Autor Tema: Furmitom  (Pročitano 9224 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Furmitom
« poslato: Januar 25, 2015, 13:04:33 »
Na sajtu SPOS-a pise da je pored Apiquard-a i Checkmite-a u borbi protiv varoe registrovan i preparatat Furmitom. Da li neko ima iskustva sa tim preparatom ?

SASTAV: 1 ploča sadrži: mravlja kiselina 60% 25 ml

DEJSTVO: Mravlja kiselina efikasno deluje na ektoparazite pčela.

INDIKACIJE: Uništava varoe (u zatvorenom leglu), pčelinje vaši, voštanog moljca. Akaroza.

APLIKACIJE I DOZE: Ploča natopljena mravljom kiselinom stavlja se iznad plodišta popreko preko ramova što dalje od leta i tu ostavlja 48 h. Po stavljanju ploče leta moraju biti širom otvorena. Ako je u košnici više od 22 rama stavljaju se 2 ploče (osnova L.R. košnica). Utvrđivanje uništavanja vršimo pomoću kontrolnog papira koji se nalazi na dnu podnjače. Kontrola uginuća se vrši 14 dana. Ako se na kontrolnoj košnici ustanovi veći broj varoa tretman se može ponoviti posle 3 - 4 dana.

NAPOMENA: Upotreba ploča je dozvoljena kod temperature + 14OC - 25OC. Kod lečenja u izuzetno hladnim danima proleća - jeseni i prolaznog hladnog talasa potrebno je obezbediti optimalnu spoljnu temperaturu od +20OC i održavati je još 3h posle postavljanja ploča. Ako su jutarnje i večernje temperature preniske ploče se stavljaju preko dana. Mravlja kiselina ne deluje korozivno.

KONTRAINDIKACIJE: Lečenje ne vršiti u toku pune paše. Ne stavljati ploče u društvu koje je u zimskom klubetu.

MERE OPREZA: Rukovati pločama sa gumenim rukavicama. Ukoliko do|e do kontakta leka sa kožom isprati vodom sa dodatkom sode bikarbone (NaHCO3).

KARENCA: Nema ograničenja.

http://www.evrotom.org/lekovi_protiv_varoe.html

Pozdrav

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Furmitom
« Odgovor #1 poslato: Januar 25, 2015, 13:36:04 »
Gotov si ukrao si im intelektualno vlasnistvo sad ce da te tuze...

Zasto Furmitom kad mozes da kupis mravlju kiselinu i odradis posao jeftinije i potpuno pod svojom kontrolom. Poele epizode sa Argus Ras-om nista im ne verujem a i sam proces proizvodnje i njihov trud da se sve odradi sa sto vecim smanjenjem troskova mi kaze da je bolje kupiti mravlju i odraditi nego kupovati neke letvice.

Druga stvar a napisao sam par puta - Evrotom pravi (prepakuje) raznu hemiju. Radi i hemiju sa stamparije (imam stampariju) i koristio sam njihovu hemiju (klinere i pufere) jednom - i vise ni jednom - tolika je i ocigledna bila razlika u kvalitetu njih i sledeceg po ceni. Moje iskustvo ...

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Furmitom
« Odgovor #2 poslato: Januar 25, 2015, 13:46:56 »
Mislio sam zbog toga sto  je lakse da se postave  letvice i gotovo, nema sprica nema sundjera.. Ne znam koliko je efikasan furmitom, zato sam i postavio pitanje, i primetio sam da ga uopste i ne spominju na forumima, najvise se prica kako i koliko neko koristi amitraz. Ovo je ipak (kako pise ) mravlja kiselina, pa sam mislio da ga je neko koristio.
U svakom slucaju hvala ti na ovim informacijama .

Pozdrav

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Furmitom
« Odgovor #3 poslato: Januar 25, 2015, 15:33:59 »
Spominje se na forumima. Koliko mi je poznato, to je registrovano sredstvo protiv varoe.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Furmitom
« Odgovor #4 poslato: Januar 25, 2015, 22:49:29 »
Драгане,

Ја сам прошле године користио Фурмитом и био сам задовољан. Једино што су као носач киселине употребљене картонске плоче са којих она јако брзо испарава (много брже него из уложака) па их је потребно брзо поставити како се не би губила киселина при спором раду. Мислим да им је дејство доста скраћено због тога што је у питању картон и да оно износи свега пар дана (ако и толико издржи на вишим температурама).
Иначе су одлично одрадиле посао (поред херба стрип летвица које сам пре тога убацио - да не дужим сад зашто је било тако како је било). Акое би да радиш са шприцем и киселином онда су и ове плоче добар избор.

Има још једно средство које продаје Евротом и које је регистровано против варое. Требало би да је подједнако добро па чак и боље од чисте мравље киселине а у питању је ApilifeVar®. Мислим да је у широј употреби у Италији. Са њим немам искуства, али мислим да је вредно пажње.

Поздрав.

Van mreže Radovic Dragan

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 325
  • Pol: Muškarac
    • www.parketarski-radovi.rs
  • Lokacija pčelinjaka: Bukulja
Odg: Furmitom
« Odgovor #5 poslato: Januar 25, 2015, 23:23:15 »
Nikola koliko si dana drzao trake u kosnici i da li si samo jednom koristio ili si postavljao nekoliko puta?

Van mreže Никола Маодуш

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 616
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Лединци, 184 m n.v.
Odg: Furmitom
« Odgovor #6 poslato: Januar 26, 2015, 22:40:30 »
Користио сам их само једном (као контролно средство) јер сам претходно ставио Херба Стрип летвице. Стајале су једно 7 дана, али услови нису били идеални (дневне температуре између 15 и 20*С).