Autor Tema: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka  (Pročitano 37034 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan Stojanovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 65
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banovci
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #15 poslato: Mart 10, 2013, 09:39:14 »
po negde i zabe krekrecu, :-[

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #16 poslato: Mart 10, 2013, 13:23:23 »
Drustvo je zazimljeno na prvom nastavku RV drugi EV i treci natavak RV .Dali je pametno spustiti na podnjacu EV staviti maticnu resetku i oduzeti jedan nastavak, u cilju dobijanja sto pre novog drustva?
Milane, društvo ti je koliko se sećam zazimljeno u EV i gornjem RV nastavku.
Tu ne treba uopšte ništa dirati. Do aprila nema potrebe da bilo šta radiš oko premeštanja ramova ili nastavaka.
Rešetka se stavlja tek kada se zajednica razvije na nekih 20 ramaova pčela ili na oko12-13 RV ramova legla.
Kolega Vojo, mislim da je vrijeme da se napiše o proljetnom razvoju RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka jer je mart kadkreću odredjene aktivnosti.

Pozdrav svima...

Kolega Ranko, osim prolećnog pregleda kod RV košnica ništa ne radim. I taj pregled je više informativni pregled da bi se videlo da nije neka matica stradala i da bi se izvršila procena hrane u košnici.
Po nekad neke košnice uopšte i ne pregledamo, ne vadimo ramove. Na poklopcu pročitamoda jezajednica na primer zazimljena sa oko 18-20 kilograma ili više meda meda, vidi se da pčele odlično unose polen, prilikom prskanja Nozevojom vidimo odozgo medne vence i ramove sa mnogo meda i šta dalje da se gleda. Može se po potrebi na sekund-dva izvaditi jedan ram radi kontrole kvaliteta legla i to je sve.   
 
Prvi korisni i za moj krajneophodni radovi su početak stimulativnog prihranjivanja. A za to ima još vremena. Prošle godine toje bilo drugog  aprila a ove godine će možda biti koji dan ranije. Videćemo..

Pozdrav svima...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #17 poslato: Mart 11, 2013, 17:04:46 »
Ja sam juce utoplio moje RV,..idu hladniji dani a treba odgajiti leglo. Inace preko zime ih ne utopljavam

Pozdrav svima

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #18 poslato: April 22, 2013, 23:31:55 »
Kolega Vojo molio bih te da se napiše nešto na ovu temu.

Van mreže Ranko Mačinkovič

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nožičko i Ilićani opština Srbac
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #19 poslato: Februar 06, 2014, 10:33:20 »
Poštovane kolege,
 želim ponovo da aktueliziram ovu temu jer po mom mišljenju nije u prošloj godini dovoljno obrađena.
Mislim da bi bilo dobro da se obradi pogotovo što su jenuar,a i do sada februar  dosta posebani u pogledu temperatura, razvoja legla i dr. koliko će ta situacija uticati na proljetni razvoj?

Pozdrav svima....

Van mreže Dragan Djurović

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 104
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Srpski Miletić
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #20 poslato: Februar 09, 2014, 12:16:14 »
Pozdrav,Ranko i ja imam sličnu dilemu.Moje RV su zazimljene na tri nastavka a prvi su samo SO.Dali se to u proleće pomera(prazan nastavak)ili se pušta pčelama da grade saće i čeka da matica sidje u donji plodišni nastavak?Pozdrav

Van mreže Aleksandar Hristovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bitola
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #21 poslato: Februar 12, 2014, 22:52:45 »
 ja to ovako radim:
 Ako mi je drustvo zazimljeno na tri nastavka,  kad pocne obilna polenova pasa u prirodi oduzimam jedan nastavak i dajem onim drustvima koji su prezimeli na jednom nastavku. Od treceg nastavka oduzimam 3-4 rama meda i postavljam dole na sredini prvog nastavka.Popunjavam to sa izgradjenim ramovima i postavljam drugi nastavak tako da leglo dodje iznad meda.Nakon 10-15 dana opet promenim nastavke (gore-dole) i po potrebe okrenem za 180 stepeni nastavak koji postavljam dole. U zavisnosti od uslove postavljam i treci nastavak nako 10 dana u kome stavljam 4-5 ramove sa leglom ( staro i mlado) koje oduzimam od prvog i drugog nastavka, a njih dopunjujem sa izgradjenim ramovima ako imam, ako ne , sa satnim osnovama.Nakon 5-6 dana postavljam i cetvrti i tako dalje.
   Gospodine Vojo bas bi voleo da procitam vase mishlenje o ovom nacinu.Hvala

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #22 poslato: Februar 13, 2014, 20:02:55 »
Може и тако да се ради колега Александре.
И ја такође ако имам заједница са једним наставком скидам са неких заједница трећи наставак (или четврти) и додам овим са једним.
Када се заједница развије на 12-13 рамова легла и 17-18 рамова пчела тада додајем трећи наставак.   

