije i vlage. 
 

Prehranjivanje pcelihih zajednica sam prestao pre oko 7 dana, a do tada su prehranjivane lekovitim sirupom Nozevoj 5/3 u korist secera, dali je potrebno jos prehranjivanje.

Hvala, pozdrav...




Predraže, nije mi jasno koliko trenutno ima hrane u vašim zajednicama.
Dobro je da se izvadi po jedan ram i da zajednice zimuju sa 9 ramova. U gornjem nastavku kao što sam već navodio trebalo bi da bude 6 ili 7 centralnih ramova da dosta meda i tada pčelinje zajednice mogu da se zazime i sa plodištem u prvom nastavku.
Međutim ako nema dovoljno hrane za zimovanje onda je sigurnije plodište podići gore ispod hranilice a iznad medišta. Pčele u tim slučajevima tokom jeseni prebace hranu u zonu zimovanja pčelinjeg klubeta to jest u zonu gde je bilo leglo.
Ako do sada zajednice nisu pravilno zazimljene nije još kasno da se uradi ovi poslovi i po potrebi doda odgovarajuća količina gustog lekovitog sirupa.
Ovo bi trebalo uradišti što pre i završiti do kraja septembra, da ne bi slučajno zahladilo početkom oktobra.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #5 poslato: Septembar 24, 2012, 08:24:14 »
        Kolega Vojop čele su mi u dva nastavka RV , središnji ramovi u gornjem i donjem nastavku su tamni ramovi koji  su skoro puni meda . Da li nešto da diram to jest da prebacujem med iz donjeg tela u gornje ili da ne diram ništa
Molio bih da ako je moguće odgovor uprostiš da bi mi početnici razumeli jer u predhodnom tvom odgovoru nešto mi nije jasno:
1 . pčelinje zajednice mogu da se zazime i sa plodištem u prvom nastavku.
2 . ako nema dovoljno hrane za zimovanje onda je sigurnije plodište podići gore ispod hranilice a iznad medišta. Pčele u tim slučajevima tokom jeseni prebace hranu u zonu zimovanja pčelinjeg klubeta to jest u zonu gde je bilo leglo.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #6 poslato: Septembar 24, 2012, 08:56:02 »
Vojo , da li ovo isto važi i za Eko voju? Pozdrav.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #7 poslato: Septembar 24, 2012, 10:42:49 »
Hvala Vojo na odgovoru, sto se tice hrane u kosnicama jos uvek sam pocetnik i  ne mogu da procenim stanje hrane u kosnici, a moj komsija ima probleme sa svojim DB kosnicama (nedostatak hrane, nestale matice i dr.) i ne moze da prihvati odgovornost oko procene hrane u mojim kosnicama.

Ja sam kao pocetnik i citajuci na forumu, do sada hranu procenjivao tako sto sam dva prazna nastavka sa podnjacom, ramovima i satnom osnovama (bez pcela hrane i krova) stavio na vagu i izmerio koje su bile tezine oko 14 kg. Prvim merenjem pre oko mesec i vise dana formirana drustva su tezila oko 20 kg. i daljim prehranjivanjem tezina je dostigla do 30 i malo vise kilograma po drustvu (bez krova naravno). Po mom misljenju hrane ima dovoljno, a li mi je problem rasporedjivanje ramova, jer hrane ima i u medisnom nastavku a i u prodisnom nastavku, dali da ja pokusam da sredim hranu u jednom nastavku i nastavak sa hranom stavim kao drugi (ispod hranilice) a na podnjacu prvi nastavak sa ostalim ramovima ili da ostavim tako da pcele same sebi prebace hranu kako im odgovara.

Po vasem savetu izvadicu po jedan ram iz svih nastavka, i ako je potrebno prehranicu sa jos malo lekovitog sirupa.


Hvala, pozdrav...



Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #8 poslato: Septembar 25, 2012, 00:06:06 »
        Kolega Vojop čele su mi u dva nastavka RV , središnji ramovi u gornjem i donjem nastavku su tamni ramovi koji  su skoro puni meda . Da li nešto da diram to jest da prebacujem med iz donjeg tela u gornje ili da ne diram ništa
Molio bih da ako je moguće odgovor uprostiš da bi mi početnici razumeli jer u predhodnom tvom odgovoru nešto mi nije jasno:
1 . pčelinje zajednice mogu da se zazime i sa plodištem u prvom nastavku.
2 . ako nema dovoljno hrane za zimovanje onda je sigurnije plodište podići gore ispod hranilice a iznad medišta. Pčele u tim slučajevima tokom jeseni prebace hranu u zonu zimovanja pčelinjeg klubeta to jest u zonu gde je bilo leglo.
Gorane, ako su Vam po sredini nastavaka tamni ramovi napunjeni medom (5-6 ramova) onda je sve u redu i pčele će sasvim bezbedno zimovati.
Međutim ako, kao što sam već naveo, u gornjem medišnom nastavku nemate 6 ramova sa medom u kojim je desetak kilograma nego imate 3-4 rama meda tada je bolje prvi plodišni nastavak podići iznad ovog medišnog nastavka to jest potrebno im je zameniti mesta.
Može se još malo pomoći pčelama pa u tom slučaju podići po ram meda iz ovog sada spuštenog medišnog nastavka na podnjaču, i dodati u podignuto plodište. Ovi ramovi se dodaju iza ramova sa polenom sa obe strane po jedan. Ako su tamniji bliže centru a ako su svetliji onda iza onih iz kojih je izlazilo leglo.

