Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344928 puta)

0 Članovi i 3 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #60 poslato: April 07, 2014, 10:06:24 »
Kamenovo 2014 Imre Sitas,Sima,Rakovac Goran,kolega ,Vladan :)
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #61 poslato: April 07, 2014, 10:10:20 »
 
 
 
                            Pozdrav svim clanovima ovog foruma.
            I ovaj vikend proveo baveci se pcelama. U petak kasno popodne stigao u Radovanje.Pred sam mrak pregledao brzinski dve kosnice i zamenio mesta nastavcima.Prethodnog vikenda sam mesto nastavcima zamenio na druge dve jace zajednice.Ubacio dva EV rama sa satnim osnovoma u RV telo najjace.
            Uvece izsmirglao jedan deo 12-13 komada EV nastavaka koje sam zimus pazario.
            Subota izjutra put za Kamenovo na sajam pcelarstva zajedno sa komsijom Simom koji sebe naziva " mladji pcelar ".U Kamenovo stigli oko 9.sati i vec velika guzva.Vasarska atmosfera.Ima se kupiti od svega po nesto.Mene su interesovale u principu dve stvari - trmke i satne osnove.Trmki je bilo na vise mesta razlicitog kvaliteta. Cena od 10 do 20 evra.Pazario dve i nakon malo cenjkanja platio za njih 2.500,oo dinara.Sa satnim osnovama druga pesma.Cene od 800,00 do 1.500,oo dinara.Mnogo neprofesionalnosti.Navescu primer.Na sajmu u Beograu pre mesec dana sam pazario SO od Karolja iz Novog Becaja po ceni od 700,oo dinara kilogram.U Kamenovu cena istih osnova 1.500,oo. Na pitanje zasto toliko poskupljenje dobio drzak odgovor i naravno produzio dalje te od Zadruge Maja kupio osnove po ceni od 800,oo dinara.Od Karolja vise ne kupujem iz principa.I zbog cene a jos vise zbog bezobrazluka.
             Vasar ne bi bio to sto jeste da nema i sator.A pod satorom puno dima od rostilja,malo slobodnog mesta.Mesta se ipak naslo,pristigao je i kolega Vladan Nesic iz Kolara pa zatim i IMre Sitas koji pcele drzi tu u Kamenovu i jos jedan pcelar iz Kamenova Sitaseov prijatelj. Lepo popricali,popili po pivo pa kuci.
             U nedelju farbanje osmirglanih kosnica.Nastavke Eko voje ofarbao u zeleno a novu RV kupljenu u Nisu zimus u boju tikovine.Sve lepo ispalo.Zadovoljan.
             Inace pcele prihranjivao sirupom 1 : 1 po 250.grama. Spremio i ostavio sirup Moci da im da istu kolicinu u utorak i cetvrtak. U naredni petak ako Bog da ja sam opet tamo.
             Slede i slike ali kad pristignu oni koji znaju da ih prebace.Ja ne znam a i nemam nameru da naucim.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #62 poslato: April 07, 2014, 10:12:25 »
 
 
               Hvala Vladane,vidim da si ti vec postavio slike iz Kamenova dok sam ja kucao prethodnu poruku. Pozdrav i do skorog vidjenja.

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #63 poslato: April 07, 2014, 11:02:49 »
Здраво био колега Горане,
Читам већ данима на Спос форуму, да има извесних проблема са воском. Изгледа да неко купује овде восак и извози.
Тако је створена несташица воска, а то собом носи и веће цене воску и сатним основама, наравно. Многи произвођачи со. престали су и да уопште продају основе, дају со. само у замену за восак. Ако се таква ситуација настави, сигурно ће доћи до значајно веће цене и воска и сатних основа. Па сад или куповати восак и мењати за со. или плаћати те заиста високе цене. Све је то понуда и потражња, што би рекли данашњи дрмосери који користе сваку прилику да огуле купца, невезано за врсту робе. Што би рекао Народ, док има оваца биће и вуне. Па сад ко воли нек изволи.
Колеге које имају свој восак, некако ће и превазићи ову ситуацију, а младе колеге које тек почињу ... скупо брате ...
Мада је добар тренутак и да човек размисли, да со. уопште не користи. Знају пчеле да живе и раде и без со.


Драго ми је да време проводиш радно и парадно  ;D то је најбоља комбинација. Само фарбај, спремај и уживај!
Поздрав и свако добро  :D 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #64 poslato: April 07, 2014, 11:14:49 »
Evo slike

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #65 poslato: April 07, 2014, 21:54:51 »
duplo ;)
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže zdravko.reljic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 929
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Petkovaca - Br. polje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #66 poslato: April 09, 2014, 08:42:53 »
Vidim da kosis trimerom a ja prvu travu ostavim da izraste I da sjeme opadne I onda rucnom kosom odradim I onda redovno kosacicom a travu oko vocki stavim da istruli I nadjubri I trava ne raste a drzi vlagu
lijepo si ofarbao polunastavke I dosta si pripremio bit ce meda ako bog da
pozdrav
 

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #67 poslato: April 10, 2014, 22:58:42 »
Колега Раковац,
Колега да ниси случајно добио упалу мишића од силног кошења и фарбања?  ;D 
Поздрав  :D 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #68 poslato: April 13, 2014, 22:02:48 »





                                     Pozdrav Dragane,
              Pre par minuta sam se vratio u Beograd. Upale nema ali su sve kosnice ofarbane. I ne samo to zavrsio sam dosta lepih poslica.Veceras toliko,tek da se javim.Sledi sredjivanje za sutrasnji posao. Naravno sledi i detaljniji izvestaj.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #69 poslato: April 23, 2014, 10:27:47 »
 
