Autor Tema: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE  (Pročitano 66340 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #15 poslato: Septembar 12, 2016, 09:16:53 »





                          У суботу сам са колегом Зораном Ранчићем и комшијом Симом ишао у Ниш на пчеларско дружење. Ишли смо једним колима и успут разговарали о тренутном стању на пчелињацима. Ранчић ( пчелари професионално са преко 300.друштава ) на нашем терену свакодневно очитава стање са храном и скренуо нам је пажњу да је вага свакодневно у минусу који се појединих дана креће и до 150.грама. Хране дакле у природи нема , многи морају да прихрањују сирупом и честа је појава грабежи.
                          Недељу сам искористио да пчелама додам мало сирупа. Нисам могао да чекам сумрак па сам са сирупањем започео око 5 , пола шест по подне. Све што смо причали претходног дана се потврдило. Кошнице сам пре сирупања мало погледао , посебно оне за које мислим да су проблематичне и стање је шарено. Има ових које имају довољно хране и да сутра буде светојовански мраз , али  и оних које су баш танке и којима се мора помоћи.
                          Током прихране када сам дошао до кошнице у којој су под истим кровом два овогодишња роја појавила се грабеж. Хранилица је изгледа пропустила сируп и за тили час је кренуо белај. Кошницу сам са спољне стране посебно на лету добро пофајтао водом и санирао целу ствар колико се то могло. Лета сам потом сузио код свих кошница јер је узнемиреност пчела при храњењу мање више била јасна код свих. Ова година никако да се заврши , преступна и баксузна јесте , све чега сам се дохватио је било са неким проблемом.
                          Ова тема је дуго таворила и на њој није било активности. Ипак , боље је да о грабежи разменимо искуства овде него да то чинимо на пчелињацима.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #16 poslato: Septembar 12, 2016, 19:47:55 »
Ja sam juce moje pregledao, uspeo sam dve da pregledam i vec na pocetku trece vise se nije moglo raditi. Oko kosnica oblak pcela, za tili cas na svima poletaljke prepune pcela. Suzio sam leta na 1-2 cm i dobro ih okupao razblazenim Nozevojom. Danas situacija mirna. Ono sto me je narocito iznenadilo da je jedna kosnica potpuno unistena, verovatno u poslednjih dve tri nedelje kad sam ih prihranjivao. Zanimljivo je da uvek kad sam sipao sirup u tu kosnicu, kroz mrezu zbega se moglo videti dosta pcela, kao da je sve u redu. Preko dana nista nije ukazivalo da je prisutna grabez sve do pre 3 dana kad sam primetio mrvice voska na poletaljci, ali bez neke borbe medju pcelama koje su bile na poletaljci. Juce kad sam je otvorio, sace skroz prazno, za saku starog uginulog legla na 3 rama i na podnjaci za saku mrtvih pcela, a bilo je za oko 2-3 ulice zivih. E sad, da pitam, da li je moguce da su pcele koje su bile uvek unutra kad sipam sirup, a i juce, zapravo pcele ''kradljivice'' i gde su mogle nestati mrtve pcele od tog drustva, s obzirom da ih je na podnjaci  bilo vrlo malo mrtvih? Pitanje za Gorana i Milosa-Jel se druzimo za vikend? PozZ

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #17 poslato: Septembar 12, 2016, 22:36:41 »
I ja sam na 2-3 5-okvirna nukleusa našao nedostatak meda mada sam sve uredno prihranjivao (poslije 19 sati). Očito je u pitanju tiha grabež. Ova ću društva nažalost morati rasformirati (ili spojiti ) jer u ovakvom stanju neće moći prezimiti. Vaga mi i na jačim društvima pokazuje od 0 do 20-30 dkg minusa dnevno. Očito napolju nema nikakve paše a legla još dosta.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #18 poslato: Septembar 13, 2016, 08:04:16 »





