Autor Tema: Smederevo grade od davnina...  (Pročitano 128325 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #270 poslato: Jun 24, 2020, 11:19:46 »
На ову силну влагу још додавати још влаге и није добро.

Тешко да је пчелама на памети промена станишта (ако си мислио на могуће ројење). Полена у кошници има „нула“ количина, а и храна се ближи томе. Сада је пчелама на памети да унесу нешто хране. Не роје се пчеле у беспаши.

У ројење може кренути само друштво које има проблема са матицом.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #271 poslato: Jun 24, 2020, 19:22:51 »
Драгане, од вас се може пуно научити...
У мојим кошницама има перге и има хране а да би се ројиле треба много више пчела и младе матице...
Размишљао сам овако према теоријама пчелара са интернета... Кишно време траје од багрема... тада су по теорији биле на ивици ројевог нагона... Мед као нису скидали да би се затворио... За ово време се сигурно излегла нека матица и ето лепог дана за излазак...

Сад иде упознавање са условима у природи и у кошници за излазак роја.... Да пчеле имају да понесу храну са собом... Да у природи постоји додатне хране и полена...

Улазимо у теорију коју не познајем довољно а тек о пракси да не пишемо... комплексно поље....

Елем, гледао сам данас оно друштво што сам спојио... И она матица што ми се не свиђа... шест ЕВ рамова затвореног легла....
Мајсторе, да вратим писмо...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #272 poslato: Jun 25, 2020, 11:24:51 »
Теорија коју су неки пчелари „запамтили“ се односи на добре и угодне године (по систему: памтимо само добре ствари). Уместо да се укупно искуство ствара у односу на различита стања*. И онда се то крње знање преноси и шири. То има и своје штетне последице, наравно.

Кишно време од краја багремове паше и постојање непоклопљеног меда је само водило увећаној потрошњи непоклопљеног меда (слабији је нагон штедљивости, као када је мед непоклопљен).
За ово кишно раздобље, пчеле су трошиле огромне количине хране да одрже повољније услове у кошници. Влага у кошници је повећана. Још једна ситница која мења расположење пчела би био и тај „мирисни“ фактор влажне кошнице који мења опште стање друштва, па тиме и тежњу ка размножавању – ројењу (познато је да и пчеле „живе“ у свету мириса).

Такође, пчелама пролази време и то захтева обнову друштва...

Док се среди укупно стање, много тога се мења и нема више ројења.

Ако се излегла нека матица у друштву, то је тиха смена. Наравно да ми је познато да са том младом матицом може изаћи део пчела у виду невеликог роја (познато ми је :) јер сам ја писао о том „начину ројења“   што у ствари и није ројење). Излегање неког већег броја матица док траје хладно и кишовито време углавном доводи до тихе смене матице. Неће пчеле „шетати“ по кошници са гомилом младих матица: побиће их све осим једне.

ПС

Стање у кошницама се може поредити и са понашањем вредних људи (нпр. ратара и осталих пољопривредника) који не размишљају да иду у позорише, јер је пшеница поцрнила од кише и недостка сунчаних дан, детелина полегла па не знају куд' ће пре од посла.



*Памте се само добре  и повољне године када је медило, а заборављају лоше. Пар пута сам видео да неки пчелари наводе и 2001 као солиднију годину, а то је једна врло кишовита година. Па 1998 1997, 1995 итд. много година је било са неугодним временом које је било кишно или понекада врло сушно. Проблем је што су многи „шириоци знања по интернету“ већ заборавили и блискију прошлост, па су у заборав већ отишле и 2014. или 2016. година. Наведена 2001. је била опако кишовита: април најкишовитији, мај ништа бољи, јуни врло гадан...

Подсећао сам  да је интернет „опасно место“...врло често :).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #273 poslato: Jun 25, 2020, 20:55:20 »
Хвала Драгане. Увек је лепо када се може научити од правих зналаца. Док нисте писали било је баш ''тихо''.

Данас су пчеле јуриле и зујале и осећао се помало мирис 'уноса'. Али нисам их видео ни на цвећу у башти а ни на цвећу у воћњаку који сам косио тримером.
Где су оне и где иду? Враћа се понека са поленом. Да се није отворио негде сунцокрет?