Nadam se da će vaše pčele i bez ikakvog diranja i pomeranja ramova sasvim bezbedno zimovati.

Pozdrav....

 
Vojo , da li ovo isto važi i za Eko voju? Pozdrav.

Da Predraže. Sve je potpuno isto sa rasporedom hrane.

Pozdrav....

Hvala Vojo na odgovoru, sto se tice hrane u kosnicama jos uvek sam pocetnik i  ne mogu da procenim stanje hrane u kosnici, a moj komsija ima probleme sa svojim DB kosnicama (nedostatak hrane, nestale matice i dr.) i ne moze da prihvati odgovornost oko procene hrane u mojim kosnicama.

Ja sam kao pocetnik i citajuci na forumu, do sada hranu procenjivao tako sto sam dva prazna nastavka sa podnjacom, ramovima i satnom osnovama (bez pcela hrane i krova) stavio na vagu i izmerio koje su bile tezine oko 14 kg. Prvim merenjem pre oko mesec i vise dana formirana drustva su tezila oko 20 kg. i daljim prehranjivanjem tezina je dostigla do 30 i malo vise kilograma po drustvu (bez krova naravno). Po mom misljenju hrane ima dovoljno, a li mi je problem rasporedjivanje ramova, jer hrane ima i u medisnom nastavku a i u prodisnom nastavku, dali da ja pokusam da sredim hranu u jednom nastavku i nastavak sa hranom stavim kao drugi (ispod hranilice) a na podnjacu prvi nastavak sa ostalim ramovima ili da ostavim tako da pcele same sebi prebace hranu kako im odgovara.

Po vasem savetu izvadicu po jedan ram iz svih nastavka, i ako je potrebno prehranicu sa jos malo lekovitog sirupa.


Hvala, pozdrav...





Kod Vas je kolega Predraže koliko vidim sve u najboljem redu. Mislim da nemate potrebe ništa da dirate osim da izvadite po taj jedan ram.
RV košnica u dva nastavka prazna sa isceđenim ramovima, sa podnjačom, zbeg hranilicom i krovom teška je oko 17,5 kilograma (ili bez krova upravo kao što ste i sami izmerili oko 14 kilograma).
Ako na vagi imate 16 kilograma viška to znači da imate oko 14-15 kilograma hrane i to bi trebalo biti sasvim zadovoljavajuća količina za bezbedno zimovanje.
Obzirom da u RV košnicama ne postoji smrtni prostor i da je razmak od saća do saća između nastavaka konstruktivno sveden na minimum možete sasvim mirno da čekate proleće.
Zbog dužine RV ramova pčele daleko bolje rasporede hranu nego u drugim košnicama pa čak i sa manje hrane koja je pravilnije raspoređena pčelinje zajednice  mogu sigurnije da zimuju.

Kolega Predraže mislim da nemate potrebe za daljom prihranom.


Želim vam svima uspešno zimovanje.

Pozdrav .....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stamenković Predrag

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 60
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Preševo,460 m
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #9 poslato: Septembar 25, 2012, 00:26:48 »
Hvala vam najlepse, takodje uspesno zimovanje, pozdrav...
Људи се смеју твојим сновима.
А онда када их оствариш, мрзе те!

Van mreže GoranStevančević

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bukovica
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #10 poslato: Septembar 25, 2012, 10:12:13 »
Kolega Vojo moraću da da objasnim ssituaciju sa mojim RV društvima pa onda da vas zamolim za odgovor jer mi i dalje nešto nije jasno
 
Društva su mi ovogodišnji rojevi 11 kom , i oni su svaki u dva tela, i za mene su to dva plodišta treći nastavak to jest medište nisam dodavao planiram da ga dodam na podnjaču ispod ova dva plodišta.
U oba plodišta po sredini su tamni ramovi skoro puni meda,prvo plodišteiznad  podnjače 2-3 rama sa medom iznad njega drugo plodište sa 3-4 rama sa medom ukupno u oba plodišta imam 5-7 punih  ramova meda
Da li da prebacim tamne ramove sa medom iz prvog plodišta koje je trenutno iznad podnjače u drugo plodište koje je iznad prvog ili da ostavim da ovaj med bude raspoređen po sredini prvog i drugog plodišta