                Што се грабежи тиче септембар је вероватно најкритичмији месец. Пчеле осећају долазак зиме и на све начине се труде да сакупе и складиште довољно хране. Због тога не презају од грабежи а када она крене за тили час очисте слабу нападнуту кошницу. То још и ниле нека штета најчешће је нападнуто друштво које већ има неки проблем ( остало без метице нпр.). Већи је проблем ако се грабеж прошири по пчелињаку. Из ових разлога кошнице не треба сада отварати без преке потребе. Сируп треба давати што касније у сумрак када су се пчеле већ смириле. Пожељна је прихрана гушћим сирупом 3 : 2 у већим оброцима. Поставља се питање шта је то већи оброк ? По мени онолико колико за ноћ могу да однесу. Значи не мора се нужно сваком друштву давати иста количина али није добро да им се преко дана задржава храна у хранилицама јер и то може да иритира и изазове грабеж. Због тога није лоше изјутра проверити да ли су однеле сав сируп па оним друштвима које то не учине смањеити оброк.
                 Ја то овде све лепо пишем али на жалост мало примењујем. Ове године сам пчеле прихранио само два пута. Једном у прошлу недељу по око 1,5 литара по друштву када ми се на кратко грабеж и појавио и још једном пре две три недеље два дана заредом по око литар сирупа.
                 У недељу сам на прескок кратко погледао нека друштва и приметно је да су се предвојила. Нека су са довољним количинама хране али има и оних које су суве скоро као барут. Питање је сад шта чинити. Ако успем да узмем 5-6 дана одмора и саставим два викенда прихрањивао бих сваке вечери као што сам рекао сва друштва са количином коју однесу током ноћи. Задњег дана бих из оних са већом количином хране украо по рам - два и пребацио у слабије. Правила ове године није било. Супер јака друштва су сада у проблему са храном и обратно. Свега је било. Честог промена матица без рационалног објашњења , слаба оплодња , ројења до бесвести а све то као викендаш нисам могао да испратим и на време интервенишем. Сада нема друге него да се санира и спашава шта се спасити може.
                 Ивице управо сам послао поруку Милошу да се дефинитивно одлучи за викенд. Ја лично имам неких проблема у вези тога а коначну ситуацију ћу знати данас евентуално сутра и јавићу. За викенд већ сада прогнозирају лоше време па треба и то узети у обзир. Поздрав Раковац.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #19 poslato: Septembar 13, 2016, 13:07:31 »
Ja sam imao sličan problem sa jednim rojem koji sam dobio na poklon ove godine. Mali roj vjerovatno trećenac i prilično kasno je izašao. To je onaj na kojem je testiran sakupljač. Ljut kao ris. :)

Kada sam radio prihranu svima sam davao podjednake obroke. Nakon izvjesnog vremena vršio sam pregled i u toj košnici saće prazno.
Nekako mi se taj roj čudno ponašao od početka. Prvo su počele odmah da grade zaperke na mrežici a na SO nisu htjele. Iste SO sam koristio za sve košnice a drugi rojevi su ih prihvatale.
Kad su poslije kidanja zaperaka sišle na SO krenule su sa jedne strane i stale na pola košnice. Dalje nisu gradile pa sam morao da preturam okvire da ih prisilim na gradnju.
Neko bi to odmah rasturio i izvršio spajanje ali ja sam ih ostavio pa da vidim šta će biti.
Prije odlaska na odmor otvorim tu košnicu jer sam primjetio da kako iznose larvu i vidim da su počele da uništavaju i radiličko leglo. Vjervatno jer hrane nije bilo dovoljno pa sam dao zaduženje da je prihranjuju dok ja nisam tu. Sad imaju nešto hrane ali moram da još jedom pregledam sve košnice i po potrebi dodam još rezerve.

Prihranu sam uvjek radio naveče oko 22h jer je ranije bilo jako rizično. U blizini se nalazi jedan veći i više manjih pčelinjaka a vladala je velika glad među pčelama pa je rizik od grabeži bio a i sada je veliki.

Bilo je dosta diskusija o tihoj grabeži.
Tu stvari bar meni nisu potpuno jasne. Ja na ovoj košnici nisam primjetio znakove nikakve grabeži jer niti je bilo borbe niti rasutog voska na letu ali je saće bilo prazno. E sad voska vjerovatno nije ni moglo biti jer nisu ni stigle da poklapaju pa nije bilo poklopčića u to vrijeme.

Kod te košnice uvjek ima dosta domaćih pčela koje van na letu i oko leta na nastavku lijenčare ali znakova nekakve borbe nije bilo. Vjerovatno od nje neke vajde neće ni biti ali neka je pa šta joj Bog da.

Ako naredna godina bude kao ova to će da bude katastrofa.
Ja sam čitavo ljeto prihranjivao svakodnevno sa po 2dl sirupa a da nisam ko zna na šta bi ličile košnice. Bukvalno su stalno bile na infuziji. :) Nadati se da će naredna biti bolja.

Nije jednostavno ni svaki dan sipati sirup i motriti na grabež ako pčelinjak nije pored kuće. Sve to povećava troškove i troši vrijeme.

