Autor Tema: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka  (Pročitano 37040 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« poslato: Decembar 25, 2012, 20:56:44 »
Prije svega pozdravljam sve članove ovog foruma i napominjem da se prvi put javljam,mlad sam na forumu ali sam sve teme po nekoliko puta pročitao i mislim da
bi postavljanjem ove teme pčelarima koji pokušavaju da pčelare sa ovom vrstom košnice bilo veoma korisno.
Napominjem da se ja pčelarstvom bavim od 1984.godine i pčelario sam sa LR košnicama prije dvije godine napravio sam nekoliko RV košnica i mogu reći da sam izuzetno zadovoljan sa pčelinjim zajednicama u RV košnicama i u odnosu na LR pčelinje zajednice daleko su bolje.
Čestitam savim članovima foruma novogodišnje i božićne praznike.  :) 

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #1 poslato: Decembar 26, 2012, 00:22:48 »
Hvala Vam kolega Ranko na otvaranju ove teme i iznetim pozitivnim iskustvima u poređenju LR košnica sa RV košnicama. Veoma je bitno da takvi izveštaji dolaze od pčelara koji imaju dugogodišnje iskustvo u radu sa pčelama.
Možete li nam reći odakle nam dolazite?

Želim Vam uspešno zimovanje i srećan rad...

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #2 poslato: Decembar 26, 2012, 14:44:13 »
Hvala na čestitkama uvaženi kolega Vojo. Ja sam iz Srpca u Republici Srpskoj i predsjednik sam Udruženja pčelara "Košnica" koje trenutno broji trideset članova i pokušavam da kod mladjih pčelara predstavim košnicu RV i njene prednosti u odnosu na LR košnicu. Jedino je problem nabavke ovih košnica kod nas u Republici Srpskoj.Mislim kolega Vojo da bi bilo dobro da se dogovori sa jednim stolarom da proizvodi RV EV košnice normalno pod za to određenim uslovima, a ja imam jednog koji kvalitetno proizvodi ostale košnice koji bi htio da počne sa proizvodnjom RV i EV.

Pozdrav svima...

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #3 poslato: Decembar 26, 2012, 18:27:02 »
I ja sam uzimio u 3 nastavka. Nisam ih utopljavao, jer smatram da ako se uzime na 3 nastavka nema  nikakve potrebe za tim. Utopljavacu ih na prolece kada bude matica zalegala. Nisam koristio oksalnu ( videcemo da li sam  bio u pravu ),..i nisam stavljao pogace jer imaju skoro pun nastavak meda ( oko 15 kg ). Osmislio sam taktiku za prolecni razvoj,.. ali to cu da usnimim kada dodje vreme i prikazati na forumu.

Pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #4 poslato: Decembar 28, 2012, 23:11:29 »
Hvala na čestitkama uvaženi kolega Vojo. Ja sam iz Srpca u Republici Srpskoj i predsjednik sam Udruženja pčelara "Košnica" koje trenutno broji trideset članova i pokušavam da kod mladjih pčelara predstavim košnicu RV i njene prednosti u odnosu na LR košnicu. Jedino je problem nabavke ovih košnica kod nas u Republici Srpskoj.Mislim kolega Vojo da bi bilo dobro da se dogovori sa jednim stolarom da proizvodi RV EV košnice normalno pod za to određenim uslovima, a ja imam jednog koji kvalitetno proizvodi ostale košnice koji bi htio da počne sa proizvodnjom RV i EV.

Pozdrav svima...

Kolega Ranko, znam da imamo mali problem oko nabavke RV i EV košnica u Republici Srpskoj ali to svakako da nije nerešiv problem. Što se mene tiče ja sam spreman za saradnju. Svakako da sa čovekom mogu napraviti  dogovor za proizvodnju košnica.
Neka mi se javi, pa ako želi možemo i potpisati licencni ugovor.

 
I ja sam uzimio u 3 nastavka. Nisam ih utopljavao, jer smatram da ako se uzime na 3 nastavka nema  nikakve potrebe za tim. Utopljavacu ih na prolece kada bude matica zalegala. Nisam koristio oksalnu ( videcemo da li sam  bio u pravu ),..i nisam stavljao pogace jer imaju skoro pun nastavak meda ( oko 15 kg ). Osmislio sam taktiku za prolecni razvoj,.. ali to cu da usnimim kada dodje vreme i prikazati na forumu.

Pozdrav
tako je kolega Dragane, nema potrebe za dodatnim utopljavanjem pre nego što krene leglo.
Mislim da ih tokom januara i prve polovine februara treba čak malo i rashlađivati da bi leglo što kasnije krenulo.
Za prolećni razvoj još je malo rano da pišemo ali o priremi već moramo razmišljati. Kod mene u okruženju pčelinjaka nema skoro nikakvih nektarica dok polena ima savim dovoljno za prvi prolećni razvoj pa umesto nektara za podsticanje razvoja legla koristimo to jest dodajemo redak sirup.
Koncentraciju i količinu sirupa prilagodimo količini hrane u košnicama, snazi zajednica i procenjenim količinama unosa polenovog praha. 

