Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 179012 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Mladjen Sljivic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 264
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #45 poslato: Avgust 28, 2011, 22:06:20 »
    Konačno sam se i ja skućio sa brstivarom pa sam do sada izvršio dva tretmana pa da ukratko iznesem moje mišljenje. Bilo je  malo problema oko pošiljke ali uz pomoć kolege Mome Miloševića uspjeli smo riješiti problem.Moje zapažanje do sada je da
varoe ima manje nego prošle godine, a da ne govorim o ranijem periodu.Pošto je brstivar malo kasnio, a ja ne želim koristiti hemiju uzeo sam jedno pakovanje Bee
vitala i tretirao dva društva Našao sam ispod deset varoa, a moj prijatelj je sa
istim sredstvom imao po dobar rezultat vidio sam da nije opasno pa sam sačekao
brstivar.Kada sam počeo pregled bilo vrlo malo varoe u nekima čisto bez i jedne.Na
ove dvije ranije tretirane sličan rezultat kao kod Bee vitala ispod deset komada. Aonda negdje na polovini nađem jednu koja je imala onako od oka nisam puno brojao
između pedeset i sto komada raznih boja i veličina.Idući dalje opet je bilo malo.
Svakog dana sam čistio limove i kontrolisao do četvrtog dana gdje su i
dalje padale tamo gdje ih ima a gdje nije bilo prvi dan nije ih ni dalje bilo.
Posle četvrtog dana sam izvršio drugo tretiranje. Tamo gdje je nije bilo palio sam iz topa po dvije granate.Rezultat uglavnom potvrđen, gdje je bilo i dalje ima samo manje gdje nema i dalje nema.Juče sam na dvije koje nisu imale ništa stavio uloške sa 85 postotnom mravljom kiselinom i današnji rezultat je na jednoj dvije
a na drugoj opet nema ništa.Inače ta koja sad nema ništa ranijh godina imala najviše varoe. Prošle godine sam sam tretirao sa Vojinim lekićem, a u novembru
sa oksalnom gdje takođe nije bilo puno varoe.Posle svega do sada moj knačni izbor i povjerenje je Vojin BRSTIVAR i košnica RV. Brstivaru dajem prednost jer se sa njim lako radi, u odnosu na druge je jeftin, apo pčelara bezbjedan.Pozdrav svima a posebno za Voju i Momu.

Van mreže Ivan Crnjak

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #46 poslato: Avgust 29, 2011, 08:52:32 »
Kolega Šošiću jeste li nakapavali satonoše
samo u plodišnom  nastavku.
Hvala na odgovoru i poz. iz KT.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #47 poslato: Avgust 29, 2011, 10:18:55 »
Dobar dan svima !

Napravio sam nekoliko fotografija - nisu baš najbolje - podnjača DVA dana posle 5. upotrebe Brstivara.
Prevera na četiri košnice (dupla EV), a jedna Warre.

Na prvome bilo je oko 80 odpadlih varoj, neke još žive.



Nešto bliže:





Na gornjoj fotografiji vide se i bele varoe.  To su mlade, ali to ne znači, da Brstivar dejstvuje i na varou u pokrivenim čelijama!

V sledećoj bilo je manje od deset odpadli varoj i sve su bile mrtve:


Interesentno: na ovoj košnici kot pretposlednje kontrole bilo je najviše varoe !

Podnjača na Warre košnici nemai mreže, samo ploču, iznad koje ima do saća više od 15 cm.
Isto tako i do okruglog leta!
Podnjača je bila, kao što se vidi, gotovo sasvim 'ispeglena'. :wink:




O razvojnim fazama varoe:


Stages of varroa (Varroa destructor) mites. Younger ones on left, all white mites will die when a bee emerges out.
The 2nd one from right would be able to live. Her cuticle will become redder after 2-3 more days of hardening.
Beijing China. May 15, 2001.