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #20 poslato: Septembar 13, 2016, 14:38:06 »
Citat: Bojan Šušnjar
Bilo je dosta diskusija o tihoj grabeži.
Tu stvari bar meni nisu potpuno jasne. Ja na ovoj košnici nisam primjetio znakove nikakve grabeži jer niti je bilo borbe niti rasutog voska na letu ali je saće bilo prazno. E sad voska vjerovatno nije ni moglo biti jer nisu ni stigle da poklapaju pa nije bilo poklopčića u to vrijeme.
Po meni to i jeste TIHA GRABEŽ
Citat: Bojan Šušnjar

Nije jednostavno ni svaki dan sipati sirup i motriti na grabež ako pčelinjak nije pored kuće. Sve to povećava troškove i troši vrijeme.
Šta ćeš, svaka budala ima svoje veselje ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #21 poslato: Septembar 13, 2016, 15:28:49 »
Citat
Po meni to i jeste TIHA GRABEŽ

Ma jasno složio bih se jer hrane nema to znači da je pljačka bila prisutna ali nije jasna psihologija društva koje je bilo pasivno do poslednje kapi meda. Matica uredno zaliježe i u određenim momentima košnica je bila puna legla. Znakova tihe smjene nije bilo ni u jednom momentu. Društvo je nekako rekao bih od samog starta demoralisano i u poređenju sa ostalim košnicama drugačije se ponašalo tokom čitave sezone. Unose polen, odgajaju leglo, prikupljaju hranu pa makar i iz hranilice, maticu nisu mijenjale a ipak nešto ne štima. Kažem možda sam pogriješio što to nisam odmah rasformirao ali kako sam ja na početku meni je svako društvance bitno pa makar bilo i kilavo kao ovo.
Cilj mi je da izguram zimu sa većim brojem društava pa da na proljeće imam materijal za rad i širenje a ne da opet čekam majske rojeve sa grana kod komšije pčelara. :)


Citat
Šta ćeš, svaka budala ima svoje veselje ;)

"No comment"...

Pozdrav svima...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #22 poslato: Septembar 13, 2016, 15:44:24 »
Citat
Šta ćeš, svaka budala ima svoje veselje ;)

Citat
"No comment"...

Pozdrav svima...

... ovo je trebala biti šala....

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #23 poslato: Septembar 13, 2016, 16:45:43 »
Citat
... ovo je trebala biti šala.... 

Bez brige Anto tako je i shvaćeno.  ;)
Samo se ja često upitam ko je budala, onaj što ne radi ništa ili ja što radim svašta?
Često smo i ja i on na nuli pa je i pitanje na mjestu.
Zato nisam komentarisao tvoju šalu jer onda odosmo u...ko zna gdje.  ;D

Pozdrav i samo opušteno...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #24 poslato: Septembar 13, 2016, 17:02:11 »
Točno je da u pčelarstvu nemam neke zarade, ali se bar naradim ;)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #25 poslato: Septembar 13, 2016, 17:24:15 »
Onda se razumijemo.  8)

Nije to samo u pčelarstvu tako al' nek ide život...  ;)

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #26 poslato: Septembar 13, 2016, 23:29:59 »
Ono sto me je narocito iznenadilo da je jedna kosnica potpuno unistena, verovatno u poslednjih dve tri nedelje kad sam ih prihranjivao. Zanimljivo je da uvek kad sam sipao sirup u tu kosnicu, kroz mrezu zbega se moglo videti dosta pcela, kao da je sve u redu. Preko dana nista nije ukazivalo da je prisutna grabez sve do pre 3 dana kad sam primetio mrvice voska na poletaljci, ali bez neke borbe medju pcelama koje su bile na poletaljci. Juce kad sam je otvorio, sace skroz prazno, za saku starog uginulog legla na 3 rama i na podnjaci za saku mrtvih pcela, a bilo je za oko 2-3 ulice zivih. E sad, da pitam, da li je moguce da su pcele koje su bile uvek unutra kad sipam sirup, a i juce, zapravo pcele ''kradljivice'' i gde su mogle nestati mrtve pcele od tog drustva, s obzirom da ih je na podnjaci  bilo vrlo malo mrtvih?

Moguće je, verovatno se radi o jako oslabljenom društvu, možda zbog jakog napada varoe. Nema mrtvih pčela jer nije ni bilo ozbiljne borbe, pčele su "kapitulirale", prepustile su se osvajačima, možda su se neke i pridružile pljačkašima. Zanima me kakva ti je konfiguracija košnice, pretpostavljam da je plodište udaljeno od leta?
Imao sam ovih dana par takvih slučajeva, baš juče sam naišao na jednu, jako malo "domaćih" pčela unutra, povukle se na vrh košnice a maticu sam našao u hranilici, a kradljivice ulaze i izlaze kako hoće, gledajući spolja rekao bi normalna aktivnost ali ako se obrati pažnja vidi se da nema stražarica na letu kao na drugim košnicama.

