Autor Tema: Uljana repica 2014  (Pročitano 22627 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže aca peric

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 331
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Obronak Deli Jovan planine
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #15 poslato: April 23, 2014, 10:33:22 »
Kolega Borise pozdrav,verujem da ne bi bilo tako da ste se kretali iza košnica a ne ispred košnica gde pčele intenzivno lete i cirkulišu.Što se tiče mobilnog telefona,on ih iritira bilo da ste ispred ili iza,pa ga ja isključujem kad radim na pčelinjaku.Veliki pozdrav vama i kolegama,s poštovanjem kolega Aca

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #16 poslato: April 23, 2014, 18:46:54 »
Danas unos 2kg.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Sinisa Mirovic

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 438
  • Pol: Muškarac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #17 poslato: April 23, 2014, 19:58:50 »
 Obiso danas pcele na repici,unos fantazija ,odlicno razvijene pune nastavak i rade 10 puta bolje od onih koje na repici nisu,samo da se nastavi jos koji dan.

Van mreže Nikola Vucinac

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 345
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Subotica
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #18 poslato: April 23, 2014, 21:25:19 »
Obiso danas pcele na repici,unos fantazija ,odlicno razvijene pune nastavak i rade 10 puta bolje od onih koje na repici nisu,samo da se nastavi jos koji dan.


Nije otvorila još sve cvetove a cveta već dve nadelje i cvetaće još bar nedelju dana, valda neće zakačiti bagrem, moraće biti vrcanje na brzinu.
46* 01' 37" 07 N
19* 41' 17" 50 E

Van mreže Veljko Paunovic

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 6
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Arapovac - Lazarevac
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #19 poslato: Septembar 04, 2016, 12:06:13 »
Postovane kolege,  ako mogu da vas tako nazovem jer sam tek krenuo da pcelarim. Imam oko 40 slabih drustva - nukleusa na 1lr nastavku od kojih se vecina nalaze u kontenjeru. Posto celu 2017 godinu planiram da ih razvijam, razmisljam da ja o svom trosku posejem oko 50-60 ari uljane repice iza pcelinjaka u njivi koju ne koristim jer cujem da je seme dosta jeftino. Tako mislim da cu ustedeti za transport sto bih mkrao da ih teram negde u vojvodinu posto nemam svoj kamion. Pritom je naravno ne bih prskao jer me plod ne interesuje.
Glavno je pitanje ko zna da li je 60ari mnogo mala parcela za pomenute kosnice?

Hvala

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #20 poslato: Septembar 04, 2016, 13:14:57 »
Ko ne zna koliko su pčele ljute na uljanoj repici evo kako to izgleda...mislim da sam zaradio dvadesetak uboda kroz šešir i još toliko kroz odelo...i čuje se kako kidišu na telefon....
Bože, Bože, šta ti je teorija, a šta praksa...
Mene učili da, kad imaju intenzivnu pašu, možeš golišav da udješ u košnicu...
Nobelovu nagradu onome, ko je izmislio forume. :)

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #21 poslato: Septembar 04, 2016, 18:46:00 »
Drugari da nije ova tema je malko matora?
Mislim da nam treba nova tema sa naslovom "Uljana repica 2017". ;)

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #22 poslato: Septembar 04, 2016, 20:51:39 »
Citat: Nenad Tucakov
Mene učili da, kad imaju intenzivnu pašu, možeš golišav da udješ u košnicu...
To ne vrijedi za repicu, onda su stvarno divljakuše, navodno su ljute i na kestenu....

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #23 poslato: Novembar 25, 2016, 23:44:51 »
U ataru kod sela Kačareva ima jedna manja parcela zasejana uljanom repicom koja je udaljena oko 2,5 km od mog stacionarnog pčelinjaka. Da li će to na proleće biti u dometu mojih pčelinjih zajednica ili je daleko, a sa druge strane blizu je za selidbu ?

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #24 poslato: Novembar 27, 2016, 19:04:04 »
U ataru kod sela Kačareva ima jedna manja parcela zasejana uljanom repicom koja je udaljena oko 2,5 km od mog stacionarnog pčelinjaka. Da li će to na proleće biti u dometu mojih pčelinjih zajednica ili je daleko, a sa druge strane blizu je za selidbu ?
Нешо пријатељу,
То је изузетно повољна и пожељна удаљеност.

