Autor Tema: Pcelinjak u malinjaku  (Pročitano 27090 puta)

0 Članovi i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #30 poslato: Januar 21, 2017, 14:14:17 »
Neka Vojkane, lepo je sto ste dobri i druzite se.... Na ovoj mojoj temi od proleca krecu desavanja...Svako dobro..

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #31 poslato: Maj 10, 2017, 13:07:48 »



              Пролеће пролази , већ је и лето на помолу а овде ни малина , ни пчела а понајмање газде. Шта би са тим дешавањима ?

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #32 poslato: Maj 10, 2017, 15:03:22 »
Evo Goki, ubi ovo vreme, nevalja nizasta...... Sem za korove i travu, malinjak,pcelinjak,vocnjak... Mogu ti reci i nije neki gazda....Ide nekako, Poloske su slozene po Belcicu na pet ramova ogranicena matica i mediste na 14 ramova, na jednoj sam probao Djerzona i tom maticom naselio veliku dvomaticnu Polosku. Na jednoj je uradjena metoda sestog dana, za dobijanje maticnjaka, tako da sam dobio dva nova roja, sa proslogodisnjim maticama.

Sto se RV tice ili ja negde gresim ili su lose matice, slabo....Ali nema veze, posle bagrema idem sa njihovim prosirenjem i onda cu vise znati...I tu sam nesto probao..Na dve sam podigao plodiste sa maticom i mladim leglom na vrh a u donjem nastavku na podnjaci ostavio po dva maticnjaka, kojih jutros nema i deli ih mediste sa MR .. Ucim, probam, bitno mi je da ih ja adekvatno zastitim protiv varoe i da nisu gladne...
Na jednoj RV mi se nesto cudno desilo pa ako imas komentar...Slozio sam je standardno, matica sa mladim leglom dole pa MR, iznad tri rama sa mladjim poklopljenim leglom i na vrh, dva rama sa najstarijim leglom...Prilikom pregleda nema uopste pcela u ta dva nastavka, samo leglo, sve pcele koje su bile na tim ramovim su sisle i nalaze se u plodistu, malo mi cudno...

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #33 poslato: Maj 27, 2017, 13:08:26 »
Kod mene su RV donele dovoljno za njih i za nove rojeve, tako da sada imam 8 RV, podelio sam drustva i novim rojevima dodao kupljene ovogodisnje matice.....Uduplan broj i to je bio cilj, lipa je krenula, malina ce za nekih desetak dana i neka malo ojacaju do suncokreta..

Sto se poloski tice, sve su odradjene po Belcicu,ogranicena plodista na pet ramova.I tu sam odradio prosirenje, formirao jednu veliku dvomaticnu ali kada je poceo bagrem, odradio na jednoj starki Djerzona i tu maticu iskoristio za dvomaticnu, deset dana pre bagrema i pustio da povuku svoje maticnjake...Drugu sam obezmaticio nakon pocetka bagrema i dodao i tu maticu kao drugu u dvomaticnu, isti sistem sa maticnjacima, u obe su zatvoreni maticnjaci poruseni sestog dana, tako da sam ujedno  probao i metodu sestog dana, funkcionise..Tako dobijeni maticnjaci pre bagremove pase po meni i nisu prisilni...Neko ce reci suprotno, ali po meni, kada sam u trecoj poloski oduzeo ram sa najmladjim leglom i stavio ga udaljenog od MR, i te matice su odnegovane u prisustvu matice i kasnije se mogu upotrebiti za oplodnjake dok traje bagrem...Probam svasta nesto, i definitivno za rad sa Poloskom su neophodne pregrade i suzavanje matice.....
Inace je ta, gde je odradjen Djerzon, donela ubedljivo najvise meda, trideset posto vise od sl. najjace...Ali je drustvo oslabilo, tj. nije spremno za drugu pasu.....

