Autor Tema: Leto  (Pročitano 7252 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Leto
« poslato: Mart 22, 2018, 17:40:29 »
...ne kao godišnje doba  ;). Obično se koriste letvice 20x20mm, ali koja je preporučena dimenzija otvora, konkretno u mom slučaju - stacionar u dvorištu, 700m nv, izmedju Zlatibora i Golije, nema baš neke posebno jake paše.

Ose i stršljenovi kao najveća potencijalna opasnost. Kontao sam 200x7mm otvor, sa 5 proreza (2x4mm širina x dubina) iznad, zimi da se okrene naopako gde bi otvor bio do nastavka, a prorezi za odliv moguće vode i kao dodatna ventilacija - do podnjače (koja puna kod mene). Za eventualno skraćivanje otvora, stavio bi sundjer ili tako nešto.

I još jedno pitanje, farbaju li se leta?

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Leto
« Odgovor #1 poslato: Mart 23, 2018, 12:28:12 »
                           Kolega Milane,


               Leto ili regulator leta za koje pitas kod mene su nesto uzi po visini (vrlo malo,oko jedan milimetar)kako bi se lakse vadili i vracali na svoje mesto.
Pcele ce svakako ispropolisati tu liniju.
Duzina otvora zavisi od duzine metalnog ceslja kako bi se mogao fiksirati na regulator.Mislim da je 200mm previse.Izmeri razmak rupica za eksercice na ceslju da kasnije ne bude:"tri puta kratim a ono opet kratko". Mozda ti ne zelis da koristis cesljeve ali veruj mi da nisu losi jer mogu da budu resenje za dosta problema.


Sto se tice okretanja leta u toku zime mislim da je greska jer pcele nece moci da ciste podnjacu zbog prepreke visoke 12-13mm. Pogotovo ako je to drvena podnjaca.


                                                      Pozdrav i svako dobro.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Leto
« Odgovor #2 poslato: Mart 23, 2018, 22:34:07 »
Hvala Vojo, a posebno na detaljnoj pp. Pozdrav

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Leto
« Odgovor #3 poslato: Mart 24, 2018, 07:30:01 »
Mozda ti ne zelis da koristis cesljeve ali veruj mi da nisu losi jer mogu da budu resenje za dosta problema.

Milane dobio si od Voje zadovoljavajući odgovor. Ja samo isptavljam dio Vojine poruke da se vidi nedostajući dio.

Kad se već priča o letu odnosno o regulatoru leta, negdje sam pročitao podatak da širina otvora leta treba da se podešava prema snazi društva što je i logično ako se uzme u obzir gustina saobraćaja na letu kao i mogućnost društva da brani otvor od napada tuđice ili drugih napadača kao što su ose i stršljenovi.
Takođe je dat empirijski podatak da šitina otvora leta treba da je širine koja se računa kao broj ulica pčela pomnožen sa 1cm.
Neznam da li je to ispravno i ne mogu da se sjetim izvora ali eto prenosim podatak koji i ne mora da bude ispravan.

Pozdrav svima...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Leto
« Odgovor #4 poslato: Mart 24, 2018, 08:19:36 »
A da li da farbama te letvice, regulatore leta?

Van mreže voja stanojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 155
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: ub
Odg: Leto
« Odgovor #5 poslato: Mart 24, 2018, 08:40:20 »
                              Zasto da ne. Ako je vec cela kosnica i podnjaca ofarbana.
Na temi predstavite svoj pcelinjak mozes videti sta sam ja radio sa kosnicama sto se farbanja i svega ostalog tice.
Kosnice su farbane pre 5-6 godina i danas izgledaju maltene kao prvog dana sem nekoliko nastavaka kod kojih drvo
izgleda nije bilo suvo dovoljno. Ili se potkrala neka druga greska. Ne tvrdim da je sve to tako najbolje nego eto kao
nekakav primer svega onog sto smo pisali u PP u vezi farbanja.


