Autor Tema: limunada protiv varoe  (Pročitano 29194 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #30 poslato: Jun 22, 2020, 14:04:20 »

За викенд сам урадио први третман са лимунадом. Реакција пчела изненађујуће бурна. И без третмана су нервозне али ово је било баш неочекивано. Следећег викенда други третман са постављањем папира ради провере резултата третмана.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #31 poslato: Jun 22, 2020, 14:53:50 »
Горане, претпостављам да реагују бурно због овог времена. Не могу честито ни да изађу ни да нађу нектара. Стално нека кишица, нека промена времена, неко наоблачење па укруг... неколико пута дневно. Кад прихрањујем облачим и блузу и стављам рукавице а прошле године сам прихрањивао без ичега. Почетком месеца сам стављао само шешир али сада рој пчела лупа по шеширу док не одем двадесетак метара од кошница.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Javorac Nikola

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s. Kuceviste, Skopje
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #32 poslato: Jun 23, 2020, 19:19:33 »
Ja sam vec dva puta tretirao limunom, 12.06. i 18.06. , i suprotno od Gorana uopste nisu bile agresivne. Naprotiv kao da i je prijalo. Sad cu 3 put, samo da se vreme popravi.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #33 poslato: Jun 23, 2020, 20:05:02 »
Да ли сте користили сок од лимуна или лимунтус?
Јесте ли третирали лимунадом и прошле године или је ово први пут? Каква су искуства? Да ли сте приметили опадање варое?

Ја сам почео 7. у недељу па сам мислио само недељом да третирам. 14. нисам био у Смедереву па сам третирао 15. Онда сам хтео 22. на седам дана али је и јуче и данас падала киша и било лоше време. Зато ћу сутра да третирам па опет у недељу и мислим да продужим и у јулу колико год могу.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Javorac Nikola

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: s. Kuceviste, Skopje
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #34 poslato: Jun 23, 2020, 20:33:28 »
Koristio sam 100 % sok od limuna. Prodaje se u Skoplju gotov, italijanskog porekla. Rastvor je bio 500 ml 100% sok limuna + 500 ml. destilirane vode. Za pocetak sam hteo nesto blazi rastvor. Inace mi je ovo prvi put da tretiram ovako. Ideju mi je dao Zlatko Horvat. Ima ga na forumima. Pcele su mirne, kao da im prija.Imam i cistu limunsku kiselinu, ali smatram da zbog drugih sastojaka u limunu, da je cisti limun bolja kombinacija. Askorbinska kiselina ili vitamin C prija coveku, pa sto ne bi i pcelama. Videcemo dalje kako ce ici.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #35 poslato: Jun 23, 2020, 21:13:06 »
И ја сам хтео ове године сок од лимуна али је лимун поскупео због короне. У последнје врем и гледао колико кошта... Гледао сам у лидлу има неки концентровани сок од лимуна али садржи неки конзерванс па нисам то хтео да користим....
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #36 poslato: Jun 25, 2020, 10:05:32 »
Kod nas predhodnih 5 dana ne moze se nista raditi jer su pcele jako ljute I cim se digne poklopac napadaju u sekundi I dobih 20 tak uboda u trenu.Mora se malo sacekati da ktenu lipa I livada da rade.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: limunada protiv varoe
« Odgovor #37 poslato: April 14, 2023, 09:51:38 »


Гледам састав варореда и разлика између њега и лимунаде је што вароред има црвену прехрамбену боју и лепшу амбалажу. И што је вероватно скупљи. И не мора да се мучиш да купујеш мрављу и лимунсккиселину.
Да, има те ароматичне екстрате* и нема оксалну киселину у рецепту.

Ја сам неповерљив али Душан има добрих искустава.

*Мене то одмах асоцира на еко, био, херба... а иза тога се по искуственом правилу крије нека бојна хемија.... надам се да грешим јер су то наши научници испитали на нашем хемијском факултету а пчеларски институт је то одобрио кроз своја испитивања.

Елем, ја ћу лимунаду исто да поливам осим што ћу учестати примену...
Нека нам живот буде сладак као мед!