Na kraju koš jedan kratak film loše kvalitete podnjače poslednje košnice, koju sam proveravao.
Na početku i na krajuu filma dobro se vide žive varoe:


Pozdrav svima.
« Poslednja izmena: Avgust 30, 2011, 14:23:13 od strane admin »

Van mreže Aleksandar Pesic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #48 poslato: Avgust 29, 2011, 16:22:04 »
Danas posle drugog tretiranja brstivarom na limu sam pronasao 14 varoa.Opet neke svetlije neke tamnije a bila je po neka i ziva.Nastavljam dalje sa tretiranjem.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #49 poslato: Avgust 29, 2011, 23:40:58 »
Danas posle drugog tretiranja brstivarom na limu sam pronasao 14 varoa.Opet neke svetlije neke tamnije a bila je po neka i ziva.Nastavljam dalje sa tretiranjem.
I kod nas u Novom Miloševu juče i danas izvršen peti tretman na tri pčelinjaka sa ukupno oko 230 pčelinjih zajednica u RV i EV košnicama.
U uvlakama kod košnica koje su juče tretirane nađeno je od nekoliko do preko 100 varoa.
Svakako se može potvrditi da sada imamo nešto više oborene varoe nego posle prošlog četvrtog tretmana.
Narednih dana ćemo proveravati količinu oborene varoe i na osnovu stanja i procene stepena invadiranosti zajednica doneti odgovarajuće odluke o daljnim tretmanima.

Pozdrav svima......



Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže sirka pavel

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 283
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #50 poslato: Avgust 30, 2011, 09:06:55 »
Kada se zavrsi jedan ciklus tretiranja,recimo od 5 tretiranja,dali je potrebno ponoviti drugi ciklus?

Ako je potrebno,nakon kojeg vremena treba poceti ponovni ciklus i od koliko tretmana i kojim razmakom dana izmedju pojedinih tretmana?

Ja to ovako sablonski,ali verujem da to zavisi mozda od nekih faktora,pa radi lakseg razjasnjenja nebi bilo lose u kratkim crtama potsetiti (naravno, ako nije problem.)

Pumo pozdrava svima.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #51 poslato: Avgust 30, 2011, 13:32:09 »
Kolega Šošiću jeste li nakapavali satonoše
samo u plodišnom  nastavku.
Hvala na odgovoru i poz. iz KT.

Da kolega. Samo po satonošama plodišta.

Ne mogu postići, ali mislim da ću večeras postaviti novu seriju fotografija koje pokazuju i dalji pad varoe koji je posledica naknadnog dejstva drugog tretmana. Treći tretman još nije rađen.

Jedan deo košnica, koje do sada nisu ničim tretirane sam tretirao timolom. Otpada vrlo malo varoe.
Naravno, ne treba se uspavati po pitanju varoe, ali nemam ni puno razloga za brigu. Kad sam sa onoliko varoe prošle godine imao vrlo uspešnu pčelarsku godinu, biće još bolje.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #52 poslato: Avgust 30, 2011, 15:55:03 »
Nakapavao sam Brstivar na papirice i stavljao u fioke (na 5 kosnica gde ih imam). Nasao sam od 5 (kod nukleusa RV) do oko 100 kod jedne DB 10. Nazalost ostale nisam tretirao (zbog problema sa dimilicom), za nedelju dana probacu sa nakapavanjem po satonosama. I nadam se uslikati.(telefon ne nosim na pcelinjak a foto aparat nemam naviku).

Pozzzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #53 poslato: Avgust 31, 2011, 21:59:01 »
Nakapavao sam Brstivar na papirice i stavljao u fioke (na 5 kosnica gde ih imam). Nasao sam od 5 (kod nukleusa RV) do oko 100 kod jedne DB 10. Nazalost ostale nisam tretirao (zbog problema sa dimilicom), za nedelju dana probacu sa nakapavanjem po satonosama. I nadam se uslikati.(telefon ne nosim na pcelinjak a foto aparat nemam naviku).

Pozzzz

Ivice, koliko sam razumeo nakapavao si na papiriće Brstivar koji je bez parafinskog ulja?

