Autor Tema: ЗИМА 2016 / 2017 - понашање пчела и евентуални губитци  (Pročitano 44496 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                             Ушли смо у период који се у оквиру пчеларске године назива зимским периодом. Након изразито лоше пчеларске 2016. стање на пчелињацима , бар по извештајима колега , је поприлично шарено. Добар део пчелара је са шећерниом сирупом интервенисао чак и током пашне сезоне јер су главне паше, пре свега багрем, тотално подбациле. Зимске залихе хране су мање више сви морали да допуњују. Они који су то учинили на време сада могу да одахну али увек има и забринутих.
                             Шта нам је чинити у наредном периоду ?
                             Пре свега чека нас још један третман друштава против варое оксалном киселином за оне који користе овај препарат. Овај третман вршим почетком децембра ( погодило се да то увек буде 7. децембар ) по мирном и влажном , најбоље магловитом времену када је спољна температура око 7-8 степени целзијусових. Тако ћу урадити и ове године.
                             Сређивање пчеларске опреме у магацину се подразумева ( чишћење резервних рамова и наставака , набавка нових , ужичавање и постављање сатних основа и сл.) На пчелињацима обезбедити мир са повременим обиласцима , праћењем дана када има прочисних летова и понашање пчела у тим приликама.
                             Отварам ову тему да би смо на једном месту могли размењивати своје утиске о стању и понашању наших пчела током наредног периода. Прогнозе су различите како временске тако и пчеларске али не требамо се бавити њима већ реалним стањем које би смо пратили и на једном месту износили из дана у дан. Поздрав .
                             

Van mreže Branislav Tancic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 68
  • Pol: Muškarac
  • Povratnik u delo pcelarenja
  • Lokacija pčelinjaka: Zaseok Lalesevac, selo Strelac, Babusnica
Odlična tema i početa na vreme.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                   Ево и првог , конкретног , на жалост не баш повољног јављања по овој теми. Протеклих 5 - 6 дана сам провео у Великој Плани и видео се са једним бројем колега пчелара. У разговорима које смо водили сложили смо се да је добро што је новембар месец започео овако са захлађењем како и приличи овом добу године. Легла у кошницама нема што је добро. Један број колега је забринут због великог присуства варое ове године па су неки у септембру вршили интезивно задимљавање по неколико пута . Сви се слажу да је опадање варое било знатно веће од просечног.
                   Други , не мањи проблем , је учестало присуство грабежи на пчелињацима.Појавила се готово код свих колега али су сви  мање више изборили са овим проблемом осим једног колеге који је због појаве грабежи имао знатне губитке. Ово пишем уз његово одобрење. И он сам је члан овог форума , међутим због онога што му се десило нема воље да се јавља. Наиме , пре двадесетак дана је задњи пут , са знатним закашњењем, извршио још једно прихрањивање , додавањем сирупа , свих друштава на пчелињаку. Иначе он има нешто преко 40 - так друштава од чега су половина овогодишњи ројеви. Пчелињак му се налази близу мог пчелињака у селу Радовању. Након тог задњег закаснелог прихрањивања које је урадио кад му време није , пар дана није обилазио пчелињак а онда му је јављено да се на пчелињаку нешто чудно дешава , да се путем крај пчелињака  не може пролазити од велике активности пчела. Кад је отишао на пчелињак имао је шта и да види. У двориште где му се пчелињак налази није уопште могло да се уђе . Грабеж која је настала је била општа и обухватила је сва друштва. Пчеле су биле изузетно агресивне а било их је толико ван кошница да је све подсећало на ројење целог пчелињака. Како и сам каже није знао шта и како да уради да би спречио грабеж и санирао последице . Прво је позатварао лета на нападнутим кошницама , а такве су биле готово све тако да само то није могло уопште помоћи. Одмах је кренуо са пресељењем пчелињака , кошнице је разнео на више локација удаљењих од базног пчелињака између 5 . и 10. километара али ни то није у потпуности санирало ситуацију јер је грабеж наставила да се појављује и на тим новим локацијама. Да не дужим превише пчелињак му се више него преполовио . Страдало је 26.пчелињих заједница. Оно што је преостало је знатно ослабило и све је пренео код породичне куће у Вел. Плани. Највише су били нападнути овогодишњи пакетни ројеви које је током сезоне лепо развио али ни један једини није претекао. Непосредна штета је баш велика а цела једна сезона изгубљена.
                  Из овог непријатног искуства се има шта научити да се овакве ствари не би поново дешавале. Како напред рекох грабеж се ове јесени , бар на мом терену , редовно појављивала баш код свих колега у мањем или већем обиму али је на овом једном описаном примеру узела баш велики данак. Лично никада нисам имао прилике да видим грабеж у том облику која је захватила цео пчелињак и искрено речено немам ни жељу да таквом призору присуствујем. Било , не поновило се.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Danas sam snimio onu komšijsku košnicu, koja meni miriše na bezmatak. Onaj nesrećni trut na češlju se, valjda, nije pomerio nekoliko dana


