Autor Tema: Rani uzgoj matica  (Pročitano 87756 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #120 poslato: April 04, 2018, 18:03:12 »
mislio sam dodavati u drustvo koje sam planirao izgradjene ramove matici na polaganje i kako to bude poklopljeno dizati u drugi nastavak gde ce matice biti odgajanje, u trenutku kad budu pcele iz ramova sa poklopljenim leglom budu izlazile i  odrasle za odgoj maticnjaka i budu povoljni vremenski uslovi krenem sa presadjivanjem,   iz poklopljenih ramova ce izlaziti postepeno pcele raznih starosnih struktura, odradi se  rotacija nastavaka i sve ostalo po protokolu, proucicu teoriju jos puno puta pre nego krenem u posao, ako ne uspem iz prve nece biti smak sveta, probacu dok ne uspem

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #121 poslato: April 04, 2018, 18:12:03 »
Ја сам твоја питања схватио у смислу појачавања друштва за ранији одгој.

Ниси добро проучио шта и како треба. Потребно је изнад решетке подизати младо легло, а не поклопљено. Ако би ставио поклопљено до матичњака и оно се током одгоја излеже, могу уништити матичњаке при најмањем захлађењу.

Такође, пчеле које се излежу се релативно брзо премештају ка плодишту где има младог легла и матичњаци буду брзо запостављени и најчешће уништени (или лоше одгајени).

Зашто је потребна ротација када се подиже легло?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #122 poslato: April 04, 2018, 18:24:53 »
mislio sam na rotaciju posle kod preusmeravanja pcela iz donjeg u gornji nastavak, nevezano za leglo
i da omasio sam temu, meni je ustvari bitan uzgoj matica, ne mogu stici za rani uzgoj matica

znaci promasaj u najavi, moracu ciste glave i svesti procitati ovo od samog pocetka

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #123 poslato: April 04, 2018, 18:31:35 »
Имаш две теме у којима сам писао и које су битне по овом питању. То је ова тема (и не односи се само на рани узгој – има и општих и практичних ствари по питању одгоја матичњака и током сезоне) и тема Производња матичне млечи.

Напомињем да ја радим одгој матичњака у присуству матице (простор са матичњацима је одвојен матичном решетком). Остале начине познајем теоретски, а многи ме нису ни занимали јер су по мом мишљењу непрактични.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miloš Blagojević

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 21
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mladenovac,Međulužje
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #124 poslato: April 07, 2018, 10:18:33 »
proucicu sve podrobno pa pitam opet ako ima nejasnoca, hvala na pomoci

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #125 poslato: April 07, 2018, 20:53:46 »
Већ има излежених трутова. За мање почетне туре матица ће бити сасвим довољно :), јер крећем прво пресађивање тек за 3-4 дана (данас припремљени изолатори).

Кашњење у односу на претходне године је око 7 дана и то не значи ништа јер је боље закаснити а да има много трутова када буде потребно. Иначе, друштва која служе за одгој матичњака су спремна и без икаквог појачавања (то су друштва у полумедиштима). Неке су ме чак изненадиле.

ПС

На слици је кошница која је у фебруару имала прилично ниско постављено клубе и пуно влаге на фолији. Данас сам горњи наставак подбацио, али нисам стигао да сликам (сликаћу сутра и видеће се да ни један рам није померан). У првом наставку се види да има на више рамова поклопљеног легла, али и пчела које заузимају два наставка и то у густо запоседнутим улицама. У горњем наставку је легло и храна (нисам ништа гледао, али изгледа одлично јер се види прилично легла погледом одоздо).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #126 poslato: April 08, 2018, 22:13:00 »
Ево слика које сам обећао. Наставцима су замењена места јуче.

Друштво се развило скоро невероватно :) (није нигде сељена и прихраном је допуњена зимница).

У време када је фотографисано, недостају још и излетнице којих је напољу било пуно :)

У сваком случају спремна за одгој матичњака. 

ПС

Како је то изгледало зимус, да се човек уплаши. Ипак сам је више пута проверавао да не „сиђе“ у први наставак и ту „заглави“.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #127 poslato: Maj 28, 2018, 21:23:37 »
Драгане, пчелама прија та фолија? Користиш фолију преко целе године или само зими? Или само на неким друштвима? Које је дебљине та фолија, то она дебља што има у фарбарама?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #128 poslato: Jul 13, 2018, 03:53:33 »
Nije rani ali jeste uzgoj matica...
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #129 poslato: Jul 13, 2018, 12:51:10 »
   Мирославе, када се излежу матице и има ли нешто за продају. Поздрав из Качарева код Панчева.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #130 poslato: Jul 13, 2018, 14:17:57 »
   Мирославе, када се излежу матице и има ли нешто за продају. Поздрав из Качарева код Панчева.
Има и за продају. Поздрав из Шарбана Уб
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #131 poslato: Jul 31, 2018, 20:11:22 »
Завршне туре матичњака и ове године у мањим серијама ради сигурније оплодње.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Dejan Zdravković

