Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344764 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #750 poslato: Maj 16, 2018, 13:26:11 »



                                            .... а завршило се овако.

Van mreže Zoran Ristovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 120
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Ivanovo
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #751 poslato: Maj 16, 2018, 15:15:47 »
Sjajno, lepa boja i buke. Pravo zadovoljstvo! Moram da priznam da sam i ja nesto vrcao ali nema boju ovakvu, pravog bagrema, vec vuce malo na karamel. Od cega li je ko ce ga znati?
U svakom slucaju bravo!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #752 poslato: Maj 17, 2018, 08:51:35 »
Sjajno, lepa boja i buke. Pravo zadovoljstvo! Moram da priznam da sam i ja nesto vrcao ali nema boju ovakvu, pravog bagrema, vec vuce malo na karamel. Od cega li je ko ce ga znati?
U svakom slucaju bravo!


                     Ове године је багремов мед изузетно квалитетан. Време је послужило у дане медобрања. Није било кише ни превише влаге тако да је мед густ и брзо су га затварале за разлику од рецимо прошле године када је био водњикав па су га пола појеле док сам чекао да га извентилирају и затворе.
                     Са врцањем сам почео још 5-6 маја једну мању количину 50 - 60 килограма. То сам мање - више све одмах и поделио рођацима , пријатељима и људима који ми помажу и нађу се у невољи. Ова тура је била нешто тамнија јер је било и рамова са воћним медом који је све обојио.
                     Прошлог викенда је на врцање ишла друга тура из које је мед који је усликан. Ту је баш чист багрем зато и има онакву боју.
                     Боже здравља наредног викенда завршавам врцање и сумирам резултате. 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #753 poslato: Maj 21, 2018, 11:42:08 »



               Ево примера како водим евиденцију дешавања у кошници и предузетих радњи.
               На сликама је формулар који сам отштампао и који се налази испод крова сваке кошнице. Сличан сам нашао овде на форуму и нешто мало променио и прилагодио себи и начину на који радим.
               На првој слици је стање на једној од бољих кошница и све што је са њом рађено почев од 04. априла до јуче. Ово друштво је дало 2.РВ наставка багремовог меда и два пута разројено. Интересантно је то што сам у плодиште био убацио један рам без сатне основе. Ја их обележавам са " Е " рам јер је од потпуно чистог пчелињег воска. Након врцања 13. маја истог дана сам матицу са делом легла пребацио на контејнер. На оном " Е " раму је било једнодневно легло. Јуче при поновном прегледу затекао сам гомилу прелепих матичњака на овом раму. Значи више воле да повлаче матичњаке на здравом , чистом , воштаном саћу. На осталим рамовима тек пар комада.
               На другој слици је евиденција једног од првих пристиглих ројева са овогодишњом младом матицом. Петог маја је формиран рој коме је додат зрео матичњак пред излегањем. Након две недеље 20. маја виђена млада матица и њени легло.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #754 poslato: Maj 21, 2018, 13:33:06 »
Fino Gorane. Ja sam namjeravao da primjenim ovakav način vođenja evidencije jer je puno preglednije od traženja po dnevniku i odštampao sam slične obrazce ali nikako da uvedem tu naviku. Treba valjda i za to vrijeme da se usvoji i stvori navika. Dnevnik je nepregledan jer često treba provjeriti slijed dešavanja na nekom društvu što je na ovaj način puno olakšano. Ipak dnevnik treba voditi i dalje jer se u njega može upisati više detalja i sve je na jednom mjestu.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #755 poslato: Maj 28, 2018, 08:45:12 »



                   Јуче прегледани ројеви пренети у Велику Плану ( два ЕВ , један РВ и три роја у троделном оплодњаку ). У прва три се излегле младе матице и пронеле. Оплодњаку додата у сваком делу по једна сатна основа. Матице би у њему требало да пронесу за неки дан око првог јуна.
                   Идућег викенда детаљан преглед свих ројева. Неки су напредовали тако брзо да им је био потребан и други наставак. Са разројавањем за ову годину је завршено.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #756 poslato: Jun 04, 2018, 08:48:07 »



