Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653396 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Dusko Jelic

  • Gost
  • *
  • Poruke: 3
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: kopaonik
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #195 poslato: Jul 08, 2012, 12:47:52 »
Hvala ti Vojo na lijepim rijecima. Inace ja sam pcelar pocetnik. Kupio sam ljetos tri kosnice. Planiram da se bavim stacionarnim pcelarenjem. Pozdrav iz Zemuna.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #196 poslato: Jul 10, 2012, 23:15:20 »
Hvala ti Vojo na lijepim rijecima. Inace ja sam pcelar pocetnik. Kupio sam ljetos tri kosnice. Planiram da se bavim stacionarnim pcelarenjem. Pozdrav iz Zemuna.
Kolega Dule, neka ti je sa srećom. Za sve nejasnoće samo pitaj. Tu smo da svoja iskustva prenesemo na mlade pčelare.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #197 poslato: Septembar 07, 2012, 14:49:41 »
Poštovani Vojo. Dve eko voje konačno su stigle u dvorište. Danas sam ih pregledao i jedna ima oko 11 a druga oko 9kg. meda. Obe su na dva tela i imaju po tri četiri rama legla. Pčele su živahne i skupljaju polen. Osim prihrane gušćim sirupom uz dodatak 2% Nozevoja, šta mi valja činiti u narednim danima? Pozdrav iz Leskovca.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #198 poslato: Septembar 07, 2012, 15:11:06 »
U SIRUP OBAVEZNO DODAJEM 2%NOZEVOJA ,
 NAPRAVLJENA JE NOVA TURA TEKUCINE NEK MALO ODLEZI ,
   POZDRAV

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #199 poslato: Oktobar 22, 2012, 08:29:35 »
Pitanje za sve iskusnije kolege. Može li ovo lepo vreme i temp.oko 25c ponovo pokrenuti leglo? Kakva će onda biti potrošnja hrane i treba li nešto preduzimati? Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #200 poslato: Oktobar 22, 2012, 10:27:13 »
Pitanje za sve iskusnije kolege. Može li ovo lepo vreme i temp.oko 25c ponovo pokrenuti leglo? Kakva će onda biti potrošnja hrane i treba li nešto preduzimati? Pozdrav.

Može. Ako ga u proljeće pokrene, pa prekine, pa opet pokrene - i sada može isto. I jeste - vidio svojim očima.

Ako imaju dovoljno hrane, nema tu problema - nije to veliko leglo.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #201 poslato: Oktobar 22, 2012, 12:15:36 »
Hrane ima dovoljno. Hvala na odgovoru i pozdrav iz Leskovca.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #202 poslato: Oktobar 22, 2012, 12:46:17 »
Hrane ima dovoljno. Hvala na odgovoru i pozdrav iz Leskovca.
Takođe, pozdrav iz Bugojna. Mislim da mi je stariji brat služio JNA u Leskovcu 1979.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #203 poslato: Oktobar 22, 2012, 15:24:54 »
Kolega Predraže

Ukoliko su društva snabdevena potrebnim količinama za zimovanje, izlečena od varoe i nozeme,
potrebno ih je malo " rashladiti ". Ukoliko imaju mrežastu podnjaču, trebalo je u toku septembra
sa trajanjem do Februara naredne godine ukloniti lim, lesonit ili karton ispod mrežaste podnjače.
Ukoliko vam je hranilica sa zamreženom polovinom previše utopljena treba ukloniti sav višak a
ostaviti samo list  - dva novinske hartije.
Košnice se ne trebaju uopšte bez preke nužde otvarati i pustiti društva da se normalno
pripremaju za zimu koja će biti " produžena ". Traženje sada legla je nepotrebno i pčele će same
to urediti na najbolji način nailaskom hladnijih dana.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #204 poslato: Oktobar 22, 2012, 15:53:45 »
Kolega Savo,obe EV su zazimljene na dva tela koja su oko 10 -og oktobra kad sam ih pregledao bila puna hrane. Imale su po malo legla i dosta polena. Dimljena su brstivarom cele godine a samo u poslednjih mesec dana 4 puta. Tada im je išla i prihrana gušćim sirupom uz Nozevoj. Podnjače su mi pune a na mrežastom delu poklopne daske poklopac od lesonita i 2-3 lista papira preko. Planirao sam da pred jače zahlađenje stavim i stiropor,ali ne bi ih više otvarao da im ne smetam. Nadam se da će hrane biti dovoljno,po mojoj proceni obe su imale po 15-16 kg zatvorenog meda u oba tela. Pozdrav i savetujte.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #205 poslato: Oktobar 22, 2012, 16:01:49 »
Planirao sam da pred jače zahlađenje stavim i stiropor,ali ne bi ih više otvarao da im ne smetam.

Ja ne bih dodavao nikakav stiropor preko mrežastog dela poklopne daske.
Samo list do dva novinske hartije i preko toga krov. Novinska hartija da samo sakupi
višak vlage a utopljavanje sa gornje strane poklopne daske tek kad krajem zime počne
intenzivniji unos cvetnog praha kada će i početi intenzivniji razvoj legla a i samog društva.

Pozdrav iz Aleksinca

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #206 poslato: Oktobar 22, 2012, 16:14:12 »
Onda će tako i biti. Hvala na savetu i pozdrav iz Leskovaca.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #207 poslato: Oktobar 22, 2012, 19:34:58 »
Bilo bi dobro da Predrag fotografiše košnicu sa odignutom poklopnom daskom i to kada je malo svežije da se vidi koliko ima pčela. Takođe me zanima jesu li sve vreme bile na ta dva tela i  koliko ima mladog saća (naročito u plodištu). Zanima me jer ne pčelarim sa košnicama koje imaju ramove te visine.

Inače sve se slažem :D... osim onoga sa novinom i otvaranjem podnjača u septembru (vađenjem uvlaka). Po meni je to uvek neizvestan izbor.

Novina ne prikuplja vlagu nego je prikupi u jednom vremenskom razmaku i onda je više ili manje samo zadržava, sa mogućnošću da se razvijaju plesni. Verujte da iako znam da se pčele neće smrznuti i ja uvek imam taj osećaj da će im biti hladno. Ali videli ste one fotografije sa limenim poklopnim daskama, otvorom na tom limu i nastavcima iznad. I nisu se smrzle.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #208 poslato: Oktobar 23, 2012, 08:07:52 »
Slikaću sutra pred polazak na posao. Do sad nisam postavljao slike pa će to možda malo produžiti postavljanje. Obe EV su bile skoro cele godine na dva tela. Prilikom poslednjeg pregleda sa iskusnijim kolegom početkom oktobra skoro da nije bilo razlike u boji saća u ramovima. Tada je po njegovom mišljenju bilo dovoljno hrane i pčela i u obe je bilo po malo legla što otvorenog što zatvorenog. Na po dva -tri rama ali veličine dečje šake. Okolo je bilo i polena i zatvorenog meda. Hrane je bilo dovoljno, čak mi je predlagao da izvučem jedan ram za nas,ali sam i to ostavio baš zbog bojazni da će jesen biti duga i topla kao prošle godine. Pozdrav iz Leskovca.

Van mreže Petrović Predrag

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 84
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Leskovac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #209 poslato: April 25, 2013, 08:39:04 »
Vojo, za 4-5 dana ograničavam maticu na prvi nastavak. Tvoj savet za raspored ramova u njemu?