Autor Tema: Pčelarenje Rodnom Vojom  (Pročitano 1380176 puta)

0 Članovi i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2220 poslato: Maj 06, 2019, 17:40:06 »
Колегинице Тања,
Надам се да је заједница - це довољно развијена и да је дошла у фазу за ограничавање.
У неким крајевима багрем још није почео да отвара па је ових дана добро искористити кишно време за проналажење места где багрем касније почиње.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2221 poslato: Maj 06, 2019, 20:11:09 »
Tanja, mislim da ta zajednica , ustvari roj , nije spreman za ogranicenje , nego za prosirenje , bez MR.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2222 poslato: Maj 07, 2019, 12:23:30 »
Све сам прочитала. Доле је све пуно меда, ја не видех да има места да матица залеже. Ваљда ће све бити ок :-\

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2223 poslato: Maj 07, 2019, 18:17:39 »
Колегинице Тања,
Нисам вас најбоље разумео колико укупно имате рамова легла у кошници?
Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2224 poslato: Maj 07, 2019, 19:13:17 »
 :-\ када све саберем скоро пуних 7, али је све пуно меда и полена и видела сам да матица полаже јаја по угловима саћа и да скоро нема више простора. Једино што је празно је последњи, 10 рам и то онај спољни део. Тата није смео, или није знао да да савет па сам ја урадила овако. Последње две недеље је, рекла бих, стање не промењено, само се легло помера од 2. до 7. и од 3. до 9. рама.
Подигла сам 3 раме. 1р затворено, 1р отворено и 1 раму са затворено-отвореним леглом. У плодишту сам збила легло на средину, пресекла га са 1 со и додала још по 1 со са обе стране легла. Ставила матичну. Матица, наравно остала доле. Горе су раме са леглом на средини и још по 2 со са стране.
Ево, што више читам, све мање знам!
Проћиће. Треба времена и праксе.
Леп поздрав...

Van mreže Vojo Brstina

  • Domaćin foruma
  • *******
  • Poruke: 4407
  • Pol: Muškarac
  • 063/383-114 023/782-015
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2225 poslato: Maj 07, 2019, 19:39:43 »
Све сте добро урадили уколико желите да ухватите мало меда. Браво!
Треба сада мало сачекати да ако буде лепог времена допуне и тај други наставак.
Ако настави овако хладно трошиће мед у плодишту и ширити легло у плодишту. Пошто заједница још није довољно развијена требаће подизати легло из првог наставка а доле додавати основе.
Можда још није требало додавати решетку док се заједница не развије на 12-13 рамова легла али ако сте тако одлучили онда је добро, може и овако.

Поздрав драгим пријатељима...
Српска решења за препород српског пчеларства. Родна Воја, Еко Воја, РЕВ, Прелазни РВ и ЕВ наставци, Брстивар, Нозевој, Војвир.

Три века испред света...
Нека блиста српско пчеларство.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2226 poslato: Maj 07, 2019, 20:11:59 »
Нисам обишао пчеле преко 10 дана, биле су развијене на 13, 14 рамова легла. Матице са отвореним леглом су остављене у плодишту , преко матична решетка са рамом, па два укрштена наставка.
Време је право јесење, много питања ми се врзма по глави; али ништа док не одем да видим какво је стање...

Van mreže Tanja Dopuđ

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 63
  • Pol: Žena
  • Lokacija pčelinjaka: Trešnja
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2227 poslato: Maj 07, 2019, 20:44:48 »
Војо, немојте ми персирати, молим Вас :)
Уопште не рачунам на мед ове године!
Све што желим је да савладам школско штиво али тако да знам шта радим и зашто то радим!
Леп поздрав...

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2228 poslato: Maj 12, 2019, 14:32:45 »
Малопре сам извршио брзи преглед, пчеле су биле изузетно мирне (ваљда су једва дочекале дан без кише). Гледао сам само треће наставке на свим кошницама и ситуација је слична: по 4,5 рамова меда и по 2 неизграђене основе, а остало изграђено саће. У тим највишим наставцима има 5,6 рамова пчела, а доле, у другим, су све улице пуне.