Pisao sam o njoj u rubrici Predstavite svoj pčelinjak / Protiv dijabetesa.

Moje tri izgledaju OK. Podizao sam krovove, likvidirao nešto pauka, koji su se uvukli izmedju okvira i rama mrežice zbega i zavirio kroz mrežicu.
PZ, koju sam proglašavao najslabijom, ima pčela na 8 ulica i imala je danas kakvu - takvu aktivnost. Verovatno "čerupaju" nešto. Druge dve jedva da su i pokazale neku pčelicu na letu. Pregled je obavljen oko 14,30 časova po lokalnom vremenu.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Danas sam snimio onu komšijsku košnicu, koja meni miriše na bezmatak. Onaj nesrećni trut na češlju se, valjda, nije pomerio nekoliko dana


Pisao sam o njoj u rubrici Predstavite svoj pčelinjak / Protiv dijabetesa.

Moje tri izgledaju OK. Podizao sam krovove, likvidirao nešto pauka, koji su se uvukli izmedju okvira i rama mrežice zbega i zavirio kroz mrežicu.
PZ, koju sam proglašavao najslabijom, ima pčela na 8 ulica i imala je danas kakvu - takvu aktivnost. Verovatno "čerupaju" nešto. Druge dve jedva da su i pokazale neku pčelicu na letu. Pregled je obavljen oko 14,30 časova po lokalnom vremenu.
U ovom drustvu nema matice a ima trutova koji potiču od lažne matice. Pčele su stare i izumiru zajedno sa trutovima. Meda nema pa nema grabeži.

Van mreže sljivic b miljko

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 263
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Globoder, Krusevac
Prema informacijama od pčelara, grabež kao pojava na pčelinjacima je sada jako prisutna. Da bi se grabež desila potrebno je da se slože neki uslovi. Prvo, bespašni period. Ako ima paše grabeži, osim izazvani nekim direktnim greškama pčelara – nema. Drugo, uznemirenje pčela dobijenom informacijom da hrane ima kao što su hranjenje danju, prosut sirup, oslabelo ili stradalo društvo pa nema odbranu i druge ga pljačkaju. Na kraju treće slabo društvo koje je plen grabeži. Kada se dese sva tri faktora grabež je neminovna i ima tendenciju širenja odnosno masovne pojave. Ako se dese prve dava uslova bespašni period i uznemirenje pčela zbog izvora hrana a ostala društva su jaka i zdrava masovne grabeži nema i tada se grabež pojavi na pojedinačnom slučaju gde je neko slabo društvo bezmatak ili nerazvijeni roj.
Kako je ova godina po unosu bila generalno jako slaba to su i društva a naročito rojevi koji nisu adekvatno razvijeni i pripremljeni za zimu slabi. Odnosno, slab unos, kašnjenje i nepravilno tretiranje protiv varoe ( često samo jednim lekom ), kasno formiranje rojeva itd uticalo da su društva a naročito rojevi jako slabi. Na pčelinjacima sada ima takvih društava i rojeva i time je jedan uslov za grabež ispunjen. Pošto je bespašni period to znači da je i drugi uslov ispunjen. Tamo gde je sirup davan danju ili ga pčele nisu uzele u toku noći ( iz raznih razloga ) desio se i treći uslov i grabež je napravila štete.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
U ovom drustvu nema matice a ima trutova koji potiču od lažne matice. Pčele su stare i izumiru zajedno sa trutovima. Meda nema pa nema grabeži.

