Autor Tema: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA  (Pročitano 10607 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« poslato: Januar 16, 2012, 23:04:31 »
   Uz pokroviteljstvo grada Novog Sada i suorganizatore Gradske uprave za privredu i SPOS-a,u Novom Sadu će se od 2.do 4.februara 2012.
godine održati Drugi novosadski sajam pčelarstva

                                                                "DANI MEDA"  2012. NOVI SAD

   Učešće na sajmu mogu uzeti pčelari sa ponudom pčelinjih proizvoda,proizvođači pčelarske opreme,proizvođači kozmetike na bazi pčelinjih proizvoda,proizvođači vina, lekovitog bilja i čajeva,kao i proizvođači konditorskih proizvoda.
   Svi zainteresovani proizvođači opreme za pčelarstvo OSLOBOĐENI SU PLAĆANJA KOTIZACIJE.Izložbene štandove obezbeđuje organizator.
   Savetovanje pčelara će se održati 4.februara od  11 časova u amfiteatru SPENS-a,na prvom spratu.Predavač je IVAN BRNDUŠIĆ iz Bora,sa
temom "ŽIVOT PČELA U PRIRODI".
   Za sve izlagače je obezbeđen besplatan parking.
   Dodatne informacije možete dobiti od predsednika društva G-dina Đorđa Sovilja tel.br.066/400-679.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #1 poslato: Januar 18, 2012, 09:14:10 »
   Informacija sa sinoćnog održanog Izvršnog odbora u vezi održavanja 2.Novosadskog sajma pčelarstva,do sada se prijavilo:
   50 izlagača pčelinjh proizvoda.
   20 proizvođača pčelarske opreme.
   
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #2 poslato: Januar 30, 2012, 21:51:07 »
Flajer 2. Novosadskog sajma pčelarstva
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #3 poslato: Februar 01, 2012, 08:37:37 »
Moma, na trećoj je informacija, da je predavanje Brnde u 10.00 ???

Pozdrav.
Marko

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #4 poslato: Februar 01, 2012, 09:35:20 »
  Tačno tako Marko,Brnda će održati zadnje predavanje u Srbiji pred njegov iseljenje u Novi Zeland.Izvoli dođi do N.Sada i budi mi dragi gost.
Pozdrav,
Moma.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #5 poslato: Februar 02, 2012, 13:05:37 »
Da, da ali gore si napisao da je njegovo predavanje u 11. ???

Pozdrav.
Marko

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #6 poslato: Februar 02, 2012, 17:12:07 »
   Marko kako sam i napisao u postu predavanje je u 11 časova.
Pozdrav,
Moma.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #7 poslato: Februar 02, 2012, 21:11:35 »
Hvala, Momo.
Nebih voleo da zakasnim :)

Pozdrav.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #8 poslato: Februar 03, 2012, 07:49:46 »
Zato sam te i zvao da dođeš u petak.
Pozdrav.
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Mirko Bradić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Čazma
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #9 poslato: Februar 04, 2012, 23:55:06 »
Mi koji nismo bili u mogučnosti vidjet uživo Novosadski sajam nadamo se kojoj fotki sa sajma,hvala i pozdrav svima.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #10 poslato: Februar 05, 2012, 21:01:59 »
Velika hvala svima na gostoprimstvu (Predsedniku, Momi, Dragutinu .....) i sve dobro u buduće.

Pozdrav iz Slovenije.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #11 poslato: Februar 05, 2012, 21:54:41 »
Baš mi je žao što nisam mogao doći. Svi pokušaj da se organizujemo i da sa nekim kolegama dođem do Novog Sada ostali su samo želje i pokušaji.

Šta da radimo, vremenske neprilike nose sa sobom dosta problema. Ipak je vremenska situacija viša sila kojoj se moramo prilagoditi. Baš nam se neda.

Verujem da je kolega Brnda održao dobro predavanje, kakvi su utisci?

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže momamilosevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 337
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #12 poslato: Februar 06, 2012, 20:45:05 »
Sa malo zakašnjenja evo izveštaja sa 2.Novosadskog sajma pčelarstva,predavanje Ivana Brndušića u kraćim crtama preuzeo sam sa SPOS-ovog foruma koje je napisao kolega Siniša Ognjenović  iz Beograda koji je takođe prisustvovao.

"Predavanje u Novom Sadu je bilo iznenadjujuce u više navrata...
Mislim da su svi prisutni uživali.
A bilo ih je sa raznih strana. Iz Valjeva, Bogovadje, Beograda, Leskovca, cele Vojvodine, naravno najviše iz Novog Sada...
Najlepše od svega je bilo to što je Brnda po takvom kijametu došao iz Bora do Novog Sada.
Onako uvek pun energije započeo je predavanje furiozno, skoro da nije stizao da nam ispriča koliko su mu misli stalno navirale i koliko je hteo svoga znanj da podeli sa svima nama.
Ponekad ga razumem, što neće baš sve da otkrije, tako rade svi veliki učitelji...
Oni ti nagoveste nešto, pa te puste da sam dodješ do svojih zaključaka, jer tek tada ćeš-RAZUMETI.
Tada dolazi do pravog shvatanja,a ne kada ti neko sve sažvaće.
Shodno tome njegov način izlaganja istina ne prija baš uvek svima, jer zahteva određeno umno naprezanje.
Drugi razlog što Brnda ne kaže sve do kraja, je taj što se čovek više puta opekao kada je neke svoje ideje na tanjiru servirao establišmentu koji ispred svojih imena ima DR. Mr. itd...
Onda oni lepo kasnije uzmu te ideje kao svoje, napišu naučne radove i štono bi naš narod rekao "kite se tudjim perjem".S obzirom da su se i meni više puta  (istina u nekim drugim oblastima) dešavale iste stvari, shvatam ga i podržavam u potpunosti.
Zašto bi moralo baš sve da se kaže?