Драгане шта ви мислите?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #274 poslato: Jun 26, 2020, 10:19:35 »
Пчеле су опортунисти. Одлазе тамо где боље меди или има полена који им више одговара. Могу претпоставити да иду на липу. Са ње носе наранџасти полен. Ако је сунцокрет, може се видети и понека пчела која има полена свуда по телу. Полен сунцокрета је жуте боје.

Свакако да није искључено да је кренуо сунцокрет, јер је сетва била „шарена“. Неки су сејали по календару, а многи према условима сетве (влага у земљишту, температура земљишта итд.). Тако да има и раног и касног сунцокрета.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #275 poslato: Jun 26, 2020, 12:48:27 »
Уносе бледожути и жути полен. Видех једну са наранџастим поленом али липе нема у околини. Додуше нисам ни истражио нешто детаљно околину. Могуће да има неко усамљено стабло, шуме липе нема... нема ни ни било које шуме откако су дошли скакавци и губари...

Јуче поподне сам посетио једног пријатеља који ми показа кошницу у суседном дворишту. Каже дошао рој прекјуче... ето изузетка...

Косио сам тримером на пет, шест метара од кошница али нису реаговале. Оставићу тај део па ћу га на крају 'смлатити'... Ипак ћу са шеширом...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #276 poslato: Jun 27, 2020, 10:13:32 »
Добро пази на количину хране у кошницама и унос (не оно одокативно: раде пчеле и носе полен; „читање лета“ може бити трагично по пчелиња друштва). Меродавна је вага или повремени преглед друштва-узорака, када се може видети има ли јачег уноса или не. Залихе хране у кошницама су слабе. Ако се не сели негде на пашу, биће проблема.

Рој који је дошао не мора бит изузетак. Постоји више разлога да изађе рој. Кажем, не мора бити изузетак јер се дешава да пчеле крену за матицом која иде на спаривање. Ако је стање у кошници такво да нема више легла ова појава је извеснија. Није немогуће и да неко у околини толико обилно храни друштво којем није прошириван простор и да рој излети. Затим стара матица (или прошлогодишња, која има неку ману што друштво може решавати и ројењем) итд.

Оне приче како „пчела зна“ и интелигентна је, немају баш неку основу. Имали смо и ове године пар случајева да рој излази 15-20 минута пре наиласка кишних облака (и то кишних облака који не доносе краткотрајне пљускове него дуготрајнију промену времена). Појава је лако објашњива (по мојим схватањима живота пчела) и показује колико је реакција пчела повезана са блиском догађајима у природи (не са оним дугорочним по систему Индијанци скупљају дрва биће јака зима :) – преведено на живот пчела: пчеле лепе прополисом биће јака зима и слично).
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #277 poslato: Jun 27, 2020, 22:59:35 »
Пчелари су подељени и на оне који сматрају пчеле мање паметним и они који их сврставају у супер паметне...
Ја се водим оним што ми је Воја Станојевић рекао да ће увек да исправе оно што урадим погрешно... барем ће покушати...

Данас сам као нешто радио... третирао сам лимунском киселином дрштва која су то дозволила... после пар отварања се изнад главе створио облак пчела које су лупале по шеширу. Шетао сам по воћњаку са облаком изнад себе.
Хране има. Легла има. Нисам могао превише детаљно...
Има и уноса али то морам испратити...
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #278 poslato: Jun 28, 2020, 12:31:12 »
Они који сматрају пчеле суперпаметним су мање паметни од пчела.

Невоља је у томе што нису ни делимично овладали познавањем пчелињег друштва (што се МОРА посматрати у тесној вези са догађањима, односно условима у околини). И када тај који уопште није овладао овим занатским послом почне да држи предавања ето трагедије. Ово пишем зато што пчелиње друштво није јуче (односно недавно) стекло нагоне за опстанак (не знање него нагоне) у одређеним пределима.

Ако неко сматра да жива бића немају своје „технике“ опстанка, тај је у дубокој заблуди. Не почиње историја оног момента када се неко пробуди и рипне из кревета.

Све остало је прилагођавање новонасталим условима или нестанак са позорнице живота*.