  • Gost
  • *
  • Poruke: 2
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Beograd
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #132 poslato: Februar 10, 2021, 09:14:42 »
Знам да је тема "бајата", али се надам да ће се "ране" матице изводити и ове године. Вероватно је сувише рано за планирати почетак, али има ли неки сигуран знак када има довољно трутова за оплодњу? Јели то површина трутовског легла или неки однос површине затвореног и отвореног трутовског легла?
Матице бих "правио" што раније, јер ми се допала констатација неког колеге да су у рано пролеће први трутови из најбољих друштава, слаба и кржљава тада ни немају трутова...
Молим за савет неког ко има мало више искуства.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #133 poslato: Februar 10, 2021, 15:12:29 »
Приликом првог обимнијег прегледа (па и приликом свако раног прегледа примереног добу посматрања - при свако прегледу, мора се све видети), посматра се стање трутовског легла. Према виђеном стању се одређују намере и поступци (што би рекли латини, планира се). По узрасту легла одређујеш када започети одгој матичњака. Може се рећи и да површина трутовског легла има утицаја. За већи број матица се наравно, неће узети у обзир неколико ћелија у неколико кошница. Потребно је да има трутовског легла у већем броју кошница (посматрам увек рад са нешто већим бројем матица и то треба имати у виду – тај већи број није стотине комада јер најраније матице одгајамо у ограниченом броју и то називамо „нулте туре“).

Ако би се посматрао само одгој трутовског легла, мимо природног развоја, пчелама се може „подментнути“ рам са трутовским ћелијама да га одгајају, само тада нисам сигуран да су ти трутови добро одгајени. Ипак мислим да је најбоље пратити природне услове...

Према стању на свом пчелињаку се претпоставља стање и на пчелињацима у окружењу.

Не постоји одгој матица што пре. Постоји одгој на време и зависи од услова у природи. Боље је закаснити пар дана са почетком одгоја него пожурити, када се креће са раним одгојем...временске услове свакако не можемо са сигурношћу предвидети.

Масовни одгој трутовског легла није потпуно поуздано мерило да ће трутови извршити своју мисију. Може се десити да пчеле у раној години одгаје пуно трутова, а онда их сатерају на подњачу (па и мало даље – ван кошнице), тако да су слабо храњени и тиме најранији одгој матица буде одложен. То значи да „тераш даље“ и принуђен си на мало каснији рани одгој :) (пажљиво и опрезно се нешто чешће врши преглед у оплодњацима). Треба бити спреман на све.

Трутови су увек добри током године када су услови у природи добри. Добар пример је 2016-та година када су друштва половином јула масовно кренула у пролећни развој и ушла у ројеви нагон.



ПС

Не знам шта су то „кржљава“  друштва. Да ли су то друштва које је пчелар довео у стање „кржљавости“ или са њима нешто није уреду по другом основу. У сваком случају се поставља питање зашто су друштва у таквом стању. Тако да мислим... „дефиниција“ је погрешна.

Слабија друштва су у таквом стању јер њима касни развој. О условима зашто је то тако, можемо само расправљати без „краја и конца“ (свако има неко оправдање или неки вирус као адут, када нема ни тога следи религијски закључак). Када се развију, преузимају дужности јаких друштава у сваком погледу. Наравно да су изузетак друштва којим матица није у реду или су тешко оболела (нека обољења могу пребродити, а поремећај матице, тешко). Ако другачије посматрамо, сва друштва су сада „кржљава“ јер једва да имају нешто легла.

Може се десити и да је друштво изузетно јако, али да има само радиличко саће и имаће мали број трутова, распоређених на „немогућим“ местима. Сећам се када сам давно пратио друштво којем сам убацио само одабрано радиличко саће, да видим шта ће се дешавати. Није било кржљаво, али није ни имало трутова. Касније сам покушао да поновим опит, али нисам успео да истрајем у томе.

Не замери, писао сам мало у шали и мало више озбиљно јер ми је засметала одредница кржљава друштва. Слаба (или слабија) друштва су врло употребљива. Подругљив однос према таквим друштвима има за последицу да се запусте и у тежим условима (недостатак хране – лоши услови у природи). Са друге стране иде ненормални развој који пчелар поспешује и направи још горе. Друштва која касне у развоју треба само пратити пажљиво и не ометати „развојем“ који пчелар жели. Не треба њима „пчеларев развој“ него развој у складу са стањем и природним условима.

 Ово није приступ и поступак који се примењује и важи само док друштво не постигне одређен број рамова легла, већ дуготрајнији може важити током целе текуће године.

Сва таква друштва посматрам као друштва у опоравку и крајњи исход је увек изузетно добар, ако је поступак пчелара добар.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Rani uzgoj matica
« Odgovor #134 poslato: Februar 10, 2021, 22:42:30 »
Да, најважније је пчелар све види и препозна.
Увек у првом прегледу а то је обично средином или око 20.марта тражим у којој заједници већ имам излежених трутова, њихову бројност и квалитет.
У то време већ буде трутовског легла али у неким кошницама и већ излежених или на који дан раније излежених трутова.
Закључио сам да бројност трутова и покретање трутовског легла одлучује на неки начин цео пчелињак. На исти начин на који пчеле у крајњим кошницама имају задатак одбране пчелињака а не само њихове заједнице.
Пре неколико година неколико заједница (3-4) остале су ми без матица и то негде око 14-15 марта а кад сам видио да већ има излежених трутова у неколико кошница (од око 200 зазимљених заједница на том пчелињаку) да заједницама без матица додам по рам легла.
За око 15-16 дана матице су ми већ биле спарене.
Срећа је била па су у том периоду крајем марта неколико дана било са 24-25 степени и све су се матице спариле.
Једну заједницу безматак сам у журби спојио а ових мислим три којим сам додао легло све су имале среће.
Заједнице су касниле са развојем и нису стигле ни до половине снаге за рани багрем али су произвеле баш добре матице.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.