Ipak na predavanju je materijal iz njegovih preko 20 godina bavljenja pčelama u prirodi tekao kao jedan neprekedan niz dokaza i objašnjenja.
Ko je bio čuo je, teško je prepričati 3 sata neprekidnog izlaganja u nekoliko odlomaka.
I nije fer...
Ipak, osvrnuću se na par činjenica...
Novine dobijene Flir (termo) kamerom.Njegovo društvo koje je merio neposredno pred dolazak u Novi Sad kada je napolju bilo -17 je imalo temperaturu od 33 stepena !!!
Dragi pčelari u većini naših košnica mi tu temperaturu nemamo sve do početka aprila...
Na žalost. A dobro svi znamo koliko je temperatura bitna....
Glava, trup i zadnji deo pčele imaju različitu temperaturu !!!
Iako tako malen insekt, razlike u temperaturi su dosta velike. Iznenadjujuće...
O CO2 neću ništa da pišem, biće u časopisu. pa će svi pročitati...

Ono što je obećao, to je Brnda i darivao u Novom Sadu...
Ne znam koliko su prisutni primetili, ali bilo je jedan krucijalni podatak koga treba posebno napomenuti.
I koga je on čuvao kao poklon prijateljima koji su ga pozvali u Novi Sad.
Reč je naime o razlici izmedju žute(banatske) pčele i naše poznate sivke...
Svi znamo da žuta pčela polako gubi bitku sa varoom svuda u svetu, a da naša sivka ima mnogo bolje šanse da opstane i izbori se sa njom...
Stoga je informacija koju je ispričao Brnda vrednija.
NAime on je prvi primetio da sive pčele koje u genetici imaju i poneki gen od žute pčele imaju istu osobinu koju imaju i  žute pčele, a to je da u središnjim ramovima imaju samo leglo, a onda pored legla na dva rama sa strane pergu(ili pergu sa medom)i onda naravno ide med.
Čista sivka ima na svakom ramu sa leglom i odredjenu količinu perge, te zimi kada krene leglo(a to je sada ) i u rano proleće nema nikakvih problema da ishrani to malo legla, jer joj je perga na svakom ramu, dok žuta pčela (baš kao i sive koje vode genetikom od njih), nemaju pergu tako blizu, te se dešava da uginu jer ne mogu da dodju do perge i nahrane prve larve...
E sada Brnda nije više ništa od ovoga rekao, ali ajde malo da pomognem , ali samo ovaj put.
To znači dragi moji pčelari, da ona teorija da su idealne matice one koje imaju skroz kompaktno leglo na 4-5 centralnih ramova i onda idealna dva prepuna rama sa pergom tik do njih, apsolutno više ne pije vodu....
Svi koji imaju takve matice će sa vremenom koje dolazi polako ostajati bez pčela.
Naročito u godinama koje su kao ova sa visokom temperaturom, koja je isprovocirala prvo leglo ranije, a onda sa ovako niskim temperaturama...
Dakle u selekciji matica bi bilo poželjno upravo ostavljati onakve matice koje sem legla na centralnim ramovima radjaju takve pčele koje odmah pored legla  NA SVAKOM RAMU donose i polen, odnosno skladište ga tu kao pergu...Takve pčele će preživeti svaku zimu. Naravno ako im obezbedimo i druge dobre uslove. Pre svega da nemaju donje leto...Naravno.

Bilo je reči i o malom voskovom moljcu kao neprijatelju varoe, o nelogičnim mestima za prirodne rojeve-dat primer roja koji je živeo 7 godina u betonu na mostu preko koga prolaze šleperi i kompletan saobraćaj ka Boru...
I gde onda ode naša logika da je beton hladan(zamislite sada na -22?), da pčele vole tišinu???
Toliko tajni ima koje čekaju da budu otkrivene, tako da stvarno nema mesta nikakvim prepucavanjima, i izvinjavam se svima  ako sam ja bio uzrok tome.
Želim vam svima da budete u prilici da čujete nekada predavanje našeg velikog pčelara i drugara
Ivana Brndušića -Brnde..."
Učite teoriju,da ne bi bili šeprtlje u pčelarstvu.
                                    Jan Đerzon 1811-1906 g.
Moje predstavljanje

Van mreže Aleksandar Pesic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: 2. NOVOSADSKI SAJAM PČELARSTVA
« Odgovor #13 poslato: Februar 23, 2012, 20:07:12 »
Bilo je reci da ce se film sa Brndinog predavanja naci na sajtu pcelarskog udruzenja Jovan Zivanovic.Medjutim jos uvek ga nema.Ima li neko informaciju o tome?