Autor Tema: Pčelarenje Eko Voja košnicama  (Pročitano 653435 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Predrag Bulatovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
  • ~Guca~
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #30 poslato: Februar 20, 2011, 20:54:48 »
ja licno zbog slabe i tihe pase i zbog djevicanskog saca cu na ove tri kosnice probati sa  REV sistemom.  A za prolecnu  pripremu cu pitti Voju. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #31 poslato: Februar 20, 2011, 23:49:29 »
Predraže,
Naravno da autora treba i pitati i poslušati kako se ne bi poslije kajao. Reci mi, ako nije problem, koja ti je nadmorska visina, bilje, doba cvjetanja..., pa da uporedimo. Ja neću kombinovati EV i RV, bar ne ove godine jer hoću da ih zasebno posmatram. No, već sada mislim da smijem reći da sam debelo pogriješio što ih nisam više naselio. Vidjećemo jesam li upravu.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže lucic miladin

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 15
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #32 poslato: Februar 21, 2011, 00:25:06 »
Boze zdravlja,pa vidjet cemo jesi li u pravu! Drago mi je da si tu,malo sam te kritikovao tamo jer si kudio konja kog nisi jahao,takodje mi je drago da si presao preko toga i oformio drustva da ih testiras.Vidim da se i tvoja iskustva u zimovanju podudaraju sa mojim,jos samo nemoj da zaboravis,prije glavne pase na 10-15 dana,maticu ogranici dole,u prvom nastavku.Pa cemo,Boze zdravlja,opet razmijeniti iskustva.Covjek se uci dok je ziv,a onda umre u neznanju...i ja sam mislio da je svejedno cime pcelaris,nekoliko cm tamo ili 'vamo,ali izgleda da nije tako,bar sto se tice ove moje kamene pustinje,razlike su evidentne i veoma vidljive.Kako je kod ostalih,ne znam !

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #33 poslato: Februar 21, 2011, 01:39:27 »
Boze zdravlja,pa vidjet cemo jesi li u pravu! Drago mi je da si tu,malo sam te kritikovao tamo jer si kudio konja kog nisi jahao,takodje mi je drago da si presao preko toga i oformio drustva da ih testiras.Vidim da se i tvoja iskustva u zimovanju podudaraju sa mojim,jos samo nemoj da zaboravis,prije glavne pase na 10-15 dana,maticu ogranici dole,u prvom nastavku.Pa cemo,Boze zdravlja,opet razmijeniti iskustva.Covjek se uci dok je ziv,a onda umre u neznanju...i ja sam mislio da je svejedno cime pcelaris,nekoliko cm tamo ili 'vamo,ali izgleda da nije tako,bar sto se tice ove moje kamene pustinje,razlike su evidentne i veoma vidljive.Kako je kod ostalih,ne znam !

Drago mi je da ti je drago (mislim da se na mene odnosi i da je riječ o raspravama na SPOS-u)!
No, mislim da sam baš zbog svega i rekao da ću naseliti spomenute košnice, probati i pošteno reći sve. Na tom stanovištu i sada stojim. No, naselio sam još ponešto. Hvala na savjetu. Upravu si što se neznanja tiče, jer pčela nije samo misterija, nego će to i ostati, ali naše je da pokušavamo. Uostalom, složićeš se, čudni smo mi ljudi. Gdje je taj tvoj kamenjar, zaboravio sam jer godine ništa ne podmlađuju, osim sjećanja.
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Predrag Bulatovic

  • Član foruma
  • ***
  • Poruke: 31
  • Pol: Muškarac
  • ~Guca~
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #34 poslato: Februar 21, 2011, 21:05:43 »
Esadde mene su kosnice sada na 650m nv. Tu ostaju do prvog juna ili najdalje do 10 juna a onda ih selim na 1200m nv. Ma kod nas su pase sve slbije zato cu i da probam sa  REV kosnicom.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #35 poslato: Februar 21, 2011, 23:04:25 »
Esadde mene su kosnice sada na 650m nv. Tu ostaju do prvog juna ili najdalje do 10 juna a onda ih selim na 1200m nv. Ma kod nas su pase sve slbije zato cu i da probam sa  REV kosnicom.

