Autor Tema: Vitvitskijeva piramidalna košnica  (Pročitano 9312 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Vitvitskijeva piramidalna košnica
« poslato: Septembar 18, 2011, 23:37:46 »
Ako neko voli čačkati, tragati, posmatrati, gubiti vrijeme i pomalo uživati, e evo mu jedna mogućnost. Brzo će zima i s njom dosada pa neka u nekakvom sobičku naloži vatru u furuni, kao ja prošle zime, pa neka uživa u kuckanju, rezanju, lijepljenju...
Pozdrav, svako dobro!



Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #1 poslato: Septembar 20, 2011, 23:25:12 »
Zaboravio sam reći, a NEKOME će to biti drago čuti, da sam nekoliko dana prije slikanja očistio saće koje su odozdo nagore pčele počelo poprijeko graditi u odnosu na donje satove (unakrsno). A i ovdje se to malo vidi u lijevom ćošku, to su opet bile nadogradile. Sad je već sve saćem spojeno i zazimljeno. Prije čišćenja saća, trebao sam slikati, ali aparat kod kuće, a lijenost stalna ljudska osobina, a kad god u pčelarstvu odgodiš i kažeš: "Ma, neka, sutra ću!", to će te skoro uvijek klapnuti po nosu. No, biće još prilika za slikanje.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Azem Tursić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 87
  • Pol: Muškarac
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #2 poslato: Septembar 21, 2011, 08:26:39 »
Ovo je predivno, svaka čast.Zaista se na fotografiji vidi unakrsno započeto saće.Gdje si nabavio skicu za ovu košnicu?
Lijep pozdrav svima!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #3 poslato: Septembar 21, 2011, 15:49:57 »
Ovo je predivno, svaka čast.Zaista se na fotografiji vidi unakrsno započeto saće.Gdje si nabavio skicu za ovu košnicu?
Lijep pozdrav svima!


U historijatu Warreove košnice postoji više varijanti pa i ova. Jer, Warreova je više puta modificirana, prije toga "naslonila" se na prijašnja dostignuća, pa tako i ima puno varijacija, cilj je jedan: približiti se košnicom što više prirodnom staništu pčela. Ukucaj na internetu Emil Warre i dobićeš sijaset izbora za čitanje i gledanje. Ako te bude interesovalo, a ne snađeš se, ja ću ti poslati nacrte, a imam i prevod koji mi je uradila kolegica, profesorica engleskog.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #4 poslato: Septembar 23, 2011, 23:59:02 »
Eh, da vidimo ima li kakvih promjena do danas? Slijede današnje slike. Meni je nešto ovakvo drago gledati, možda je još nekome.
Pozdrav, svako dobro!

« Poslednja izmena: Septembar 24, 2011, 00:06:00 od strane Esad Jusić »

Van mreže Ovcina Avdo

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 61
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Novo Milosevo
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #5 poslato: Septembar 24, 2011, 00:07:51 »
Prelepa kosnica svaka cast za slike...
Pozdrav za zemljaka...
Bez alata nema zanata, a bez znanja ni najbolji alat neće pomoći.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #6 poslato: Septembar 24, 2011, 01:13:25 »
Prelepa kosnica svaka cast za slike...
Pozdrav za zemljaka...

Hvala Avdo,
Uhhh, ne da mi đavo mira! Danas sam slikao na pčelinjaku pa sam napostavljao ovdje slika na sve strane, samo sam ih previše smanjio. A, ko zna, možda nekome nešto i pomognu, a dovoljno je i to da su meni i tebi lijepe. Kad već nema meda, da bar štogod čačkam za svoju dušu! A, ako voliš slike, onda idi na teme: "Osmougaona u LR-u", Brndin nukleus", Fodorčenkova dvomatična".
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Septembar 24, 2011, 01:23:04 od strane Esad Jusić »

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #7 poslato: Septembar 25, 2011, 23:02:44 »

Uhhh, ne da mi đavo mira! Danas sam slikao na pčelinjaku pa sam napostavljao ovdje slika na sve strane, samo sam ih previše smanjio. A, ko zna, možda nekome nešto i pomognu, a dovoljno je i to da su meni i tebi lijepe. Kad već nema meda, da bar štogod čačkam za svoju dušu! A, ako voliš slike, onda idi na teme: "Osmougaona u LR-u", Brndin nukleus", Fodorčenkova dvomatična".

