Autor Tema: Блокада развоја српског пчеларства  (Pročitano 13429 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #30 poslato: Januar 19, 2017, 04:09:38 »
Citat
Ко има искуства са писањем пројеката нека се јави...
Hmmm, možda nisam baš najvičniji u pčelarenju....

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #31 poslato: Januar 19, 2017, 11:35:11 »
Svaka novotarija u početku nailazi na žestok otpor starijih generacija. Sećam se kao dete kada se uvodila struja u mom selu. Bilo je domaćinstava koji nisu hteli ni da razgovaraju na tu temu... Tako i sa rešenjima Voje Brstine. Međutim sve što vredi i što je dobro samo sebi krči put. Vreme je jedini sudija. Vreme će pokazati koliko su ova rešenja dobra. U svetu ima na milione pčelara i u svakim čuči đavo da proba nešto svoje što drugi nisu uspeli. Ima na stotine modela košnica i svski sutor je tvrdio da je baš ta košnica najbolja. Malo je onih tipova košnica koje su nad živele svog autora. Ne sumnjam u kvalitet košnica rv, ev ali potrebno je vreme. Dolaze nove generacije koje nemaju komplekse i svakako da će u narednom periodu biti sve više ovih košnica. Samo 2016 godine ja znam da je prodato 1000rojeva rv. Ova košnica ima najbržu stopu rasta kako bi rekli političari. Lično smatram da da ima dobrih i manje dibrih košnica. Izbor u mnogome zavisi i od mentalnog sklopa pčelara. Neki tvrde da je samo mercedes auto, nokia mobilni telefon itd ali nisu najzastupleniji. Niko ne želi da radi protiv sebe. Rezutatima na terenu se mora pokazati i dokazati... Najbolji primer je kolega Jano Supek koji je izneo svoja iskustva i prezentovao rezultat upoređujući rv i lr. Možda i nisam dovoljno ni stučan i nemam rv košnica u nekom broju sli ima ih Vojkan Stanojević ns čijem sam pčelinjaku nekoliko puta godišnje i imam uvid u rezultate. Svakako da je rv u prednosti u odnosu na američke košnice. Lično sam preporučio prijatelju početniku rv smatrajući da mu olakšam početak i da će lakše preboleti dečije bolesti pčelarstva. Najbitnije je da na početku nema gubitka. Itd...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #32 poslato: Januar 19, 2017, 11:45:29 »
Javljaju se lepe ideje za promociju RV kosnice ali o blokadi nisna

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #33 poslato: Januar 19, 2017, 12:07:29 »
Saša, neki se ne slažu da postoji blokada ( Nešković ), neki pak misle da izvestan stepen blokade postoji ( Brstina, Tucakov ). Naravno, blokada, kako je ja vidim, može biti čak i nevoljna, odnosno da oni, koji pričau o košnicama čak ni ne znaju da RV i EV postoje ( mada je verovatnoća vrlo mala ). Ona voljna je zasnovana na različitim afektivnim i materijalnim interesima. Ta se blokada uglavnom sastoji u namernom ignorisanju postojanja ovih košnica.

Lično, smatram da je pozitivna promocija ovih košnica najbolji način "osvetljavanja" puta...

Post kolege Miroslava je vrlo ilustrativan po tom pitanju.

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #34 poslato: Januar 19, 2017, 17:44:55 »
Nenade svko ima svoj utisak i svoja zapazanja
ja pcelarim sa RV kosnicama i nemam nikakvih problema
mada ti kazes da neka blokada postoji voleo bi da napises koja
pogotovu blokada i razvoj srpskog pcelarstva
puno pozdrava

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #35 poslato: Januar 19, 2017, 18:20:09 »
Eto vidiš Saša, ti pčelariš njima i nemaš taj utisak, a ja pčelarim koristeći LR ( doduše, tek od 2016.  :) ) a imam utisak da se potiskuje u zapećak...

Dakle, ako se na predavanjima i obukama ni ne pominje taj tip košnice, a pominje alpska, koje sigurno ima manje u eksploataciji, ako se u časopisima i knjigama ne piše o njoj, razumljivo je da konstruktor smatra da postoji blokada.
Pošto Voja tvrdi, a povremeni izveštaji sa terena idu u prilog lakšeg i efikasnijeg pčelarenja ovim košnicama, jasno je da konstruktor poistovećuje bojkot svog pronalaska, sa blokadom celokupnog našeg pčelarstva.

Ja to tako razumem. Kao što imam i nešto drugačiji pogled na način "razbijanja te blokade"...  ;)

P.S.
Ispadne da oni, koji žele da se zapčelare, a ne idu ni na kakve obuke, ili kurseve, imaju, zahvaljujući blagodetima interneta, veću šansu da saznaju za postojanje domaćih košnica.  ;D

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #36 poslato: Januar 19, 2017, 22:26:03 »
P.S.
Ispadne da oni, koji žele da se zapčelare, a ne idu ni na kakve obuke, ili kurseve, imaju, zahvaljujući blagodetima interneta, veću šansu da saznaju za postojanje domaćih košnica.  ;D

E samo da znaš koliko je istine u ovome...

