Autor Tema: Pčelinjak "Rakovac"  (Pročitano 344771 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #765 poslato: Jul 10, 2018, 09:15:42 »
(momci, pratim...pa izvinte na upadici)
Bojane, može laminat, ali samo za podnjaču. Za poklopnu dasku - ja ne bih!
Pozdrav.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #766 poslato: Jul 10, 2018, 09:40:39 »
(momci, pratim...pa izvinte na upadici)
Bojane, može laminat, ali samo za podnjaču. Za poklopnu dasku - ja ne bih!
Pozdrav.


               Није упадица већ користан коментар. И сам се слажем да ламинат не би био адекватан. Може , али није то оно право. Ни ОСБ плоче које сам већ користио се нису најбоље показале. Завршавају  оне посао али дрво је ипак дрво и када се једном направи сви проблеми су трајно решени. Узгред и лепше изгледа мада су ови моји мало умазани јер их је син фарбао па није пазио.
               Поздрав Душане и хвала за користан коментар. Помажеш и мени и Бојану а и свима осталима који се за ово питање интересују.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #767 poslato: Jul 10, 2018, 20:19:37 »
А шта фали ламинату да се од њега прави поклопна даска?
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže dusan lazic

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 885
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: vojka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #768 poslato: Jul 10, 2018, 23:46:00 »
Pravio sam poklopnu dasku od špera, uokvirenu sa 20x30cm. Pravio sam i od leksana (ovo, mislim, da sam od tebe- Šole, ukrao), isto uokvirenu...
Ispod sam stavljao najlon foliju(da lakše, bezbolnije odlepim propolis) a odozgo, obavezno termo izolacija-stirodur. Termo izolacija sprečava znojenje.
Zato sam onako prokomentarisao "ja ne bih", zato što se u tom slučaju svari komplikuju...


Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #769 poslato: Jul 11, 2018, 08:05:13 »
Odgovor me podseća na izjavu Marka Đurića (onaj što „školovan“ od stranih agentura da zamlaćuje svoj narod i slabi ga) u nastupu na „javnom servisu“ RTS o kompromisu u pregovorima sa predstavnicima lažne države. Na pitanje šta podrazumeva kompromis, odnosno šta nudi naša strana (jer druga „nudi“ kao kompromis samo sopstvenu nezavisnost), lik je ’ladno udario u priču šta je to kompromis (objašnjavajući značenje reči). Tupavi deo naroda se uglavnom primi na objašnjenje.

Malo je grubo poređenje, ali kolega, ti si ponudio kao odgovor lični ukus a ne činjenice o podobnosti (ili nepodobnosti) materijala. Takođe ne znamo šta se to komplikuje...Laminat ima slabu toplotnu provodljivost i smanjiće kondenzaciju iznad klbeta (naravno, delom u zavisnosti od položaja klubeta).

Pa ako može da se „preformuliše“ odgovor, jer mislim da razmenjujemo iskustva pa bi bilo dobro navesti šta se očekuje nepovoljno u slučaju korišćenje laminata, šta se to komplikuje i zašto.

Inače, šper je loše rešenje.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #770 poslato: Jul 11, 2018, 20:39:16 »
Амбалажне табле ламината 120*80. Има их по већим продавницама. Користим их где год могу да нађу примену. Кров, поклппна даска, подњача, преградна даска. Од тога сам урадио и ону преграду за новозеландски метод....
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #771 poslato: Jul 16, 2018, 09:24:47 »



                    Јуче одрађен први третман против варое ове године. Коришћен брстивар који је напрскан фајталицом преко сатоноша. Пчеле одлично одреаговале и све је прошло без икаквих проблема.

Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #772 poslato: Jul 16, 2018, 11:28:26 »
Gorane bilo bi fino ako bi mogao ispratiti opadanje na nekoliko društava poslije ovakvog tretmana. Prošle godine se čini mi se pisalo o ovom ali nismo dobili povratnu informaciju.
Ja još nisam radio nikakav tretman ove sezone a trebalo bi da najkasnije početkom avgusta zavisno od vremenskih prilika krenem u akciju. Ja planiram ponovo da radim sa MK a nabavio sam i nešto timol "maramica" za probu.

