Autor Tema: На ком меду пчеле најбоље зимују?  (Pročitano 3769 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
На ком меду пчеле најбоље зимују?
« poslato: Novembar 20, 2013, 20:35:53 »
Прошла је већ половина новембра месеца тако да су код свих пчелара пчеле већ увелико зазимљене. Поставља се питање на којој врсти меда, односно која врста меда преовладава у кошници током зиме? У оквиру више тема на овом форуму ово питање је спорадично третирано. Примера ради на више места је изнета констатација да није добро зазимити пчеле на меду од медиљке. Слично је на више места речено и за сунцокретов мед, мада постоје и супротна мишљења. Углавном о овој теми се говорило узгред и увек у негативном контексту - који је мед непожељан у кошници током зиме?
Мишљења сам да о овом питању треба посветити више пажње обзиром да до сада нигде на једном месту нисам нашао обрађену ову тему у потпуности. Очекујем, посебно од искуснијих колега, да у дискусијама по овој теми назначе и образложе не само оне врсте меда које нису пожељне у кошници током зиме, већ да акценат дају у односу на оне врсте меда које су најпожељније са образложењем које су њихове предности.
Поздрав Раковац.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: На ком меду пчеле најбоље зимују?
« Odgovor #1 poslato: Novembar 20, 2013, 21:29:12 »
Gorane ajd evo ja cu prvi nesto da napisem. Kazu da najbolje pcele zimuju na svetlom medu. Tu pre svega se misli na bagremov i lipov med. Zimovace pristojno i na medu od secera, ali ce imati sporiji prolecni razvoj. Suncokret je bio dobar za zimovanje sve do pojave neonikotinoida. Mada i sad mnogi pcelari uzimljavaju pcele na suncokretu. Ja nikad nisam bio na suncokretu pa ne mogu iz iskustva to da potvrdim. Medljika nije dobra za zimovanje jer  sadrzi dosta minerala, koji otezavaju varenje, pa su zato  pcele podloznije nozemi. Znam  da mnogi pcelari u Vojvodini, koji idu na kasnu pasu astera imaju problema sa zimovanjem, jer taj med pcele ne stignu da zatvore, odosno med ne sazri, pa je cesca pojava nozeme. Zasto se veruje da je bagrem najbolji za zimovanje- zato sto najsporije kristalise jer ima najmanji procenat polena u sebi, pcele ga odlicno podnose, odnosno prija njihovom probavnom traktu. Medjutim, bagrem je uglavnom prva pasa, ima najbolju cenu, i najvise se trazi, te pcelari uglavnom sve izvrcaju, a ako nesto i ostave u plodistu one to potrose te je potrebno dodavati sirup. Da bi zimovale na cistom bagremovom medu, moramo ostaviti pune ramove u rezervi i dodati ih u vreme uzimljavanja, ili ih prehranjivati medom iz rezerve,sto se opet zbog drugih stvari ne preporucuje. U tvojim uslovima gde posle bagrema neces imati nikakve pase, ako ne budes selio,  a ako budes zeleo da zimuju bas na bagremu, moraces da ostavljas ramove sa medom u rezervi pa dodavati pri uzimljavanju. Naravno sve je stvar organizacije i zelje sta zelimo i kako. Uvek postoji vise puteva do cilja. Nama pcele zimuju uglavnom na lipi, osim nukleusa koji zimuju na secernom medu. Cim prodje lipa na FG, vracamo pcele   za Planu bas iz razloga sto  na FG moze da dodje do pojave medljike, a obicno nam budu pune lipovog meda, pa nam medljika nesto i ne treba.
pozdrav i svako dobro,
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2231
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: На ком меду пчеле најбоље зимују?
« Odgovor #2 poslato: Novembar 21, 2013, 12:47:58 »
Hvala na odgovoru Ivice.Profesorski kratko i jasno.Do duse mogao sam ovo da te pitam i van foruma ali je bolje ovako imam podsetnik kad budem utvrdjivao gradivo. Salim se po malo naravno. Budi mi pozdravljen i do skorog vidjenja. Rakovac.