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #37 poslato: Januar 19, 2017, 23:06:00 »
Nenade nije da se nezna o RV kosnici
dosta pcelara koji pcelare sa drugim tipom kosnica kaze za RV da je dobra
ima i onih koji je ne vole i jeze se na nju ali kave veze to ima
svak sebi srecu bira
ali nevidim tu blokadu srpkog pcelarstva
sto je blokada srpskog pcelarstva ako neko ne pominje neku kosnicu

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #38 poslato: Januar 19, 2017, 23:29:34 »
Saša, zaista nemam ništa novo da ti kažem, pored onoga što sam već napisao.
Pozdrav

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #39 poslato: Januar 20, 2017, 11:20:03 »
Питам током разговора пријатеља  Саву а зашто и ти не би мало опробао РВ кошнице на твом пчелињаку и добијам одговор да он има свој систем рада са ЛР кошницама да има око 300 кошница и да то није мало и да поред производње меда продаје још много ројева на ЛР рамовима, тако да нема потребе да сада било шта мења...
Кажем али Саво пријатељу разлика у приносу уопште није мала и свакако да покрива набавку нових кошница. Сава само једноставно одговара, ја сам у овом послу одавно и ово ми добро иде и немам намеру да било шта мењам. Желим ти срећан и успешан рад пријатељу, одговорио сам му.


Ovo je jos jedna potvrda kako vecina ljudi razmislj

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #40 poslato: Januar 20, 2017, 11:39:31 »
Tako je.
Da li je to razmišljanje ispravno, ili ne, to je subjektivna stvar. Prelazak sa 300 košnica jednog tipa na 300 košnica drugog, ne samo da nije finansijski jednostavna rabota, već iziskuje možda i celu sezonu pauze ( čitaj - gubitak dobiti ) i ko zna kakve još komplikacije.

Ali, recimo, ljudi sa takvim iskustvom, pod uslovom da nemaju značajan prihod od prodaje rojeva, trebali bi, što meni zvuči normalno, da POČETNICIMA preporuče pčelarenje košnicama, koje pokazuju veću efikasnost. Oni, koji su u stanju da prihvate činjenično stanje, bez obzira na ekonomski interes, takodje bi, vodjeni ličnim iskustvom, mogli početniku da preporuče ono što je za njih pogodnije.

Takva iskustva kolega koji pčelare drugim košnicama, a preporučuju RV su upravo prava snaga promocije, jer preporuku onih, koji pčelare isključivo RV-jkama, mogu ljudi posmatrati podjednako kao preporuke, recimo LR košnica, od strane onih, koji pčelare samo LR košnicama.

Tako bi se otklanjala pojava, koju sam ja nazvao nevoljnom, odnosno nesvesnom blokadom...

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #41 poslato: Januar 20, 2017, 12:31:15 »
Nenade hoces da kazes da kad mlad pcelar dodje da kupi 20 rojeva LR kod pcelara koji ima 300
kosnica ovaj treba da mu kaze e nemoj kupovati ove  idi kupi RV rojeve posto ne zeli da blokira razvoj srpskog pcelarstva
da li sam te dobro razumeo

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #42 poslato: Januar 20, 2017, 12:47:33 »
Nenade hoces da kazes da kad mlad pcelar dodje da kupi 20 rojeva LR kod pcelara koji ima 300
kosnica ovaj treba da mu kaze e nemoj kupovati ove  idi kupi RV rojeve posto ne zeli da blokira razvoj srpskog pcelarstva
da li sam te dobro razumeo
Ne znam Saša šta želiš da postigneš ovakvom diskusijom. Možda je jednostavnije da to odmah i napišeš. Naravno da to skoro niko neće uraditi, jer smo takvi ljudi...
Pa ću samo citirati jednu svoju rečenicu:
Citat
Oni, koji su u stanju da prihvate činjenično stanje, bez obzira na ekonomski interes, takodje bi, vodjeni ličnim iskustvom, mogli početniku da preporuče ono što je za njih pogodnije.]
Znam da misliš da takvih nema. Medjutim, ako ispratiš ceo forum po pitanju tema o ponačanju pčela i pčelarenju, videćeš da je bio prisutan jedan iskusan pčelar, rekao bih vrhunski, koji nikad nije pčelario sa RV ( ali je dovoljno inteligentan i iskusan da prepozna osobine ove košnice ), već sa LR, koji je u svoju delatnost uključio i prihode od matica i rojeva, a koji je vrlo afirmativno pisao o Vojinoj košnici.

A ako si baš zapeo, u redu, nema nikakve blokade, ni voljne ni nevoljne, iako neko može imati subjektivni doživljaj da ta blokada postoji.  ;)

Zaboravih, znam i jednog pčelara, koji prodaje rojeve i na LR i na DB i na RV ramovima. Takav je verovatno slobodniji da početniku da valjanu preporuku. :)

Van mreže SasaRadovanovic1977

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
  • 060/323 70 75
  • Lokacija pčelinjaka: Valjevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #43 poslato: Januar 20, 2017, 13:08:17 »
Nenade netreba da napisem nego sam u prvoj poruci odmah i pitao
sta se podrazumeva pod blokadom srpskog pcelarstva da bi poske mogli da
diskutujemo o tome
Dosta ljudi u mom okruzenju ima lepo misljenje o RV
ali pcelare da bi zaradili a kad neko od njih trazi RV oni ga posalju kod mene
sto mislim da je u redu

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Блокада развоја српског пчеларства
« Odgovor #44 poslato: Januar 20, 2017, 13:50:10 »
Браво другари, тако се пише а не као ја.   :D

 
Војо, ми пчелари почетници а и они други на овом форуму покушавамо да научимо од тебе нешто о пчеларењу, поготову са кошницама Родна Воја, "али видим да ћеш и ти нешто научити". У сваком случају поздрављам(о) сваки напредак у знању и практичном раду.