Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344705 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #435 poslato: Novembar 08, 2016, 15:21:20 »
Gorane, dali si siguran da će te "nogice" izdržati kontener od 44 košnice računajući i vjetar, neravnine na terenu,... ?




Ни у шта нисам , нити могу бити сигуран у потпуности. Као што рекох напред то решење смо другар и ја видели на пар типова контејнера ( бечејски ) али и још неки и свидело нам се више од других решења. Прво усељење на пролеће показаће право стање ствари. Надам се да нисмо погрешили. Ако којим случајем и јесмо имамо решење за побољшање. У сваком случају хвала на примедби. И сам сам размишљао о томе пре него смо преломили и одабрали решење по коме је урађено.

[quote author=Miroslav Jovanović link=topic=1492.msg46854#msg46854 date=1478612940]
Svaka čast za kvalitet urađenog.v9lim kad vidim ovako nešto lepo i funkcionalno. Daće Bog da se brzo isplati. Pozz i medno.

[/quote[/font]

Мирославе , што каже наш народ : " Из твојих уста у Божије уши ". За то медно ни Шарбане није далеко.



Gorane, ovo izgleda jako dobro. Čak toliko dobro, da bi se pre porinuća slobodno mogla razbiti flaša šampanjca o njega...  ;D



Ненаде узместо шампањца предлажем " смедеревку ". Ако не пени додаћемо " књаза или карађорђа ". Све је то из мог краја. Бели разбијемо а оно твоје црно попијемо па правимо и за тебе један. Слажеш ли се ? ? ?





 

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #436 poslato: Novembar 08, 2016, 15:31:11 »
Znam o čemu govorim, i moje su noge  (od kontejnera naravno) 60x60, nije problem u nogama - neće se slomiti. Veći problem je u cijevi u koju se noga uvlači, počne se uvijati torziono, moraš imati lufta da uvučeš cijev od noge i onda opet sve pomalo pliva. Veći problem je ljuljanje po dužnoj osi kontejnera nego poprečnoj. Kod mene je to donekle riješeno lancima. Kontejner na paši obično stavljaš u njivi na mekšem terenu i nije podjednako opterećenje na nogama pa se zna cijela konstrukcija uvijati. Naravno Goranu želim sve najbolje zato mu ovo i pišem, kad naseliš pčele onda se stvar malo zakomplicira....

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #437 poslato: Novembar 08, 2016, 15:34:24 »
Gorane,ovo izgleda stvarno dobro,verovatno su izbegnuti nedostaci ili propusti drugih kontejnera. Ovo kako izgleda,moze slobodno u serijsku proizvodnju,pogotovo sto je za dva tipa kosnica....Ako ikada budem posao tim smerom,pravis i za mene jedan..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #438 poslato: Novembar 08, 2016, 15:34:58 »





           Анто , примедбу сам и схватио као добронамерну. Размислићу још једном о свему што си рекао. Још увек се све да побољшати или исправити.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #439 poslato: Novembar 08, 2016, 15:39:31 »
Tek sad videh i Nenad se javlja. Resio da razbija flase,ja mislio on pcelar,ono mornar ali panonski.....Pliva u vinu...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #440 poslato: Novembar 08, 2016, 16:09:59 »
Citat
Ненаде узместо шампањца предлажем " смедеревку ". Ако не пени додаћемо " књаза или карађорђа ". Све је то из мог краја. Бели разбијемо а оно твоје црно попијемо па правимо и за тебе један. Слажеш ли се ? ? ?
Štaaaaaaa? Pa zar nismo već počeli?  :o
Naravno, moramo misliti i na majstoricu Soraju. Kol'ko sam razum'o, ona preferira pivo.

Citat
Znam o čemu govorim, i moje su noge  (od kontejnera naravno) 60x60, nije problem u nogama - neće se slomiti.
Kao što već ranije rekoh- Nobelovu nagradu onome ko je izmislio forume ( i onome što je izmislio silikon ). Ko nema iskustva, ni ne zna šta ga čeka...
Anto, daj sad sve dobro i ono manje dobro što si iskusio sa kontejnerom. sad je pravo vreme - Goranov je gotov, a moj još nije počet  :P

Citat
Resio da razbija flase,ja mislio on pcelar,ono mornar ali panonski.....Pliva u vinu...
Znaš ono - ako brod izdrži bocu šampanjca, može na pučinu. Samo sam ost'o bez mora, što bi reko Balašević.