Nemož imati i med i pčele!  :)Šalim se naravno. Nego, interesantne su slike, sviđaju mi se, tako nešto imam i ja želju da jednog dana uradim na svom salašu, biće tu raznih košnica za dušu, samo da rešim imovinsko pravne poslove (imovina je moja, a na nju pravo polažu mnogi, a zaštita nikakva). Nedavno sam dobio jednu minijaturnu pološku, uradio je sebi verovatno, jedan pokojni pčelar a ljudi što su kupili njegovu kuću od naslednika su mi je poklonili, slikaću je da je vidite.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #8 poslato: Septembar 25, 2011, 23:13:26 »
Pitanje?
Kad sam rojem naselio ovu košnicu, pratio sam stalno šta rade. Ili je apsurd, ili...? Naime,  zapreminski,na vrhu je najmanji nastavak, na dnu najveći. Logika i prirodno stanište kažu za gradnju: odozgo-nadolje. Jeste, ali odakle i zašto? Onaj najmanji nisu ni dirnule, a da bi došle do hranilice, stalno su morale prolaziti dvaput kroz njega. On je triput manji od trećeg nastavka, ali je centar društva baš u tom trećem nastavku kvadratne osnove (ne kocka, kvadrat). To su odmah izabrale, mada je na svim satonošama bilo isto: početak s. osnove od 10 mm. I, šta su uradile, a da im nimalo i ničim nisam solio instinkte? Prvi i najmanji nastavak: ventilacija. Drugi, nešto veći nastavak: hrana. Treći: leglo i mali vijenci. Četvrti: opet SAMO hrana. Peti: saće. Šesti: ništa. I leto su same izabrale, a ja sam im donje natovario na vrat zbog iznošenja otpadaka, ali ih i primorao da ga stražarice čuvaju. Doduše, to je samo 10 mm, ali je leto.
Vidjećemo šta će reći dogodine.
Pozdrav, svako dobro!

Uzastopna Poruka: Septembar 27, 2011, 12:54:30

Uhhh, ne da mi đavo mira! Danas sam slikao na pčelinjaku pa sam napostavljao ovdje slika na sve strane, samo sam ih previše smanjio. A, ko zna, možda nekome nešto i pomognu, a dovoljno je i to da su meni i tebi lijepe. Kad već nema meda, da bar štogod čačkam za svoju dušu! A, ako voliš slike, onda idi na teme: "Osmougaona u LR-u", Brndin nukleus", Fodorčenkova dvomatična".

Nemož imati i med i pčele!  :)Šalim se naravno. Nego, interesantne su slike, sviđaju mi se, tako nešto imam i ja želju da jednog dana uradim na svom salašu, biće tu raznih košnica za dušu, samo da rešim imovinsko pravne poslove (imovina je moja, a na nju pravo polažu mnogi, a zaštita nikakva). Nedavno sam dobio jednu minijaturnu pološku, uradio je sebi verovatno, jedan pokojni pčelar a ljudi što su kupili njegovu kuću od naslednika su mi je poklonili, slikaću je da je vidite.

Ma, gdje si Dragane,
Želim ti sreću u nastojanju, posebno u tim imovinsko-pravnim odnosima, koji i na zlo mogu izaći. Kao da si probleme prepisao od mene. Ako ih nemaš dovoljno, pozajmiću ti kao ovi naši (svi su "naši") političari što izdaju koncesije (šala mala).
Med?! U sebi sam već razigrao s tim. Bio sam prodao i društva kolegi da se svega riješim, ali mi se ne da jer je odustao, a sad se pitam iz kojeg razloga: stvarna besparica ili da me silom ostavi u pčelarstvu (dugo drugujemo već)?! Ima toga još! Volio bih da nema, ali ima.
Pološka? Baš si me čačnuo. Ja već imam i sliku kakvu želim pološku, našao prekrasne slike na internetu, a odavno je želim. Daj postavi sliku i naprijed.
Pozdrav, svako dobro!
« Poslednja izmena: Septembar 27, 2011, 12:54:30 od strane admin »

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #9 poslato: April 10, 2012, 23:20:28 »
Vojo,
"Pravila, pravila, da bi me udavila...", htio sam pogledati svoje slike ovdje jer me nešto zanimalo, ali ne može kako ja hoću - kao uljez, nego sam se morao prijaviti.

Kad sam već tu: kako si, zdravlje, posao, pčele, porodica?

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #10 poslato: April 11, 2012, 00:26:23 »
Vojo,
"Pravila, pravila, da bi me udavila...", htio sam pogledati svoje slike ovdje jer me nešto zanimalo, ali ne može kako ja hoću - kao uljez, nego sam se morao prijaviti.

Kad sam već tu: kako si, zdravlje, posao, pčele, porodica?

Pozdrav, svako dobro!


Pa gdje si ti Esade, kako si, kako su tvoji?
E baš mi je drago za ova pravila, pravila,  :D ,  "morao" si nam se pridružiti. Znam da ne možeš bez ovakvog društva i da smo ti mnogo nedostajali al nećeš da priznaš.  ;)

Hvala Bogu dobro sam, pčele tu i tamo, nije baš kako bih htio i kako sam navikao al dobro je kako je kod drugih, porodica takođe dobro. 

Eto puno pozdrava za tebe i tvoju porodicu...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Vitvitskijeva piramidalna košnica
« Odgovor #11 poslato: April 11, 2012, 22:09:24 »
A-ha,
Drago mi je da ti je drago. Dakle, sve je dobro, to je najvažnije.
Slično je i kod mene.

Pozdrav, svako dobro!