Pozdrav svima...

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #773 poslato: Jul 31, 2018, 08:46:48 »



                Данас је 31. август последњи дан пчеларске године. Време је за сумирање резултата и припрему за нову годину. Мало сам поранио па са свим овим кренуо за викенд , значи који дан раније.
                Најкраће речено ова година се може окарактерисати као добра , нешто мало изнад просека. Све је у природи поранило за око две недеље . Време је било доста чудно и многе изненадило. Рецимо снег крајем марта и најкишовитији јул који памтим. Но природа чини своје и не пита а ми јој се морамо прилагодити.
                Багрем је солидно понео , процветао још 24. априла и трајао до Ђурђрвдана. Дакле , рано и кратко. Није било лако припремити друштва овако рано . На време сам уочио ове околности преспојио кошнице и друштва која су формирана као производна су се добро показала. Након багрема мање више озбиљније паше није било на мом терену али су пчеле имале за себе па обзиром да сам унапред одлучио да нигде не селим кренуло је разројавање још почетком маја. Овај посао се показао као изузетно добар. Са спаривањем матица нисам имао проблема ( многи су се жалили на ову околност ) тако да је успешност у разројавању била преко 90 %. Не знам тачно колико сам ројева направио али је бројка ту негде око 70 комада. Нешто је по старом обичају поклоњено почетницима у пчеларењу нешто продато а 30 - так комада остављено за проширивање пчелињака. Са овим сам и више него задовољан.
                 Са вароом сам се борио природним средствима - грађевњацима , разројавањем и два пута прскањем брстиваром. Протеклог викенда сам на половини пчелињака поставио мрављу киселину и опадање варое је првог дана било око двадесетак комада по друштву. Подношљиво , што значи да су претходни природни третмани дали резултата. Намера ми је да третман мрављом киселином продужим током читавог августа . При стављању мравље киселине свако друштво је добило и по пар литара сирупа у пар дана што су са задовољством одмах однеле преко ноћи.
                 Сунцокрета је у мом окружењу ове године било као никада до сада. И он је рано отворио али обзиром да се ради о мањим парцелама које нису сејане у исто време цветање му је покрило период од више од месец и по дана. У почетку је било приметног уноса нектара али како је време одмицало тога је било све мање и мање тако да од врцања сунцорета није било ништа. Ништа ново у Шумадији се на њега не може ослонити али то нисам ни очекивао већ ми је намера била да током њега развијем ројеве које сам правио и одржим у кондицији друштва која сам разројавао. Мање више ово је успело те су у сунцокрету пчеле изградиле завидан број рамова. Рани ројеви су до краја јуна већ одлазили на два наставка и прерастали у друштва. Због овога са продајом нисам имао проблема јер је све одлазило онако како је пристизало.
                 У једном тренутку након багрема се појавила медљика и ту је било за изврцати али то нисам урадио пре свега због недостатка времена а искрено речено није ми се прљала врцалица за 50.- так колограма меда. Ту сам погрешио па ми је то наук за убудуће.
                 Задњих пар недеља основна паша је коровско биље кога има у изобиљу и детелине посебно бела. Због свакодневних киша и десеткованог сточног фонда сељаци нису редовно косили тако да ове паше сада има и пчеле се углавном на њу и ослањају.
                 Пчелињак је још током јула почео полако да се поставља у зимску конфигурацију на два РВ наставка са по 9 рамова у сваком.
                 Плац је освежен са новим биљкама које су се све примиле па је и ту резултат повољан.
                 За викенд је било посла , преко дана тешке спарине која је гушила а током ноћи потопи од обилних киша. Осим посла нашло се времена и за мало опуштања другог дана св. Арханђела Гаврила. Толико од ове године крећемо са спремањем пчелињака за следећи. У прилогу фотографија пркоса и маестра на хармоници.



