Autor Tema: Постављање пчељињака  (Pročitano 26752 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #30 poslato: Mart 30, 2017, 08:32:43 »
Koristi bar dve boje, tako da okretanjem nastavka možeš promeniti boju prednje strane. Ako košnice stoje u jednom redu trebalo bi da se susedne razlikuju po boji, kako bi se pčele lakše orijentisale. Okretanje leta ka istoku nije obaveza, ali je dobro ako se može tako postaviti, neki tvrde da se tako povećava prinos...

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #31 poslato: Mart 30, 2017, 17:20:19 »
Pop Warre kao i Adam su okretali kosnice na sve strane i na kraju je Warre mislim stavljao po tri kosnice u obliku slova P (cirilicno) i nista po pitanju unosa i razvoja nije primetio da su losije...

Ali kao sve u bilo kom poslu mora se malo napraviti fama ... sta sve pcele ne mogu da izdrze cudo jedno - a svi pricaju o stranama sveta, bojama paljenju a natrpaju SO bilo kakve pa na voce oprskano u cvetu ...

Kako god da ih stavis a ne zatvoris leta ili da gledaju u cosak izgurace a mislim da u odnosu na boju orjentiri imaju vecu ulogu - drvece stubovi i takve stvari ali ajde ...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #32 poslato: Mart 31, 2017, 08:07:00 »
@ Miodrag


mislim da sam već negde govorio o nekom naučnom radu u kojem su autori utvrdili da pčele rađe posećuju cvetove koji su iste boje kao i košnice iz kojih su doletale.


Sve što sam savetovao rečeno je da NIJE obaveza, ali ne može da škodi i to je ono na šta on može da utiče, a ovo na šta ti ukazuješ, on ne može da ima uticaja....

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #33 poslato: Mart 31, 2017, 10:38:00 »
Ma ja samo hocu da kazem - dok covek planira godinama vreme prolazi i posle se kajes sto si puno planirao a malo uradio ...

Kupis (napravis) kosnice pcele u njih i onda radis sve tri godine sta hoces i kako hoces nigde gubitaka jer brines o njima ko o najrodjenijem onda se osilis i opustis i tras ... e to tras cekas pa ozbiljno krenes.


Secas se kada si ti kretao pa kosnice od stirodura pa alat za njegovo secenje ...

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #34 poslato: Mart 31, 2017, 20:56:59 »
ma to sam se zanimao dok sam čekao isporuku rojeva....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #35 poslato: Mart 31, 2017, 23:17:35 »
Postoje i neki drugi aspekti, o kojima treba razmišljati...

Na primer - kod nas u Vojvodini, leti nevreme uvek dolazi iz "budžaka". A budžak je uvek tačno na zapadu.
Pretpostavljam da niko ne želi da mu olujni vetar nabija 10 litara kiše u sekundi kroz leto...

Takodje, zimi je kod nas čest vetar "severac", pa nije baš zgodno da mu se leto nadje na putu...
Radije glasam za topli, jugoistočni vetar - košavu. A ko ni nju nema, sreća njegova...

Eto.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #36 poslato: April 01, 2017, 14:32:21 »
Па на седам метара од прве кошнице на западној страни исто има шупа, фактички је цело то двориште заклоњено зидовима... Плац је широк 15 м на северној страни су свињци који се не користе, али су ту па не могу користит тај део дворишта и кошнице ставити до северног зида, него их стављам до јужног зида јер имам више места...
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Рајко Борић

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 394
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Прхово и Караш
Постављање пчељињака
« Odgovor #37 poslato: April 01, 2017, 21:09:50 »
Може у или на свињац, у котобању итд. Пчеле цене високо станиште. Например терасе. Ништа ти не саветујем, видим да си све испланирао. Генерално овде ћаскамо о постављању пчелињака.

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #38 poslato: April 01, 2017, 22:00:28 »
Ма пробаћу свакако па ћу и практично видети, па поделити искуства... Жеље су једно а могућности друго. Барем знамо где да гледамо кад будемо бирали место за следећи пчелињак...  :)
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #39 poslato: April 05, 2017, 21:42:45 »
А да питам још нешто, да ли ваља да одмах утопим сатне основе на све рамове што имам или да утопим пре него што ћу додати наставак? Да ли онај мољац хоће да напада и сатне основе?
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Boris Salaj

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 721
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Sombor- Gradina
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #40 poslato: April 05, 2017, 21:49:09 »
Osnove se utapaju dan-dva pre postavljanja ramova u košnicu, ne toliko zbog moljca (ne napada satne osnove) koliko postoji mogućnost krivljenja SO na vrućini, pucanja na hladnoći i sl...


Sa druge strane, debelo si izašao van teme. Lakše se dobiju pravi odgovori u pravoj temi, npr.


http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?board=57.0


http://www.kosnicevoja.rs/forum/index.php?topic=765.0

Van mreže Vladimir Todic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 248
  • Pol: Muškarac
  • Пчеларство Тодић
  • Lokacija pčelinjaka: Temerin
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #41 poslato: April 06, 2017, 16:30:54 »
Ок, хвала  :)
„Све  што  не  желимо  да  нама  чине  - не чинимо  ни  ми  другима"

Van mreže Stankovic Miodrag

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 443
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Rajcetine
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #42 poslato: April 06, 2017, 20:07:37 »
Nesto citam ovo tvoje Rajko pa se prisetih nekog istrazivanja gde su pcele postavljali na razne visine. Na 3 m visine kaze to istrazivanje pcele su imale najbolje rezultate cak i u borbi sa varoom.

I nesto mi se javlja da iznad jednog reda kosnica napravim nadstresnicu a na nju da postavim kosnice cisto da probam ko ce znati...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #43 poslato: April 06, 2017, 22:14:26 »
Citat
Nesto citam ovo tvoje Rajko pa se prisetih nekog istrazivanja gde su pcele postavljali na razne visine. Na 3 m visine kaze to istrazivanje pcele su imale najbolje rezultate cak i u borbi sa varoom.
Pričao mi je jedan kolega, da je taj, koji je zagovarao tu teoriju, kada je pitan par godina kasnije o takvom uticaju visine ( preko 3m ) odgovorio u smislu: "Ko vam je rekao tu glupost?"  :) :D ;D

Van mreže Veljan Ilijevski

  • Napredni član foruma
  • ****
  • Poruke: 72
  • Pol: Muškarac
Odg: Постављање пчељињака
« Odgovor #44 poslato: April 06, 2017, 23:43:18 »
Citat
Nesto citam ovo tvoje Rajko pa se prisetih nekog istrazivanja gde su pcele postavljali na razne visine. Na 3 m visine kaze to istrazivanje pcele su imale najbolje rezultate cak i u borbi sa varoom.
Pričao mi je jedan kolega, da je taj, koji je zagovarao tu teoriju, kada je pitan par godina kasnije o takvom uticaju visine ( preko 3m ) odgovorio u smislu: "Ko vam je rekao tu glupost?"  :) :D ;D

Sto jes,jes. Bio sam svedok, a mislim da je i Nebojsa Pesic bio tad u uglu za svedoke