Нисам имао времена да видим да ли је други наставак само изграђено саће или има и меда. Негде сам прочитао да је Воја рекао да пчеле пуне прво највиши наставак па онда доле...

Иначе багрем није цветао, као ни малина која би требала таман кад прође најављени талас кише.

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2229 poslato: Maj 23, 2019, 10:08:00 »
Друштво, како су се показале РВ у местима где багрем цвета?
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2230 poslato: Maj 23, 2019, 12:37:40 »
Evo ti jedan iskren odgovor. Posto pcelarim Poloskama i Vojama, na repici su donele identicno, skoro da nije bilo razlike a u ovom oskudnom bagremu su RV donele vise, dosla je do izrazaja konstrukcija kosnice i manji ramovi. Na suncokretu donesu priblizno. S tim da su mi Poloske ogranicene na pet ramova , sto je identicno , deset RV ramova.

Van mreže Zoran Akik

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 161
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Batajnica
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2231 poslato: Maj 23, 2019, 14:52:47 »
Добро се ти нама вратио Драгане.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2232 poslato: Maj 26, 2019, 15:12:10 »
Слаба ситуација са храном, баш слаба, а багрем још није почео (мада има мало отвореног, али нема пчеле на њему), малина такође неће још. У 4 друштва порушим отворене залежене матичњаке, а у петом нађем око 20 све затворених матичњака. Њих нисам прштио, већ секао и стављао на оближњи сточић. Док сам завршио (трајало је Бога ми) и поставио кошницу у првобитно стање, погледам на сточићу се шетају две младе матице. Погледам остале матичњаке - видим да ће и остале да се излегу ускоро. Све то унесем у кућу, и после пола сата сам имао 12 тек рођених матица, које сам ставио сваку засебно у кутије од шибица.

Тад сам се чуо са неколико искуснијих пчелара (неколико и са овог форума), јер шта зна апсолутни почетник да уради у таквој ситуацији, који притом нема спремних кошница за нове ројеве. Срећом, имао сам три наставка са основама, па сам импровизовао: даска, рам матичне решетке (са суженим летом на 2цм), наставак, па преко затегнут најлон, стиропор и камен.

У сва три наставка сам додао по рам хране, три рама затвореног легла и по три младе неоплођене матице, па нека буде што бити мора. Такође сам додао по једну матицу у три плодишта одакле сам узимао легло а ставио основе. То сам урадио јер у брзини нисам могао да тражим стару матицу (да ли је остала или сам је пренео у нови наставак са леглом).

Е сад ме занима, пошто на више места има више од једне матице, да ли ће код њих бити ројења (једна иде, једна остаје) или не (односно једна ће убити своје противнице)?

Van mreže Dragan Djordjevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 149
  • Pol: Muškarac
  • pčelar - večiti početnik
  • Lokacija pčelinjaka: Grljan, V. Čuka, Zaječar
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2233 poslato: Maj 30, 2019, 12:29:44 »
Добро се ти нама вратио Драгане.
Хвала.
Evo ti jedan iskren odgovor....
Битно искуство.


Е сад ме занима, пошто на више места има више од једне матице, да ли ће код њих бити ројења (једна иде, једна остаје) или не (односно једна ће убити своје противнице)?


Биће што мора бити! Пчеле са старом матицом ће убити младу, остале ће је или прихватити или убити и повући присилне матичњаке и ту нико не може да ти каже шта ће бити! Време ће показати. Иначе, некако је морало да се реши.

   Е сада, ја ћу резултате видети за неки дан. Када тотално прође багрем и када урадим контролу. Живи били!
Čovek nije čovek, ako svakoga dana ne teži da svet učini boljim.

Van mreže Milan D. Saric

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 536
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Добраче - 700мнв (између Голије и Златибора)
Odg: Pčelarenje Rodnom Vojom
« Odgovor #2234 poslato: Maj 30, 2019, 17:44:40 »
Јуче сам прихранио друштва са по 1л сирупа (1:1) и новоформиране ројеве са по 300мл. Ројеве "појачао" са стиропором петицом (у виду подњаче и поклопне), док не стигну кошнице...