Van mreže Bojan Šušnjar

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Banja Luka
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #774 poslato: Avgust 01, 2018, 10:00:26 »
Gorane kada se sve sumira i sagleda tebi kapa dolje jer vikend pčelarenje zahtjeva ozbiljno planiranje i predviđanje mogućih nepredvidivih situacija.

Ja sam mnogo češće na pčelinjaku i tek ove sezone sam vidio koliko posla i truda zahtjeva pčelinjak sa ispod 20 košnica. Ove godine sam opet proširivao i iskren da budem pomalo me strah naredne sezone jer uglavnom sam radim na pčelinjaku a zbog drugih obaveza nikada nisam siguran koliko vremena sedmično ću imati na raspolaganju za pčele.

Koliko shvatam ti si se dobro organizovao a to je upravo ključ u efikasnom obavljanju bilo kojeg posla pa tako i u pčelarstvu.
Još jednom svaka čast i mnogo uspjeha a prije svega zdravlja u budućnosti...


Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #775 poslato: Avgust 06, 2018, 08:43:28 »



                  Хвала Бојане на лепим речима . Тачно је да сам се ове године организовао као никада до сада и успех није изостао. Но , не иде све баш тако глатко. У суботу сам морао да радим по највећој врућини те ми се слошило и толико све смучило да сам по први пут пожелео да све распродам и манем се више пчела . На сву срећу такво расположење ме је држало до наредног јутра. Памет у главу и јуче све одрађено без журбе , неусиљено те је сав посао боље напредовао и представљао задовољство а не муку.
                  Одрађен други третман мрављом киселином. Температуре јесу велике али сам са третманом започео и изгураћу га до краја. Не могу сада да прекидам иако време за ово није идеално. При додавању мравље дајем им и по литар сирупа. Колико видим на мрављу добро реагују. Контролисао сам и опадање варое и нема је много. Очигледно да су грађевњаци , вађење легла при формирању ројева , редовна употреба нозевоја и два пута прскање брстиваром дали резултата. Мрављу сам иначе урадио на 3/4 пчелињака.
                  Код јаких друштава је у задње време било уноса. Њима сам на 2 РВ наставка додавао један ЕВ које су пуниле медом. Сада сам све те наставке са медом пребацио на неколико ( 5 - 6 ) друштава која нису третирана те ћу идуће недеље то да изврцам. То би било све што се тиче меда за ову годину. Ове недеље нисам стигао али идуће узимам 10. дана одмора те ћу то урадити на тенане.
                  Пријатно су ме изненадиле кошнице које сам пре око месец и по дана однео код куће у Велику Плану. Две ЕВ које су однете као ројеви и толико су напредовале да су сада на 4. ЕВ наставка од којих су 2 пуна меда. Пчела у њима као у багрему , све кипи. Обе су продате , капарисане и отићи ће купцу на 3 наставка јер је он тако тражио. Један  са медом ће се врцати и остаје мени. Када продајем дајем најбоље што имам а ове су баш такве.
                  Два РВ друштва која сам тамо формирао на по 3 - 4 рама су сада на по 2 РВ наставка са по 9 рамова. Додавао сам им изграђене рамове и сатне основе и уз мало прихране су изградиле свака по 7-8 сатних основа. И са њима сам више него задовољан.
                  Овај мини пчелињак сам формирао да видим како стоји са пашом у граду након багрема. Слободно могу рећи да је знатно боље него у Радовању које је 6 - 7 километара далеко. Јуче сам тамо пребацио из Радовања још један нешто слабији рој јер ми је лакше да га ту појачам и спремим за зиму. У почетку је то стајало иза куће на блоковима, импровизовано без намере да трајно ту и остане али сам јуче поставио постоља за 10 кошница. Толико неће сметати комшијама а имаћу чиме да се занимам када сам у Плани.
                  Усликао сам пар фотографија са овог мини пчелињака па ћу их током дана поставити. Поздрав и све најбоље .
                 
                 
                 

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #776 poslato: Avgust 07, 2018, 12:06:02 »



                 Мини пчелињак у Великој Плани.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #777 poslato: Avgust 07, 2018, 16:17:03 »



                    Јуче одрађен први третман против варое ове године. Коришћен брстивар који је напрскан фајталицом преко сатоноша. Пчеле одлично одреаговале и све је прошло без икаквих проблема.

