Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344816 puta)

0 Članovi i 4 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #555 poslato: Mart 31, 2017, 08:39:01 »



Posto moram da vodim evidenciju jer mi je to osnov sertifikacije trazim dobru tabelo - ovo sa listom u zbegu je nesto sto sam resio da uradim - ali mislim da bi falilo jos koliko ramova je izbaceno koliko ubaceno kao i rubrika za prihranu i jos jedna razno - za pisanje o unosu npr polena ili nektara - znaci papir poprecno ...

Ima tu jos par stvari ali moram da resim u sledecih par dana jer evidenciju moram da pocnem da vodim ...

Pozz


                                 Примедбе су ти добре , апсолутно на месту. Имао сам и сам дилему да ли да поставим још неку рубрику. За сада ће остати овако. Ово што предлажеш планирам да евидентирам у рубрици примедбе. Пракса ће најбоље показати да ли и шта треба одузети или додати.
                                 Мислим да је све ово добро решење. Досадило ми је да вучем стално нотес са собом , записујем , преписујем. Да памтим више не могу , овако је најлакше. Папир ће стајати у пластичној фолији тако да ће увек бити чист и сув. При отварању кошнице кратко подсећање о поседњем стању ствари и одмах интервенција ако је потребна. Прва евиденција иде већ колико сутра када одем на пчелињак. Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #556 poslato: April 04, 2017, 11:44:26 »





                          Овог викенда кренуло сређивање дворишта. Старе кошнице за сређивање пребачене на ново место где ће најмање да сметају. Мало је риљано а мало се и одмарало и уживало.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #557 poslato: April 06, 2017, 08:20:49 »



                   Прошле недеље кренуло и преуређење пчелињака . Сада овако изгледа.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #558 poslato: April 06, 2017, 08:22:16 »



                                   И још пар слика.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #559 poslato: April 06, 2017, 10:45:17 »
Goranče, zašto je najlon folija ispod poslednjeg EV nastavka?

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #560 poslato: April 06, 2017, 12:39:18 »
Goranče, zašto je najlon folija ispod poslednjeg EV nastavka?


               Мислиш на последњу слику. Ево одговора. Као што и сам видиш та ЕВ кошница има 5. наставака.Објективно она нема снаге за свих 5.наставака.Матица је залегла у два горња зелена наставка док су пчеле су запоселе три зелена наставка. Нисам желео да играју рок већ моравац. Да појасним ограничио сам им кошницу на онолико простора колико могу да освоје и запоседну. То су баш та три зелена наставка плус плави на подњачи који су почеле да освајају. Фолијом сам онемогућио прелазак у највиши наставак у овом тренутку а када испуне четврти фолија ће се уклонити. Та ми је једна од бољих на пчелињаку и добро напредује.
               У принципу ове године сам се много боље организовао и за сада све тече по плану. Све што сан замислио за ову годину се за сада остварује. Поздрав.

Van mreže milosav moretic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 139
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: selo Jelenac (opstina Topola)
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #561 poslato: April 08, 2017, 02:13:13 »
 Gorane, vecers sam posle skoro tri meseca na forumu, culi smo se, a sada sam detaljnije video stanje na tvom pcelinjaku koje si mi bio samo saopstio. Sve si ti to, kao sto vidim vec prevazisao i sa jos zescim elanom hitas ka svom Radovanju u sta uopste nisam sumnjao.I ja sam  misljenja, na osnovu izlozenog, da si zimske gubitke imao kako zbog snage zazimljenih PZ, cemu je se nemilosrdno pridodao povecani smrtni prostor kao posledica nepotpuno izvucenih ramova. Jedan veliki nauk, verujem i za tebe a i za nas, koji smo ovde sa tobom.
 Svidja mi se zasejavanje tvoje obliznje parcele sa kombinacijom heljde i facelije, kao i tip podnjace lako prilagodljive za skupljanje polena. O tome i ja razmisljam, jer u mom kraju, potvrdilo se i ove godine, ima dosta polenarica sa cijim su polenom matice u mojim PZ bile gotovo blokirane.
 Pozdrav iz Sumadije   

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #562 poslato: April 11, 2017, 09:20:45 »





                     Поздрав Милосаве . Добро је што си се вратио на форум. Знам и разумем разлог одсуствовања. Надам се да је сада све у реду. О прошлој зими више нећемо. Била и не поновила се. Кренула је нова сезона и у пуном је јеку. Нека друштва гурају одлично. Све су пребродила. Има и неколико њих која килаве али и то ће се поправити. Ове године , за разлику оде прошле , сам се добро организовао и за сада све тече као по лоју. Викенд пчеларење захтева добар план , организацију и поштовања времена. Ако се само једном омане и не уради зацртано тешко је то после исправити. Ипак сам за све ове године накупио доста искуства и кад се организујем нема проблема.
                      Сада када си се вратио на форум дај мало стање на твом пчелињаку. Планирам да око првог маја узмем мини годишњи одмор па можемо да се видимо. Поздрав.

