Autor Tema: Pcelinjak u malinjaku  (Pročitano 27078 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #75 poslato: Septembar 19, 2018, 10:17:08 »
E sada ono najzanimljivije. posle bagrema sam primetio da dve dvomaticne Poloske imaju neki unos koji je bio primetan u odnosu na sve druge kosnice. Jednomaticne Poloske i RV su imale unos ali ni blizu kao ove dve kosnice i pre suncokreta sam odlucio da izvrcam taj med, dale su po nekih 10 kg nekog meda, koji je i po boji i ukusu specifican i koji evo posle tri meseca jos nije kristalisao, ne znam sta su unosile, lipe ima ali nije to bas izdasna pasa, ima i livade kao i dve parcele lavande, med je bas lep na ukus. - - - - - Ко није имао двоматичну полошку тешло ће разумети. По приносу меда у стационару је без конкуренције. Убедљиво бр. 1 а онда бар три места празно па остали....
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #76 poslato: Septembar 21, 2018, 08:49:18 »
Nisam hteo da me neko pogresno shvati vezano za tip kosnice i postujem sve koji pcelare seleci ali za stacionar je odlicna. Prosto, dva drustva se stope u jedno sa dve matice, laki i brzi pregledi. Mnogi imaju primedbe na sporije poklapanje i sortnost, sto se moze resiti malo vecim angazovanjem. U principu, ko ima prodaju na teglu od ovih kosnica ce uvek imati  kvalitetnog meda. Ostajem ja i na RV , cak i prosirenje ce ici sa njima, zbog neki drugih prednosti, pre svega zazimljavanje.

Van mreže Miroslav Jovanović

  • Prijatelj foruma
  • ******
  • Poruke: 699
  • Lokacija pčelinjaka: Sarbane Ub
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #77 poslato: Septembar 26, 2018, 17:05:47 »
Ништа лакше него зазимити полошку.. Преврадна даска која има мађо луфта и зазимиш је на седам рамова. Очистиће мед иза преграде и направити добре медне венце. Нема проблема за зиму.
Više može jedan koji hoće nego dva koji moraju. - Živojin Mišić

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #78 poslato: Januar 23, 2019, 08:26:22 »



              Шта се дешава Мајкане ? Има ли шта ново код тебе , код малина или код пчела ? Ближи се сајам па не би било лоше да се видимо.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #79 poslato: Januar 24, 2019, 09:20:17 »
Pozdrav Majkane. Nista novo, cena malina je katastrofa, tako da odustajem od toga, nazalost. Sto se pcelinjaka tice, dosao sam do 20 kom.  hocu ove godine da vidim potencijal stacionara sa jakim drustvima. Posto sam do sada ucio i prosirivao lagano pcelinjak. Sve su na broju, Poloske su dobile pogace a RV nisu, nisam so sada davao i idu bez pogaca. Iskustvo iz ovih par zadnjih sezona da RV , uspesno prezime bez ikakvih pogaca ako im ostavimo nekih 15 do 18 kg hrane. Idemo polako uz ucenje.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #80 poslato: Avgust 12, 2019, 15:32:51 »
Zavrsi se i ova pcelarska godina. Teska, bas teska. Odlican prolecni razvoj, vrcanje repice, nekih 11 kg po drustvu i onda kise, izvrcalo se i nesto bagrema ali je ruku na srce , nesto losijeg kvaliteta. Zatim jun i borba sa rojevima, zanimljivo, bez obzira na tip kosnice, ni jedna crvena matica se nije izrojila, sreca pa je vecina bila upravo takvih.

Suncokret poranio , jake pcele, za prvih par dana donele po nastavak nektara, Poloske takodje lepo krenule i onda fijasko, pred kraj pase, sam ostao bez izletnice. Plodista puna legla i mlade pcele ali nema izletnice, trovanje. Ali i tako su RV iznele pasu odlicno, mnogo bolje od Poloski. Najjace su dale i izvcano po dva nastavka, srednje po jedan a rojevi doneli dovoljno za sebe i jos po koji ram viska.

Novina je da sam napravio vino od meda, madovinu i onda to prepekao, klasicna dupla destilacija i dobio lepu medovacu, rakiju od meda. Trenutno odlezava, ostavljena na 24,5 gradi. Poznavaoci i ljubitelji rakije , posto sam malu kolicinu razgradio za probu, kazu odlican ukus.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #81 poslato: Avgust 13, 2019, 08:24:11 »



           Не верујем ти ништа Мајкане у вези те ракије док не пробам. Зато спреми литарку за сајам чисто дегустације ради па да те мало похвалимо.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #82 poslato: Septembar 23, 2019, 20:56:53 »
Зоране, какви су планови за следећу годину?
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #83 poslato: Septembar 24, 2019, 07:27:41 »
Pozdrav imenjace, za sledecu god. odrzati postojeci pcelinjak uz lagano prosirenje. Koliko god kolege cutale o problemima , kojih je sve vise u pcelarstvu, godina iza nas je bila teska , bas teska. Klimatske promene i besumucna upotreba pesticida uzimaju danak. Imali smo kisu u bagremu, zatim rojenje uz masovne pojave krecnog legla na pcelinjacima u regionu a na kraju i trovanje na suncokretu. Zato lagano i bolje manje drustava kojima se moze covek maksimalno posvetiti. Poloske i RV ostaju na pcelinjaku, spoj tradicije i novoga.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #84 poslato: Mart 28, 2020, 23:10:12 »



Imenjače evo i sledeće godine... kakvo je stanje?
Šta je s malinama, da li je bilo vajde? Koji su sledeći koraci?
drugarski pozdrav
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #85 poslato: Mart 29, 2020, 18:40:40 »
Pozdrav majkane. Nazalost malinjak od 1 ha sam preorao, drzava se pobrinula sa katastrofalnim cenama i lepa prica u koju je ulozeno mnoga truda i sredstava je otisla u nepovrat. Valjda tako mora i treba. Kosnice su ostale i u principu je sve u redu, otislo je par slabica u poloskama .Definitivno RV je mnogo bolja za zimovanje slabijih drustava. Poloska trazi masu. Idemo dalje, uz obazrivo prosirenje . Definitivno klimatske promene a narocito prekomerna upotreba hemije , uzimaju sve vise danak.

Na mreži Zoran Vučković

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 390
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Смедерево ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​​​ ​​​​ Мoравиште ​​ ​​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​ ​​ ЕВ и РВ кошнице
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #86 poslato: Mart 29, 2020, 18:51:14 »

Da, to je slika i prilika... da su maline ostale u Vojvodini nebi bilo tolikog iseljavanja. Porodicama sa malo zemlje su prosto gurnute u ruke autobuske karte za Slovačku ili Češku.
Šta planiraš za tu površinu koja se smestila u šumarku?
Ranije sam pročitao da si pisao o dunjama, kako one napreduju?

drugarski pozdrav
Нека нам живот буде сладак као мед!

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #87 poslato: Mart 30, 2020, 07:34:30 »
Ne znam nista moj majkane, ali bas nista, sve vise razmisljam da se spakujem i odem, videcu posle ovog ludila, za sada samo pcelinjak.