Пчеле су ми се пре 7-8 година враћале на базни пчелињак сутрадан и прекосутри дан након селидбе са удаљености од 8,5 километара јер су са те удаљености претходних дана доносиле полен. Највише пчела се вратило на место одакле је одвежена заједница која је тако рано у пролеће мењала матицу. Ту је било врло мало легла а неистрошене пчеле са великим процентом масног ткива у себи биле су способније од многих других и њихов пречних лета био је највећи.

Тада сам дошао до једног великог закључка то јест да пречник пчелињег лета и искоришћење неке паше директно зависи од односа количине пчела у односу на количину легла.

Такође, пре више година када сам први пут цедио мед од уљане репице пчелињак ми је био код куће а до прве парцеле под уљаном репицом било је око 4-5 километара.

Значи, мој савет је не померај кошнице јер си на одличној удаљености.

Не верујем да ће доћи до било каквог смањења уноса меда ...   ;)

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #25 poslato: Novembar 27, 2016, 19:05:01 »
Drugari da nije ova tema je malko matora?
Mislim da nam treba nova tema sa naslovom "Uljana repica 2017". ;)

У праву си Бојане...

Поздрав...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #26 poslato: Novembar 27, 2016, 22:05:22 »
Hvala Vojo na odgovoru. Pretpostavio sam da to nije velika udaljenost, samo da vremenski uslovi posluže narednog proleća. Vojo da li ćeš tokom zime održati neka predavanja u blizini Beograda ili Pančeva.
Pozdrav.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #27 poslato: Novembar 28, 2016, 01:09:05 »
Hvala Vojo na odgovoru. Pretpostavio sam da to nije velika udaljenost, samo da vremenski uslovi posluže narednog proleća. Vojo da li ćeš tokom zime održati neka predavanja u blizini Beograda ili Pančeva.
Pozdrav.

Ту смо Нешо (кад ухватимо слободно време) да размењујемо искуства да би свима било лепше, лакше и боље.

Не знам шта да кажем за предавања. Свакако да бих волио да одржим што више предавања да то наше пчеларство мало осавременимо, да повећамо број презимелих друштава, да олакшамо пчеларима рад и да повећамо укупне приносе у пчеларству.

На жалост у удружењима тј у ИО удружења најчешће имамо пчеларе којим смета постојање Родне Воје, Еко Воје, Брстивара, Нозевоја због тамо неких њихових планова и просто немам позива из удружења.

Младе пчеларе обично врбују да крену са ЛР или ДБ кошницама а после док се они освесте ако се освесте (већина се годинама не освести) и ако виде резултате рада са домаћим кошницама на неким другим пчелињацима тек тада почиње интересовање за РВ, ЕВ и домаће еколошке препарате Нозевој и Брстивар.

Тешко је пробити ту блокаду. Част удружењима која су смогла снаге да се изборе против блокаде домаћих решења.

Хвала Богу па постоји интеренет иначе да га није чак ни данас 15 година након објављивања и патентирања Родне Воје 99% пчелара не би знало да постоји Родна Воја...
И поред свега надам се брзом развоју и омасовљавању Родне Воје.
Код мене у Новом Милошеву где имамо око 2.000 кошница већ сада имамо око две трећине пчелара који раде са РВ кошницама и око две трећине Родних Воја док свих других кошница заједно нема више од једне трећине. Пре 15 година само ја сам имао Родне Воје и то тек нешто мање од двадесетак кошница.

Значи, предложите моје предавање вашем председнику или члановима ИО и позовите ме, радо ћу доћи. 

Поздрав драгим пријатељима... 
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Nebojša Pešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 307
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kačarevo
Odg: Uljana repica 2014
« Odgovor #28 poslato: Novembar 28, 2016, 17:06:54 »
Наравно Војо,  ми пчелари из Панчева и околине предложићемо да током наступајућег периода одржиш предавања код нас. Мислим да не  и требало да постоје препреке за ширењем знања и позитивних искустава у пчеларству.
Поздрав.