Kolega Vojo možda vas malo više opterećujem sa pitanjima ali se nadam da će te da me razumete jer je početak pčelarenja težak  naročito u ovakvoj godini i zato bih želeo da moje početničke rojeve zazimim kako treba

Puno vas pozdravljam i zahvaljujem se na vašim brzim odgovorima

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #11 poslato: Septembar 25, 2012, 10:45:38 »
Kolega Vojo moraću da da objasnim ssituaciju sa mojim RV društvima pa onda da vas zamolim za odgovor jer mi i dalje nešto nije jasno
 
Društva su mi ovogodišnji rojevi 11 kom , i oni su svaki u dva tela, i za mene su to dva plodišta treći nastavak to jest medište nisam dodavao planiram da ga dodam na podnjaču ispod ova dva plodišta.
U oba plodišta po sredini su tamni ramovi skoro puni meda,prvo plodišteiznad  podnjače 2-3 rama sa medom iznad njega drugo plodište sa 3-4 rama sa medom ukupno u oba plodišta imam 5-7 punih  ramova meda
Da li da prebacim tamne ramove sa medom iz prvog plodišta koje je trenutno iznad podnjače u drugo plodište koje je iznad prvog ili da ostavim da ovaj med bude raspoređen po sredini prvog i drugog plodišta

Kolega Vojo možda vas malo više opterećujem sa pitanjima ali se nadam da će te da me razumete jer je početak pčelarenja težak  naročito u ovakvoj godini i zato bih želeo da moje početničke rojeve zazimim kako treba

Puno vas pozdravljam i zahvaljujem se na vašim brzim odgovorima


Kolega Gorane u Vašem slučaju koliko vidim potrebno je sadržaj iz prvog nastavka iznad podnjače (najverovatnije 2-3 centrala rama u kojim je kako kažete sada med) podići u gornji nastavak i to u sredinu gornjeg nastavka ako u tim tamnijim ramovima po sredini ramova ima praznih ćelija.
Ako su ramovi puni meda (u što sumnjam) tada ih treba podići pored to jest iza ramova sa polenom.
Posle ovih sređivanja pčelinjeg gnezda potrebno je pčelama dodati po 3-4 litre gustog lekovitog sirupa da bi pčele hranu rasporedile tamo gde im je najpotrebnija.
Da su ove zajednice bile malo jače snage raspored i količina tamnog saća pa i sam raspored meda bio bi sasvim drugačiji.
Ovo se obično dešava kada mladi pčelar u želji da što pre vidi svoje nove zajednice u dva nastavka, malo ranije doda drugi nastavak pa pčele leglo formiraju u dva nastavka.
Pčelinje zajednice ne treba poroširivati u drugi nastavak ako nemaju makar 7 ramova sa leglom. Ako se pojavi dobra paša i potreba za proširenjem zajednice u dva nastavka, tada je korisno i ako je zajednica još nerazvijena  dodati matičnu rešetku (sve do početka avgusta) na prvi nastavak da bi leglo koncentrisalo u jednom nastavku.
Po potrebi ako je zajednica već razvijena na 9-10 ramova pčela, može se prilikom dodavanja matične rešetke u drugi nastavak podići i 2 centralna rama sa leglom a dole u prvi nastavak dodati dve osnove pored legla.

Bez obzira na ove male propuste ako se tamni ramovi sa leglom i hranom kao što sam već predložio skoncentrišu u gornji nastavak pčele će sasvim bezbedno zimovati.


