Autor Tema: Brstivarom protiv Varoe  (Pročitano 178949 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #90 poslato: Septembar 26, 2011, 09:26:59 »
Pitanje za Voju:Dok sam koristio Brstivar sa uljem nakapan na papirice varoe koje sam nalazio u vecem broju su bile mrtve.Kasnije ste mi poslali Brstivar bez ulja,posle njegove upotrebe padalo je vise varoe ali su skoro sve bile zive,o cemu tu moze da se radi?
Jednom sam nadimio dimnim topom, ali mi je nešto otkazao, pa bih hteo da nastavim nadimljavanje sa Brstivarom nakapanim na papiriće. E sad, pošto imam Brstivar sa uljem, da li da odlijem ulje i da nakapavam ili da samo promućkam pa da onda nakapavam na papiriće, jer ako sam dobro shvatio Voju i druge kolege bolji je efekat ako nema ulja (ono se samo izdvaja u Brstivaru u gornjem delu i lako ga je odliti)?
Pozdrav

Van mreže Dragan Milicevic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 30
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rađevo selo
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #91 poslato: Septembar 26, 2011, 13:17:58 »
Pitanje za Voju:Dok sam koristio Brstivar sa uljem nakapan na papirice varoe koje sam nalazio u vecem broju su bile mrtve.Kasnije ste mi poslali Brstivar bez ulja,posle njegove upotrebe padalo je vise varoe ali su skoro sve bile zive,o cemu tu moze da se radi?
Jednom sam nadimio dimnim topom, ali mi je nešto otkazao, pa bih hteo da nastavim nadimljavanje sa Brstivarom nakapanim na papiriće. E sad, pošto imam Brstivar sa uljem, da li da odlijem ulje i da nakapavam ili da samo promućkam pa da onda nakapavam na papiriće, jer ako sam dobro shvatio Voju i druge kolege bolji je efekat ako nema ulja (ono se samo izdvaja u Brstivaru u gornjem delu i lako ga je odliti)?
Pozdrav

Zeljko evo kako sam ja uradio posto nemam top dimni ja sam odlio ulje iz brstivara i uzimao brstivar i nakapavao na listice i palio listice pomocu male dimilice one na baterije efekat sam pokazao u predhodnoj slici na limu.
Pozdrav

Van mreže Željko Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 175
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: sela Radoinja, Miševići
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #92 poslato: Septembar 26, 2011, 13:28:01 »
Hvala Dragane video sam sliku, tako ću i ja uraditi.
Pozdrav

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #93 poslato: Oktobar 07, 2011, 22:23:49 »
Juce sam tretirao Brstivarom a danas sam uspio prebrojati opale varoe , svega 237 kom na svim drustvima . Brstivar sa uljem sam dobro promuckao i nakapao na listice po 10 kapi jest da  sporije suši a efekat je pravi ......

Van mreže Dimitrije Nikolic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 178
  • Pol: Muškarac
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #94 poslato: Oktobar 09, 2011, 21:59:58 »
Interesuje me Vojo dali se Brstivar moze primenjivati metodom nakapavanja,i kakav bi bio efekat?
Dali je neko tu metodu primenjivao vec i kakva iskustva ima?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #95 poslato: Oktobar 09, 2011, 22:26:10 »
Dimitrije, ne znam da je neko već radio ali mislim da ću ove zime i to isprobati.

Verujem da će Brstivar i tu pokazati dobre rezultate ali tu tek treba odrediti optimalnu dozu koja bi se mogla kasnije preporučiti.
Mada u suštini ne volim otvaranje košnica tokom zime.

Mislim da je veoma važno da se Brstivarom istretiraju pčelinje zajednice posle prestanka legla tokom oktobra ili novembra u vreme toplijeg perioda kada pčele opšte sa prirodom.

Pozdrav svima......
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #96 poslato: Oktobar 11, 2011, 09:42:07 »
Moje skromno misljenje i dobro prakticno iskustvo, vezano za borbu protiv varoe je kao sto kaze gospodin Voja.Zimi ne otvaram kosnice,jer smatram da je bolje ne uznemiravati pcele u klubetu u tom delikatnom zimskom periodu.

