Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344858 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1170 poslato: Jun 13, 2022, 16:08:06 »
Imam više razloga zašto se opredeljujem za "jednoramnu hranilicu".
- meni je pčelinjak uvek na dohvat ruke, ja sam penzioner...
- preferiram neparan proj ramova u plodištu...
- pčele se manje dave u užoj hranilici...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1171 poslato: Jun 16, 2022, 08:58:27 »



Ноћас отерана прва тура кошница на Хомоље. За викенд иде и друга и то би отприлике било све што се тиче селидбе ове године.


Претходног викенда започео третман против варое. У недељу истретиран плањански пчелињак ( ројеви ) а јуче по подне и радовањски турским препаратом  " органик догал ". Залихе су остале од прошле године када се показао као одлично средство. Нареног викенда планиран третман ливађанског пчелињака али тимолом јер турског препарата више нема.


Данас по подне обилазак Љиљиног пчелињака крај Уба.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1172 poslato: Jun 20, 2022, 12:55:38 »



Субота 18. јун - посета пчелињаку Ненада Живановића у селу Доброселица - Гледићке планине надморска висина око 650 метара.


Задовољство ми је да овде прикажем пројекат формирања новог РВ пчелињака Ненада Живановића из Крагујевца у коме сам заједно са Ненадом и његовим пријатељем Мирољубом - Микијем и сам учествовао.


Ненад сам упознао прошле јесени на једном другом форуму када је покушао да запчелари куповином ДБ кошница. Кажем покушао јер се тај његов покушај неславно завршио. Увидевши да са његовим пчелама не иде баш све најбоље Ненад је , као почетник , преко тог другог форума затражио савет од искуснијих колега и тако смо ступили у контакт. Када сам чуо шта са својим пчелама ради по савету колеге који му је пчеле продао био сам у најмању руку " непријатно изненађен ". Савети тог колеге су били све само не добри и неминовно су водили у пропаст друштава које је Ненад имао. На пролеће је преживео само један слабић.


По мом савету Ненад се учланио и на овај наш форум где се упознао са РВ кошницом и одлучио за нови почетак са новом кошницом. На пролеће ове године 30.априла је од мене купио два роја - мини друштва на 10 рамова пчела ( 6.рама легла и 4 . рама хране ) које сам му одмах на мом пчелињаку проширио додавањем другог наставка и такве је однео у Доброселицу. За месец и неки дан ( 02. јуна ) уз сирупање само једном недељно викендом ова два роја су му изградила свих 10 додатих сатних основа и на другом багрему донела свако по 10 килограма меда. Задовољне пчеле , задовољан Ненад , задовољан и ја.


У међувремену увидевши како му ова друштва напредују Ненад је пазарио 24. маја још два роја по истом принципу. И они су одлично напредовали и за неки дан ће им се додати трећи наставак. Преживело ДБ друштво Ненад је стресао у нову РВ кошницу и оно је на пчелињаку али најслабије и ту ћемо при следећој посети Доброселици заменити матицу. Пчелињак је тако нарастао на 5 РВ друштава сада на тихој ливадској паши која на том терену обећава.


Ненаду сам обећао да ћу испратити рад на његовом пчелињаку до зазимљавања тако да све фазе и радње које се предузимају током године заједнички одрадимо. До сада Ненад одлично напредује , упознаје РВ кошницу теоретски преко овог форума и практично нашим заједничким радом на његовом пчелињаку. Рад са пчелама је заволео , јако је предан и одговоран тако да не сумњам да ће израсти у доброг пчелара. Саветовао сам га да се ове године заустави на овом броју кошница у потпуности овлада радом са овом кошницом те да идуће године ако жели иде у проширење. Све у свему добили смо још једног младог колегу који пчелари на фантастичној локацији и који има све предиспозиције да брзо напредује у пчеларству што му од свег срца желим.


У прилогу пар фотографија панораме Доброселице , пчелињака и наравно Ненада и његовог верног помоћника Микија.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1173 poslato: Jun 22, 2022, 10:19:44 »



Ненад у акцији :

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1174 poslato: Jun 27, 2022, 11:32:14 »



Пре 10 дана сам однео 4. роја који су имали по 4 - 5 рама легла и пчела нешто мало више од јеног наставка на Хомоље. Јуче отерана и друга тура .


На пут сам кренуо рано изјутра око 5,30 сати. Пут је био више него интересантан. Из Плане ме је испратило сунце и чисто небо без иједног облачка. Негде на пола пута како сам се приближавао Хомољским планинама пејзаж се нагло мењао. Котлине су биле у густој магли и облацима а врхови планина обасјани сунцем. Око Раброва сам одједном улетео у маглу. Температура се одједном спустила за десетак степени. Такво стање је потрајало све док се од Кучајне нисам почео пењати ка висовима и Церомишњи. Онда одједном поново блиставо плаво небо и сунце. Нешто пре 8,00 сам стигао до Церомошње.


Првих пола сата сам одседео и посматрао акцију раније пресељених кошница. Рад одличан . Из кошница су рафално излазиле као по команди без задржавања. Већина је доносила полен различитих боја. Очигледно да ливада и шума чине своје.