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #563 poslato: April 11, 2017, 10:05:13 »
Pozdrav Goranče.
Drago mi je da sve ide kako treba.
Možda bi bilo dobro da podneseš izveštaj o trenutnom stanju RV košnica.
Ima dosta razlike u momentalnom stanju razvoja, na različitim mestima kod kolega.
Nekima pčele kipe, a neki se žale na zaostajanje.
Hvala unapred.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #564 poslato: April 11, 2017, 12:30:11 »



                   Ненаде код мене и кипи и заостаје . Како која . Тачно се види разлика у зимовању. Ту не помаже ништа , ни погаче , ни сирупи ...  Имам друштава са по 7 - 8 рамова легла , једно са десет . Та друштва су освојила по два наставка и део трећег . Експлодираће до багрема.
                   Са друге стране има и оних која таворе на по три рама легла , килаве до зла Бога.
                   Направио сам два двојна друштва . Ноћи су још увек свеже ( код мене јутрос 3.степена ) пчеле се збију до легла и треба им времена да се одклупчају и почну да раде. Од када сам направио двојна приметна је разлика , бољи рад више легла. За две недеље ћу их вратити на једноматична стим што ћу крај боље матице да оставим и затворено легло од оне друге. Морам да се довијам недостатак времена и одсуство са пчелињака наводе човека да више размишља и свашта проба. Поздрав.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #565 poslato: April 11, 2017, 12:50:01 »
Pozdrav ćale

kako si napravio dvojna drustva tj koji nacin...

I kako je stanje sa Kontejnerom
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #566 poslato: April 12, 2017, 08:31:42 »
Pozdrav ćale

kako si napravio dvojna drustva tj koji nacin...



                       Ево одговора Милоше.
                       Прво двоматично друштво сам направио пре нешто више од две недеље. Наиме , на пчелињаку сам имао једну кошницу која је једва презимела. Матица прошлогодишња , купљена да освежи пчелињак као перспективна. Друштво једва на нешто више од два рама , непуне три улице. Матица нешто као мало занела на пола длана али нема ко то ни да греје ни да храни. Са друге стране имао сам једно баш јако друштво на три наставка које је добро кренуло са пролеће. Урадио сам следеће :
                       Ово јако друштво сам свео на два наставка. У наставак на подњачу сам ставио његову матицу и сво легло. Са стране по рам са храном - мед и перга. У други наставак  преосталу храну углавном мед. Њен трећи наставак сам избацио ( ту сам таман одвојио све лепе , светле рамове за медиште за багрем и то је отишло у магацин). На други наставак тог основног друштва сам ставио матичну решетку. Испод ње на сатоноше трећину поленске погаче. Преко тога сам додао онај наставак од слабог друштва. На њене сатоноше опет трећина погаче. Све пчеле и наставке сам добро испрска нозевојем да се мисиси изједначе. Лето сам оставио само једно на подњачи.  То је у принципу било све. Након недељу дана сам прегледао само овај трећи , горњи наставак . Стање је било знатно боље. Као прво приметно знатно више пчела , друштво живахно у радном расположењу. Очигледно је да се један број пчела из основног друштва придружио овој горе постављеној матици. Легла већ на два рама али сада компактно сија се. Она трећина погаче поједена па сам додао нову трећину. Задовољан нисам гледао доле већ сам кошницу затворио.
                        Након нових недељу дана сам прегледао целу кошницу , сва три наставка. У највишем трећем ситуација још боља. Нашао сам 7 - 8 улица пчела три четири рама легла. Матица је дакле заиста била перспективна .Задовољан. Погледао сам и доња два наставка. Легла у оба наставка. Пчела и у једном и у другом сасвим довољно. Матицу из основног друштва сам нашао у првом наставку на подњачи. Мало је шетала горе -  доле. Концентисао сам младо легло у први наставак који је на подњачи заједно са матицом. На овај наставак сам сада ставио матичну решетку да више не иде горе. У други пар рамова са затвореним леглом и храна - мед.
                        Шта даље са овим друштвом. Око Ускрса ћу га прегледати још једном. Исфорсираћу га до краја а онда за викенд 22 - 23 поделити на два. Једно ће остати на истом месту као производно. Њему остају и сви рамови са затвореним леглом. Друго ћу поставити на ново место на пчелињаку са отвореним леглом и пар рамова хране. Нека се развија на багрему видећемо да ли ће донети бар један ЕВ наставак меда.
                        Друго двојно , двоматично друштво сам направио у недељу. То сам урадио од два најслабија друштва која килаве целог пролећа . Оба су била са по три рама легла а са пчелама нису напунила цео наставак. Основно сам оставио на подњачи са матицом. Затим матична решетка . У други наставак сам ставио у средину 4 - 5 рама са медом. Остало изграђени рамови. На то сам придодао трећи наставак од другог друштва са матицом и њеним леглом. Све сам напрскао нозевојем. Лето само једно на подњачи. Сутрадан сам посматрао рад ове кошнице на лету. Приметно је више пчела излазило и било знатно боље радно расположење него претходног дана. Ову кошницу ћу отворити сада око Ускрса да видим промене.
                        Иначе ове године нисам стимулативно прихрањивао сирупом јер за то немам услова због удаљености пчелињака. Свим друштвима сам зато стављао по трећину погаче. Кад прегледам наредне недеље онима која су погачу однела додам поново трећину. Више им не треба а при прегледу по количини однете погаче проценим шта се и доле збива. Шта ћеш викенд пчеларење те натера да се довијаш на разноразне начине.
                        Што се контејнера тиче биће насељен након багрема при врцању и разројавању. Ове године не иде далеко , највероватније до Мораве на багренац . Поздрав.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #567 poslato: April 12, 2017, 08:36:51 »