Pozdrav svima....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Ivica Kuzmanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 218
  • Pol: Muškarac
  • Blago onom kome um u srcu počiva.
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #54 poslato: Avgust 31, 2011, 22:07:58 »
Da, onaj sto ste mi poslali. Stavljao sam papirice da izgore, u fioke, na kosnicama gde ih imam.

pozzz
Čovek je dat i zadat. Sloboda nije data već je zadata.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #55 poslato: Septembar 02, 2011, 00:39:31 »
Drugi tretman koji sam izvršio 25. 08. 2011. god. je prikazan na slikama još ranije. Vreme tretiranja 13 sati i 06 minuta. Slabo umem da računam, koliko je to dana, ali danas je još izraženo dejstvo TOG (DRUGOG)  tretmana. Nisam imao vremena da obrađujem slike u međuvremenu i evo samo par slika, kao dobre ilustracije dejstva. Da napomenem da su mravi ipak odneli prilično "dokaznog" materijala (namenjenog za nedokazne).

SL 1 je pokazuje nešto veću površinu, a detalji su sa nje. Još sam malo uvećao detalje i ono što na SL 1 deluje kao neka bela „prašina“ su vrlo mlade varoe.
Referenca, što bi rekli, ali ne za bakterije nego za varou, kako dolikuje.

Pozdravljam sve „majstore protiv RV“ a pre svih onog koji se kapitalno navukao na fintu, koju klinci zovu „moša“ (amitraz...moša). A iskreno sam mislio da je iskusan pčelar...kad ono: moša. Naravno i one koji sada polako peru ruke od amitraza optužujući one koji rade 1 (JEDAN) kontrolni tretman istim i govore o ekologiji...moša ekologija...

Slede sličice tretmana koji sam uradio (citiram jednog našeg velikog pčelara): „nemojte pogrešno shvatiti moje pisanje i ja se borim za ekološko ali radim onim šta mogu da nađem na tržište“.
I ja naš’o na „tržište“, poslao mi Voja.

Kontrolni tretman ću uraditi takođe Brstivarom. A onaj, što bi rekli supervizorski amitrazom, da me citiraju još ponekad. I stvarno radim kako pišem (pa i fotografišem, jer je izgleda to po nekim novim tumačenjima nekih pravilnika obaveza).

Trudim se da držim reč. Kad bi to radile i naše dične vođe, gde bi nam bio kraj.

« Poslednja izmena: Septembar 02, 2011, 00:49:54 od strane Dragan Šošić »
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #56 poslato: Septembar 02, 2011, 01:43:13 »
Ej bre Draganče, ovde imaš i belih varoa kao da su iz legla izvađene.
Znam da su ove svetlobraonkaste mlade varoe i one tamne malo strije varoe al ove bele do sada nisam tako dobro video. Sve mislim to belo ja nešto slično varoi a šta ako je neko trunje.
Međutim sad baš vidim da mi trebaju naočare jer se ovde kad se uveća slika jasno vide mlade bele varoe.

Može li biti da ih Brstivar tako dobro potuče pa da posle nema mnogo varoe. Kod mene jedan komšija tukao 4-5 puta Brstivarom i sada kaže nema više varoe.
Probao čak i amitrazom da kontroliše i kaže opet nema više od par komada a bilo ih je u početku posle prve upotrebe Brstivara i do 100 komada.


Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Aleksandar Pesic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 27
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #57 poslato: Septembar 02, 2011, 21:01:03 »
Brstivar ih tuce odlicno,varoe padaju i posle 3 dana od tretiranja.Sto je interesantno a kolega Dragan dokumentovao slikama ima i skroz mladih varoa.Vojo svaka cast za pronalazak.Konacno jedna prava stvar.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #58 poslato: Septembar 02, 2011, 22:32:31 »
Brstivar ih tuce odlicno,varoe padaju i posle 3 dana od tretiranja.Sto je interesantno a kolega Dragan dokumentovao slikama ima i skroz mladih varoa.Vojo svaka cast za pronalazak.Konacno jedna prava stvar.

Hvala kolega Saša.

Kod mene broj opalih varoa u podnjačama kod nekih zajednica ponovo raste.
 Prošle godine u septembru je krenula prava invazija u nekim košnicama.

Danas sam u nekim zajednicama pronašao i do 200 varoa svih starosti.
Slikao sam mobilnim ali su mi slike slabe pa ne bih da ih postavljam.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Marko Kek

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #59 poslato: Septembar 03, 2011, 07:42:41 »
Dali u takvim slučajevima preporučuješ tretma svakih 5-7 dana i u septembru ?

Pozdrav svima.