Eto nas, skoro isti, samo što ja ne selim na 1 200. Hajde što su paše slabije, ali i ono što ima, redovno "pomiluje" ja l' dugotrajna pa i ledena kiša, ja l' snijeg, ubije mraz... Zato i hoću da vjerujem, suprotno onoj ustaljenoj da u svakoj košnici rodi kad priroda daje, da bi neki izlaz ipak mogao biti u manjim košnicama. Kažem: hoću da vjerujem, a šta će biti, svakako ćemo preko leđa i duša saznati. Jer, lahko je za dobre godine, ali šta ćemo sa nekoliko loših zaredom?!
Pozdrav, svako dobro!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #36 poslato: Februar 22, 2011, 14:23:44 »
U EV ram može da stane 4 plastična boksesa za LR (u LR ram stane 10). Dimenzije boksesa su 100x85 mm. Meni se ne sviđa što su plastični, bolje bi bilo da se naprave od drveta. U ove plastične se stavlja satna osnova u sredini, što mi se takođe ne sviđa, jer ta satna osnova bi morala biti od čistog voska (medni poklopčići). Moje je mišljenje da u EV ram ne treba stavljati boksese sa satnom osnovom jer je to mali ram i pčele će veoma brzo da izgrade saće u njemu (u boksesima). Molio bih i druge kolege da daju svoje predloge u vezi proizvodnje meda u saću. Evo nekoliko slika EV rama sa plastičnim boksesima za med u saću. Nisam imao 4 boksesa za LR pa sam kombinovao sa jednim boksesom za DB, ali vidi se ideja. Zadnja i predzadnja slika je ram EV bez satne osnove u kojem su pčele izgradile saće (pravo devičansko) i napunile ga medom i polenom. Pozdrav.

Van mreže zivomir gujanicic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 109
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #37 poslato: Februar 22, 2011, 15:27:57 »
  МОЈ ПРИЈАТЕЉ ЕКО СВЕТО, СЛАЖЕМ СЕ У ПОТПУНОСТИ КАКАВ ПАРАФИН КАКВА ПЛАСТИКА. РАМ ЕКО ВОЈЕ ЈЕ ПРАВИ БОКСЕС.
Не постоји лоша књига , постоје  само лоши читаоци.(Живомир Гујаничић)

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #38 poslato: Februar 22, 2011, 16:40:45 »
Sveto,
U potpunosti se slažemo. Jer, plastične boksese, osim što su neprirodne, slabo ih i primaju. Lično mislim da bi dobro bilo samo tankim letvicama vertikalno pregraditi ram EV i eto boksesa, bar ja ću tako učiniti. A mogu i pokretne drvene boksese od što tanjih letvica. Slažem se za satnu osnovu. Čuj, sjeti se koliko smo samo puta zgužvali prirodno saće i bacili u kantu pa poslije na pretapanje u sunčani topionik. A Brnda mi slikom jednom prilikom za to dade "keca" iz zadaće, ali s pravom. Postavio sliku rama u koji je zalijepio takvo saće i dobio prirodnost. Od tada skupljam sve jezičke prirodnog saća.
Srdačan pozdrav!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #39 poslato: Februar 22, 2011, 18:54:02 »
Koolega Esade, i ja bi dobio slabu ocenu što se tiče zaperaka prirodnog saća. Ko bi se svega setio. Do pre godinu dana nisam ni znao da postoji EV košnica, pa sam svaki zaperak ostavljao za pretapanje. Jedino što je dobro pretapao sam samo te zaperke i voštane poklopčiće pa sam dobijao čist devičanski vosak, koji sam skoro uvek delio prijateljima i svima kojima je za nešto trebao. Ovu tvoju ideju sa tankim letvicama podržavam i kad budeš napravio slikaj i pokaži kako to izgleda. Meni je problem što nemam nikakvu stolarsku mašinu pa za sve moram da molim prijatelje koji se time bave. Ponekad im se popnem na glavu. Nadam se da ću i to uskoro rešiti. Ovakvi zaperci, kao na slikama, bi bili najbolji. Pozdrav.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #40 poslato: Februar 22, 2011, 19:26:18 »
Koolega Esade, i ja bi dobio slabu ocenu što se tiče zaperaka prirodnog saća. Ko bi se svega setio. Do pre godinu dana nisam ni znao da postoji EV košnica, pa sam svaki zaperak ostavljao za pretapanje. Jedino što je dobro pretapao sam samo te zaperke i voštane poklopčiće pa sam dobijao čist devičanski vosak, koji sam skoro uvek delio prijateljima i svima kojima je za nešto trebao. Ovu tvoju ideju sa tankim letvicama podržavam i kad budeš napravio slikaj i pokaži kako to izgleda. Meni je problem što nemam nikakvu stolarsku mašinu pa za sve moram da molim prijatelje koji se time bave. Ponekad im se popnem na glavu. Nadam se da ću i to uskoro rešiti. Ovakvi zaperci, kao na slikama, bi bili najbolji. Pozdrav.