Горане, можеш ли објаснити како си наносио Брстивар са фајталцом и какви су резултати. Шта си сипао у фајталицу, водени раствор, уљни раствор или мешано. Да ли је долазило до зачепљења дизне на фајталици од труња у раствору.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #778 poslato: Avgust 07, 2018, 18:04:49 »





                        Поздрав Зоране. Дуго се већ нисмо ни чули ни видели. До следећег виђења које ће вероватно бити јесенас на сајму ево одговора.
                        У начину на који користим брстивар нема никакве ни тајне ни филозофије. Онако како сам га набавио од Воје га стављам у фајталицу. Ништа нити додајем нити одузимам. Он се као што знаш " предвоји ". Талог падне на дно фајталице а део брстивара који сачињаљвају уља као лакши исплива на површину. Зато га стално промућјам пре прскања да се уједначи. Пчеле напрскам преко сатоноша и то баш добро. Не жалим , нити штедим. Слично као када користим нозевој. Оне жестоко забрује и сиђу међу рамове. Када су на једном наставку понекад знају да мало изађу и на лето. Но , ја тако радим и понављам не штедим. Можда им дам мало јачу дозу. О томе би могао Воја да каже своје мишљење. Ја радим овако јер ми се то показало као добро. Пчеле се после тренутног брујања одмах смире. Нисам приметио смањење залегања матица или било коју другу негативну појаву. Напротив једино што сам приметио је недостатак варое. Писао сам овде и на још пар места да сам пре десетак дана започео третман мрављом киселином. Радим са 85 % киселином. Опадање варое је мало око 20 - так комада по друштву , негде ни толико. Да се не понављам ја се са вароом борим целе сезоне а не само када дође време за третман у јесен и углавном је немам или имам мало у односу на друге у кошницама. Отрове не користим.
                         До зачепљења у фајталици долази свремена на време. Тада је испразим , очистим иглом место где млаз излази , продувам водом и вратим брстивар па Јово наново.


П . С .


Ово што сам написао не значи да ја немам варое. Да се не лажемо сада је има свуда и то много више него прошле године. Тренутно је највише у леглу и зато сада и радим третман сваког викенда јер хоћу да очистим друштва и спремим здраве зимске пчеле. Не бих да будем птица злосутница али многи ће на пролеће тражити да купе друштва јер су се опустили или јурили само мед ове сезоне. Протекле кише су погодовале развоју варое. После кише мора и сунце да огреје па ћемо вероватно имати михољско лето. Много варое ће се развијати у септембру па и почетком октобра као што је било претпрошле године. Нада Плавша је о томе приказала негде резултате своје анализе. Сети се да су деценијски  пчелари имали пролећне губитке и по 70 - 80 %. Кажем не бих да слутим зло али све ми се чини да ће бити по оној старој : " Не бој те се добро бити неће ."  И сам видиш да су се сви ућутали и набили главе у песак као нојеви. Можда ће тако сачувати главе али ће им се зато задњице расцветати. Онда ће им и доћи из задњице у главу. Нажалост биће касно.  Касно Марко на Косово стиже.

Van mreže Milos Obradovic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 273
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kasevar 18420 Blace
Odg: Pčelinjak "Rakovac"
« Odgovor #779 poslato: Avgust 20, 2018, 21:09:59 »
Samo da se javim i pozdravim drage peijatelje dugo me nije bilo na forumu i nekako mi se ova Goranova tema ucinila kao pravo mesto da se javim i pozdravim sve drage prijatelje jer je ovo tema koju svi na forumu prate takodje zelim i javno izvinim svima sto me nije bilo zadnjih par meseci....
Brat je mio ma koje vere bio...

http://prvisvetskirat.rs/licnosti/ucesnici-ratova/

na ovom sajtu se nalaze mnogobrojne price ucesnika rata od 1912-1918 price koje govore mnogo vise nego sve one istorijske knjige koje nam serviraju u skolama