Pozdrav svima.....   
« Poslednja izmena: Septembar 25, 2012, 11:00:56 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #12 poslato: Septembar 20, 2013, 11:06:07 »
   Prvo želim da naglasim, da ja radim na ovaj način u ovom kraju gde živim na nadmorskoj visini od 78 metara, i da nije svuda isto pa zato se treba prilagoditi uslovima.
   Moje zazimljavanje na jedan LR nastavak ide ovako. Ali prvo moram da spomenem da društva za zimu počinjem pripremati još pre suncokreta, kažem počinjem iako u pčelarstvu nema početka, sve se nadovezuje. Pre suncokreta napravim rojeve, koje stavljam na osnovna društva, sa ciljem da ih u prvoj polovini septembra spojim, s tim što obično ubijam maticu koja se nalazi dole. To radim zato da ne bi morao stimulativno prihranjivati pčele u avgustu. Ovako mi društvo napravi oko 5 ramova legla zimskih pčela a roj iznad njega oko 3, kada to spojim dobijem oko 8 ramova legla i mladu maticu. Malo li je? U drugoj polovini septembra ih svodim na dva nastavka a početkom oktobra na jedan. Ramove u taj jedan slažem tako što nastavak napunim sa punim ramovima meda a u sredinu ubacim ako ima poneki sa leglom a ako ne onda jedan do dva rama sa pergom. Ramove koje oduzmem, presortiram. Koji su lepi ostavim a sve druge pretopim, s tim što prvo iz njih izvadim med i vratim ga pčelama, malo razređen sa vodom. One taj med (oko 2 do 3kg) smeste u središnje ramove (gde imaju mesta). Tako ih nateram da zimuju na medu. Klube je u obliku polulopte i doseže do žice na A.V. podnjači. Ramove koje oduzmem a ne pretopim i ima u njima meda, opet u martu vraćam pčelama tako što im stavljam drugi nastavak ispod onog gde su zimovale i opet imam stimulativno prihranjivanje bez mnogo truda. Ovako sam počeo da zazimljujem posle gubitaka 8 društava od 26 pre 8 godina. Zbog mrtvog prostora između dva tela LR, matica je ostala dole sa leglom i uginula a jedan deo klubeta se odvojio i otišao gore za medom. Ne znam kako je u drugim krajevima, ali kod mene, kada sam pitao kolege pčelare "Da li neko uspe zazimiti društvo takve veličine da klube obhvata dva tela LR?" dobio sam od njih samo ćutanje. Pa sam razmišljao ovako. Klima se menja, pčele su sve više izložene raznim otrovima i bolestima, pa je bar kod mene nemoguće zazimiti tako jaka društva (da zauzimaju dva LR tela) i rešio sam da ih zazimljavam na jedan nastavak. Pokazalo se zadnjih 7 zima da sam bio u pravu a za ovu zimu što dolazi videćemo, možda i bude gubitaka.
 
   Mane po meni su prilikom ovakvog zazimljavanja: oduzimam dosta perge, koja se nalazi u ramovima koje oduzimam. Treba imati gde skloniti sve te nastavke sa ramovima i sačuvati ih od moljca. Što se tiče vlage, nema je više nego u dva nastavka, da li zbog jačine društva ili zbog košave, koja zna kod mene da bude jako nezgodna.

   Zbog velikog broja nastavaka, koje ja moram da čuvam, ove godine probao sam rad sa RV i verovatno ću preći na tu vrstu košnica, još samo da vidim kako će da zimuje na tri tela. Za sada sam prezadovoljan.

   Toliko od mene a ako je nešto nejasno, tu sam da polemišemo na ovu temu. Ako neko ima još neka iskustva u vezi ove teme, voleo bih da razmenimo mišljenja. Nadam se da nisam nikoga uvredio, zbog protivljenja zazimljavanja društva na dva LR tela.
   Pozdrav.





Van mreže Радоје Киперовић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 204
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Озрен
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #13 poslato: Septembar 20, 2013, 20:55:02 »
Ово је вриједило прочитати. Заиста занимљива техника.
Познајем једног пчелара који  пчелари ЛР кошницом са  два наставка. Од паше има само развучену ливадску и некада се зна јавити медљика четинара (Кнежево, сјеверни обронци планине Влашић). Један наставак је током сезоне медобрања плодиште ограничено МР, изнад је медиште. Мед из медишта обично изврца до средине јула и више га не враћа. Никада нема више од 20 кг по друштву али пошто је мед планински и одличног квалитета има цијену 20 КМ тако да му више и не треба. До краја паше пчеле углавном потпуно попуне плодиште и зимују на једном насатавку. Ако касна паша закаже допуни сирупом. Каже да таквим начином никада није имао проблеме приликом зимовања, иако су зиме хладне а сњегови дубоки. Надморска висина између 900-1000 м. Једноставно да не може једноставније. Каже да његове комшије раде по "школски", зимовање у два наставка и тврди да им губици никада нису испод 10%.
Мени је овакав начин зимовања на меду занимљив са аспекта физичког својства меда као проводника топлоте. Чини ми се да сам видио да је о томе писао колега Шоле. Људи обично погрешно мисле да је мед изолатор. Ето колега Јано, твоја и искуства овог планинца говоре да пчелама "хладно" зимовање уопште не смета. Вјерујем да ћу на некој од пар ЛР кошница пробати овај твој систем. Поздрав свима.

Van mreže Jano Supek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Nije dovoljno znati, moramo to i primeniti.
  • Lokacija pčelinjaka: Jermenovci
Odg: Zazimljavanje pčelinjih zajednica
« Odgovor #14 poslato: Septembar 20, 2013, 21:29:18 »
Kolega Radoje probaj i sa spajanjem. Iznenadićeš se koliko ćeš jaka društva zazimiti bez stimulativnog prihranjivanja.