Истоварио сам 4 нова роја  и кренуо са прегледом и проширењем раније однетих. Пријатно изненађење. За десет дана су знатно ојачале , боље и више него оне истог квалитета које имам у Плани. Све имају по 7 до чак 9 рамова легла сатне основе са којима сам их послао на ливаду изграђене. Пчеле мирне , запослене , блистају и раде не обраћајући пажњу на мој рад са њима. Све сам пресложио слично као за багрем - матица са два рама најмлађег легла у наставак на подњачу са две сатне основе , остало легло са две сатне основе у други наставак и трећи наставак са изграђеним рамовима. Рад је причињавао право задовољство уз паузу након сваке одрађене кошнице са по чашом хладног зајечарца. Ред рада ред уживања у природи и чистом ваздуху. Око 11 сати је све било готово тако да сам тешка срца кренуо назад.


У прилогу две фотографије са лица места а следећи пут и слике пејзажа.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1175 poslato: Jul 04, 2022, 11:08:18 »



Јутрос испоручена задња тура ројева  ( 6.комада на 10. рамова ). У петак су испоручена 3. друштва на два наставка и са овим испорукама је завршена сва продаја планирана за ову годину.
У наставку сезоне акценат је на сузбијању варое , уједначавању ројева које остављам за себе , ливадској паши и пресељењу кошница у два зимовника ( Радовање и Ливадица ). Планирани број за зазимљавање између 50 - 55 комада.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1176 poslato: Jul 25, 2022, 09:50:55 »



Пре нешто више од месец дана сам на овој теми писао о рам хранилицама ( одговор 1167 на претходној страни ). Мајстор је прву туру од 33 комада ширине једног РВ рама завршио пре десетак дана и то је одмах испоручено колеги из Војке. Друга тура од 70 комада ширине два РВ рама је завршена овог викенда и одмах испробана.
Показале су се одлично. Ове друге које сам радио за себе примају тачно 3 литра течности тако да је прихрана пчела са њима сада кудикамо лакша. Испробане су са и без постављене траке стиропора ( да се пчеле не би давиле ) и у оба случаја је све беспрекорно вункционисало. У оба случаја ни једна једина пчела није имала проблема , дављења није било. Цена није баш мала али верујем да се исплати јер се ово купује само једном. Уосталом без улагања нема ни напретка.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1177 poslato: Jul 27, 2022, 21:14:12 »
   Горане која је цена по комаду за 20 так.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1178 poslato: Jul 28, 2022, 08:03:26 »
   Горане која је цена по комаду за 20 так.


Не верујем да ће пристати да ради тако малу количину. Једва сам га натерао да уради и прошлу туру. Цена је била за оне једнорамне 3 евра а за дворамне 3,5 евра.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1179 poslato: Avgust 17, 2022, 14:22:15 »



Ових дана сам обилазио мале новоформиране пчелињаке у Београду. Ради се о пчелињацима формираним овог пролећа са 5 и 6 кошница од којих је један у Миријеву а други у Раковици. Оба су формирана након багремове паше.
Стање у оба пчелињака одлично. Градско пчеларење се показало као веома издашно. Оба су донела меда за себе али и за пчеларе. Њиховој радости нигде краја јер им је то прво врцање. Прекјуче и јуче изврцани вишкови меда и постављене траке за вароу.
Следи сирупање и припрема за зазимљавање. Нове колеге полако улазе у тајне пчеларског заната са пуно ентузијазма. Срећно и медно.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1180 poslato: Avgust 29, 2022, 10:02:18 »



Оплодњаци отишли на заслужени одмор. Ове године су одрадили велики посао и помогли у формирању око 70. ројева. Сада очишћени и испражњени под једним кровом по три комада  чекају следећу сезону. Ако се буде имало времена неки од њих ће бити и накнадно префарбани иако то није неопходно.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1181 poslato: Septembar 19, 2022, 13:48:14 »



Сасвим ненадано сам дошао до слике моје колибе која је насликана пре око 40.година.
Захваљујем се Свети Јоковићу на овом поклону.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1182 poslato: Septembar 30, 2022, 10:54:21 »



На Ташмајдану је јуче отворен 48.сајам пчелаларства.
Искористио сам лепо време и око поднева обишао сајам. Део где су излагачи и продавци меда и осталих пчелињих производа је био попуњен и радио је пуном паром. Цене меда су уједначене и крећу се од 1.000 до 1.300 динара зависно од врсте. Багремов мед се продаје за 1.200 - 1.300 динара. Заинтересованих и купаца има.
Произвођачи пчеларске опреме су тек почели да пристижу. Биће концентрисани у делу парка испод Правног факултета.
Од познатих сам сусрео једино Николу Тодосића члана овог форума из Ваљева. Никола се са својим штандом позиционирао испод факултета. Провели смо заједно око сат времена у пријатељском разговору уз дегустацију добре ваљевске шљиве коју је Никола донео.
Општи утисак са сајма је повољан. Ако се у обзир узме да се у наредна два дана прогнозира сунчано и лепо време мишљења сам да сајам свакакако треба обићи.
Поздрав свима који свраћају на ову тему.




Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1183 poslato: Oktobar 05, 2022, 10:12:25 »



Астер поново у моди. Тренутно у пуном цвету и одлично посећен од стране пчела.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #1184 poslato: Oktobar 27, 2022, 10:11:39 »



Картони за мрављу киселину и даље стоје у кошници. У дилеми сам да ли да током викенда урадим још један третман ?