 ПС

Неко саветује почетницима да поставе изврцано младо саће изнад плодишта  у недоба и тако зазиме (негде крајем јула и почетком августа). Наравно, следи прихрањивање. Уради тако и видећеш да пчеле неће исправити ту грешку (и при овоме постоје изузеци). Или убацивање сатних основа врло рано, још током зиме (што су радили и мајстори пчеларства, па се после „вадили“ како, ето експериментишу – овакве експерименте раде почетници па сам и  ја то радио, али 1985. године :) ). Пчеле ће „исправљати“ грешке пчелара док јој услови у природи то дозвољавају...након тога следе проблеми.



*Треба посматрати животиње како уче. Само треба имати у виду да неке, наравно, имају ограничене домете у мођи учења (треба бити опрезан приликом доношења закључака, јер су нпр. бактерије врло моћне по својим „моћима“ и достигнућима).

Тренутно имам мачку која има три мачета. Врло је занимљиво посматрати како их обучава, а потом како мачићи сами стичу знање: маче у игри прогони инсекте и видео сам како јури изнемоглу осу. Када га оса убоде, више неће јурити осе. Исто тако се игра око лета оплодњака. Врло брзо престаје да иде тамо – погоди зашто  :)...

Ту мачку је неко оставио код наше капије и потом је 2-3 месеца наш пас „држао“ на стаблу крушке. Није он мачкомрзац. Већ воли да се игра и јури мачку. Направио је грешку неки дан када је појурио мачиће да се игра. Мачка га је тако истукла да сваки пут у паничном страху одскочи када помисли да је маче шушнуло...Тако и природа „награди“ све животне форме добрим или лошим.

Нема памeтних пчела већ постоје пчеле са својим већ стеченим навикама које могу променити само до одређене границе.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #279 poslato: Jun 28, 2020, 21:18:14 »
Ево примера... мали расте у дивљини на тавану... мало обраћамао пажњу на њега јер смо у журби ових дана... зато природни инстикти ''пуцају'' на све стране... чим осети и најмању могућу опасност креће или на дрво или на дрвене стубове или било где што је на висини...



Данас сам погледао два роја друштванца... у једном је млада матица пронела а у дргом сам је видео (јуче нисам) на раму са храном. Сада све кошнице имају матице и сада је на њима да се покажу... има довољно времена за неке када процвета разноразно дивље цвеће и коров а за неке да достигну довољно пчела до зазимљавања.
Ево једног рама из ЕВ кошнице, без сатне основе и без жице, и од матице која ми се баш свиђа:



Интересантно да су природно направиле два пролаза (рупе) испод горње летвице рама за лакши пролаз пчела...

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #280 poslato: Jun 29, 2020, 09:42:24 »

Зоране , колико видим на пчелама на другој слици се види вароа. Волео бих да ме очи варају али сумњам. Прегледај за сваки случај јер на другој слици на две пчеле на левој страни имаш по неколико вароа.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #281 poslato: Jun 29, 2020, 16:45:53 »
Горане, помози мало...

Да ли с пчеле са вароом у црвеном или белом правоугаонику?

Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #282 poslato: Jun 29, 2020, 17:38:44 »

Зоране лепо сам написао друга слика. Значи није ова коју си поново објавио.
То ти је слика на којој си направио црвени круг са само 3 пчеле. На ове две пчеле лево се јасно види вароа и то на једној пчели 2. варое а на другој једна вароа.

Van mreže Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #283 poslato: Jun 29, 2020, 17:56:57 »
Горане, сад видим... мораћу да обратим пажњу и детаљније да погледам то дрштво. Хвала ти.
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže Dragan Šošić

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2240
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Mala Moštanica
Odg: Smederevo grade od davnina...
« Odgovor #284 poslato: Jun 30, 2020, 12:50:03 »
Ја их не видим...не видим ни једну. Сумњива је пчела (доња лева) код које се нешто види на предзадњем прстену, али је нешто „далеко“ постављена та „вароа“. Када се завлачи у прстенове, заривена је врло дубоко и некада се и не примећује. . Могуће је да се то види део задње ноге пчеле.
Od 01 januara 2015 nisam član SPOS zbog ponašanja predsednika SPOS Rodoljuba Živadinovića prema pčelarima i politike koju on sprovodi (bio sam član SPOS od 1985 do 2015 godine).