Поздрав свима....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar Hristovski

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bitola
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #23 poslato: Februar 13, 2014, 21:11:55 »
Gospodine Vojo, voleo bih da cujem (procitam) od vas kada stavljate MR, na kom nastavku, kakvu MR (plasticnu il metalnu) i kada je sklanjate sa drustva. Znam da to zavisi od vida pase i nadmorske visine i puno toga, al recimo da pripremamo za bagrem i stigli smo do toga da je drustvo razvijeno na 4 nastavka. Kako dalje ?  Hvala i pozdrav

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #24 poslato: Februar 16, 2014, 01:16:04 »
Kolega Aco, sve to sam na više mesta i u više tema već opisao. Na nekoliko mesta u temi pčelarenje rodnom vojom zatim u temi formiranje pčelinjeg društva u RV od nukleuza do maksimalno razvijenog društva,  https://www.youtube.com/watch?v=4OZPxdMcoTE  a mislim da je isto opisano i u temi o RV nukleuzu.
Nije problem odgovoriću i u ovoj temi ali mislim da tamo ima detaljnije opisano.
Bilo bi dobro da potrošiš malo više vremena u ovim temama: http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?board=6.0
Posebno bih ti preporučio da pročitaš temu "kako lako udesetostručiti pčelinjak".

Matičnu rešetku stavljamo na desetak do petnaest dana pre bagremove paše to jest kada nam se zajednice razviju na oko 18-20 pa i preko 20 ramova pčela i u vreme kada imaju 12-13 ramova legla.
Sve preko 12-13 ramova legla (pre ili u vreme ograničavanja matice) vadimo i pojačavamo slabije pčelinje zajednice. Time se omogućava priprema svih pčelinjih zajednica za selidbu na bagremovu pašu i smanjuje mogućnost pokretanja rojevog nagona.

Rešetka se stavlja na prvi RV nastavak a skida se tek tokom septembra kada zazimljavamo pčele.

Pozdrav za Bitolu...

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #25 poslato: Februar 16, 2014, 12:24:21 »
Pozdrav

obisao komsija pcelinjak kaze iz 9 od deset uzimljenih izlecu samo iz jedne ne vidi izlet a kaze da je prilicno toplo i da se skupljaju na letu kao brada... Moze li to nesto da znaci u ovim danima ili su samo pozurile napolje da se prazne?

Van mreže Dragan Stamenkovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 20
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Grdelica
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #26 poslato: Februar 16, 2014, 18:20:48 »
Miodraze, obzirom na temperature na jugu srbije, i položaju tvog pčelinjaka, normalno je da sada izlaze u vecem broju i prave guzve na poletaljci. Brada u februaru  je samo za nekog ko malo poznaje pcele . Verovatno je i suzeno leto, pa cini guzvu jos većeom. Ta jedna iz koje nije video izlet pcela ili je bas tanka ili je nema vise. Pozdrav iz Grdelice.

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #27 poslato: Februar 16, 2014, 18:41:07 »
Bice da je ta ili otislaili da se nesto zaglavilo posto je bas mali prostor ostavljen videcu za par dana. Nema poletaljki u oktobru je bila katastrofalna navala osa pa sam ih skinuo i suzio leta ...

Van mreže Branko M. Marković

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 11
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: okolina Krupnja - N.V. 320m.
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #28 poslato: Februar 22, 2014, 09:44:55 »
Велики поздрав за све колеге пчеларе.
Сви веома добро знамо каква је била ова зима у погледу температура. А ако је за нешто РАНО, онда је стварно РАНО. Пре неки дан,тачније 17.фебруара, када сам ишао на пчелињак,имао сам шта и да видим - ПРОЦВЕТАЛА ЏАНАРИКА, и то масовно. Јуче, на истом терену,видео сам једно младо стабло (2м висине ) кајсије да је и она процветала.
Пчеле раде пуном паром,унос полена је баш велики.
Забрињавајуће, зар не?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Proljetni razvoj RV pčelinje zajednice uzimljene na tri nastavka
« Odgovor #29 poslato: Februar 22, 2014, 23:56:10 »
Хвала Богу код мене џанарика још чека. Кајсија сигурно још неће ни за десетак а можда и више дана. За сада полена имамо врло врло мало а верујем и да је тако боље.

РВ заједнице у три наставка још нису озбиљније кренуле са леглом.
Пре три-четири дана били смо на пчелињаку и имали прилику да орворимо 5-6 кошница да би проверили стање са леглом.
У просеку легла имамо на два рама величине песнице.
Прецизније, у две кошнице само по један рам величине песнице, у три кошнице по два рама величине песнице и у једној започела легло и на трећем раму (тек залежена јаја на два рама а на средњем има затвореног легла величине песнице).

За сада смо презадовољни малом количином легла.

Поздрав свима....   
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.