Miljko, hvala na potvrdi "dijagnoze". O tome sam pisao pre izvesnog vremena:
Citat
Zavirio sam malo i na komšijin pčelinjak ( na istom placu 40-50 metara dalje ). Na jednoj košnici, na poletaljki, zapazio sam dva truta u nepomičnom stanju i jednu radilicu, koja se nakratko šetkala i ušla kroz leto. Ispred, na prostrtom linoleumu jako puno uginulih trutova, a rekao bih i starih pčela ( nisam mogao da se saginjem ispred košnica, jer sam već imao jedan napad - uplitanje u kosu ) i nisam snimio, jer mi se ispraznila baterija aparata.
Moja je nestručna pretpostavka da je reč o bezmatku. Slučaj je prijavljen vlasniku, koji će danas izvršiti pregled, pa ćemo saznati šta je posredi.
Nažalost, vlasnik ništa nije preduzeo, iako ima i 4 nukleusa, ubedjen da se radi o redovnom isterivanju trutova iz košnice. A to proterivanje se odigralo u jednom danu - 26.08.2016. A i pitanje je koliko bi reakcija bila pravovremena i delotvorna.
Nekoliko dana pre, na komšijskom pčelinjaku je vršeno tretiranje mravljom kiselinom. Možda je ova PZ predozirana.

Svoje sam od jula tretirao brstivarom, pa herba stripom i na zimu ćemo čuti završnu reč oksalne kiseline...

Nije mi drago da se to dogodilo. Ali, zadovoljan sam da sam dobro postavio dijagnozu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje





                Ако је веровати дугорочној временској прогнози ХМЗС ова зима би требало бити умерено хладна баш онаква како пчелама одговара. Прогноза у најкраћем каже :
                - децембар топлији и просечно влажан ,
                - јануар блажи и просечно влажан са умереним јутарњим мразевима током треће декаде ,
                - фебруар блажи и просечно влажан и
                - март топлији и просечно влажан.
               Овој сезонској прогнози не верујем превише јер је превише пута оманула. Најчешће користим прогнозе са голубарских сајтова јер су оне најпрецизније.
               Протеклог викенда сам обишао пчелињак и на блиц бацио поглед преко збегова чисто да видим да ли су све на броју и где се код које налази клубе. Стање је уредно , за сада је све у реду. Кошнице нисам отварао тако да узнемиравања није било. Ближи се полако време за третман оксалном крајем месеца . Храна и мир су им обезбеђени па се надамо најбољем.

Van mreže Dzenan Goro

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 25
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: visoko
Izvinjavm se, nisam vidio da je otvorena ova tema , samo kopiram moje pisanje iz  teme "zimski gubici2015/2016"

Pozdrav svim forumašima,

ne znam da li je rano oživjeti ovu temu i postavljati pitanja, situacija u centralnoj Bosni po ovom osnovu izgleda da nije dobra,kod zadnjih pregleda košnica ,kod nekih pčelara,već su primjećeni  gubitci pčela,prilikom otvaranja košnica kod tretiranja oksalnom,dešavalo se da nema pčela ili pronađu par desetina- stotina pčela sa maticom.
Iz razgovora sa pčelarima,oni misle da je varoa jedan od razloga drastićnog smanjenja brojnosti od uobićajene.

Pošto sam relativno mlad pčelar i još učim,više sam fokusiran na dešavanja u i oko košnice, pa sam primjetio da su pčele koje su mi bile u blizini malinjaka imale drastično smanjanje  brojnosti i gubitaka matica,ali i nakon vračanja istih na stacionar ,pored mladih rojeva i slabih društava koje nisam selio,dešavalo se ugibanje pčela narednih 15-20 dana samo ispred onih koje su bile na paši.

Moj zaključak je bio da nisu stradavale samo izletnice koje su bile u dodiru sa sredstvima kojima su tretirani malinjaci,vec su te OTROVE U POLENU donijele  u košnicu i prilikom potrošnje istog stradavale su i mlade pčele i matice u narednom periodu.

Volio bi da mi je zaključak pogrešan, a ako nije ,znaći da su pčele akumulirale otrovani polen sa kasnih sorti maline u košnici ,koji će imati uticaj na prezimljavanje društava i proljetni razvoj  i kad tome dodamo varou ????

