Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380332 puta)

0 Članovi i 7 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #45 poslato: Januar 18, 2011, 11:34:45 »
Citat
Znači sada nektar od glavne paše pčelice će da odlažu za nas u treći i četvrti nastavak.Najviše okvira sa leglom stavim  u treći nastavak,a par preostalih sa zatvorenim leglom u četvrti. Time sam dobio to da pčele po instiktu još intezivnije lageruju nektar u četvrti nastavak ( iznad legla ), i dok ga budu punile leglo iz trećeg će skoro izaći i osloboditi im  put prema dolje

Kolega Rajko, Ako ja dobro razmem u Vašoj tehnici pčelarenja, koju ste opisali:
1. Nema vrcanja sortnog meda.
2. Med nije besprekorno čist jer nije vrcan iz devičanskog saća.
Naći će se neko da tvrdi da sve što iz kokona dospe u med samo mu popravlja kvalitet. Ipak to je pod velikim znakom pitanja.

Što se ostalog u tekstu tiče sve pohvale.
Srdačan pozdrav iz sunčanog Užica

Van mreže Rajko Rajo Vujadinović

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 40
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #46 poslato: Januar 18, 2011, 11:49:20 »
U pravu ste kolega Miliću,med kod mene je livadsko- cvijetni. Što se tiče saća pratite samo pčele i maticu one će da vam pokažu koje saće je prirodnije ,a samim tim i kvalitetnije. Da nije upošljavanja pčela ja lično okvire koji su bezprijekorno izvučeni teško da bi mijenjao. Pozdrav

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #47 poslato: Januar 18, 2011, 17:36:41 »
Citat
U pravu ste kolega Miliću,med kod mene je livadsko- cvijetni. Što se tiče saća pratite samo pčele i maticu one će da vam pokažu koje saće je prirodnije ,a samim tim i kvalitetnije. Da nije upošljavanja pčela ja lično okvire koji su bezprijekorno izvučeni teško da bi mijenjao. Pozdrav

Da za život pčelinjeg društva i odgoj legla. Za kvaitet meda ne, kad nađem podatak u Pravilniku o kvalitetu meda postaviću na forum. Inače se slažem da pčele više vole da  i leglo i med smeštaju u tamnije (leženo) saće tu ste u pravu.
Pozdrav Milić.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #48 poslato: Januar 18, 2011, 19:00:00 »
Члан 13.
Према начину добијања мед се ставља у промет као:
1) мед у саћу, ако није било залежено и које је затворено у најмање 9/10 ћелија;
2) мед са комадима саћа, ако није било залежено и које је затворено у најмање 4/5 ћелија. Масени однос меда и меда у саћу мора бити најмање 1 према 4;
3) врцани мед, ако је добијен центрифугирањем по правилу из незалеженог саћа;
4) муљани мед, ако је добијен хладним гњечењем саћа;
5) топљени мед, ако је добијен загревањем дробљеног саћа до 50о С.

Ovo je iz Pravilnika o kvalitetu i drugim zahtevima za med...

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #49 poslato: Januar 18, 2011, 19:47:07 »
3) врцани мед, ако је добијен центрифугирањем по правилу из незалеженог саћа;


Da li pise "nezalezenog" ili "nezaleganog"
razlika je drasticna
"nezalezenog" znaci da nema legla u sacu kada se vrca med
"nezaleganog" znaci da ranije nije bilo legla u sacu iz koga se vrca med
 ??? ??? ???

46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #50 poslato: Januar 18, 2011, 19:54:07 »
Ja sam samo postavio čl. 13, nisam ništa komentarisao. Ni ja ne vidim zašto ne bi moglo da se vrca iz saća u kome je bilo leglo. Nigde ne piše da mora biti iz devičanskog, mada mi taj pojam "devičansko" nije baš jasan. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #51 poslato: Januar 18, 2011, 19:55:31 »
Kolega Nikola
To što je napisano je pravilno napisano i vi ste za to što je napisano pojasnili o čemu se tačno radi. To kako će se pčelari ponašati da bi med vrcali samo iz devičanskog saća, je korak dalje u
primeni Pravilnika koji jedino ne dozvoljava vrcanje meda sa leglom koje se nalazi u momentu vrcanja.
Kolega Sveto je upravo plavom bojom slova pod brojem 3 to posebno istakao.
Pozdrav obojici kolega iz Aleksinca.


Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #52 poslato: Januar 18, 2011, 20:02:17 »
Da li u nekom pravilniku ili nekom drugom zvanicnom mestu postoji pojam "devicansko sace" ili je to pojam koji je smisljen u krugovima pcelara i ne postoji u recniku ljudi koji pisu zakone, uredbe i pravilnike. Srpski jezik je neprecizan i pojedine reci mogu da se tumace na vise nacina ali rec "nezalezeno" sace moze da se tumaci samo kao sace u kome ima legla.  8)
« Poslednja izmena: Januar 18, 2011, 20:16:17 od strane Nikola Vucinac »
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #53 poslato: Januar 18, 2011, 20:05:51 »
Devičansko saće je saće na kome su pčele izvukle ćelije saća, ali u njega matica nije nosila jaja, odnosno nije se izlegla ni jedna pčela.
Drugačije, sače u kome nije bilo rađanja (izvođenja) pčela. Neko je takvo saće nazvao devičanskim i taj se izraz prilično često upotrebljava i u pčelarskoj literaturi.
Pozdrav mom drugu.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #54 poslato: Januar 18, 2011, 20:24:54 »
Po pitanju kvaliteta meda iz saća u kojem je bilo leglo ja podržavam stav pčela a one izgleda nemaju ništa protiv takvog meda jer ga koriste, štaviše ako je taj med dobar za ishranu onih najmanjih larvi, onda je dobar i za mene. To što je on malo tamniji uošte nije bitno.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #55 poslato: Januar 18, 2011, 20:28:18 »
Po mom nekom mišljenju "devičansko" saće bi moralo biti samo ono saće koje bi pčele uradile u ramu u kome nema satne osnove. Kakvo je to devičansko saće ako ga pčele izgrade na satnoj osnovi sumnjivog kvaliteta, od sumnjivih proizvođača, pa još kad ga pčelari posebno zagade (mislim vosak) prilikom upotrebe kojekakvih bojnih otrova. Tu ne može biti reči o devičanskom saću. Ono saće u kome je bilo više generacija legla, po meni je bolje (bolji med u njemu) nego nekakvo "devičansko" koje su pčele izgradile na sumnjivim satnim osnovama (parafin, amitraz...). Pozdrav.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #56 poslato: Januar 18, 2011, 20:39:15 »
Према начину добијања мед се ставља у промет као:
1) мед у саћу, ако није било залежено и које је затворено у најмање 9/10 ћелија;
2) мед са комадима саћа, ако није било залежено и које је затворено у најмање 4/5 ћелија. Масени однос меда и меда у саћу мора бити најмање 1 према 4;
3) врцани мед, ако је добијен центрифугирањем по правилу из незалеженог саћа;
4) муљани мед, ако је добијен хладним гњечењем саћа;
5) топљени мед, ако је добијен загревањем дробљеног саћа до 50о С.


U clanovima 1. i 2. precizno je napisano "nije bilo zalezeno"
u clanu 3. pise "nezalezenog"
u clanovima 4. i 5. se ne spominje "zalezeno"
da li to znaci da samo kada se prodaje sace sa medom mora biti "devicansko", a med nesme da se vrca iz saca u kojem ima legla kada se vrca jer i muljani i topljeni med mogu da se muljaju i tope iz saca u kojem je bilo legla posto ne pise da se ne sme muljati i topiti iz saca u kojem je bilo leglo. 8)
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Milic Vukic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 475
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ribaševina kod Užica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #57 poslato: Januar 18, 2011, 21:29:12 »
Citat
Ono saće u kome je bilo više generacija legla, po meni je bolje (bolji med u njemu)

Ako se med cedi iz nezaleganog (devičanskog) saća, odnosno saća koje nikad nije boravilo u plodištu košnice. To znači i da to saće nije bilo direktno izloženo dejstvu preparata, (akaricida i dr.) Valjda je to garancija da je med čist. Ako med vrcamo iz saća u kome je leženo n generacija pčela, to prvo znači da je taj ram boravio u plodištu košnice. Ko i na koji način može da garantuje da taj ram nije bio prisutan u plodištu u vreme tretiranja pčela protiv varoe i na taj način zagađen.
Reći ćete, al ja tretiram samo ekološkim sredstvima (mravlja, oksalna, mlečna kiselina, timol i sl.). Ja vas pitam šta mislite da li je dobro da i najmanja količina kristala oksalne kiseline preko meda dospe u organizam čoveka. Poznato je da pčele ne konzumiraju sirup sa oksalnom kiselinom već ga na telu i dlačicama raznose po košnici. Najveći deo kad se osuši biva iznet iz košnice u procesu čišćenja pčelinjeg gnezda. Ko vam garantuje da u takvim ramovima nema makar i malo ostataka produkata sirupa koji ste dodavali pčelama sa raznoraznim dodacima. Zato ja vrcam med isključivo iz nezaleganog saća koje nikad nije boravilo u plodištu košnice.
Svako neka radi onako kako misli da treba i da je ispravno, ja se trudim da dobijem najbolji med koji se u današnjim uslovima može dobiti.
Srdačan pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #58 poslato: Januar 18, 2011, 21:39:38 »
Ipak je ovo tema Pčelarenje RV košnicama pa bi po meni bilo dovoljno što je par reči rečeno i
o vrstama meda, vrstama saća. Mogu se otvoriti i posebne teme pa u njima diskusiju mogu biti
nastavljene.
Pozdrav

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #59 poslato: Januar 18, 2011, 21:43:14 »
Pa i to nezalegano "devičansko" saće ima satnu osnovu koja je ko zna od kakvog voska (možda je baš iz plodišta koje je tretirano koječime). Znači da nezalegano saće ne mora biti i "devičansko". Odosmo mi daleko, a tema je "Pčelarenje Rodnom Vojom". U pravu si kolega Savo. Pozdrav.