Ma, to je to, kolega Sveto! Božja milost od saća. Mislim da sam negdje već vidio slike drvenih boksesa, ako nađem, javiću, a napraviti je baš priprosto. Ja imam dosta toga za izradu onoga što mi je potrebno. Ne znam kakva ti je socijalna situacija, ali ako ikako možeš, trebao bi kupiti bar jedan manji cirkularčić za sitnije stvari. Ja imam MIO Standard veliki, mali i najmanji sam napravio (skarabudžio) uz pomoć motora od veš-mašine (plata cirkulara sa najsitnijim zubima). No, svašta se ljudi u ovoj besparici dosjete. Nedavno sam bio u Trgovačkom centru "FIS" u Vitezu. Ispod njega je stolarija, a iznad, na odjelu kod pčelarskog pribora prijatno sam se iznenadio kad sam vidio koliki ima izbor letvica skoro svih dimenzija. To su one koje nam redovno zatrebaju i na pčelinjaku i u radionici, a nisu skupe. Ustvari, nisu skupe nipošto jer mi je najmrže njih pilati. Dvaput zamalo ostadoh bez prstiju, i zato nisu skupe.
Srdačan pozdrav!

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #41 poslato: Februar 22, 2011, 20:00:05 »
Kolega Esade, baš iz razloga što volim da imnam sve prste na broju i nemam neku veliku želju da posedujem bilo kakvu mašinu za odradu drveta. Pre desetak godina, kod jednog mog prijatelja sam na abrihteru malo "orendiso" domali prst desne ruke. Imao sam neviđenu sreću, što sam ostao samo bez jednog ćoščića prsta, pa se skoro i ne vidi. Od tada me strah svih tih mašina, pa se divim ljudima koji rade sa njima. Znam samo jednog majstora koji ima čitave sve prste. Ovo sa daščicama je prava stvar, moraću da se raspitam da li negde u okolini ima tako nešto. Takvu vrstu daščica i letvica mi radi jedan prijatelj (taj što ima sve prste na broju), ali bi ipak bilo dobro da to ima negde kupiti, da ne maltretiram čoveka. Do maja ću se već nekako snaći i formirati bar po jedan EV ram za svako medište. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #42 poslato: Februar 22, 2011, 20:01:11 »
Kolege Sveto i Esade
Evo u ovoj temi možete doći do nekih ideja za razrešenje oko meda u saću.
http://www.beebehavior.com/romanov_comb_sections.php

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #43 poslato: Februar 22, 2011, 20:17:24 »
Bravo Savo! Ovo je dobro. Hvala ti za link. Nadam se da će i kolega Esad biti zadovoljan. Ovo se može napraviti i na ramu EV, samo što će pčele u EV ramu to mnogo brže da napune i poklope. Pozdrav.

Van mreže sava mitic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2942
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Aleksinac
Odg: Pčelarenje Eko Voja košnicama
« Odgovor #44 poslato: Februar 22, 2011, 20:25:48 »
Svakako da je EV ram najbolji za proizvodnju meda u saću.
Druga i treća slika su ramovi za med u saću kakve proizvodi kolega Goran Tomić iz Kosjerića.