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #34 poslato: Maj 27, 2017, 14:51:43 »
Kao sto se zna, ja sam pčelar pocetnik ( treća godina). Moj deda ( ima 92 godine ) pčelari od malena i zadnjih 20 godina ima 5 pološki stacionarno naravno u svom selu u zabiti negde oko Crne trave. Moj otac nije pčelar a ja rešio da nastavim. Imam svog mentora a sa dedom nekako nikad nismo uspeli da nadjemo zajednički jezik po potanju pčelarstva. Kao mladji sam se povuko, use i u svoje kljuse, i od kada pčelarim kupujem med. NAravno od svog dede. Sve mu lepo platim a on taj novac da mojoj deci. Sramota me od njega sto kupujem med ali sta cu. I tako ove godine smo se malo raspričali, on me pita gde sam to  zaglavio pa nema meda....Krenem ja da mu pričam  i vidim da on nikada nije čuo za gospodina Hanema...retko koji termin je znao sta znači. JA njemu, ovako potkovan znanjem krenem da objašnjavam sta je šta....

I evo ukratko njegovih izjava vezano za pojedine termine koje sam naravno morao da malo ukalupim kako bi svako razumeo:

Izolacija matice zičanom mrežom - brutalno "hapsenje" matice i to ni manje ni više "zičanom" mrežoma ( predpostavljam da ne i mogla da prejede rešetku i svojim bekstvom napravi nepopravljivu štetu ), a sve u cilju da joj se uskrati prirodom dato svojstvo- Zaleganje

Hanemova rešetka - Sofisticirana naprava težine oko 300 gr, izradjena od raznih legura gvozdja ili plastike, koja se stavlja obično preko plodišnog nastavka a ispod medišnog i sluzi da onu istu maticu iz predhodnog pasusa stavi u malo komotniji "Aps". Razloga ima kolko oces, i svako se kune da je upravo zbog toga dobio 30-40-50% vece prinose.

Obeležavanje matice - Opššte usvojena metoda koja je logična posledica nemogućnosti čipvanja iste ( zamislite da dodjete do kosnice, i uredjaj vam odmah da sve podatke o matici - prisustvo/odsustvo, tezina, obim struka, krvna slika....). Sprovodi se tako sto se pomoću raznih pomagala prvo uhvati a onda joj se na vrat prosipa kantica sa bojom ( koeficijent sličnosti je upravo srazmeran). Ova metoda se praktikuje radi praćenja starosti ( kako kazu, i ako je u plodištu 8 rama legla dobro je ako smo mi procenili da je stara, da joj počupamo krila, noge...ili je prosto izbacimo na ulicu ), dalje, radi lakšeg uočavanja ( bez obzira sto leglo ne donose vrapci i ima ga kolko oćes, dobro je da se pri svakom pregledu obavezno vidimo na kratko )...razloga ima kolko oćes....

Stimulativna prihrana šećernim sirupom - Sprovodi se od aprila do Septembra i od Januara do Marta ( gotovo cela godina- a sa pogačama cela)i to:

      1. April-Septembar- Radi  bržeg razvoja rojeva koje smo napravili a nismo imali dovoljno meda jer....smo ga uzeli
      2. April -Septembar- Bespašan period-Nema meda jer....smo ga uzeli
      3. April Septembar - Drustva nisu skupila med ni za sebe- jer smo - jos prosle godine uzeli isti a zimu su provele iscrpljene zbog šećerne bolesti
      4. Januar-Mart - Da ona ista matica koja je apšena, farbana i ko zna sta jos krene da radi bolje - dodavanje insulina šećerašu

Generalno ova metoda je kao da Novaka Djokovića raniš poparom i teraš ga da osvoli Wimbledon. Tesko bato da će može.

Tretiranje Amitrazom ili Mitakom- Brutalna metoda hemijskog rata protiv varoe. Bojni otrovi (skraćeno BOT) su vrsta hemijskog oruzja sastavljenog od otrovnih jedinjenja namenjenih za ubijanje, onesposobljavanje ili kontaminaciju ljudi, životinja i bilja .I hemioterapija ubija ćelije raka ali zbog nje opada kosa, razaraju se organi i ostavlja trajne posledice po primaoca. Jasno je da je Varoa prilična pošast ali....
Vlasnici DB kosnica se kunu da tretiraju samo plodište tj. kada medišta nisu na  pčeli.( ima smisla ali nema opravdanje ). Mogu samo da se dosećam sta je sa medom u Fararu ili slično a izvrši se taktički manevar bojnim otrovom. Prijatelj, Fararovac, mi kaže da on tačno zna kada to radi, i na kojim ramovima....On jadničak na 20 košnica ne može da zapiše mastiljarom starost matice nego mora da je farba, a zapamtice koj mu je ram gde bio nakon svih onih silnih postupaka prevesavanja, rotiranja...i kojekakvih manipulacija. Cirkus bez para.
Amitraz je hemijska supstanca (C19H23N3), koja ima period poluraspada od 5 godina i trajno ostaje zapisan u genomu svake naredne novoformirane jedinke. Med koji tretiran ovom supstancom je izuzetnog ukusa i jako je cenjen u svetu :-)

Ima tu jos kojekakvih smijurija ali nisu za pisanje.



Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #35 poslato: Maj 27, 2017, 15:56:19 »
Pa sta kaze Djed, za sve ove izraze.....

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #36 poslato: Maj 29, 2017, 08:44:50 »
Sta kaze deda ? Malo toga je rekao a ima meda kolko oces. Ja sam puno govorio a slaba vajda.
Poenta je da sve radi dijametralno suprotno od mene :-)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #37 poslato: Maj 29, 2017, 14:09:29 »
On ume i to je to...Pisao sam o mojoj mentorki, zeni od 65 god. koja sama radi sa 60 Poloski,nema pregrada i nikakvih modifikacija...Zbilja, uvek ima meda....

Van mreže Sasa Blagojevic

  • Stari član foruma
  • *****
  • Poruke: 245
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Bratujevac
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #38 poslato: Maj 29, 2017, 19:33:39 »
Verovatno ne pregleda svaki dan, prihranu ne vrsi cim se pojavi sunce i pcele same kao i godinama pre nas sakupe ono sto im je potrebno, a mi samo visak treba da oduzmemo. Kazu citaj knjige, ja procitao desetak i kada se malo vise udubis svi isto pisu.

Van mreže Jovanovic Nesa

  • Mladi član foruma
  • **
  • Poruke: 14
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Nis
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #39 poslato: Maj 29, 2017, 23:49:05 »
Bravo. Pogodios si sustinu. Pregleda kosnice jednom mesecno. Ja mu pokazao svoj dnevnik i komentar je bio: " a sta ti sine gledas toliko cesto " :-)

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #40 poslato: Maj 30, 2017, 06:17:03 »
Neso, malo cesce na kafu kod dede i slusaj, pa prenesi i nama....

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #41 poslato: Maj 30, 2017, 09:24:53 »
Bravo. Pogodios si sustinu. Pregleda kosnice jednom mesecno. Ja mu pokazao svoj dnevnik i komentar je bio: " a sta ti sine gledas toliko cesto " :-)

Neminovno je da pčelar početnik veoma često pregleda pčele. Bez takvog pristupa, zaista će doći u situaciju, kao neki, da posle 10 godina pčelarenja kaže: Ja sam pčelar početnik. :'( ;D
Nema boljeg načina da se stekne rutina, sposobnost prepoznavanja i uočavanja pojava, nego da se počesto zaviri u košnicu.
Na uštrb prinosa meda, naravno...
Pa sad, ne može i jare i pare.

Van mreže Rakovac Goran

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 2230
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Velika Plana - Radovanje
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #42 poslato: Jul 11, 2017, 12:44:05 »



                        Одавно нема никаквих вести ни о малинама ни о пчелињаку у њему. Мајкан нам се у задње време баш ућутао. Ред би било да се јави и постави коју сличицу .

Van mreže zoran drpljanin

  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1042
  • Pol: Muškarac
  • Lokacija pčelinjaka: Kula-planinarski dom
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #43 poslato: Jul 11, 2017, 13:35:06 »
Ocu majkane cim stignem, na protestima sam i blokadama o kojima svi cute a traju u Vojvodini....Spustili su cenu maline na 100 din a mene proizvodna cena kosta oko 110 din.. Pljacka moj majkane...

Van mreže Nenad Tucakov

  • Školovan pčelar sa uverenjem
  • Više od prijatelja foruma
  • *******
  • Poruke: 1371
  • Pol: Muškarac
    • yu2m personal page
  • Lokacija pčelinjaka: Pančevo - Južni Banat
Odg: Pcelinjak u malinjaku
« Odgovor #44 poslato: Jul 11, 2017, 14:18:02 »
Dok ti protestuješ i blokiraš, mi ovde crnčimo na selidbama...
Tražite i veću otkupnu cenu meda.
Navijamo za tebe, Majkane.