Finalni tretman protiv varoe radim uglavnom jednokratnim dimljenjem,ranije uglavnom Koracevim koturima,2 godine sam dimio jednokratno Varolikom,prosle sam dimio Vojinim lekicem,a ove cu za taj tretman koristiti Brstivar,sa kojim planiram da i narednih godina okoncavam borbu protiv varoe.Taj tretman radim kada nestane legla a dnevna temperatura je 15tak do 20 stepeni,sto je negde u periodu izmedju 15 oktobra i 15 novembra kako kada,kod nas na nadmorskoj visini od 400m na Deli Jovanu.Nocne temperature,jutarnje i vecernje su tada vec svega 4 do 6 stepeni uglavnom,pa pcele slabo izlecu i danju,kada je temperatura iznad 12 stepeni,uglavnom su u kosnicama.Ako u nekoj kosnici opadne vise varoe,sto je 20tak do 40tak komada sto mi se u nekim drustvima ponekada desavalo u tom periodu,obicno ponovim dimljenje vec sutra,obicno oko 14h.Tada bih sutradan obicno nasao jos po nekoliko oborenih varoa,u proseku oko 5 komada.U vecini kosnica u tom periodu u zadnjem dimljenju je varoe manje od, 0 do 10,pa dimljenje ne ponavljam u takvim drustvima.

Nakon toga moj prvi tretman je redovno negde u pocetku bagremove pase,ali bioloski,u smislu da oduzimam ramove sa trutovskim leglom i po neki ram iz vrlo jakih drustava sa poklopljenim radilickim leglom i formiram akumulatore,gde varou unistavam jednokratnim dimljenjem varolikom,cim leglo masovno krene da izlazi,plus superstrips stapici nakon dimljenja,mesec dana.Siguran sam da tu vecina varoe sa citavog pcelinjaka strada,bar 60 do 70 posto ako ne i vise,jer tada vecina varoe jeste u poklopljenim trutovskim celijama.Od akumulatora obicno formiram nesto rojeva.

Nakon vadjenja bagremovog meda negde oko 10 juna,krecem sa tretmanima protiv varoe u proizvodnim drustvima,bioloskim sredstvima,sa ciljem da vec pcele koje ce negovati zimsko leglo budu oslobodjene od parazitiranja varoe,tako da avgustovsko septembarsko leglo moze da bude zdravo i jako.Smatram da je od vitalnog znacaja da je u vreme pocetka lezenja zimskog legla ,sto je kraj jula, pocetak avgusta,broj varoe u kosnicama zanemarljiv,ne vise od 10tak do 20tak komada po drustvu pocetkom avgusta.
Ovakvom metodom i dinamikom konstantno i redovno, iz godine u godinu,tokom 7 godina koliko pcelarim,od 70tak odnegovanih drustava nisam izgubio ni jedno drustvo od varoe ili bilo koje druge bolesti.<mada jesam imao za ovih 7 godina sledece gubitke,3 drustva su mi ukradena u dolini Peka na Lipovoj pasi 2009 godine,1 drustvo je stradalo u zimu 2006 kada je neka zivotinja izvukla leto i pokusala da udje u kosnicu,mozda mis,ptica,ne znam,i u zimu 2010 jedno LR drustvo je stradalo jer nije moglo preci u gornji nastavak sa vecinom meda>

Moj zakljucak je da je uspesna i pravovremena eliminacija Varoe destruktor na pcelinjaku sustina opstanka pcelinjih kolonija,naravno uz cistu zivotnu sredinu i dovoljno ostavljenog meda,kako za zimovanje,tako i za negu zimskih pcela,krajem jula i tokom avgusta meseca.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #97 poslato: Oktobar 28, 2011, 11:23:27 »
I ja sam juče još jednom tretirao Brstivarom protiv varoe.
Šta reći nego iznenađenje. U svim zajednicama gde su pčele nastavile sa leglom ima mnogo varoe.
Verujem da je Brstivar izuzetno efikasan preparat ali da tretmane treba skratiti na 2-3 dana umesto na 4 dana. Između tretmana kod mene je bilo i po 5 dana i to u dva-tri navrata i to je problem. I to je moja greška u ovoj godini.
Varoa kad oseti da je ugrožena ona ranije ulazi u leglo i povećava broj položenih jaja.
Verujem da u leglo ulazi već drugog dana to jest odmah drugi dan posle tretmana.
Imam kolegu koji je tretman vršio amitrazom i to 7-8 puta na svakih 3 dana i sada ima jako mnogo varoe u košnicama.
Takođe je vršio i 7-8 tretmana sa Brstivarom i po njegovom mišljenu po efikasnosti između Brstivara i Amitraza nema razlike i da je razlika samo u tome što se od Brstivara ne guši i što njime slobodnije radi a i pčele se ne uznimerivaju i ne bune.

Dragim kolegama koji koriste Brstivar preporučujem da ako imaju još legla u košnicama urade još nekoliko tretmana dok leglo ne prestane. Jer dok ima legla dotle će biti i varoe i da tretmani budu češći.
takođe onim kolegama koji nemaju više legla preporučujem da urade još 1-2 tretmana.

Tretman bi trebalo ponovljati sve dok pada preko 5 varoa po košnici.