                 Јуче и прекјуче прегледани сви ројеви. Направљено преко 40. комада не знам им тачан број. Матице се чекају још само на пар комада. Ту су , пчеле су мирне , граде сатну основу коју обавезно додајем новоформираном роју али их нисам тражио већ чекам легло. Тек тада их потражим и обележим. Прво направљени ројеви су се развили до те мере да им је постављен и други наставак. Ове године сам са ројевима презадовољан. Ако су некоме потребни на продају је десетак комада. Има и на РВ и на ЕВ рамовима по жељи купца. Наруџбина преко пп порука.
                 У окружењу цвета купина. Уноса има али је све то углавном за њих . Три - четири ЕВ наставка се могу изврцати али нисам хтео да прљам центифугу.
                 Јуче грмело од раног јутра. Облаци су се вијали по небу до поднева а онда се просула лепа летња киша. Таман на време јер је врућина била паклена.
                 За неки дан почиње годишњи одмор па ће надам се уследити и селидба контејнера.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #757 poslato: Jun 26, 2018, 09:41:13 »



                Након двонедељног одмора и одсуства ево ме поново на форуму. Одмор највише провео на пчелињаку. Купљени и ужичани нови рамови. Код половине постављене и сатне основе. Остатак за који дан.  Рани ројеви формирани почетком маја распродати . Пчелињак се полако сели на нову локацију стотинак метара од старе. Стање сасвим задовољавајуће и пчелињак удвостручен и поред продаје ројева. Пријатељу Саји поклоњене три комплет РВ кошнице . Формиран и мини пчелињак у Плани у дворишту породичне куће од две РВ и две ЕВ кошнице. Остаће у овој формацији да видим како ће се која показати на овој локацији. Првог јула планиран попис пчелињака , прецизно евидентирање стања и одлука да ли ће један број друштава ићи у продају.
                Пашне прилике добре за ово доба године. Сунцокрет отворио пре десет дана што до сада никада није било у мом крају. Време променљиво , кишовито и олујно у неколико наврата. Оно најгоре , град је обишао Радовање али је опустошио нека села у околини.
                Контејнер није одсељен јер хоћу да на њему одрадим још пар ситница у циљу лакшег рада. Након тога за у Радовању безпашни период током јула и августа иде на Мораву. У разматрању су три могуће локације од којих свака има и своје предности и мане.
                Сумирајући досадашњи део сезоне не могу а да не кажем да сам презадовољан.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #758 poslato: Jul 02, 2018, 10:07:33 »



                                                                                    Сајин пчелињак ,


                           У више наврата уназад сам помињао и објављивао слике Саше Степановића - Саје који ми већ неколико година уназад помаже око рада на пчелињаку. Ове године сам и њега коначно запчеларио. Добио је на поклон пре око месец дана три РВ кошнице на по три наставка са ројевима. На овај начин сам желео да му се реванширам за бригу коју показује обилазећи мој пчелињак и имање када нисам у Радовању.
                         Два роја су добро напунила први наставак па је дошло време за проширење што је јуче и урађено. Сајином задовољству није било краја. Обећао сам да ћу ово објавити јер страшно воли да се услика он или његове пчеле.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #759 poslato: Jul 02, 2018, 10:35:29 »
Bravo majkane.


Reci mi da li si ove god radio Peleta i kako je proslo. Kod mene definitivno nije uspelo. Ostavio sam stare matice dole sa dva rama legla a  a gore podigao svo ostalo leglo, bilo je i najmaldjeg. Neke nisu ni povukle maticnjake a kod drugih se nisu vratile sa sparenja.  Meni licno je ovo dobar nacin za razrojavanje i recimo zamenu starih matica, ali nesto nije uspelo ove god. Da li ti se desavalo da mlada matica dodje sa sparenja na donje leto i ubije staru. Ja nisam okretao leta, mozda je i to greska.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #760 poslato: Jul 02, 2018, 11:44:47 »



