Autor Tema: Pčelarenje DB košnicom  (Pročitano 152693 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #60 poslato: Januar 29, 2013, 21:37:26 »
Kakva su iskustva sa dvo-kosnickim (DADANOV VISESPRATNI) sistemom?
Nesto sam citao na "pcelarske majstorije".cini mi se produktivna neka metoda :)

Ako se dobro sjećam, mislim da je o tome pisao dr Naum Bandžov.
Sve poštujem, a pobornik jednomatičnog.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #61 poslato: Januar 29, 2013, 21:46:14 »
Radoslav:
Citat
kojom bi htio probati te "male" Celije a koje momentalno koristim kao Mediste za Gore navedeno

Ja sam, između ostalog i zbog toga, započeo prelaz na prirodno saće i prošle godine sam to prilično uspio. Ako sve bude kako treba, mislim da bih ove godine trebao imati sve na prirodnom saću i na pčelinjak mi više nikad neće ničija satna osnova.

Ako nisi pratio, bilo bi dobro da na SPOS-u iščitaš raspravu na ovu temi, koja je pretežno bila između Brnde i Rudija Paulovića, samo se ne sjećam imena teme, no ako te bude interesovalo, naći ćemo nekako.

Ima prilično informacija i na slovenačkom forumu "Nove poti v čebelarstvu", ali je malo jezik problem, no ljudi su susretljivi pa se nekako sve riješi.

Hvala za informacije i vjeruj mi da mi je drago da si ovdje s nama.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Radoslav Stupar

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Horb am Neckar
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #62 poslato: Januar 29, 2013, 23:24:19 »
Zorane sto se tice prevoza Kosnica u Njemackoj tj. u mojoj okolini najcesce se prave odgovarajuce prikolice a u poslednje vrijeme se nude cak i kursevi na kojima se takve stvari mogu uciti. Vidio sam i na dosta mijesta da su prepravili stare Kampkucice ili obicne prikolice.
Veci pcelari to rade Kamionoma a i vidio sam na Internetu i prepravljene Autobuse.
Ja licno imam dva pcelinjaka jedan do kraja Maja (Cvijet i repica) a drugi (Suma) za drugi dio godine i prevozim sa Autoprikolicom.

Pozdrav

Van mreže Radoslav Stupar

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Horb am Neckar
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #63 poslato: Januar 30, 2013, 22:16:23 »
Esade evo ti 4 zanimljiva linka na Njemackom o "Malim Celijame",


http://lebendigeerde.de/fileadmin/lebendigeerde/pdf/2009/Forschung_2009-3.pdf



http://www.bienenaktuell.com/forum/kleinere-zellen 


   http://shop.imkerei-muhr.de/fachliches_kleine_zellen.php?osCsid=fec26925cbe3d945310b71381f6588bd


http://www.bienenarchiv.de/veroeffentlichungen/2003_zellengroesse/zellengroesse.htm


Tekstovi su obilni a kad se Rezimira izgleda ovako :


Nakoin 6 Godina Testiranja- vise od 50 Drustva gradila prirodno sace - prirodno sace vece nego nekad (prije stavljanja na satne osnove)zato sto Pcele grade proslih 100 godina vece-dobiveni rojevi stavljani na sace 5,1- Matice iz tod saca selektirane i drustva onda stavljena na 4,9 i iz toga saca selektirane Matice -  testovi poceti 2003 - drustva tretirana samo u zimu sa oksalnom - pcele iz malog saca laganiuje samo za 1% - osobe koje nisu znale koje pcele su iz koje celije nisu mogle uvidjeti razliku - Pcele su vitalnije - prinosi u najmanju ruku u poredjenju sa velikim Pcelama prosjecni ili Veci - do 2007 ostalo jedno drustvo - Rezistentnost na Varou nije dokazana - pcele iz mali celija se dalje proucavaju - povecano osjecanje za higijenu - itd....

Napisali su u tom clanku da zele sad ta Drustva pustiti da prave prirodno sace da vide kako ce sad praviti ali to nisam nasao....

Uglavnom su utisci pozitivni

Pozdrav


Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #64 poslato: Januar 31, 2013, 10:37:03 »
Radoslave, naravno da ću ovo kasnije pregledati. Hvala na trudu.
Ja imam pčele na prirodnom saću . Ove godine imam i neke kojima je to treća godina, a kažu da se tada već primijeti razlika jer, kao, tada pčele počinju graditi manje ćelije jer prve godine ne mogu VELIKE pčele graditi male ćelije. To zovu REGRESIJOM, tj. vraćanju prirodnim nagonima gradnje saća. Vidjećemo.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #65 poslato: Februar 03, 2013, 14:02:01 »
Sta bi se desilo kada bi se konstruisao db ram koji bi mogao da se stavi i naopako :-\ medna kapa na dno?
Dali bi to uticalo na bolji proletnji razvoj kao stimulacija...da se simulira podbacivanje polu nastavka pod plodiste?
Mislim da bi to moglo da pije vode kod poloski ili db sa fiksiranom podnjacom,kao sto  ih imam ja ;)
Ne znam da li ima nesto slicno vec uradjeno ali eto pade mi na pamet :)

LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže Esad Jusić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1481
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #66 poslato: Februar 03, 2013, 14:13:16 »
Sta bi se desilo kada bi se konstruisao db ram koji bi mogao da se stavi i naopako :-\ medna kapa na dno?
Dali bi to uticalo na bolji proletnji razvoj kao stimulacija...da se simulira podbacivanje polu nastavka pod plodiste?
Mislim da bi to moglo da pije vode kod poloski ili db sa fiksiranom podnjacom,kao sto  ih imam ja ;)
Ne znam da li ima nesto slicno vec uradjeno ali eto pade mi na pamet :)



Da bi saznao šta bi se desilo, moraćeš probati, drug moj. Ja volim čačkati i čeprkati, ali to ipak ne bih uradio.
Negdje sam gledao video o nekakvoj DB košnici, ne sjećam se kako je zovu, da li: adaptilna, prilagodljiva..., nekako tako, ali mi se toliko "svidjelo" da nisam ni odgledao do kraja pa ni zapamtio.

Jesu li ono Madžari skontali okruglu rotacionu košnicu? Ma, na ono mi se gadi, pošteno govoreći. No, tebi svakako sretno bilo u pokušajuma i nemoj pogrešno protumačiti ovaj post jer zadnja namjera nije mi ni nakraj pameti, neka svako pokušava šta hoće jer je i život uopšte zauvjeki pokušaj.

Pozdrav, svako dobro!

Van mreže Lazovic Zivojin

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Skakavci, Kosjerić oko 620 m/NV
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #67 poslato: Februar 03, 2013, 14:42:05 »
Nemam DB košnice, ali sam mišljenja da takva rotacija rama ne bi koristila, tj da bi više štetila.Možda bi se dobio efekat prihrane, ali treba imati u vidu da to nije prirodan položaj pčelinjeg saća. Naime izgubila bi se ona mala prirodna nagnutost pčelinjih ćelija u saću, tj. bile bi nagnute na suprotnu stranu i verovatno bi došlo i do laganog isticanja meda iz njih, odmah po skidanju poklopčića. Ovo je samo moje mišljenje. Nisam probao.
Veliki pozdrav

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #68 poslato: Februar 03, 2013, 15:15:23 »
Hehehehe :) ja sam neki kao nazovi umetnik,ami bas nesto ne mirujemo.
Svakako bi probao ako te ne bi skodilo pcelama.Nadam se da im ne mogu naneti neko zlo,zato mi je bitno misljenje forumasa!
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #69 poslato: Februar 03, 2013, 15:39:38 »
Kolega Dejane, možda ti ovo pomogne. Mislim da je Lazo o ovome govorio. Pozdrav.

Van mreže Radoslav Stupar

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 13
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Horb am Neckar
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #70 poslato: Februar 03, 2013, 16:15:39 »
Sveto svaka cast,


i kad bi Celije i obrnuto Funkcionisale mislim da nebi bilo koristi zato sto se radi o jednom te istom Okviru.

A sustina koja se treba postici je da Matica misli da je pasa krenula i zato je bitno da Med dolazi ili sa nastavka ispod nje ili iz Hranilice tj. sa nekod Medisnog Okvira iznad nje.


Ali Dejane kod nas na Poslu se za svaku Ideju dobije 8 € zato sto se smatra da ukoliko neko ima Ideje razmislja o tome sta radi.


Pozdrav svima.

Van mreže stevanovic sveto

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 3526
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Varda-Makovište 750m
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #71 poslato: Februar 03, 2013, 16:40:23 »
Umesto okretanja rama bolja je varijanta staviti čitav ram u zbeg ili imati za to "Batin prsten". Odlično rešenje je naforumu SPOSa na jednoj od tema (Mislim da je o hranilicama) postavio moj kolega Slobo Marjanović. Pozdrav.

Van mreže Dragan Stantić

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 266
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #72 poslato: Februar 04, 2013, 01:15:50 »
Sta bi se desilo kada bi se konstruisao db ram koji bi mogao da se stavi i naopako :-\ medna kapa na dno?
Dali bi to uticalo na bolji proletnji razvoj kao stimulacija...da se simulira podbacivanje polu nastavka pod plodiste?
Mislim da bi to moglo da pije vode kod poloski ili db sa fiksiranom podnjacom,kao sto  ih imam ja ;)
Ne znam da li ima nesto slicno vec uradjeno ali eto pade mi na pamet :)



Dejane, ne treba ti konstrukcija novog rama, ako su ti ramovi dobro propolisani okreni ceo nastavak naopačke i vidi šta će se desiti tj da li će pčele prenositi taj med koji je sad ispod legla, ja mislim da hoće, takođe će izvući saće na gore do letvice ako je tamo bilo praznog prostora.

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #73 poslato: Februar 04, 2013, 19:08:26 »
Ne mogu da okrenem ceo nastavak,podnjaca je fiksirana ,neka vrsta ladlice.
Imami poloske pa sam nesto tumbao po glavi :)
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))

Van mreže dejan kostadinovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 108
  • Pol: Muškarac
  • ZAKLEO SE BUMBAR U CVET I U MED...
  • Lokacija pčelinjaka: BEOCIN
Odg: Pčelarenje DB košnicom
« Odgovor #74 poslato: Februar 04, 2013, 19:14:57 »
Ovo su moja "nova"db plodista :D
LJUBAV NE ZNA ZA GRANICE...RECE SLON I BACI SE PILETU U NARUCJE;))))