Ove godine sam uradio eksperimentalni tretman oksalnom kiselinom na 18 zajednica pa ćemo pratiti razvoj tih zajednica i porediti ih sa ostatkom netretiranih zajednica.
Ovaj eksperiment ne radim zbog varoe jer ako je koja i ostala, to mogu Brstivarom da rešim tokom prolećnih tretmana, nego zbog poređenja brzine prolećnog razvoja tretiranih i netretiranih društava.



Čestitam savim članovima foruma novogodišnje i božićne praznike.  :) 
Hvala kolega Ranko, pridružujem se čestitkama i Vama želim sve najbolje...

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #5 poslato: Decembar 29, 2012, 17:03:23 »
Mislim da ih tokom januara i prve polovine februara treba čak malo i rashlađivati da bi leglo što kasnije krenulo.
Isto mislimo Vojo.

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #6 poslato: Decembar 29, 2012, 21:50:18 »
Kolega Dragane, molim te da malo podrobnije objasniš to.."Mislim da ih tokom januara i prve polovine februara treba čak malo i rashlađivati da bi leglo što kasnije krenulo", kako i na koji način to učiniti?

Pozdrav svima...

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #7 poslato: Decembar 29, 2012, 22:35:16 »
Da im otvorimo siber ako imaju na podnjaci?.(transportnu podnjacu)

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #8 poslato: Decembar 29, 2012, 23:08:55 »
Niko ne zna kakva će zima biti u januaru i februaru. Ne verujem da će trebati rashlađivati pčele. Bez obzira koliko ih ko utoplio legla ne može da bude više nego što je normalno za doba godine i za unos nektara i polena u to doba. Pozdrav.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #9 poslato: Decembar 30, 2012, 14:42:51 »
Mislim da ih tokom januara i prve polovine februara treba čak malo i rashlađivati da bi leglo što kasnije krenulo.
Isto mislimo Vojo.

Jednostavno izvucete fioku na podnjaci,..ili celu ili do pola, zavisi od toga kakvo je vreme.
« Poslednja izmena: Decembar 30, 2012, 14:49:13 od strane Radovic Dragan »

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #10 poslato: Decembar 30, 2012, 15:10:09 »
Dragane, pčele obično proposlisom zatvore sve otvore iznad saća. Ako to ne useju zatvoriti tokom sezone onda to nastavljaju sledeće sezone. Što je mrežica na zbeg-hranilici sitnija to one pre propolisom zalepe i zatvore sve rupice na mreži.
Mi im u tome svakako ne možemo pomoći dodavanjem propolisa jer ga nemamo ali možemo makar papirom sprečiti gubljenje toplote. najveće gubljenje toplote koju ispušta zajednica je upravo iznad i tu će im svakako dobro doći postavljanje jednog ili dva lista tvrđeg papira ili čak i jedna centimetar stiropora iznad zbeg hranilice..
Na podnjači svakako treba ostaviti dovoljno širok otvor koji će omogućiti odstranjivanje vlage i štetnih gasova produkata sagorevanja hrane kao i dotok svežeg vazduha.
Ja to rešavam tako što ostavljam prošireno leto na podnjači preko koga ulazi dovoljno svežeg vazduha i preko koga se u sasvim zadovoljavajućoj meri odstranjuje vlaga i štetni gasovi.

Ovi navodi više pripadaju temama o zazimljavanju i zimovanju pčela ali ima direktne veze sa zdravstvenim stanjem pčelinjih zajednica i njihovim kasnijim prolećnim razvojem.

Pozdrav svima....

Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #11 poslato: Decembar 30, 2012, 19:33:32 »
Dali takvoj zajednici uzimljenoj  valja oduzeti dva nastavka ostaviti je na jedan,a da ta dva nastavka koristimo za nove zajednice.Ili je bolje da pravimo sto jace drustvo razrojavamo i  sakupljamo sto vise meda?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #12 poslato: Decembar 30, 2012, 20:24:57 »
Dali takvoj zajednici uzimljenoj  valja oduzeti dva nastavka ostaviti je na jedan,a da ta dva nastavka koristimo za nove zajednice.Ili je bolje da pravimo sto jace drustvo razrojavamo i  sakupljamo sto vise meda?
Kolega Milane, ako imamo zajednica sa samo jednim nastavkom tada je korisno od zajednica sa tri nastavka oduzeti po jedan nastavak sa praznim izgrađenim ramovima sa saćem, pa dodati ovim zajednicama koje imaju samo jedan nastavak.
Ovo bi bilo najbolje uraditi još tokom zazimljavanja.
Takođe i tokom proleća ako to pre nismo uradili a u zavisnosti od vremena i stanja zajednica odlučujemo na koje ćemo mesto dodati prazan nastavak sa saćem.
Sve se radi u cilju bržeg i ravnomernijeg razvoja zajednica pa ako je potrebno i kasnijeg formiranja novih zajednica kao i boljeg iskorišćenja paša.

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #13 poslato: Decembar 30, 2012, 20:54:36 »
Drustvo je zazimljeno na prvom nastavku RV drugi EV i treci natavak RV .Dali je pametno spustiti na podnjacu EV staviti maticnu resetku i oduzeti jedan nastavak, u cilju dobijanja sto pre novog drustva?

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #14 poslato: Mart 10, 2013, 08:28:47 »
Kolega Vojo, mislim da je vrijeme da se napiše o proljetnom razvoju RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka jer je mart kadkreću odredjene aktivnosti.

Pozdrav svima...