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #98 poslato: Oktobar 28, 2011, 14:03:25 »
Vojo,
trebalo bi, bar na osnovu rezultata do kojih si došao u RV košnicama  da matice ranije prestaju sa leženjem od košnica sa većim ramovima, da su u tvojim RV košnicama matice odavno prestale sa leženjem.
Pošto znam da smatraš da je priroda nepogrešiva i da se ništa ne dešava slučajno, šta misliš šta je uzrok ovakvoj pojavi kasnog legla.

Kod mene ima sigurno dvadeset dana kako sam vršio pregled, nije bilo nikakvog legla (ni otvorenog ni zatvorenog). Kad sam nakon pregleda izvršio kontrolno tretiranje u većini košnica nije opala ni jedna varoa a najviše izbrojanih bilo je u jednoj 8.

Pretpostavlja šta je razlog ali pitam zbog drugih.

Pozdrav.


Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #99 poslato: Oktobar 28, 2011, 14:46:33 »
Miliću.
U Vojvodini je u to vreme u svim košnicama bilo legla. Verovatno je osnovni razlog razlika u nadmorskoj visini.
Tamo gde je došlo do prekida legla tamo je spas što se varoe tiče.
Veliki uticaj na količinu legla u ovom periodu ima i snaga zajednice kao i količina hrane u košnicama.
Tamo gde su društva bila jaka i gde su imala po dvadesetak ili više kilograma hrane tu matice ranije prestaju sa zaleganjem.
Sve to ima velikog uticaja na količinu legla a samim tim i na količinu varoe u košnicama.
Mislim da u RV košnicama gde pčele imaju postavljen medni put da će ranije prestati sa leglom nego u drugim dugoramnim košnicama gde je hrana nepravilno raspoređena i da osećaju da imaju dovoljne zalihe hrane za bezbrižno i sigurno zimovanje. 

Što znači da i raspored hrane indirektno utiče na količinu varoe u košnicama.
Rashlađivanjem košnica u vidu otvaranja ili proširivanja leta pčelar opet sam može smanjiti količinu legla i uticati na raniji prestanak legla a time i smanjenju varoe u košnicama.
Sve ovo je samo moje uverenje.

Pozdrav svima.....

 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #100 poslato: Oktobar 28, 2011, 15:29:50 »
Vojo,
Sve izrečeno stoji. Mišljenja sam da razlika u klimi između Mog i tvog mesta sa sobom nosi razliku u početku i prestanku leženja oko 10 dana, jer je otprilike maksimalno tolika razlika u početku i završetku vegetacije i cvetanja pojedinih biljaka. Značajno veća razlika od pomenute verovatno ima i druge razloge.

 Po mom skromnom mišljenju osnovni razlog što društva (izuzimam kasne rojeve i slaba društva) u ovom trenutku imaju legla je varoa. Ona je oštetila jedan broj pčela. Zajednica ima mehanizam da to oseti pa čini napor da produženim leženjem obezbedi optimalan broj dugoživućih zimskih pčela, međutim, varoa to i dalje "kvari" svojim prisustvom pa se borba dobra i zla nastavlja.
Leglo u ovom vremenu je siguran znak da nešto nije u redu. Količina oborene varoe pokazuje šta je uzrok.

Oko uticaja količine hrane i jačine društva na prestanak leženja imamo istovetno mišljenje.

To je moje mišljenje čiji je temelj moje znanje iskustvo i logika, što ne mora apriori biti tačno. Kod nas kažu "Može da bude ne mora da znači".

Pozdrav svima, posebno poštovanje domaćinu Voji.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #101 poslato: Novembar 02, 2011, 09:29:31 »
Kolega Miliću Hvala na pozdravima.

U potpunosti se slažem sa tvojim znanjem, logikom i iskustvom.

Jeste, upravo je i moje mišljenje potpuno identično sa tvojim oko varoe i legla u ovom kritičnom periodu.

Pozdrav svima....
« Poslednja izmena: Novembar 02, 2011, 09:59:48 od strane Vojo Brstina »
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #102 poslato: Novembar 02, 2011, 22:28:27 »
Tretirao sam u cetvrtak Brstivarom i prije tretiranja u nedelju sam izbrojao opale varoe u prosjeku po drustvu opalo je   86 kom , otvarao sam poneko drustvo i vidio da legla ima vrlo malo i trebat ce jos koji put tretirati  dok je lijepog vremena ...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #103 poslato: Novembar 18, 2011, 18:41:30 »
Dragi prijatelji, kolega Živoslav Rajić iz Kostolca, tokom sezone koristio je Brstivar protiv varoe a zatim posle nestanka legla ponovio je tretman Brstivarom u par navrata a zatim je pre 3 dana uradio tretman oksalnom kiselinom i danas na SPOSovom forumu postavio rezultate rada sa oksalnom kiselinom gde se može zaključiti da je jesenjim tretmanima Brstivarom uništio preko 99% varoe ili nešto oko 700 varoa dok je oksalnom kiselinom ubijeno samo 3 varoe za 3 dana nakon tretmana. Ovo su rezulatati za prvu i najzaraženiju košnicu gde je tokom sezone u više navrata Brstivarom ubijeno ukupno oko 3.500 varoa.
Evo link: http://spos.info/forum/index.php?topic=2075.new