Van mreže Dejan Damnjanovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 284
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rakinac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #441 poslato: Novembar 08, 2016, 16:10:46 »
Svaka cast Gorane,nadam se da cu imati prilike
da ga vidim i uzivo!pozz
Ако некоме поклонимо чашу меда,
нахранићемо гa за један дан,
а ако га научимо пчеларењу,
нахранићемо га за цео живош.

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #442 poslato: Novembar 08, 2016, 19:52:25 »
   

    Gorane, i ja bih te posavetovao da poslušaš Antu, u smislu da preduprediš kretanje po uzdužnoj osi postavljanjem tih lanaca ili možda neko rešenje u vidu navojnih šipki-španera...
     Najlakše je to sada, u ovoj fazi,nego kasnije kad ga useliš i izađeš s njim na teren...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #443 poslato: Novembar 08, 2016, 19:58:40 »
I naravno, da taj zatezač bude takav da "sakupljači sekundarnih sirovina" ne mogu lako da ga demontiraju.

Van mreže gradimir avramovic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 41
  • Pol: Muškarac
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #444 poslato: Novembar 08, 2016, 20:24:10 »



    Od njih nema zaštite...ako oni zacrtaju: ima da ga podšprajcuju i da izvade ceo nogar...zato nećemo ta gledamo tako crno na stvar.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #445 poslato: Novembar 08, 2016, 20:37:28 »
Gorane, ovo što ti je Anto savetovao shvati sasvim ozbiljno: Ja sam napravio istu takvu grešku i zamalo sam izbegao katastrofu...
Žao mi je što ne mogu sada da ti pošaljem fotografiju, kako sam ja to sanirao, ali naćićeš ti već neko rešenje (ima više načina).
Svako dobro.

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #446 poslato: Novembar 08, 2016, 21:08:07 »
Dakle da iznesem sa čime sam sve nezadovoljan na svom kontejneru:
Hodnik unutar kontejnera je jedva 90cm - može se ali malo pretjesno. Pošto je u tebe RV onda vjerovatno ima više prostora.
Mjesto na cijevi ispod kojeg se stavlja dizalica nije ojačano pa se vremenom vrlo brzo udubi a samim time i oslabi
Svjetla u kontejneru ima ako radiš krajnje košnice pa okvir oturiš kroz vrata inače u sredini se jajašca slabo vide pa treba mnogo šetati za vrijeme pregleda
Nemam krovnog otvora pa dimilica zna zadimit i mene a ne samo pčele. Mislim da bi dva krovna otvora od leksana koji se mogu odškrinuti riješili problem svjetla kao i odvod dima. Ako se otvore obadvoja vrata na kontejneru zna biti promaje.
Kupljeni kontejner nije imao ništa za učvrstiti vrata u otvorenom položaju, ako ima vjetra (a ima ga uvijek) odvaljuje vrata, plaši i mene i pčele...
Obavezni si napravi šire drvene klocne na koje će ti leći noge jer će propasti u zemlju. Opet imaš problem neravnomjernog rasporeda težine kao i izvući noge iz zemlje. Klocne izdrže 2 godine pa ih zamjeniš. Trebat će ti manje postolje u širini dvije košnice da možeš stati i normalno skidati gornje nastavke. Na mome kontejneru imaju i zatvarači leta koji su zbog slabijeg materijala presavitljivi pa pčele "cure" , doduše ti koliko vidim zasad nemaš taj problem.


.... ako se sjetim još ponešto napisat ći... a tu je i Dule, vjerovatno i on ima poneki savjet!

Van mreže Goran ilic

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Gornje Suhotno 220m
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #447 poslato: Novembar 08, 2016, 21:24:50 »
Jedno od resenja da se vide larve u kontejneru a da se neseta.....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #448 poslato: Novembar 08, 2016, 22:30:05 »
Jedno od resenja da se vide larve u kontejneru a da se neseta.....

Ovom sofisticiranom rešenju dodao bih još samo aktuator ( motorni pozicioner ) za satelitske antene, tako da se može pratiti pozicija sunca...

Van mreže Anto Dankić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 838
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Slavonski Brod, Jelas
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #449 poslato: Novembar 08, 2016, 23:01:37 »
i ventilator... da oduva oblake ;)