                 Милоше ево и слике прве двоматичне кошнице. То је ова РВ жута. У понедељак сам јој отворио округла лета. Том приликом је и усликана.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #568 poslato: April 20, 2017, 08:30:39 »



                    Шта урадити при оваквом времену ?


7-dnev. prognoza vremena za Radovanje, Srbija[/color][/font][/size][/color]Šir.:44.28 Duž.: 21.02 Pros. nadm. visina: 217m.[/size][/color][/size][/font][/size]
Datum
[/color][/size][/size]
Vreme Opis
[/color][/size][/size]
Temp. °C
[/color][/size][/size]
                              Maks. vetar                               Vlažnost                               Kol. padavina                            [/color][/font]
[/color][/size]

čet., 20 apr.
[/color]Slaba kiša.[/size]
7 oC / 1 oC
[/color][/size]
  19 km/h
[/color][/size]

pet., 21 apr.
[/color]Moguća kiša ili susnežicarano ujutru delimična oblačnost u ostalom delu dana. Vetrovito, naročito tokom dana.[/size]
11 oC / 2 oC
[/color][/size]
  27 km/h
[/color][/size]

sub., 22 apr.
[/color]Oblačnost ujutru,  oblačno uz moguće pljuskove tokom dana. Nešto oblaka tokom noći.[/size]
14 oC / 1 oC
[/color][/size]
  12 km/h
[/color][/size]

ned., 23 apr.
[/color]Kiša uz periode vedrog vremena tokom dana. Uveče vedro.[/size]
12 oC / 4 oC
[/color][/size]
  19 km/h
[/color][/size]

pon., 24 apr.
[/color]Vedro ujutru, delimična oblačnost u ostalom delu dana.[/size]
20 oC / 1 oC
[/color][/size]
  13 km/h
[/color][/size]

uto., 25 apr.
[/color]Delimična oblačnost tokom dana. Uveče vedro.[/size]
23 oC / 7 oC
[/color][/size]
  13 km/h
[/color][/size]

sre., 26 apr.
[/color]Delimična oblačnost tokom dana. Uveče vedro.[/size]
26 oC / 8 oC
[/color][/size]
  17 km/h

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #569 poslato: April 20, 2017, 09:32:34 »
Ko to zna Gorane, ja sam prihranio u ponedeljak sirupom, i sutra cu jos jednu turu preko dana, pa sta Bog da.... Meni su i malinjaci u problemu....Ove god ce biti borba, sreca pa sam obezbedio sve za prosirenje pcelinjaka, inace kako je pocelo nebi bilo ni za secer...