 
                      Pozdrav svim clanovima foruma,
 
        U utorak 22.o4.na treci dan Uskrsa zajedno sa mojim mentorom Ivicom Kuzmanovicem izvrsio pregled mog malog pcelinjaka.Nakon kraceg razmisljanja i dogovora odluceno je da od najslabijeg drustva oduzmemo nekoliko ramova legla i to drustvo svedemo na pristojan roj koji ce se razviti tokom bagremove pase a da pojacamo ostala drustva tako da bagrem docekaju u top formi. Receno - ucinjeno.
        Stanje je sledece:
        - RV - 1 - u dobrom stanju ,pri ovom pregledu nije nista dirano,u prethodnom periodu joj je dodavano vise satnih osnova,oba nastavka puna pcela,ostavljena da joj se naredne nedelje ogranici matica i doda novi nastavik.
        - RV - 2 - najslabija.Oduzeto joj leglo i skinut gornji nastavak.Ostala na jednom telu u kome je dva rama legla i dva rama hrane,ostalo ramovi sa izvucenim sacem sa po malo hrane.Leglo i ramovi iz gornjeg nastavka podeljeni po potrebi RV-3 i RV-4.
        - RV - 3 - i RV - 4 - Spakovane gotovo identicno. U prvi nastavak na podnjaci matica,po pet ramova otvorenog legla,po tri rama hrane i po dve satne osnove.Maticna resetka sa letom.Drugi,sada srednji nastavak po sedam ramova zatvorenog legla.Kod RV - 3 dodat kao treci jedan RV nastavak sa izgradjenim sacem.Kod RV -4 dodat jedan EV nastavak sa pet ramova sa izgradjenim sacem i pet satnih osnova.
        Pripremljeni nastavci za bagrem i za useljenje novih rojeva koji bi trebalo da stignu krajem maja.Iduceg vikenda sredjivanje i prepakovanje kod RV-1 i onda pogled u nebo.Bagrem sigurno krece par dana pre prvog maja.Taman na vreme.Slede fotografije.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #70 poslato: April 23, 2014, 10:34:13 »
 
 
                Slike kao sto sam i obecao:

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #71 poslato: April 28, 2014, 09:11:52 »
 
 
                      Juce sam proveo dan na pcelinjaku.Zapazanja su sledeca:
           U prepodnevnim satima pcele uglavno,oko 80 - 90 % unosile polen.Po podne se stanje promenilo i bili je znatno vise unosa nektara.U popodnevnim satima masovno posecivale pojilicu posebno onu gde je stavljena posoljena voda.Pojavili su se strsljeni pa sam postavio par flasa sa pivom i secerom.Pojavili se se i senice prava napast,na svakih par minuta dolecu do pcelinjaka.
           Bagrem krenuo.Zapupeo i otvara se po koji cvet narocito na mladjim stablima.Prognoza je dakle bila dobra - par dana pre prvog maja.Vetar ne prestaje a vremenska prognoza ne obecava.
           Kod majstora sam narucio 5.postolja po Vojinom nacrtu.Trebalo bi da budu gotove za par dana tako da ih postavim tokom praznika.Vrskare koje sam kupio u Kamenovu pre dvadesetak dana oblepljene i super su ispale.Trenutno se suse na promaji.Pripremam posebno ,na sprat ,kuciste za njih jer zelim da mi to bude ukras na pcelinjaku.
           Sve u svemu ovog proleca sam ulozio poprilicno vremena i truda da nesto napravim i nadam se da ce se to i isplatiti. Ne mislim materijalno jer i ova godina mora biti potrosena na prosirenje ali zalim da sve to bude funkcionalno i da lepo izgleda.

Van mreže Vladan Nešić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 262
  • Pol: Muškarac
  • Nema veće mudrosti nego ćutanjem reci sve
  • Lokacija pčelinjaka: Kolari 94m.nv
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #72 poslato: April 28, 2014, 21:37:26 »
Poznavajuci tebe bice to sve  kako treba .  :) :)
Za nekoga je rad strašno jednostavan a za nekoga jednostavno strašan

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #73 poslato: Maj 12, 2014, 09:37:21 »
 
 
                  Petak,subota i nedelja provedeni na pcelinjaku.Utisci polovicni.Vreme sva tri dana lepo.Bagrem rascvetan ali avaj ne mirise i slabo medi.Usred bagremove sume tu i tamo na nekoliko mesta po stablo gloga.Glog prepun pcela,zuji za neverovati.Svuda oko njega bagem,prepun cveta, beli se kao da ga je sneg pokrio ali na njemu ni pcelice.Nista ,prazno.Nocas jek vetar a od jutra kisa,po prognozi cele nedelje.Dakle od bagrema ove godine nista.Prosle godine ga sprzila vrelina a ove ce ga omlatiti kisa. Sta je tu je idemo dalje.
                   Ipak nije bas sve tako crno kao sto na prvi pogled izgleda.Na pcelinjaku pokosena trava oko 4-5 ari,postavljen kotur od 25.metara zice,nova sveze ofarbana postolja po Vojinom nacrtu preneta na pcelinjak zajedno sa ciglama i blokovima za podmetanje ispod gde treba,trmke okrecene i donesene u Radovanje,kod stolara narucena izrada bezalica(kako stoje stvari ove godine nece bas mnogo zatrebati),kod drugog majstora narucena izrada pokrivenog " kucista"za trmke  ,znaci nije se dangubilo. Posle kise uvek sunce ogreje,vazno je samo odrzati dobro raspolozenje.                 

Van mreže Драган Нешковић

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1406
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica 174м
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #74 poslato: Maj 12, 2014, 11:27:23 »
Колега,
Само опуштено! Да смо ми живи и здрави. Поздрав  :)