Dosta toga to jest detalje upotrebe Brstivara i njegov način rada možete proičitati u temi Rajin početnički pčelinjak: http://spos.info/forum/index.php?topic=12074.0

Pozdrav svima.....
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Brstivarom protiv Varoe
« Odgovor #104 poslato: Novembar 22, 2011, 11:58:06 »
Pozdrav svim kolegama,par reci sa terena.Pre 6 dana sam na svom pcelinjaku tretirao kao finalni tretman do iduceg kraja juna,12 drustava sa Brstivarom,sa po 3x po 8 kapi na papiricima za dimljenje.Jos nisam nabavio top za dimljenje,koji mislim da najvise odgovara za tretman Brstivarom,ali imam poverenja da je i ovako bilo ok ,mada mi je elektodimilica otkazala,pa sam vecinu dimio zapaljenim papiricima na podnjaci AV podnjace.Rezultat ujutro od 0 do 5 opalih varoa.Ostalih 27 drustava sam tretirao sa po 30 ml rastvora svezenacedjenog soka od limuna,u odnosu 900ml cistog soka,plus 300gr bagremovog meda,plus 20ml Nozevoja,plus nekoliko mililitara svezeg soka od belog luka.Rezultat sutradan u njima isto od 0 do 5 oborenih varoa.Tokom narednih dana i kod Brstivara i kod limunske,na podnjacama sam opazio jos po negde po 1 do 2 opale varoe.

Moj zakljucak je da je sve ok.Da ponovim sta sam radio ove godine.BEE HIVE CLEAN kapanje u 3 navrata u svim drustvima,pocevsi od polovine juna.Oko 10. jula dodato u plodista u proseku po 5 Korac stapica medju ramove plodista,negde po 4,poenta je po 1 stapic izmedju svaka 2 rama sa leglom.Od 10 avgusta u 3 navrata na svaka 4 dana dimio sam Vojinim lekicem,koji sam imao od prosle godine.Tokom septembra 2 x dimljenje tabletama EkoVar iz Nisa na bazi Timola.Zatim sam testirao krajem septembra u 12 drustava koje sada nisam limunov sok,ali bez ikakvih dodataka.Oko 10 oktobra sam sve dimio jednokratno papiricima sa po 24 kapi Brstivara,ali posto je u nekim bilo jos po ram,2 legla,u LRu,ne u DB,odradio sam i tretman sada.Takodje sam siguran da drugacija geometrija saca u dobrom delu plodista u vecini kosnica smanjuje bitno prisustvo varoe.Naravno i AV podnjace koje imam od pocetka AV tretmana na svim kosnicama.

Prilikom kapanja limunskom kiselinom sada,temperatura je bila naravno oko 8 stepeni plus,par dana zaredom,primetio sam da nije bilo nigde tog soka na podnjaci,tu i tamo po kap dve u manjem broju drustava.Takodje sam primetio da je u jednom broju LR kosnica klube vec prilicno visoko gore u prednjem delu najgornjeg nastavka.Iako su im ramovi u zadnjem delu prilicno puni,posto ce tih nekoliko kosnica vrlo skoro imati klube skroz gore,pa ce krenuti unazad ka zadnjem delu kosnice,dodao sam im odozgo po EV polunastavak,sa po3 do 4 rama,odnosno po 3 do 4 kg meda,tako da su im iznad,ali malo pomereni ka pozadini,tj recimo 0d 3 do 6 rama gledano od napred pocinje med u EV.Tako da ako krenu nagore i unazad imace i taj med i med u LR telu ali odozdo.Verujem da ce klube da se prostire tako da zahvata i EV i donje LR ramove,deo sa medom..Trebalo bi da sve bude OK.Inace sva drustva su OK,misevi nigde nisu uspeli da prodru u kosnice kroz metalne cesljeve,a pcele deluju vitalno,iako su uglavnom u zbijenom klubetu,jer je temperatura nocu do minus 7,od minus 3 a danju do 8 il 9 stepeni u plusu.

Nadam se da je i kod vas sve ok,veliki pozdrav svima,Aca
« Poslednja izmena: Novembar 22, 2011, 12:08:20 od strane aca peric »