                              Bojane hvala sto si dodao nevidljivi deo moje poruke.Tumbam recenice kako bi bilo preglednije
i eto problema.Izgleda da ne vladam dobro ovom skalamerijom.Ako Sole vidi nadrljao sam. :)  Salim se.


                                           Pozdrav svima.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Leto
« Odgovor #6 poslato: Decembar 14, 2018, 20:01:36 »
Још од престанка легла (пре око два месеца) ставио сам уже лето од око 8цм, с'тим да су подњача и хранилица (поклопна даска) од пуног дрвета. Занима ме да ли је могуће гушење пчела, ако се на лету створи лед?
Онда једини извор ваздуха остаје прорез 10х1цм на поклопној, на који належе пластична хранилица па онда кров са бочним вентилационим отворима. Кошнице су нове и кнап, па не верујем да има шупљина између елемената.

И још једно питање од РВ почетника, када је отприлике потребно ставити шире лето и расхладити кошницу ради што каснијег покретања легла?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Leto
« Odgovor #7 poslato: Decembar 30, 2018, 01:52:35 »
Још од престанка легла (пре око два месеца) ставио сам уже лето од око 8цм, с'тим да су подњача и хранилица (поклопна даска) од пуног дрвета. Занима ме да ли је могуће гушење пчела, ако се на лету створи лед?
Онда једини извор ваздуха остаје прорез 10х1цм на поклопној, на који належе пластична хранилица па онда кров са бочним вентилационим отворима. Кошнице су нове и кнап, па не верујем да има шупљина између елемената.

И још једно питање од РВ почетника, када је отприлике потребно ставити шире лето и расхладити кошницу ради што каснијег покретања легла?
Није могуће гушење пчела, немој то да те брине колега Милане.
Што се проширења лета тиче ради расхлађивања кошнице њега је требало проширити чим је стао напад оса и стршљенова.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Leto
« Odgovor #8 poslato: Januar 05, 2019, 18:45:29 »
Тренутно је на 8цм, друга лета су ми на 20цм. Да ли да стављам та шира пошто су ми и подњача и поклопна од пуног дрвета, или да оставим на 8цм пошто су прошлогодишњи ројеви са 4,5 улица претпостављам?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Leto
« Odgovor #9 poslato: Januar 08, 2019, 23:10:10 »
Тренутно је на 8цм, друга лета су ми на 20цм. Да ли да стављам та шира пошто су ми и подњача и поклопна од пуног дрвета, или да оставим на 8цм пошто су прошлогодишњи ројеви са 4,5 улица претпостављам?
То су већ сасвим нормалне заједнице и свима треба да су лета што више отворена.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Leto
« Odgovor #10 poslato: Februar 17, 2019, 19:59:33 »
Управо тако, Војо, био су апсолутно у праву. Данас кад сам отварао кошнице, видео сам да су поједини делови горњег наставка поцрнели од влаге. Вероватно не би дошло до тога да је претходна четири месеца био отвор од 20, 25цм уместо 8цм!? Иначе у свака два наставка сам оставио по 16 рамова, али то није било довољно за правилну вентилацију. Да је било шире лето влага би излазила доле, или треба да има и бољу горњу вентилацију како би се избегла кондензација?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Leto
« Odgovor #11 poslato: Februar 17, 2019, 20:27:56 »
Треба и горе да има неки мањи отвор већ сам ти то јесенас појашњавао да ли телефоном или у некој поруци не сећам се више.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Leto
« Odgovor #12 poslato: Februar 17, 2019, 20:42:54 »
И има 10х1цм, колики је отвор за пластичну хранилицу, ваљда је довољно...

И да ли вреди сад да ширим лето пошто се ускоро очекује почетак залегања?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Leto
« Odgovor #13 poslato: Novembar 06, 2023, 21:05:46 »
Да се подсетимо.
У зимском периоду најбоље је да је лето што више отворено али и да је улаз висине 6-7 милиметара да не би улазиле ровчице и мишеви.
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.