                                                                                           Поздрав Мајкане ,


                       Одрадио сам Пелет на отприлике десетак комада . Не знам тачно много сам ројио на више начина и продавао ројеве те сам изгубио тачну евиденцију. Пелет ми је успео 100 %. Очигледно ме је хтело  ове године . На пчелињаку имам још неколико комада Пелета. Ове касније матице чувам у резерви и држаћу их на матичном друштву. Фактички ћу оставити десетак двоматичних РВ друштава.
                       Само да знаш да ниси једини који се жали ове године. Још пар колега ми се пожалило . Једном од 20 комада ни једна се није примила. Зато и нисам хтео да пишем да људима не стајем на муку. Мени је необјашњиво то да баш толико не успе. И сам знаш да ја Пелет радим на једном броју кошница сваке године ( да не испаднем из форме ) и презадовољан сам. Јуче сам пребројавао друштва и изашао сам на 60 - так комада. Размишљам да 5 - 6 комада , овогодишњих ројева који су сада већ на два наставка после сунцокрета продам у гланц новим кошницама. Имам овде једног који је мегаломански кренуо , купио нове кошнице које није ни уселио па одустао. Мени амбалажа не треба али некоме ко почиње нема бољег од друштва са младом матицом на два РВ нова наставка почетком августа. Таман да их сам спреми за зиму и научи се пчеларству без много ризика.
                        Поздрав па када долазиш у Београд јави се пар дана унапред да се видимо и поседимо мало.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #761 poslato: Jul 09, 2018, 09:33:13 »



                     За викенд стигло и првих 10.комада наручених снелгрових дасака. Са једне стране стављена летвица од 2.цм тако да испод ње по потреби може да се дода погача а ако се окрене супротна страна до сатоноша утопљавајући материјал.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #762 poslato: Jul 09, 2018, 13:43:23 »
                     За викенд стигло и првих 10.комада наручених снелгрових дасака. Са једне стране стављена летвица од 2.цм тако да испод ње по потреби може да се дода погача а ако се окрене супротна страна до сатоноша утопљавајући материјал.

Fino Gorane ovo mi je interesantno. Vidim da ima i pomoćno leto sa zakretnim regulatorom pa te molim da malo detaljnije opišeš mjere, predviđenu namjenu kao i materijal koji je korišten pri izradi.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #763 poslato: Jul 09, 2018, 15:51:12 »







                                Ево одговора :
               
                                Величина се подудара са стандардним РВ наставком. Коришћена је липова даска. На средини је отвор 10 x 10 цм замрежен са обе стране. Има не један већ два регулатора лета са обе стране даске  по један. Идеја ми је да је користим за више ствари.
                                Основна намена би била за зазимљавање ројева и слабијих друштава који би се постављала изнад нормалног друштва и користила топлоту доњег друштва.
                                Може се користити у јакој паши , рецимо багремовој , за преусмеравање излетница у медишни део кошнице и растерећење плодишта од свих излетница.
                                Идеална је за разројавање Пелетовим методом који ја више година уназад користим у тренутку пре раздвајања роја од основног друштва.
                                У овом тренутку сам их поставио на кошнице у контејнеру одмах на сатоноше јер заузима мање места од збег хранилица и њоме се лакше манипулише него збегом.
                                Добра је за додавање погача у пролеће јер постојеће збег хранилице морају наопако да се окрећу а погаче цепају и смањују.
                                Имао сам и до сада десетак комада али су биле направљене од ОСБ плоча што ми се није свиђало па сам зато наручио од класичне дрвене даске. Ових првих десет комада са једне стране имају летвице дебљине 2. цм а размислићу да ли да поручим и дубље од рецимо 4 - 5 цм тако да би могле да замењују и батин прстен. Видећемо како ће се у пракси показати па ћу сходно томе и наручивати израду следећих. У сваком случају има више намена и сигуран сам да нисам погрешио што сам их направио.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #764 poslato: Jul 10, 2018, 08:42:13 »
Hvala Gorane.

Kažeš da je sa jedne strane letvica 20mm. Da li to znači da je sa druge strane nešto niža visina letvica?

Ja sam razmišljao da upotrebim laminat za tako nešto ali nisam siguran kako bi se isti ponašao. Uradio sam nešto jednostavnih podnjača za rojeve od laminata i letvica pa ću da vidim kako će da se ponašaju. Laminat je dostupan a može da se nađe jeftino. Nije kao drvo to je sigurno ali vrijedi probati.

Sve u svemu mislim da je ovaj pomoćni pribor koji si napravio svakako potreban i koristan i to mi je ove godine falilo na pčelinjaku kao između ostalog i još neke stvari. Ako neki komad pribora pri tome ima više namjena to je prava stvar.

Pozdrav svima...