Molim  mišljenje iskusnijih pčelara. LP

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Kakav otrovani polen sa kasnih sorti maline,te kako ih vi zovete, kasne sorte maline se prskaju u junu poslednji put i to signumom koji nije stetan za pcele.... Osim ako  vam proizvodjaci nisu edukovani i prskaju u cvetu i zrenju,sto nema veze sa proizvodnjom maline... Raspitajte  se......Moj pcelinjak je u sred malinjaka i malinu treba znati raditi...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Zorane vidim da se razumes u malinu i ovo nema veze sa prethodnim postovima - cuo sam da se maline prskaju pre branja da bi odrzale cvrstinu i da se maline pri branju ne smeju jesti - d li znas koji se preparat koristi za to i je li to tacno. Inace jednom sam silazio biciklom od Divcibara prema Pozegi i niko nije teo da nam proda ni kilo malina iako je bila sezona u punom jeku sve puno gajbica - obrazlozenje da su prskane i ne smeju da nam ih prodaju. Jeste bila godina 2000 ali i sad slusam te price.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Eto tebi druze nisu prodali,ali su ipak stigle do necije dece.Za cvrstocu ploda ide kalcijum u cvetu i pre branja ali ja to radim sistemom kpk a ko nema taj samo u cvetu folijarno i nedelju dana pre berbe , ti na koje si ti naisao su prskali u berbi protiv botritisa ili trulezi sa nekim od preparata koji imaju karencu a to se inace radi kada je malina otvorila 20% cveta i to signumom koji ne smeta pcelama... Ja i ako prskam,to radim dok jos plod nije zreo sa bioplant florom koji je organika i nije pesticid....Izvinjavam se kolegama,ovo nema veze sa temom i neka ova dva posta adm.prebaci u neku drugu temu..

Van mreže Ivica Bogdanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 165
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Plažane
Mozda bi bilo dobro da se u odeljku Ostale teme van pcelarstva otvori tema o malini u kojoj bi ljudi, kao Zoran koji imaju malinu, mogli nama koji planiramo da krenemo sa malinom, da daju neke smernice u pogledu gajenja, djubrenja, prskanja, rezanja i slicno u vezi malina. Naravno ukoliko postoji volja kod Zorana i svih ostalih koji gaje malinu da podele svoja iskustva.

Van mreže Dragan Lojković

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 18
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanjica, Brezova 850 nmv, Čepovo 1000 nmv
Evo prvo Ivici pomoć, pa se vraćamo na temu otrovnog polena.Ivice imaš forum poljoinfo, i na njemu podforum "malina".Tu ćeš naći sve što te zanima da mi ne bi ovde pričali.Što se tiče polena kasnih sorti, a koji bi mogao biti u sastavu polena za zimovanje, postoji šansa da bude loš ako dolazi sa sorti tipa polana i sl.U pravu je Zoran kad kaže da je pravilo da se u cvetu ne koriste insekticidi.Na žalost, odstupanja od pravila ima previše.Ja se nalazim u najvećem malinogorju u Srbiji, i imao sam priliku da vidim svašta.Prošle godine je bilo velikog trovanja u selu Močioci i to pred berbu!Mnogo pčelara je doteralo kamione na livadsku pašu, a ostali bez izletnica.Na sreću ovde su mali zasadi sa poznim sortama (a kako izgleda brzo će i da nestanu)pa nema opasnosti od zatrovanog polena sa cveta maline.Inače, kad pomenuste preparate kao što su oni protiv botritisa i oni su štetni za polen.Njihova namena je sprečavanje rada gljivica koje izazivaju truljenje, pa tako i mogu sprečavati fermentaciju  polena.Izvinjavam se ako sam odlutao od teme.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje



Mozda bi bilo dobro da se u odeljku Ostale teme van pcelarstva otvori tema o malini u kojoj bi ljudi, kao Zoran koji imaju malinu, mogli nama koji planiramo da krenemo sa malinom, da daju neke smernice u pogledu gajenja, djubrenja, prskanja, rezanja i slicno u vezi malina. Naravno ukoliko postoji volja kod Zorana i svih ostalih koji gaje malinu da podele svoja iskustva.




                    Тема малина већ постоји у делу медоносно биље  www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=293.0