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #27 poslato: Septembar 14, 2016, 07:09:09 »
Moguće je, verovatno se radi o jako oslabljenom društvu, možda zbog jakog napada varoe. Nema mrtvih pčela jer nije ni bilo ozbiljne borbe, pčele su "kapitulirale", prepustile su se osvajačima, možda su se neke i pridružile pljačkašima. Zanima me kakva ti je konfiguracija košnice, pretpostavljam da je plodište udaljeno od leta?
Plodište je bilo na podnjači, znači u 1. nastavku. Ne verujem da je uzrok varoa jer sam ih celo leto tretirao Brstivarom, i truleks trakice i dimljenjem, ukupno 8-9 puta od maja meseca. Ja ipak mislim da je društvo ostalo bez matice, oslabilo i kapituliralo. Kad sam pre nekih mesec dana istresao jedno društvo zbog lažnih matica i sklonio košnicu, pčele iz nje su se vratile na to mesto i još 2 dana visile u bradi dok se nisu rasporedile po ostalim košnicama. U ovom drugom slučaju, kad sam istresao te pčele koje su bile u uništenoj košnici, nisu se uopšte vratile na mesto gde je bila košnica. Kontam onda da su verovatno to bile pčele iz drugih košnica, možda i tudjih i koje su takoreći uvek zamrknjavale u njoj i otud pčela unutra uvek kad sam prihranjivao, jednostavno naviknute gde da uvek lako nadju hranu (sirup). To je neko moje vidjenje, ne mora da znači da je to tačno, ipak sam ja početnik.

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #28 poslato: Septembar 14, 2016, 18:15:11 »
Ja sam pretpostavljajuci da ce se ovogodisnje stanje unosa nastaviti do kraja pocetkom avgusta na sve kosnice stavio tunele na leto.
Stoje i sada i pcele se ne bune.
Nisam dosada primetio grabez, mada nisam bio na pcelinjaku nedelju dana.
Mislim da je to solidno resenje.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: GRABEŽ NA PČELINJAKU I NJEGOVO SPREČAVANJE
« Odgovor #29 poslato: Septembar 15, 2016, 12:58:46 »
 Kad je grabez u pitanju, ja je do sada, hvala Bogu, nisam imao niti primetio na mom pcelinjaku. Primetio sam da u mesecima septembru i oktobru, kako sam vikend pcelar, u pcelinjaku uvek radim na "ivici grabezi". Zato ove godine, pri svakoj aktivnosti na PZ uvek nosim po nekoliko praznih nastavaka i nekoliko sirih dasaka-platoa, na koja stavljam skinute nastavke i nekoliko poklopnih dasaka-zbegova, sa kojima poklapam iste. Desavalo mi se da nakon kratkog vremena posto odlozim skinuti nastavak sa ramovima i pcelama na njima, tudjice odmah navale, digne se guzva a sto je pocetak grabezi. Kako bi to izbegao, daska ispod, daska iznad, upaljena dimilica i na neki nacin drzim situaciju pod kontrolm. Medjutim, otvorena kosnica-nastavak koju pregledam, privlaci paznju pcela iz okolnih kosnica. Kako odredjene radnje treba da obavim, ipak se stvara guzva. Javlja se veci broj pcela okolo, zujanje, kovitlanje iznad i tada aktiviram vise dimilicu a vrlo cesto i pumpicu-rasprsivac sa vodom. Gotovo redovno nakon zavrsetka rada na toj kosnici, selim se u drugi kraj pcelinjaka i Jovo nanovo. Po pravilu uvek napravim pauzu a dimilicu ostavim da dimi pored pregledane kosnice neko vreme.
 Kako pcele nastavke povezuju sa propolisom a ja ih rastavljam, otvara se i propolis, tako one nakon pakovanja kosnice navaljuju i na liniju sastava nastavaka. Malo magle i ostavljena upaljena dimilica smiruju situaciju.
 Pricao mi je jedan stari i iskusan pcelar, inace moj dobar prijatel, zahvaljujuci kome sam nastavio da pcelarim mnogo pre nego stu sam imao nameru, da je grabez na pcelinjaku nesto sto nikome ne bi pozeleo. Govorio je da kada se ona zahukta, prestanka nema dok se napadnuta kosnica potpuno ne opljacka. Stavljali su ljudi, navlacili na leto kosnice gomilu granja sa liscem ali pomoci nije bilo. More izginulih pcela a sadrzina kosnice unistena. Prema tome, nismo mi naisli jos na "pravu grabez" i kako je on to govorio, nedaj je Boze nikom.
 Tiha grabezje isto jako nezgodna. Neki prividan mir u pcelinjaku a drustvo nestaje.
 Mora se raditi oprezno, sto je moguce brze i prekidati ako zagusti.
Pozudrav iz Sumadije